אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מחר זה מתחיל: כולם יכולים ללמוד הרב קוק!

לקראת תחילתו של סבב לימוד אמונה חדש, מציע הרב לירן עוקשי דרך חדשה המאפשרת גם לחסרי רקע להיכנס לשערי תורתו העמוקה

מחר זה מתחיל: כולם יכולים ללמוד הרב קוק!
  ממחר אפשר להצטרף ללימוד. הרב קוק

כמעט שמונים שנה חלפו מאז שנפטר, אבל דמותו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק ממשיכה ללוות את תהליך תקומת מדינת ישראל ובמיוחד את תהליך עיצוב דמותו של הצעיר התורני לאומי. אין סניף בני עקיבא המכבד את עצמו שלא מתנוססת לה דיוקנו של הראי"ה קוק ואין בחור ישיבה הראוי לשמו שעיניו הטובות של הרב לא מביטות עליו מתמונה התלויה בחדרו. נדמה שרעיונותיו של הרב זצ"ל הוטמעו היטב בציבוריות הישראלית ותורתו נידונת על כל במה תורנית.

אבל אם נביט היטב לכל הכיוונים ונשאל בקול כמה באמת לומדים את תורתו, נגלה מציאות פחות ורודה. בפועל, אין הרבה אנשים (וגם בחורי ישיבות!) שלומדים מתוך ספריו. שמנסים להבין את לשונו העשירה ואת משנתו העמוקה. הרבה קוראים ספרים המבארים את דבריו, המביאים חצאי פסקאות ומסבירים, אך לא לומדים את ספריו מתוך עצמם. לעיתים נדמה שקריאת מאמרים בעלוני השבת ובמות פופולריות נוספות מקנות לנו מספיק כדי שנבין את משנתו ונחיה על פיה.

להורדת חוברת לדוגמה לחצו על התמונה

579x400-כריכה-9

אך יש בכך פספוס גדול. תורתו של הרב קוק עמוקה היא וכדי להבינה צריך ללמוד אותה מבפנים. זו הדרך להבין לעומק את דברי הרב ולהפנים אותה בתוכנו. בנוסף, יש בלימוד כתבי הרב מפגש חי עם אישיותו המאירה. כל הלומד את דברי הרב חש את נשמתו הבוערת באהבת ה', באהבת ישראל ובאהבת ארץ ישראל. התורה המאירה של הרב מרוממת את הלומד למבט עליון על כל המתרחש.

אך למה באמת אנשים לא לומדים את הרב? הקושי הראשון הוא טכני. שפתו של הרב קשה לקורא המודרני של ימינו ואף מלאה במשפטים ארוכים וקשים להבנה. אדם מתחיל לקרוא ומתייאש לאחר שורה וחצי בגלל שלא הבין כלום. הקושי השני היא החשש לטעות בדבריו. הרב קוק כל כך עמוק שמי אמר שהבנתי אותו כמו שצריך? אנשים מעדיפים מתווך שיסביר את הרב קוק אך מפספסים את הרב קוק בעצמו. כך מבינים את התוכן אך מאבדים את הלהט ואת אש הקודש שנטע הרב קוק בכתביו.

צריך להתגבר על המכשולים ולקפוץ למים. להתגבר על הפחד ופשוט ללמוד. שיעורים על כתבי הרב קוק חשובים מאוד ונותנים כיוון, אבל עיקר בניית האדם נעשית על ידי הלימוד העצמי שלו. הלימוד העצמי מרומם את האישיות ומעדן את הנפש.

חברי 'בשביל הנשמה' הרימו את הכפפה והחליטו לעשות מעשה. להוציא חוברת לימוד יומי במשנת הרב קוק. הרב אלישע אבינר ליקט פסקאות במספר נושאים מרכזיים במשנת הרב קוק. על פסקאות אלה, אשר נוקדו ופוסקו מחדש, צירפו ביאור בהיר ועמוק. בנוסף יש הרחבות להעמקה והשוואה בכתבי הרב. בדרך זו אדם לומד את דברי הרב כמו שהם ומקבל ביאור והעמקה העוזרים לו להבין יותר טוב את דברי הרב. אנו מקווים שהלימוד בחוברת יתן כלים להבנת משנתו של הרב קוק ויבעיר את הרצון לשתות עוד ועוד מתורתו המחייה.

אז אם אתם מעוניינים להכיר את דרכו של הרב קוק או לעשות סדר בנושאים מרכזיים בתורתו, אתם מוזמנים להצטרף השבוע, כ"א באייר. יום רביעי.

החוברת הינה תשיעית בסדרת החוברות 'לימוד יומי באמונה' – לימוד יומי בן כמה דקות בספרי ראשונים ואחרונים בנושאי אמונה, מבוארים בשפה השווה לכל נפש, בעומק ובבהירות. עד כה יצאו הספרים: מסילת ישרים, הכוזרי, אורות התשובה, הקדמות הרמב"ם, פרקי יסוד בתפארת ישראל ודרשות הר"ן.

==

הרב לירן עוקשי הוא ר"מ בישיבת מורשת יעקב

לפרטים:emunadaf@gmail.com דוד: 0549-434-934

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
אני קורא נכון?
קורא בקפידה | 20-05-2014 15:36
"ואין בחור ישיבה הראוי לשמו שעיניו הטובות של הרב לא מביטות עליו מתמונה התלויה בחדרו" - ?????????????????????
2
אל תאמר ר"מ אלא חצר"מ במורשת יעקב
תלמיד | 21-05-2014 12:05
בהצלחה בכל מקרה!
הוא כבר ר״מ
שמשון | 30-06-2017 18:08
רב ענק ותלמיד לכם עצום