אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב לבנון על עצרת החרדים: "חיפשתי את קולה של תורת אמת, לא מצאתיה"

שעות לפני העצרת הודיע הודיע הרב אליקים לבנון כי יקח בה חלק, אך לאחר מכן התחרט: ראיתי שהמטרה השולטת ברחוב היא התנגדות לשירות צבאי ולא לימוד ועסק בתורה"

הרב לבנון על עצרת החרדים: "חיפשתי את קולה של תורת אמת, לא מצאתיה"
  ביטל את השתתפותו. הרב לבנון (ישיבת אלון מורה)

ראש ישיבת אלון מורה ורב השומרון עשה גם הוא פניית פרסה בכל הנוגע להפגנת החרדים.

ביום ראשון הבאנו ב'סרוגים' את הדברים שאמר בשידור ברדיו 'קול ברמה' לפיהם למרות שחתם על הקריאה להגיע לעצרת התפילה החרדית, בסופו של דבר הוא לא מתכוון לשלוח את תלמידיו לעצרת בגלל המרחק הרב והעלויות הגבוהות של הנסיעה.

"אני כשלעצמי סבור ומרגיש צורך להיות שותף לדברים החיוביים, בהחלט לבוא ולחזק את לימוד התורה בעם ישראל וזה המסר המרכזי.(…). אני עצמי מאד אשתדל, טכנית, לא בטוח שאצליח כיוון שהדרכים חסומות וזה יחייב אותי ללכת קילומטרים רבים ברגל, אני חושב שאני לא אטרח ללכת את הקילומטרים הרבים ברגל, אם הייתה לי דרך להגיע בצורה נוחה אז בוודאי שכן הייתי בא. אני אומר, אני אנסה. (…) אני עצמי אשתדל להגיע".

האזינו לשיחה עם הרב לבנון (באדיבות רדיו קול ברמה)

לא מצאתי את דרך האמת

אלא שבסופו של דבר החליט הרב לבנון לא להשתתף בעצרת. באגרת ששיגר לתלמידיו הוא כותב: ,לפני כשבועיים חתמתי על קריאה להצטרף לעצרת-הפגנת החרדים, ידעתי שיש כמה 'בוחשים' שכל אחד מושך לכיוון אחר, אך מבחינתי, חיזוק עסק בתורה היה העיקר, ובזה הרגשתי שנכון להתחבר עם החרדים."

"מדוע אם כך, ברגע האחרון נמנעתי מלהשתתף בהפגנה? ראיתי שהמטרה השולטת ברחוב, בכרזות וכד' היא: התנגדות לשירות צבאי. לא לימוד ועסק בתורה, אלא 'יהרג ואל יעבור', קריאות וסיסמאות שמשמועתן – בשום אופן לא לשרת בצה"ל. מאחר שזו הייתה המגמה, ולמרות שחיפשתי את קולה של תורת אמת, לא מצאתיה. לכן החלטתי להמנע מלהשתתף בעצרת מחאה זו."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
19 תגובות - 19 דיונים מיין לפי
1
תודה לרב על גילוי הלב.
שמעון | 05-03-2014 23:24
2
התפלמסתם , חלקתם, והרב לבנון זועק המלך הוא ערום כנסו !
