אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פסח שני: להיות דתי בלי להיות לאומי זה בעצם להיות נוצרי

פסח שני הוא חג שמעורר תמיהות, מה פתאום שלחג יהיה מועד ב'? אדם שלא תקע בשופר או פספס נטילת לולב לא מקבל הזדמנות שנייה לתקן את החוסר, אז למה פסח הוא יוצא דופן? החג נולד אחרי שבאו אנשים וקבלו בפני משה ואהרון, שלהיות אנשים דתיים שאין להם לאומיות ישראלית, זה בעצם להיות נוצרי.

פסח שני: להיות דתי בלי להיות לאומי זה בעצם להיות נוצרי
  דת בלי לאום זו נצרות (למצולמים אין קשר למאמר; גרשון אלינסון/פלאש90)

פסח שני הוא חג שמעורר תמיהות, מה פתאום שלחג יהיה מועד ב'? אדם שלא תקע בשופר או פספס נטילת לולב לא מקבל הזדמנות שנייה לתקן את החוסר, אז למה פסח הוא יוצא דופן?

כדי לעמוד על אופיו של החג צריך לבחון כיצד מתארת אותו התורה, בפסוקים של ספר במדבר ט, א-יד.

מיד אחרי תיאור הקמת המשכן, בתחילת ספר במדבר, מובא ציוויו של הקב"ה לבני ישראל לעשות הפסח. ומדוע בעצם? מה היה רע בציווי שצוו במצרים?

אלא ששם הציווי הוא רק כאשר תגיעו לארץ ישראל, "וְהָיָה כִּי תָבֹאוּ אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר יִתֵּן יי לָכֶם כַּאֲשֶׁר דִּבֵּר וּשְׁמַרְתֶּם אֶת הָעֲבֹדָה הַזֹּאת" (שמות פרק יב, כה), אלא שקרה פנצ'ר בדרך. המסלול היה אמור להיות, מתן תורה וישר משם לארץ ישראל, את הפסח הבא היו אמורים בני ישראל לחוג בארץ ישראל. אלא שהם חטאו בעגל, ועד יום כיפור משה עולה להר סיני לבקש מחילה.

ברדתו מההר במוצאי יום כיפור מתחילים לבנות את המשכן, שנחנך בר"ח ניסן, עם קרבנות 12 הנשיאים, מה שמסביר את מקומה של הפרשה הזו בפרשת בהעלותך. אם כן, יש צורך לצוות על חג הפסח מחדש, כדי שעם ישראל ידע שיש לו מה לחגוג את הפסח גם במדבר.

למה נגרע?

אלא שאז באים קבוצה של אנשים עם טענה כלפי משה רבינו: "וַיְהִי אֲנָשִׁים אֲשֶׁר הָיוּ טְמֵאִים לְנֶפֶשׁ אָדָם וְלֹא יָכְלוּ לַעֲשֹׂת הַפֶּסַח בַּיּוֹם הַהוּא וַיִּקְרְבוּ לִפְנֵי מֹשֶׁה וְלִפְנֵי אַהֲרֹן בַּיּוֹם הַהוּא: וַיֹּאמְרוּ הָאֲנָשִׁים הָהֵמָּה אֵלָיו אֲנַחְנוּ טְמֵאִים לְנֶפֶשׁ אָדָם לָמָּה נִגָּרַע לְבִלְתִּי הַקְרִב אֶת קָרְבַּן יי בְּמֹעֲדוֹ בְּתוֹךְ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל" (במדבר ט,ז-ח).

אנשים אלו טמאים למת, הם אינם רשאים לאכול מבשר קרבנות, ובכללם קרבן פסח. מבחינתם אי עשיית הפסח היא טרגדיה: למה נגרע מעם ישראל?! אנחנו מרגישים שמוציאים אותנו מעם ישראל!

אותם אנשים טענו, אנחנו אנשים דתיים, קיבלנו תורה במעמד הר סיני. אבל אנחנו לא מנועים מלהקריב את קרבן פסח, הסימן לשייכות לעם ישראל, על הקרבן נאמר "כָּל בֶּן נֵכָר לֹא יֹאכַל בּו" (שמות פרק יב,מג) הוא שייך רק לעם ישראל.

קרבן פסח היא מצות עשה, שבמשותף לברית המילה הן היחידות שהעובר עליהן (מי שלא מקיימן) חייב כרת, הוא מוציא את עצמו מתוך העם היהודי.

דתי בלי לאום = נוצרי

אותם אנשים באים וקובלים בפני משה ואהרון, להיות אנשים דתיים שאין להם לאומיות ישראלית, זו סכנה חמורה. להיות דתי בלי לאום זה בעצם להיות נוצרי. הנוצרים ביטלו את מושג הלאום, כל אחד יכול להיות עם ישראל, הכל לפי התנהגותו. עם ישראל הוא לא שייכות משפחתית אלא השתייכות התנהגותית. מהדעה הזו חששו אותם אנשים. אם אמרו, "אנו חייבים להשתייך ללאומיות הישראלית" ובשל כך הם פונים למשה, שיראה מה לעשות בסוגיה שלהם.

