בחורים טובים: הקומדיה החרדית היא כבר ז'אנר שממלא אולמות

בחורים טובים: הקומדיה החרדית היא כבר ז'אנר שממלא אולמות

הסרט "בחורים טובים" עובר בהצלחה גדולה את מבחן הקהל- האולמות מלאים, הצופים צוחקים בקול, וההצלחה של הקומדיה החרדית הפשוטה והדי גנרית, מוכיחה שמדובר כבר בז'אנר קולנועי ייחודי

בחורים טובים: הקומדיה החרדית כבר הפכה לז'אנר
  באדיבות סרטי יונייטד קינג

"בחורים טובים" הוא קומדיה רומנטית די גנרית, אבל זה דווקא מעודד. כבר עם הכניסה לקולנוע התבררה לי ההצלחה הראשונה של "בחורים טובים": זה היה אחד מאולמות הקולנוע המלאים שישבתי בהם לאחרונה.

הסרט עבר את מבחן הקהל בענק, ולא זו בלבד שהנוכחות הייתה מרשימה – הקהל גם צחק בקול רם פה אחד פעמים רבות לאורך הסרט, וכשיצאנו שמעתי אנשים מצטטים קטע מתוכו. ברור שאת מטרתו המרכזית – להיות בילוי קליל ומהנה חוצה מגזרים – הסרט משיג.

(צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג)

תקציר העלילה

גיבור הסרט הוא מוטי ברנשטיין (עמית רהב), חרדי ממשפחה אשכנזית שמתאהב – חרף כל הנסיבות והחוקים של עולם השידוכים החרדי – בנחמי עזיזה ביטון הספרדייה.

לאחר שחברו ברוך (מאור שווייצר), עוזר השדכנית, מבהיר לו שלעולם לא יסדרו למישהו עם נתונים כמו שלו פגישה עם מישהי בשם ביטון – מוטי מחליט לשנות את הנתונים שלו ומעמיד פנים שהתעוור.

כצפוי, הבעיה של מוטי ומזימת הפתרון שלו מייצרות לא מעט בלגן, ומעמידה את מוטי, נחמי, חבריהם ומשפחותיהם באוסף של מצבים קומיים. הסרט הוא קומדיה רומנטית טיפוסית, עם אחד הקונפליקטים הנפוצים בקולנוע הישראלי מאז ומעולם: תסבוכת עדתית.

סיפור אהבתם הבלתי אפשרית של נחמי ומוטי כמעט מתבקש – רק בשנים האחרונות ראינו סיפורים דומים (ביותר) ביצירות כמו "שבאבניקים" של אלירן מלכה – אבל הוא מטופל ב"בחורים טובים" בחן וברוח טובה נדירה.

(צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג)

הקונפליקט ברור, אבל ההתאהבות תמוהה

באופן דומה, כל הדמויות הן ארכיטיפים של ז'אנר הרום-קום, אבל הן ממלאות את תפקידן בהצלחה. דווקא המניע הרגשי של הסרט לקוי במידה מפתיעה: התאהבותם של מוטי ונחמי נראית תמוהה ממש לכל אורך הסרט.

האובססיה של מוטי מופיעה משום מקום, ונכונותה של נחמי להתמסר אליו על אף המחירים שיגבה הגישור על הפערים ביניהם נראית לא מוצדקת בעליל. הם מדברים מעט מאוד לאורך הסרט, וגם זה רק אחרי שמוטי חולה האהבה יוצא מגדרו להשיג אתה פגישה.

כשהסרט מתמקד במוטי ונחמי הקצב שלו מאט והוא נעשה פחות מהנה. ביתר הזמן הסרט מתמקד בכוכב האמתי שלו, מאור שוויצר, שזו בעצם ההצגה שלו.