מכתב לרבני החרדלים | 05-03-2014 23:41
לציונות הדתית בשנות השבעים קרתה תאונת עבודה בהעסקת מורים חרדים לתלמוד בישיבות התיכוניות ונבראו החרדלים . ישיבות ההסדר בראו את רבני החרדלים . הטעות ההיסטורית היא לראות בחרדליות גשר מתווך לחרדיות ולרצות להוא בקהלם . החרדים לא סופרים אתכם ממטר מפחד מוות לשלמות המשטר החרדי . יש לכם תפקיד היסטורי . ההפגנה וחוק הגיוס מקח טעות . היהדות במשבר מעבר בין עידנים . עידן הספר ממתן תורה עד לפני דור מתחלף בעידן המחשב . התלמוד יצירה כבירה ברוח הגלות לא צפה גאולה מדינית , דמוקרטיה , מדע וקדמה . לחרדים אין משנה סדורה ולכן הם מציבים חומות הקצנה וחרדה . כאן בא תפקידכם ההיסטורי על אפם ועל חמתם להניח משנה סדורה להכיל ביהדות את המחשב , הקדמה , הדמוקרטיה ,המדע, וחיים יהודיים שלמים בעידן הנוכחי . להיות רבי יוחנן בן זכאי חרב הספר תו לי יהדות ומחשביה על משקל יבנה וחכמיה . זו משימתכם ההיסטורית שאם תתרשלו בה גיוס חרדים לא יהיה אלא רוב חרדי -ערבי והלכה לה המדינה .
3
השבת אבידה
שי | 05-03-2014 23:45
לכב' הרב שליט"א, שמעתי כי הרב חיפש את קול האמת ולא מצאה. כמה חבל שהרב לא עמד בסמיכות אלי. לידי עמדו בחורים צעירים, שדמעות בעיניהם בקשו והתפללו לאלוקיהם. על מה הם בקשו? לא קריירה, לא הצלחה אישית, גם לא שידוך או עושר. הם ביקשו לשבת וללמוד כל חייהם, כי היא רוח אפם ונפשם. בדמעותיהם, אמרו הם: ציויתנו, אלוקי אבותינו, להגות בחוקיך ולהשתעשע בטעמי מצוותיך. אנא ממך, הסר מעלינו את חרב השוטים שאינם מכירים בערכה של תורה קדושה זו. ואם זו לא קולה של תורת אמת, אנא ממך, הרב לבנון שליט"א - ספר לנו מה היא? חבל לנו, הרב לבנון, כי בחרת לשים לב ומבט לקריאות נגד הגיוס, מבלי להבין, כי על פי אמונת הקוראים הללו, זו צורת השאיפה לשבת בבית ה' כל ימי חייהם. כלום לא ידעת, הרב שליט"א, כי זו השקפתם? זה סוד שהחרדים רואים בגיוס גזירה? ומדוע איפוא הסכמת לשתף פעולה מראש? אין זאת, כי ידעת שעל אף הבדלי ההשקפה, המגמה זהה - למען התורה וכבודה, רק שכל אחד רואה זאת מנקודת מבטו, וזכותו לכך. משום כך, נפלאתי מהבין היכן נעדר קולה של האמת בעצרת זו. לטעמי, הרי שמעולם לא נשמע קולה כה עז, צלול וברור.
4
זו לא תורת אמת
חרד לדבר השם | 05-03-2014 23:55
צודק הרב אליקים לבנון. לצערנו היום ישנה כפייה על התורה של מפלגתיות, המקבעת ומונעת מללמוד אותה בצורה אמתית וישרה כדרך רבותינו בכל הדורות. תורת השם הפכה לתורת המפלגה. וב"מחלה" זו לקו כל הזרמים, אך הביטוי הכי קיצוני שלה הוא דווקא בעולם התורה, כאשר משתמשים בתורה עצמה - כגון בהלכות של כבוד רבו וכדומה, ומסרסים ממשמעותם האמתית פסוקים כמו "ועשית ככל אשר יורוך" - כדי לכפות עליה, על התורה, את המפלגה.
5
למה ???
איש יהודי | 06-03-2014 0:17
למה בכל דבר שקשור בצורה כל שהיא לציבור החרדי צריך להתנגד אליו ולומר דברים לא נכונים לדוגמא בעצרת לחיזוק הצורה הקדושה המסר והלוגו המרכזי היה התורה הקדושה תנצח וגם אם היו כאלה שלקחו זאת למקומות אחרים הרי בסופו של דבר היה זה מעמד של קריאת תהילים וקבלת עול מלכות שמים. ומה קרה לנו לאהבת חינם למגזר החרדי כמו שיש לנו למגזר הכללי ?
6
אף אחד לא קרא לכם. אל תבואו !