משה מעביר את טענתם לקב"ה, שמצווה על חג חדש. פסח מועד ב', חודש אחרי חג הפסח המקורי. חג לאותם אנשים שהיו מנועים מלחוג את הפסח במועדו ועדיין רוצים להשתייך ללאומיות הישראלית, להיות גם אנשים בעלי הדת היהודית וגם בעלי הזהות הישראלית.

ראוי לציון, כי חג זה נקבע דווקא בחודש אייר. בעוד גאולת ניסן מכת בכורות וקריעת ים סוף נעשו על ידי הקב"ה ללא שום פעולה מצד עם ישראל. הרי שבחדש אייר, זהו החודש בו על ידי מעשיהם של עם ישראל מתרחשים אירועים שמקדמים את הגאולה.

בנוסף לפסח שני, שנוסד בשל דרישתם של חלק מבני ישראל להשתייך ללאומיות הישראלית, זכינו שבשנים האחרונות הצטרפו עוד שני חגים של גאולה, יום העצמאות ויום ירושלים, שגם בהם פעל עם ישראל כדי שהגאולה תופיע.

זוהי אולי סגירת מעגל בין אותם אנשים בדור המדבר שלא רצו להיות מנותקים מעם ישראל לבין אנשי דורנו, שפעלו ופועלים כדי לבצר ולקדם את עם ישראל עד ליום בו יהיה ה' אחד ושמו אחד.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
54 תגובות - 53 דיונים מיין לפי
1
דתיים לאומיים או נוצרים אין הבדל! ובלבד שכולנו ציונים
| 14-05-2014 15:09
מתגייסים לצה"ל סופגים הרצאות מהיהודים המשיחיים ורודפים את שומרי התורה והמצוות
2
ולהיות דתילוני שהצביע לעוקר התורה בנט זה להיות...?
דתילונים מדברים! | 14-05-2014 15:15
3
אנו חיים מהתלמוד הבבלי והפוסקים שחיו בגלות בעיקר
מוריס | 14-05-2014 15:21
אתם אולי מוציאים הלכות מהתנ"ך, את גדולי העם היהודי לאורך הדורות הדברים שכתבת כנראה שלא הטרידו במיוחד. בבואי לבחור בינך והדומים לך שעושים הכל כדי לעקור תורה מארץ הקודש כאנטיוכוס בשעתו, ובין גדולי התורה והחסידות לאורך הדורות - לא נראה שצריכה להיות התלבטות. קרא שנה ולא שימש תלמידי חכמים הרי הוא עם הארץ, ועל הדלי"ם האומללים שלא קרו לא שנו ולא למדו ומנסים להלחם נגד גדולי ישראל בציטטות מהתנ"ך בדיוק כמו הנוצרים שאין להם תושבע"פ - מה כבר נותר לומר?
4
לא נצרות אלא יהדות
חיים | 14-05-2014 15:25
כל אחד יכול להתגייר והמשומד לעברות הוא כגוי לכל דבריו. להיות דתי לאומי זה להיות נציונל דתי. או יודונאצי.
5
הנצרות קנתה שביתה רק בקרב עמי ארצות
לא בריכוזי הפרושים! | 14-05-2014 15:29
ללאומיות הכפופה לתורה יש מקום בדיוק כמו לחיוב שמירת השבת. לאומיות המנותקת מהתורה או הלוחמת בתורה כדוגמת זו המקובלת היום אצלכם ואצל בני בריתכם, היא משוקצת. מהבחינה הזאת הציונות טמאה מכף רגל ועד ראש. תלמד הסטוריה תראה שהלאומיות עניינה את הציונים החילונים וה"דתיים" כשלג שאשתקד, יהודים ברחבי העולם מתבוללים בהמוניהם וזה לא מטריד אותם, נמאס לציונים הראשונים מההצקות של הגוי, זה הכל. הציונים ה"דתיים" הם פאשיסטים מהסוג המכוער והבזוי ביותר. הנורא מכל הוא שהם רותמים את היהדות להזיות שלהם כפי שעשו רבים בעבר כמו הנוצרים, הקראים, הסוציאליסטים וכו'. העובדה שלסוציאליזם יש ביטויים בתנ"ך לא מכפיפה את היהדות לסוציאליזם, הוא הדין בנוגע ללאומיות, יש לה מקום כמו לכל מצווה אחרת, להפוך את הקערה על פיה זוהי תכונה נוצרית מובהקת. לידיעתך.
6
כתבה וכותרת מסיתה וגזענית והתמונה גם
זיוה | 14-05-2014 15:35
