הפקרות: "אי אפשר לקרוא לבנות לשירות כשאין מעטפת הגנה"

בועדה לקידום האישה נדונה היום סוגית ההטרדות המינות בשירות הלאומי. יו"ר הועדה עליזה לביא הצביעה על מחסור בעובדות סוציאליות הנפגשות עם המתנדבות: "אי אפשר לקרוא לבנות לשירות כשאין מעטפת הגנה. יש גם מקרים של הפלות בשירות הלאומי ולבנות פעמים רבות אין למי לפנות"

הפקרות: "אי אפשר לקרוא לבנות לשירות כשאין מעטפת הגנה"
  כשל בירוקרטי מתמשך. לביא (יח"צ)

הוועדה לקידום מעמד האישה בראשות ח"כ עליזה לביא דורשת ממינהלת השירות הלאומי להגיש תוך חודש נוהל ארצי מחייב למניעה ולטיפול בהטרדות מיניות בשירות הלאומי.

הדברים עלו בדיון על הטרדות מיניות בשירות הלאומי, בהן התברר כי כל עמותה פועלת בנפרד, למניעת ואיתור הטרדות מיניות על פי נוהל עצמי, והרגולטור (מינהל השירות הלאומי) אינו מעורב ואינו דורש פרטים על כך.

הוועדה פנתה לשר אורי אורבך העומד לקבל את המינהל תחת אחריותו, לאחר שזה היה באחריות משרד המדע, בבקשה לבחון לעומק את תפקוד המנהל כרגולטור האחראי על הפעלת בנות השירות הלאומי. "העברת המינהל ממשרד המדע לאחריות השר אורי אורבך היא הזדמנות לבחון את דרכי פעולתה ולקבע נהלים ראויים ומתוקנים. תרומתן המתמשכת של בנות השירות הלאומי לחברה בישראל לא תסולא בפז וחובה עלינו לדאוג לשלומן ולשמירת הזכויות שלהן", אומרת יו"ר הוועדה ח"כ עליזה לביא.

עו"ד יואב ארבל, מינהל השירות האזרחי לאומי: "אנחנו אחראים על כל השירות הלאומי מכל המגזרים, אבל הבנות לא מגיעות למנהלת אלא לגופים המוכרים. אני יודע שגורמי המקצוע מוודאים שבכל עמותה יש נהלים לעניין הטרדות מיניות". יו"ר הוועדה ח"כ עליזה לביא: "אתה כרגולטור מפקח על כך? האם אתה נפגש עם מי שאחראי לכך בכל עמותה? האם אתה מדריך את האחראים? האם אתה מכיר את הנפשות הפועלות?" עו"ד ארבל: "אנו מתלבטים עם עצמנו האם נכון לעשות נוהל כללי לכול העמותות".

ח"כ עליזה לביא יו"ר הוועדה: "הוועדה תפנה לשר האוצר בבקשה להגדיל את התקציב לעובדות סוציאליות בשירות הלאומי. העמותות לא יכולות ולא צריכות לתקצב בעצמן עובדות סוציאליות. איננו יכולים להפקיר את הבנות המשרתות ועובדת סוציאלית אחת ל-750 בנות זה חד משמעית הפקרת הבנות. אי אפשר לקרוא לבנות לשירות כשאין מעטפת הגנה. יש גם מקרים של הפלות בשירות הלאומי ולבנות פעמים רבות אין למי לפנות. יש כשל בירוקרטי מתמשך".

דוד פלבר, מנהל אגף שירות לאומי במשרד החינוך: "סדנאות הסברה על הטרדה מינית הן חלק מסמינר ההכשרה של הבנות בקיץ. כל בת פוגשת את הרכזת שלה על בסיס שבועי על מנת שתוכל לאתר גם מצוקה כזו. אי אפשר לפתור הכל. כל מקרה שמדווח מטופל. בנוסף לרכזות יש גם עובדות סוציאליות, שהן כתובת לתלונות. אנו דורשים מכל עמותה עובדת סוציאלית אחת ל-500 בנות".

ידעיה לוין, מנכ"ל בת עמי: "אתה דורש עו"ס אחת ל-500 בנות, אבל מתקצב רק אחת ל-750. בבת עמי טופלו במהלך תשע"ג 21 מקרי הטרדה וברור שיש מקרים נוספים שלא הגיעו אלינו. חלק ממקרי ההטרדה שדווחו לא התרחשו תוך כדי שירות אלא בעברן של הבנות והודות לסמינר ההכשרה, שם הוקדשו 5 שעות לנושא, הדברים צפו. נקודת המוצא שלנו היא שהקהילה הדתית היא כמו משפחה, ולכן הדברים פחות נחשפים. אנו מוודאים שלכל בת יהיה ברור מהי הטרדה מינית ומה לעשות במקרה כזה".

ח"כ שולי מועלם רפאלי: "מרגע שבת נכנסת לעמותה, אתם אחראים עליה לשנתיים. אם מישהי הוטרדה, אתם חייבים לשבץ אותה במקום אחר, ולא לומר לה שאין לכם מקום אחר. המטרה שלנו לחזק את האפשרות של בנות לבחור בשירות לאומי. זה דבר מצוין ואם תתקנו את זה הוא יהיה יותר מצוין. צריך להאיר ללא הפוגה את האפשרות להתמודד. הדבר האחרון הנכון הוא לשאול איפה יש יותר הטרדות, בצבא או בשירות הלאומי, כבר ראינו הטרדות בכל מקום, ולכן חייבים בכל מקום להבין את עומק האחריות כלפי הבנות וכלפי החברה".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
כולם יודעים למה בחורה נכנסת לצבא...
חיים | 26-02-2014 22:52
הרי בגלל זה היא חפץ מצווה, העוזר לחיילים להלחם ? איפה כל הרבנים שפסקו שמצווה על הבנות להתגייס לצבא ? ככה בגלל חששות מותר לוותר על המצווה החשובה הזו ?
2
ההפקרות האמיתית היא שמוציאים שם רע על השירות הלאומי
יהושע | 27-02-2014 10:17
כל מי שצפה בשידור מהוועדה ראה איך בדיון לא באמת ניסו לברר את העניין והאם יש מענה מספק אלא באו לתקוף כל מי שהעז להוציא הגה מפיו. חבל שהדיון היה מצולם. אולי אחרת באמת היה דיון ענייני בו מנסים להבין האם הבעיה היא שאין נוהל ארצי או שמוציאים שם רע על כל מפעל השירות הלאומי בשל מקרים בודדים ולא מייצגים שקורים לא פחות במסגרות אחרות.
3
זה פריצות-לא הפקרות
hvush | 30-05-2014 15:45
4
אח"כ מתפלאים למה החרדים נגד שרות לאומי...
יעל | 15-06-2014 11:11
לא סתם פסק החזון איש יהרג ואל יעבור