חיים | 06-03-2014 1:27
אנו הכרזנו מי לה' אלי. מי שרוצה בא, ומי שאינו רוצה הולך לו אצל לפיד וחבריו. אני הייתי - מי שלא היה, הפסיד לעצמו בלבד.
7
לרב לבנון תורת אמת תמצא...
משה בן משה | 06-03-2014 1:43
אצל יאיר ונפתלי, ככלות הכל זה יותר משתלם להשאר בבית ולא לספוג תגובות עוינות מהציבור שלך, האמת כבידה ולכן נושאי דגלה מועטים, אתה לודאי לא אחד מהם!
8
אתה טוען שתורת כל (כל!!!) גדולי ישראל היא לא תורת אמת?
האחד | 06-03-2014 8:52
תורת מי תורת אמת? נפתלי? פירון? ככל שהזמן עובר אני מבין כמה מר"ן היה טהור עיניים וזך מחשבה...... הכינוי שלו אתכם היה האמת הצרופה!!
9
ל - 2
חרדי | 06-03-2014 9:17
אוי לי על הגלות שאנו חיים בה!!! האם מחשב זה גאולה?!!! האם המדע זה גאולה?!!! האם המדינה שלכם היא גאולה???!!!! ממש לא, לא צריך להיות עיוור כדי להכיר במציאות שרוב החברה שלכם מעדיפים ללמוד תורה ומידע על יהדות מויקיפדיה מאשר ללמוד באמת לאורך שנים ולקבל דעת תורה אמיתית. אבל שכחתי רבי שמעון בר יוחאי לא חשב על דמוקרטיה ועל המדינה הגואלת.... פשוט רבי שמעון היה קטן מידי וחכמי התלמוד קטנים מידי... זו בדיוק הגישה של רוב הדתל"ים, אתם מעדיפים מדענים על חכמי התורה ועל הוגי התורה!!!! האם זה מקרי ש- 80% מהנוער הדת"ל נושר??? לא, כי ויקיפדיה שמלאה בכפירה יותר חשובה מחז"ל, האם אתחלתא דגאולה זה לשבת בבית עם טלויזיה ואינטרנט? ממש לא, אין לנו אלא לימוד התורה. והאם זה מקרה שהרשי תיבות של דתי לאומי הם דת"ל וגם של דתי לשעבר זה דת"ל? אני מקווה שלא. לפחות תקשיבו לרבנים שלכם!
10
הוא לא מצא את האמת
במא | 06-03-2014 9:35
בטח שלא מצא את האמת בגלל שהוא לא יודע איך היא נראת כשכן ידע הוא ימצא!!!
11
היה רק רב אחד שדיבר ברור בעניין
אביהוד | 06-03-2014 9:49
רב צעיר שפירסם מאמר בווינט. בלי פלפולים והתפתלויות.
12
שימו-לב לתמונה מאחורי הרב לבנון
רחל שרייבר | 06-03-2014 10:01
5 חומשי תורה עם פירושו של מרן הרב הירש שהיה מהראשונים שזהה את החורבן הציוני והקרירות הדתית שבעה בעקבותיה והיה נגדה עד יומו האחרון כפי שמופיע באגרותיו בספר - שמש מרפא.