להשוות את החרדים לנוצרים??מה השלב הבא?? אני חוזרת בתשובה ויכולה להעיד שרוב החוזרים בתשובה נמשכים יותר לכיוון החרדי, כי בתור אנשים שמחפשים אמת, כנראה שם אנחנו מרגישים יותר אמת. פעם בתחילת התשובה שאלתי 2 בנות דתיות לאומיות בתמימות מה זה אומר הזרם הזה ד"ל? "מדובר בעיקר על אהבת ארץ ישראל פחות התורה לא?" שאלתי. הן הזדעזעו קצת בינן לבין עצמן אבל הודו שזה לפעמים מצטייר כך וחבל... וזה לא שאני נגד דתיים לאומיים, ויש לי גם ספרים של הרב קוק, אבל הרבה פעמים בתפישה הדתית לאומית של היום נראה שחסרה הנשמה. חסר את הפנימיות. מדברים בעיקר בצורה חיצונית שזה גם בסדר אבל לא מספיק לאורך זמן. דרך אגב לא כך בספרים של הרב קוק שהם כן מדברים אל הנשמה. אבל הזרם הדתי לאומי של היום נראה שפחות ופחות דומה למקור של הרב קוק שלא לדבר על עיניין ההתפשרות בהלכה ועל עיניין תופעות ה"לייט" . מי שכן נראה אמת זה אולי אצל החרד"לים.
7
ואתה בדרך להיות רפורמי!!
מ. | 14-05-2014 15:43
כנראה אם אתה מרשה לדבר ככה,אתה יותר חכם מהחפץ חיים, החזון איש, הרבי מיליובוויטש, וכל גדולי ישראל שלא היו "לאומיים" אנשים כמוך מנסים להמציא דת חדש קרוב ליהדות, שמתמש בתנ"ך למטרה לאומנית ולא לעבודת ה'... נקווה שתחזרו בתשובה
8
מצרף לכסף, כור לזהב ואיש לפי מהללו
איך שאתם מידרדרים! | 14-05-2014 15:44
מצרף לכסף, כור לזהב ואיש לפי מהללו – משרואים בשבח מי מדברים הדתיים לאומיים (לוחמי התורה ומוקיעיה) ואת מי הם תוקפים (כמה עשרות אלפי יהודים מבין מליארדי בני אדם שנותרו נאמנים ללא שיור לקב"ה) – ברור מה טיבם וטבעם. הזהירו אותנו מכם גדולי ישראל לאורך שנים רבות , הוקיעו אתכם בצורה הכי חריפה שיכולה להיות – ולא הבננו! צרם לנו היחס אליכם. לאחרונה יצא המרצע מהשק והתגלה לעין כל פרצופכם האמיתי – לאומנים ריקים ונבערים שעושים שימוש נלוז ביהדות. עבר עליכם בדיוק נפלא התהליך אותו כותב רש"י הקדוש עם עמי ארצות שנאלצים לבוז לתלמידי החכמים, לקרוא ולהתפעל: " ואם לא תשמעו לי - להיות עמלים בתורה...; ולא תעשו - משלא תלמדו לא תעשו...; ואם בחקתי תמאסו - מואס באחרים העושים; ומשפטי תגעל נפשכם - שונא החכמים; לבלתי עשות - מונע את אחרים לעשות; את כל מצוותי - כופר שלא צויתים; להפרכם את בריתי - כופר בעיקר! הרי שבע עבירות, הראשונה גוררת השניה וכן עד השביעית, ואלו הן: לא למד, לא עשה, מואס באחרים העושים, שונא את החכמים, מונע את האחרים, כופר במצוות, כופר בעיקר". פרטים נוספים – אצל בנט וחבר מרעיו ומצביעיו....
9
בתחילה הנוצרים התעלמו מגדולי התורה ולבסוף זלזלו במצוות
שמעון | 14-05-2014 15:55
ממש התהליך המדויק העובר על החברה הדתית לאומית, לא כן? הנוצרים מצאו אוזן קשבת דווקא אצל הבורים בעם ישראל (הצבור הדתי לאומי), גדולי התורה לחמו בהם (כפי שלוחמים ברבנים מטעם של הצבור הדתי לאומי), הנוצרים העלו על נס ערכים מופשטים וגימדו את המצוות המעשיות (כמו אצל הדלי"ם - אם אתה ציוני מותר לך להיות חילוני, אם לא אז הרבי מסאטמר פחות מאחרוני בולסי החזרזירים בצה"ל ). יש עוד להאריך, אבל למרבה הצער התהליך שעבר על הנוצרים דומה במדיוק לתהליך אותו עוברים היום הדתיים לאומיים. ככה זה כשלא מצליחים להצמיח גדולי תורה מחד, ושגדולי התורה האמיתיים לא שותפים לעבודה הזרה של הציונים.
10
ה"צדקות שמוסיפה אהבה" שמורה רק לבועלי הנדות ולכופרים...
החילוניות נשמת אפכם | 14-05-2014 16:18