בחורים טובים

ציון כללי

מדד
הצניעות

למה תכה
רעך

מי ומי
צופים

 (צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג)

שוויצר משחק נהדר, שומר על קלילות אבל צולח בלי בעיה גם את הרגעים הרגישים יותר של ברוך, ומפגין תזמון קומי מעולה. כיוון שדמותו היא גם המצחיקה ביותר וגם בעלת סיפור הרקע הדרמטי ביותר בסרט, הוא מתעלה בקלות מעל יתר הדמויות והשחקנים.

למעשה, מדובר בקומדיה רומנטית מהסוג שמופק על ידי פס הייצור הנטפליקסי בקצב קבוע, כזאת שרואים כדי לא להתאמץ אחרי יום ארוך. זה סרט די צפוי, מצחיק במידה ועם שחקנים ברמות יכולת משתנות – אבל כל אלה הם מאפיינים של הז'אנר שהוא משתייך אליהם.

(צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג)

העובדה שבחורים טובים עושה את כל זה בישראל וממקם את הסיפור בעולם השידוכים החרדי היא דווקא מעודדת: המנעד של הקולנוע הישראלי רחב היום דיו, כך שיש בו מקום גם לסרטי פסטיבלים, לדרמות כבדות ולדוקו נוקב – אבל גם לסרטים קטנים שבסך הכל מבקשים להצחיק.

ההצטרפות של הסרט למגמת הסיפורים החרדיים שמתגבשת בקולנוע ובטלוויזיה שלנו, מעידה על כך שכבר מדובר בז'אנר ישראלי ייחודי לכל דבר.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
13 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
מומלץ לצפייה וחשבון...
דן | 15-01-2023 13:17
מומלץ לצפייה וחשבון נפש, מצחיק עד דמעות,אך עצוב שזו המציאות שלנו .ייקח עוד הרבה שנים עד שזה ישתנה.
2
מהסרטים היותר טובים...
יצחק | 15-01-2023 13:26
מהסרטים היותר טובים שראיתי
3
אף אדם לא...
אף אדם | 15-01-2023 14:07
אף אדם לא יתן את בתו לאדם עיוור
@אף תחזור למערה...
נו באמת | 16-01-2023 17:24
@אף תחזור למערה
4
הסרט הכי טוב...
יצחק ש | 15-01-2023 16:08
הסרט הכי טוב שיצא בישראל
5
סרט טוב ומצחיק....
יוסי | 15-01-2023 16:45
סרט טוב ומצחיק. את האמת. כספרדי הרגשתי קצת סוג ב. נכון שזו המציאות בחלק מאחינו האשכנזים.... אך הרגיש לי כאילו זה נותן לזה סוג של מיתוג להיות אשכנזי
זה לא...
אהבת ישראל בדמי. | 01-06-2023 10:44
זה לא שהסרוגים לא. זה שהפכתם את הספרדים הסרוגים לאשכנזים או בלשון יפה יותר לישראלים... אצל החרדים כולם נשארו אתנטים אז הפער התרבותי גדול ומקשה על חיבור. יש בזה הרבה דברים חיוביים אבל גם בעייתיים
שטויות וזה...
שלמה פנס | 16-01-2023 15:54
שטויות וזה בדיוק גזענות להגיד שהחרדים גזענים
התכוונת שנכון שזו המציאות אצל החרדים האשכנזים
החרדים הכי גזענים | 15-01-2023 19:45
אצל הסרוגים (בעיקר אצל ילידי הארץ והלא זקנים) כבר הרבה מאוד שנים שהגזענות העדתית לא חזקה וכמעט לא משמעותית
6
סרט מעולה!! נהנינו...
חני | 15-01-2023 19:14
סרט מעולה!! נהנינו מכל רגע בו. מומלץ בחום
7
סרט נהדר, בהחלט...
רון | 16-01-2023 16:16
סרט נהדר, בהחלט ייקלט כסרט קאלט
8
מירי
נועם | 17-01-2023 17:36
מירי רגב
9
סרט בחורים טובים
לאה | 03-09-2023 17:14
אשמח לקבל למייל את הסרט חברות אמרו לי שזה סרט שמומלץ לראות ואני לא מצליחה לפתוח את זה מהאנטרנט tz818823@gmail.com