13
תגובה לשי (3)
חיים | 06-03-2014 11:32
אני מאוד מזדהה עם חלק מהדברים שכתבת. ברור לכולם מה השקפתם של החרדים ביחס לגיוס לצה"ל. ברור לך וכנראה וגם לרב שטיינמן אהבת התורה היא מכנה משותף לחרדים וגם לציונים-דתיים. אבל מארגני העצרת לא חשבו כמוך וגם לא כמו הרב שטיינמן, והתמונה מתחילה להתבהר רק עכשיו. העסקנים רצו הפגנת מחאה הרב שטיינמן קבע שזו תהיה עצרת תפילה בלבד. יש הבדל עצום בין עצרת תפילה למען לימוד התורה לבין עצרת מחאה נגד הגיוס. המסרים והשלטים מאוד משמעותיים במפגן כזה והם היו בעייתיים מאוד. העיתונות החרדית הייתה מלאת שנאה כלפינו הציבור הציוני-דתי בכלל ורבותיו המובהקים בפרט. יכלו להתרכז במכנה המשותף אבל הם העדיפו להתנער ממנו. הרב לבנון שהוא גם מקשישי הרבנים של הציבור אמר לתקשורת החרדית שהוא לא יכול ללכת הרבה קילומטרים ועלות האוטובוסים יקרה. זה היה רמז ברור: אם רוצים לראות את כל הציבור הדתי, היו צריכים לשתף אותו מההתחלה לתאם איתו על תכנים של העצרת ולדאוג שהוא יגיע, ולמצוא גורם מממן שחשוב לו לראות שם את הציבור שלנו. אבל הם לא רצו לראות אותנו איתם. לקראת ההתנתקות הייתה עצרת תפילה ענקית עם החרדים בכותל, למה? כי עסקני הציבור הדתי הבינו שאי שפשר להביא רבבות חרדים לגוש קטיף למרות שאין שם מסרים שפוגעים בהם ידענו שלא מתאים להם לצעוק בהפגנות עם חולצות כתומות, לכן באו לקראתם הכינו ביחד את העצרת (על חשבון מועצת יש"ע) נתנו במה מרכזית לאדמו"ר מבוסטון ועוד רבנים מוכרים אצל החרדים. הציבור החרדי הזדהה והגיע ברבבות. לעומת העצרת ההיא במחאה הנוכחית, הרבנים הציוניים שהגיעו עמדו כאלמונים בתוך הציבור. ועוד נקודה. אם זו עצרת תפילה מה זה היה כל השלטים והפתקים נגד המדינה והצבא? מי הכין אותם? בע"ה בעוד שבוע תתקיים עצרת תפילה לה' לגשם, ברור לך שאף אחד לא הסתובב שם עם שלטים ולא ניירות של הסתה.
14
תגובה לחיים (13)
שמעון | 06-03-2014 12:16
העצרת כונתה כפי שהכתיבו אותה גדולי התורה "מעמד קידוש ה'" כנגד חילול ה' שנעשה בחוק ובמרכיב הפלילי! יש להצמד לעובדות! מרשיע צדיק ומצדיק רשע תועבת ה' גם שניהם 65 שנות מדינה ועוד ללא שמענו מעולם ביקורת אף לא קלושה על החילונות ! ההערצה והסגידה של דתיים לאומיים לכל מעשה חילוני כמו חוק הגיוס המדובר מעורר בחילה לכל מי שהתורה ורצונה בוערת בו,החפיפניקיות הדלי"ת נולדה על קרקע פוריה של ההערצת הרשע ושאיפה לחלוק את תרבותו לכן רבני הציונות הדתית לא מתאימים לכינוסים מעין אלו מבלחי קשר לשלטים
15
תגובה לשמעון (14) - תודה שהגבת לדדבריי, אבל אתה טועה
חיים | 06-03-2014 14:46