את "בני" עקיבא המשיל גדול הדור הרב עובדיה זצ"ל לעקיבא בהיותו עם הארץ טרם לחזרתו בתשובה, טלויזיות בבתים , אי ציות לגדולי תורה , אוניברסיטת בר אילן, הכרה והטמעת התרבות החילונית תוצאת החשיפה היום יומית לה, השקפות עקומות ומחודשות, נטיות רפורמיות וכפרניות וכו' וכו' – הדלי"ם בדרך להתנתקות ממעיין החיים של התורה (עם כל הכבוד לבוגרי הישיבות התיכוניות...) וממילא בדרך לאבדון. מעניין שה"צדקות שמוסיפה אהבה" נעלמת כשמדובר בשטחים או בחרדים ומגיעה אף לאוירה של רצח ראש ממשלה. אין זה מקרה שהרי הפשיזם באיצטלה דתית חשוב מכל דת ישראל. אמור לי מה ''מדגדג'' אותך ואומר לך מי אתה
11
על טיב הדלי"ם עמדו גדולי ישראל היטב
אבירן | 14-05-2014 16:21
על טיבה של הציונות הדתית עמדו באופן אחיד הרוב המוחלט מבין גדולי ישראל, כלומר רבנים שקבלו את אישורם של הרבנים מן הדור הקודם כראויים להנהיג את עם ישראל. הם שללו בצורה החריפה ביותר את קיומו של יצור הכלאיים המכונה ''ציונות דתית''. רמת נאמנותו של הצבור הדתי לאומי להלכה וליהדות לא מותירה לו שום מקום בעיצוב העם היהודי במאות השנים הבאות. הציונות הדתית, כמו זו החילונית, הנה תופעה עראית אשר נזונה מתנאים סביבתיים והסטוריים זמניים. אין פלא שגדולי ישראל, אשר דואגים לקיומו הנצחי של העם היהודי, לא מתרגשים ממנה בלשון המעטה.
12
יהודי = לאום ?
בני | 14-05-2014 18:01
עם יהודי יש! ממעמד הר סיני קודם לכן מחלוקת פוסקים גדולה לאום יהודי מושג חדש של כל ישראלי מצוי שגם זה גופא דבר חדש "ישראלי" שבדי צרפתי וכו' מה זה בדיוק מחייב חוץ מתעודה הימנון ושאר ירקות של חוקים וחובות שהיחליטו כמה בני אדם כמוני וכמוך ורצה המזל והם יושבים בבית הנבחרים איך בדיוק כל זה נקשר למןעד ב/ של קיום מצווה מיוחדת אחר קריאת הדברים טרם הבנתי
13
לכל המתלהמים, האם אי פעם ברכתם על התורה?
שיודע לשאול | 14-05-2014 18:41
כל מי שמברך על התורה אומר: "אשר בחר בנו מכל העמים ונתן לנו את תורתו". התורה נתנה לעם ולא ליחידים. הנצרות אומרת כי התורה היא ליחידים ולא לאומה כל שהיא. לדעת הנצרות: מי שהולך לאור התורה הוא יהודי ומי שלא איננו כזה. האם גדולי ישראל, שאתם מצטטים אותם לא ברחו בתורה תחילה? האם אי פעם אמצו תפיסה נוצרית זו ואמרו שזו יהדות?
14
מוזר, חשבתי שהנצרות באה אלפי שנים אחר כך
ישמרנו השם | 14-05-2014 19:03
אריה יואלי = מקסימום שטויות במינימום זמן. הדבר היחיד שמגדיר יהודי זו שמירת המצוות שלו. בגירות כדת משה וישראל גם כושי, סיני או אינואיט (אסקמואי) יכול להיות יהודי.
15
למגיב 13 כלל ופרט אין בכלל אלא מה שבפרט
חיים | 14-05-2014 21:20
אין הבחירה בנו אלא נתינת התורה דווקא לנו. נבחרנו לקבל תורה בלבד. ואגב ברכה היא עם כ' לא עם ח'. מה שאתה מייחס לנוצרים זו ההלכה. ראה תגובה 4
16
אם אין לך מה לדבר אל תבטא את זה במילים..
חרדי לא ציוני | 14-05-2014 21:28
גיבוב שטויות חסר תוכן.. הדת והציונות אויבים. לא אנחנו שונאים אותם אלא הם שונאים אותנו.. אנחנו רק מראה לשנאה של המדינה והציונות לדת.
17
פחחחח מה אתה מקשקש?
יהודי נטו | 14-05-2014 21:51
תהיה בריא... וקצת חומר למחשבה (בלי לקרא בכלל את הטור שלך, הכותרת מסגירה את האוויליות!) - יהודי הוא בן לעם שקיבל תורה מאלוקיו וייוחד להיות עם הנבחר. "לאומי" במושגים שלך כל כך רחוקים ממה שאותו אלוקים התווה לעמו הנבחר. תחליט אם אנחנו מדברים על אותו עם....
18
טיפש
אבי | 14-05-2014 23:11
עליך נאמר "אל תען כסיל כאיוולתו"
19
תכבד העבודה על האנשים ואל ישעו בדברי שקר
| 15-05-2014 8:58
יש למזרוחניקס מידי זמן פנוי כעת. צריך לתת להם איזה התנתקות או שתים, יהיו עסוקים בכך ולא יהיה להם זמן לקשקש שטויות
20
מה בדיוק אומר המאמר?
יהודי פשוט | 15-05-2014 9:01
נראה לי שלחינם טורחים המגיבים הנזעקים בצדק על ההשואות לנצרות, או על איזכור ה"לאומיות" [במובן הציוני השולל את הייחוד הדתי של עם ישראל], גם אין מקום לטעון נגד התופעה העם הארצית לדלג על כל תורה שבע"פ ומסורת הפסק של דורות, ולקבוע יסודות מן התנ"ך. פשוט, כל הדרשה שבמאמר לא רק שאין לה על מה לסמוך, ואין לה שום יסוד בהבנה הפשוטה של הענין, אלא שהמאמר עצמו קובע קביעות חסרות משמעות לחלוטין, פשוט לא הבנתי כלום מה רוצה כותב המאמר!!! חבל, שבחוגים מסויימים, תופסת הגות רעיונית כביכול, שטחית וחסרת יסוד, את מקום העיון האמיתי ההלכתי והמחשבתי בפסוקי התורה. כך מתפרסמים "הגיגים" של רבנים מסויימים, שלא אזכיר את שמם מפני כבודם, במקום מאמרי מחשבה מעמיקים, של הרב ישעיה הדרי, למשל ועוד.
21
תחליט, חוץ ממך כולם כופרים או נוצרים?
אורי | 15-05-2014 9:45
במאמר הקודם הפכת את כל מי שלא חושב כמוך לכופר, ועכשיו כולם נוצרים. אולי מי שמתייחס ליהודים - טועים או לא טועים - לכופרים ונוצרים, אולי הוא בעצמו כופר??? יש גבול לחוצפה ולעזות שלך!
22
כל הכתבה לקוחה מדברי הרב אורי שרקי
ספרדי | 15-05-2014 10:43
איפה הקרדיט?
23
כנראה שאתה כופר בתורה שבעל פה
חיים | 15-05-2014 10:46
כי חז"ל אומרים "כל בן נכר" - "שנתנכרו מעשיו (!) לאביו שבשמיים". לפי דבריך חז"ל הם נוצרים ח"ו עפ"ל. כנראה שאתה פשוט צדוקי. גם הם העדיפו את הארץ על התורה ולכן נעלמו. כן תיעלמו במהרה בחורבן מדינתכם אלילכם.
24
תגובה ל19
מאיר | 15-05-2014 10:52
אתה דוגמא למי שמוציא את עצמו מהכלל הגובל בנצרות. מה זה "צריך לתת להם איזה התנתקות או שתים"? וכי הארץ רק שלנו? הארץ שלך באותה מידה! אלא, "לפי שהוציא עצמו מן הכלל" נקרא רשע.
25
עם הארץ
דוד | 15-05-2014 10:55
ליואלי הנכבד מה קשור טמאי המת בפרשה ללאומיות ישראלית או נוצרי נראה שאתה צריך הרבה ללמוד ולשנן תורה פשוט עם הארץ בלי תוכן
26
22 צודק - אלו דברים של הרב שרקי!!
נתנאל | 15-05-2014 12:02
אגב הכותב הוא לא *ניסן* יואלי (ולא אריה) ?
27
ל26 ו22, אפילו שה(רב) שרקי אמר את זה
מ. | 15-05-2014 13:47
עשיתי חיפוש, לכן הוא אמר דברים דומים זה מה שמלמדים במכון מאיר? כאילו לקרב ה"אהבה"... זה לא דרך ללמד בהתקפות על אחרים שלא חושבים כמוך (ולצערי זה אובססיה אצלו לדבר נגד החרדים), שימכור הסחורה שלו בלי לדבר בצורה כ"כ קיצונית על המתחרים שלו!!!
28
ראיתי כבר הרבה כתבות הזויות
שמוליק | 16-05-2014 14:43
אבל כתבה זו עלתה על כולנה.
29
הכת החרדית ,כמו גמל, לא רואה את הגיבנת של עצמה
חופשי | 17-05-2014 23:08
פרושים המציאו דת חדשה והפכו המקור התנכי מיום ללילה , דעתם ודעת ממשיכיהם הרבנים מהכת החרדית החדשה בת ה200שנה, עדיפה התורה שבע''פ על פני הכתוב. ובלבד שיהיה ההפך מדעתם של הצדוקים ששלטו בשני בתי המקדש כ1000 שנה. ובנוסף, מעבר להוצאת עצמם מכלל ישראל הלאומיים ( הרוב) הקצנתם מופעת מהאיסלם וכבר אין הבדל.
30
תודה רבה למגיב 29
| 11-06-2014 10:11
מגיב 29 מגלה מי הם המזרחי באמת....
31
פחחחח מאמר דל מתוכן וריק משמעות,
חופשי | 02-05-2015 22:11
אבותינו שהיו בגולה וקיימו כל התורה כולה...
32
סוג של דבר תורה
אייל | 02-05-2015 22:17
ללא בסיס ללא עבר וללא עתיד , אנא מכבודו שיביא לנו מעט מקורות על המצאותיו הנבזיות בעצם יש כאן סוג של דבר תורה גרבוזי
33
פסח שני אוכלים מצה שמורה עבןדת יד
| 02-05-2015 22:26