המרכיב הפלילי מקומם אותי גם כן, החוק עצמו אינו חילול השם, הרבנים שלנו אמרו את זה אין ספור פעמים. והפסוק הבומבסטי שהבאת לא עוזר לדיון כל כך, יש ביקורת תמידית על כל מה שלא נראה לנו, ותתפלא גם על עצמנו, נכון יש הערצה למנהיגים הציוניים שלנו שמסרו נפשו נפשם על עם ישראל גם כשלא תמיד שמרו מצוות כמו שיש הערצה לגדולים החרדיים שמסרו נפשם על התורה גם כשלא תמיד התעניינו בעם ישראל. בוודאי לא סגידה לאף אחד. תמיד הייתה ביקורת, הדיונים בוועדת שקד היו כסח תמידי בין הבית היהודי ליש עתיד כמעט על כל סעיף. רבני הציונות הדתית הם תלמידי חכמים וגדולי ישראל בכל קנה מידה והם המנהיגים הרוחניים של הציבור הדתי. השאלה שהחרדים צריכה לשאול את עצמם, האם הם רוצים שנהיה אתם במאבקם? אם כן, זה דורש שיכירו במנהיגים הרוחניים שלנו. זה לא מחייב אותם להסכים איתם ולא על דרכם. אבל כן להכיר בעובדה שהם מנהיגים ציבור גדול. מדבריך, נראה שקשה לך לכבד רבנים שחושבים אחרת, גם כשהם תלמידי חכמים. חבל. בכבוד רב, חיים דרעי
16
מענה לחיים (13)
שי | 06-03-2014 20:22
חיים יקר, אני שמח לדון מולך בצורה מכובדת. הרשה לי להגיב לדבריך, גם אם אהיה חריף מעט, אין זה מוריד במאומה את הערכתי אליך, ולדעותיך הנאמרות בנעימות וכבוד. מארגני העצרת פעלו בדיוק – אבל בדיוק – לרוחו של הרב שטיינמן. ולא, הרב שטיינמן לא דיבר על תפילה בלבד. הוא דיבר על חובת המחאה נגד חילול השם. נחדד: לא מחאה נגד הגיוס, כי אף אחד לא באמת חושב שמישהו יגייס את החרדים. המחאה היא על האמירה של המדינה לפיה לומדי תורה אינם נושאים בנטל ההגנה, ועל רצונה של המדינה להוציאם מבתי תלמודם. מהסתכלות זו נגזרו השלטים: נמכרנו אני ועמי; התורה תנצח; לך כנוס; הרימו יד בתורת משה; בלי תורה אין יהדות. בכל השלטים הללו ישנה אמירה אחת: אנו מבקשים ללמוד תורה, והמדינה מבקשת לסגור – זה חילול השם, ועל כך אנו מוחים! (ואגב, די לגלגולי העיניים: הבית היהודי חתום על מופיע האימים הזה! די לשקר! בפעם האחרונה שבדקתי, שקד היא ח"כ של הבית "היהודי") הרב לבנון, ושאר הרבנים שעימו, גילו איפוא – בתחילה – מבט אנין ובוגר, לאמור: אנו סבורים שהחרדים טועים בגישתם לפיה אין לשרת בצה"ל, אך מסכימים איתם שהגישה אותה הציגה המדינה ראויה לגינוי ולזעקה נגדה. זו האוירה ששלטה בהפגנה: תשובה, תפילה, וחיזוק השאיפה לשבת בבית ה' תמיד. אלא שכאן אירע מהפך. הרב לבנון חיפש ולא מצא את הקול הזה. כמו שכתבתי, הקול הזה הוא זה שנשמע בשערי ירושלים, קול גדול ולא יסף! וצר לי לקבוע כי בשביל לא לראות את זה צריך לעטות כיסוי רב שכבות על העיניים. אתה גם מקטר על העיתונות החרדית. 2 תשובות: 1. נניח שהעיתונות כשלה, זה פוטר את הרב לבנון מלמחות על כבוד שמים הנרמס? אם הוא היה סבור, וכנ"ל, שזהו הזמן לצאת לרחובה של עיר למען התורה, מדוע תארו של הרב דרוקמן שייך לענין? אולי גם לא נקרא מגילה ולא נשמור שבת כי יתד כתב דרוקמן? אתם מענישים את כבוד שם שמים בשל קולומוסו של סבר? 2. הרב דרוקמן פגע בכל הציבור החרדי בצורה חסרת תקדים. הוא בא ואמר – הרב שטיינמן והציבור שאחריו, מביאים לחילול שם שמים. חזור שנית: הרב שטיינמן מבקש לחלל שם