זה נכון שהראב"ד התייחס בשיחה בהיכל ישיבתו הגדולה, לרעידת האדמה שהתרחשה בנפאל. "השבוע שמענו שבמדינה רחוקה, נפאל הייתה רעידת אדמה", אמר, "ביתם של רבים נעשה לקבורתם, [במקום קברי יהודים שחפרו בבית שמש] אלפי אנשים נשים וטף נהרגו במיתה משונה ל"ע, [לכאורה מדה נגד מדה על חפירת קברי ישראל] ויש שכבר מתחילים לחשוש אולי צריכים לשוב על החפירות, ואולי ח"ו תגיע רעידת אדמה גם לארץ" ובפרט בב"ש במקום הקברים ד"י. הראב"ד הוסיף, "ידוע שכל מה שעושה הקב"ה בארצות רחוקות, התכלית בזה הוא לעורר את עם ישראל, וא"כ צריכים אנו לשים ליבנו לדבר, ולחשוב על מה עשה ד' ככה בארץ רחוקה". בשלב זה פתח הראב"ד מדרש תהלים והקריא מתוך דברי המדרש על הפסוק, "ותגעש ותרעש הארץ" –"בעוון עריות ומשכב זכור הקב"ה כועס והאדמה תרעד וההרים יעשנו". הראב"ד אמר "לפי דברי המדרש, ראוי לראות ברעידת אדמה כעין התראה משמים לפעול ולעשות למנוע את חילול ד' בהתרבות עוון זה. ואמנם ברוב רחמיו חס עלינו הקב"ה ולא הביא את העונש עלינו, אע"פ שחפרנו הקברים, אבל כדי שלא נשכח את המושג שקיים עונש נורא של רעידת אדמה על עוון זה, שלח לנו הקב"ה אזהרה ממדינה רחוקה כדי שנזכור שעונש זה קיים". ולכן חייבין אנו למחות יום ולילה [בפרט על חפירת קברי ישראל, בבית שמש,ובירושלם בשנלר וכו'] , ובמחתם שנלער בגאולה בירושלם עיה"ק, וגם למחות על רבבות המשומדים כגוים גמורים -חרדקי"ם ועל אלו שנתגיירו בצבא או חוץ לצבא על ידי רבנים משרתי הממשלת השמד, בלי קבלת שום מצוות כדין, ועל פי דין "הם גויים גמורים" ואח"כ בנות ישראלים נישאות לגויים אלו באיסור עריות החמור מאוד, ואז הקב"ה ח"ו מסלק את השכינה מאיתנו וכמבואר בגמ' בקידושין, וכאשר הקב"ה שומע מאיתנו קול מחאה, על חפירת קברי יהודים וכו' אז לא יבוא עלינו קצף" אמן.
34
כל-כך תלוש, מניח הנחה ובונה עליה בניינים
לוגיקה | 02-05-2015 22:40
בגלל שנוצרים ביטלו את הלאומיות אז כל מי שאינו לאומי הוא נוצרי? גם הקומוניסטים ביטלו את הלאומיות. זו דוגמא לכותרת מפוצצת שאין מאחוריה שום רעיון או טענה אמתית. גם ההנחה שאלו שבאים להתלונן על קרבן פסח זה בגלל הלאומיות, היא גם קביעה בלי סימוכין. מצא מצווה אחרת בעלת מכנה משותף, והפך אותן לבעלי תכונות זהות. כמו שאומר שבגלל שלכותב יש שיער בצבע שחור (אני לא באמת יודע איך הכותב נראה), ואני מכיר מישהו שיש לו שיער שחור שהוא גנב, אז גם הכותב גנב. יש פה בעיה יסודית של דרך הסקת מסקנות. אני אפילו לא מתייחס לטענות, כשדרך ההגעה אליהן כל כך תלושה.
35
למס' 31.הרמב"ן כותב מפורש שקיום מצוות בחו"ל הוא
ר | 02-05-2015 23:07
בבחינת " הציבי לך ציונים " , שתהיו מורגלים בהם שתחזרו לא"י. עיקר קיום המצוות הוא רק בארץ ישראל . הזהר כותב שרק בא"י - ישראל נחשבים ל" עם אחד ". בחו"ל זו תורה מאד חלקית . בכלל המאמר לא נגד חובשי כיפות שחורות ( גם לי יש כזאת ) , כי גם הם מאמינים בקיום מצוות כעם. " אשר בחר בנו מכל העמים - ונתן לנו את תורתו "
36
אפשר להיות דתי ולאומי בלי להיות "דתי לאומי"
אבישי | 02-05-2015 23:09
בקונטקסט העכשווי. נ.ב - גיולוי נאות - לא קראתי כלום חוץ מהכותרת הזאת והרגשתי צורך להגיב על הדמגוגיה הזאת.
37
ככה כותב מי שחונך בבני עקיבא
דתי לאומי אנוס | 03-05-2015 0:04
ובמוסדות הדתלי"ם כששם אונסים את התלמידים לומר ולחשוב ולהישמע חכם, כאשר התוכן שלך הוא נבוב וריק מכל חכמה ושכלתנות. הכותרת והמסקנות לא קשורים לגופו של דבר, אין לך שום סימוכין ושום מקורות, הכל אתה הוזה שככה פירוש הפסוק, אתה מגבב שטויות ואח"כ צועק 70 פנים לתורה, התורה היא לא הפקר ומשחק ילדים שכל אחד יכול להסביר פרשנות כאוות נפשו.
38
התוצאה בינתיים
אבנר | 03-05-2015 0:43
1:1 לחרדים: הרב שלום כהן לדתיים לאומיים: אריה יואלי.
39
איזה גיבוב של שטויות
האחד | 03-05-2015 8:09
פשוט תת רמה של כתבה. רק כדי להבין אריה , ב 200 שנות גלות לא הינו יהודים כי אם נוצרים ???!!!! (כי להזכירך לא היתה אז מדינה....) כתבה שהיא ביזיון לכותבה!
40
לא בא פסח שני אלא לסלול את השלישי......
משה אהרון נווה עמל הרצליה | 04-05-2015 10:14
שימו לב לדקויות המקרא. דקויות המשדרות עוצמה של מהות איסטרטגית אדירה. משה אומר : מה יצווה לכם ה'" וה' קודם כל מקדים מצווה אותו עצמו. שהרי שימו לב לכפל הלשון המיותר לכאורה מחד : "וידבר ה' אל משה לאמור" : דהיינו,דבר תחילה באמירה כמוסה למשה. ורק אחר כך המשיך לדבר עימו באמירה נוספת המיועדת לכלל ישראל.. שנאמר מיד בסמוך : "דבר אל בני ישראל לאמור" ומה היא אותה האמירה האישית הכמוסה שאמר ה' למשה. ששיבח הקב"ה את משה שגילה רגישות לעוול מובנה שאירע למי שחשו שנגרעו מתוך כלל ישראל שלא באשמתם הישירה. והוסיף וציווהו שילמד מעניין זה גם לבאות וגם לעתיד לבוא ואשר ינחיל כן גם לכל "משה" שבדורו שכל אימת שמצוות התורה מובילות לעוול של מי שנגרעים מכלל ישראל שאין להם לפרנסי הציבור לשקוט ולנוח עד אם תמצא דרך התיקון ואפילו אם התיקון יהא בבחינת בריאה חדשה המשחזרת את מועד המועדים : "הפסח". אם אפשר היה למען בני האדם לברוא פסח שני ונוסף, אפשר לברוא בעבורם גם כל חידוש אנושי אחר. ועתה צאו וראו מה מעוולים מי שמכונים גדולי התורה של אלה הדורות. כשעדיין יש קיפוח ועוול נורא של מי שנגרעים מכלל ישראל בחיתון ובדברים נוספים[גם בגיור]. ואין מי המבקש להם פתרון ומזור. העוולה הנמשכת בשם התורה כנגד : עגונות, מסורבות גט ושאר פסולי חיתון . אין נורא ממנה והיא עשרת מונים חמורה יותר מאותה העוולה של מי שבמדבר חשו מופלים לרעה בכך שלא זכו להקריב קורבן פסח. לימים תרגם משה את סוד זה שלחש לו הקב"ה בחומש דברים בטובעו את מטבע הערך ,ערך העל של : "הטוב והישר" והזוכר לתן חמישה לצדקה תבואהו ברכה
41
היהדות החרדית חגה בסטיית לוויין נוראית
משה אהרון נווה עמל הרצליה | 04-05-2015 10:18
היהדות החרדית חגה בסטיית לוויין נוראית משייטת ביקום אין סופי וחסר תכלית. היא מנותקת מכל הוויה עניינית .היא השליכה את השואה מאחורי גווה משל לא היו הדברים כלל . והמשיכה את סדר יומה הגלותי. ועל כן גם לא הפיקה והפנימה את לקחיה התיאולוגיים והרעיוניים של השואה. על כן גם נגזר דינה ואין לה לעולם כל סיכוי לבנות ולייצר התייחסות ריאלית ושפויה לתקומה. ניטל ממנה בנסיבותיה אלה כל כושר להבין ולהפנים את אופייה המיוחד של זו הגאולה. ואת נס האתחלתא. עוד יבואו ימים של משפט, חרטה ושילומים
אתה נשמע לי כמו אותם ממלכתיים מטורפים
Ddf | 11-05-2017 9:50
ששולחים את בנותיהם לצבא כדי להבעל בעילת נידה טמאה באיזו לשכה של סגן אלוף למען ראשית צמיחת גאולתיכם
42
דתי =חרדי
שמחה | 11-05-2015 11:17
לפני 100 שנה לא היה לאום עם בעוד 100 שנה יהיה לאום אני לא בטוח כך שללאום אין כל ארך יהודי או נוצרי זה טוב למי שגר פה בלי תורה ומיצוות שיהיה לו סיבה לסבול פה מה שאולי לא היה סובל בחוץ לארץ חוץ מיזה אין שום מעלה ללאום
43