שמים. יש לטעמך פגיעה חמורה מזו? האם, בעיניים חרדיות, הוא ראוי עוד לתואר כלשהו? אתה יכול לחלוק, אבל יתד נאמן מבטא את ההשקפה שקוראיו מבקשים לשמוע, וקוראיו נפגעו מאד לשמוע שבהתכנסותם הם – לא פחות – מחללים שם שמים. אתה גם רוטן מדוע לא שותפה הציונות בהכנות להפגנה. תמחל לי, אבל יש גבול לתמימות. הציונות הדתית נתנה את קולה בהמונה לנפתלי בנט ואיילת שקד. לא שמענו מהם עד רגע זה דיבור רציני (אני מדגיש רציני, כמה התכנסויות חביבות לצאת ידי חובה לא נחשבות לצורך הענין) על התנערות מהם. בעיני החרדים, כל קול שהוענק לבנט וחבר מרעיו, הוא זה שאשם במסקנות הועדה. מה עוד תבקש? שהחרדים יפנו לקהל שהביא עליהם את החורבן הזה וישתפו אותם בהכנות? תן להם לבכות לבד! אציין שוב: השילוט הרשמי (הרשמי, מה שילדים הניפו פה שום לא חשוב בעיני) של הכנס לא פגע לא בצה"ל ולא במדינה. הוא זעק את הכאב מול צעדה החריף של המדינה. אסור? ולסיום, לא הבנתי: מדוע שבעצרת על הגשמים יהיה שילוט נגד המדינה. היא לא עשתה כלום בענין. אבל בעצרת הגיוס, אתה לא מבין שהמדינה, אולי, איכשהוא, ברמז, בעקיפין קשורה למופע חילול שם שמים הנוראי הזה?
17
רק תפילה הייתה בשערי ירושלים
בני | 07-03-2014 13:13
אחרי העצרת אי אפשר להכחיש שהתפללו שם ברחובה של עיר ונכון שהתפללו גם על הסרת הגזירה אולם עיקרה של תפילה היה על העם כולו שלא ינזק מהקביעה שיש בחוק שחור על גבי לבן של סנקציות פליליות על מי שחשקה נפשו בתורה אין כל נפקא מינה אם זה יתחיל בעוד שלוש שנים או מחר ואין כל נפקא מינה אם זה לא יתבצע מסיבה זו או אחרת בחוקי המדינה שקוראת לעצמה "ישראל" מופיע הדבר הזה ועל כך אכן קמה זעקה מרה ואם מתוך כך נשמעה גם מחאה קשה לעצור את הדברים מגלישה גם למחוזות אילו. חבל כשציבור מתפלל מי שיש לו זכות מצטרף ומי שלא ימצא תירוצים
18
אם תורת אמת מעניינת אותך - אז היא נמצאת אצל החרדים
המסורת החרדית המדוייקת | 08-03-2014 21:28
שבט לוי ולומדי התורה שהושוו אליהם פטורים גם ממלחמת מצווה ואין להוציא את הרמב"ם בסוף הלכות שמיטה ויובל מפשוטו וכך מקובלנו מדור דור. כשהרמב"ם לקח את בסיס ההלכה מגירסת הגר"א בספרי ששבט לוי לא יצא אפילו לא למלחמת מדין ועיין בשו"ת משנת יעבץ. וכבר ראינו איך המלך היחידי שהיה ראוי להיבחר כמשיח היה חזקיהו המלך שחייב את כל העם ללמוד תורה ולא השקיע כלום בצבא.
19
תגובה ל - 18
המקווה ללמוד עוד | 05-06-2014 17:20
הרב עובדיה יוסף זצ"ל כתב כי חיזקיהו נדחה כי לא אמר שירה על הנס. זה נאמר ע"י הרב זצ"ל ביום העצמאות והקשר לנס של היום הזה. אז אולי כדאי שהחרדים יאמרו שירה (=הלל) ביום העצמאות כפי שעשו בראשית המדינה (כן - גם בפונוביץ') ... וחוץ מזה שהרמב"ם מדבר על כל איש ואיש מכל באי עולם -שכבר אמר על זה הרצי"ה קוק זצ"ל שזה כולל גם גויים .. ולכן מובן כי מדובר בדברי מוסר כלליים כפי שמסתיימים כל ספרי הרמב"ם.