בושה וחרפה של מאמר, הוצאת שם רע
שטויות | 22-05-2016 13:08
בלי שום בסיס. גיבוב של רעיונות נטולים תוכן של ממש.
44
הם תמיד מכניסים את הקדוש ברוך הוא לשטויות
אחד שיודע | 22-05-2016 13:48
כשהפירצה התחילה מהגדולים בגלל האינטרסים אז עשו אותו ללעג וקלס, כל אלו שמדברים נגדו לא הגיעו לציפורניים שלו הכל מריאנה ושינאה, ותוכנית שתוכננה מאז בחרותו לעשות לאדם צדיק שעוסק בתורה שם רע בגלל שהוא לא מצביע למפלגה שלהם. האמת נעדרת, והאלוקי יבקש את הנרדף, וכולם צריכים וחייבים לעזור ולתמוך ולהציל כל יהודי בפרט את הנרדף כפי שענינו רואות, ואף אחד לא יכול להעיד נגדו הכל שטיפות מוח, אל תיגררו אחרי הקנאים הפושעים, כל עוד לא הוברר הדבר בבית דין, וחשדהו וכבדהו, עשם שאדם דן את בחרו אך ידונו אותו התורה אומרת על פי שני כדים יקום דבר, אין שום ראיה לשום דבר הם ממציאים שהוא אמר הוא לא אמר כלום כל ברדיפה זה כדי פרסם ולחפות על עצמם. על כל ההתעללות האיומה והנוראה של רוצחי הילדים.
45
כמה בור ועם הארץ צריך להיות כדי להוציא מאמר כזה?
| 22-05-2016 14:13
פסח הוא החג היחיד התלוי בטהרה, לכן יש מועד ב'. לולי טומאת יוזמי שליטי ומנהיגי דת הציונות והלאומיות ושותפיה הדתיים לאומיים ששטפה את מוחכם - הייתם מבינים ש"אין אומתנו אומה אלא בתורתה" לא מוזכר שום פרט נוסף כתנאי לקיום האומה היהודית - גם לא ארץ ישראל! גם לא עם תורה וודאי בלעדיה וודאי שבוודאי עם מליוני חוטאים במזיד! לא שום פרט נוסף! תורה בלבד!!!!
46
באמת משהו ישב וכתב דבר כזה????
אמת | 22-05-2016 19:14
ראוי לאתר המכבד את עצמו, לפרסם מאמרים ראויים, ולא שטחיים...חבל ממש מצער כתבות כאלו, בתקווה לשיפור
47
הנוצרים
Omg | 23-05-2016 2:55
ביטלו את המצוות ולא את הלאומיות המודרנית שלך שנוצרה במאה התשע עשרה. רמת כתיבה של ילד בחטיבת הביניים.
48
מה לגבי צניעות הלבוש?
| 23-05-2016 18:21
מה לגבי צניעות הלבוש? אני סבור שניצני הגאולה יהיו כאשר נשים וגברים יתלבשו בצניעות ברחובות ישראל ולא בלבוש תאווה וזימה שגורם להרס משפחות, ניאוף, הוצאת זרע לבטלה, התמכרות לפורנוגרפיה באינטרנט והרס החיים המוחלט. הרי הפיגועים באים בגלל פריצות. בשל פריצות בחורי ישראל מתים. הפריצות גורמת להתנהגות ששנואה אצל ה' וזה מחזק את הכוח של עשו בעולם. בדורות שלפנינו היה ענין הקדושה והצניעות מן הדברים החמורים.
49
הזורעים בשנאה
פוליגרף | 30-05-2016 1:30
רק שתדעו שלמשה רבנו הייתה כיפה אדומה סרוגה קטנה עם ציור של דגל ומצד שני סמל של ביתר ירושלים!
50
חכמים הזהרו בדבריכם
משה | 21-06-2016 12:52
חכמים הזהרו בדבריכם ובכלל כל הקטע של לקחת את ספורי התורה ולפרשן אותם נקרא דמגוגיה
51
השוואת גדולי ישראל בתורה למה שבא לכם מזעזעת.
דוד | 11-05-2017 9:46
פעם משה רבינו והרצל בכפיפה אחת ופעם הרבי מליובאוויטש לאורי אליצור. פעם מדינת ישראל לשלטון מלכי בית דוד ופעם הרב אויירבך לעזר וויצמן. היום כל מי שאינו מסכים לדיברכם הפכתם לנוצרי. מה בדיוק אתם רוצים? אני את המסקנה שלי לא אכתוב פה... לא מתאים לספערת העומר.
52
משעשע למדי, אם כי קראתי בעבר גם דברים משעשעים יותר הזויים
גרשון | 29-04-2018 13:47
הדברים כל כך מופרכים, שהמאמין הנורמלי מרגיש השפלה להגיב עליהם לגופו של עניין
53
הנחת שזה נקרא דתי בלי לאום ובנית פלפול
אורי | 30-04-2018 12:16
זה פשוט דתי שלא מצליח לקיים מצווה… ועל זה בניתי תילי תילים של פלפולים כדי להצדיק את האג'נדה שלך…