אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בבית היהודי לא החליטו: הישג, כשלון או תרגיל פוליטי?

אחרי שועדת שקד אישרה אתמול את סעיף הסנקציות הפליליות בבית היהודי הודיעו כי יערערו על החלטה, אח"כ אמרו שמדובר בתרגיל פוליטי ולבסוף אמרו שמדובר בהישג. מבולבלים?

בבית היהודי לא החליטו: הישג, כשלון או תרגיל פוליטי?
  הישג או כשלון? תלוי את מי שואלים ומתי. שקד אתמול (פלאש90)

בבית היהודי לא יודעים איך להתייחס את החלטת ועדת שקד אתמול להטיל סנקציות פליליות על חרדים שלא יתגייסו.

כפי שפורסם אתמול ב'סרוגים', ברוב של שלושה תומכים מול אפס מתנגדים עבר אתמול הסעיף הטעון ביותר בועדת השוויון בנטל של ח"כ שקד. חברי הכנסת החרדים מימשו את האיום שלהם מאמש והחרימו את הדיון וההצבעה כבר משעות הבוקר. כשהגיע הרגע להצביע על סעיף הסנקציות הפליליות, לפיהן לאחר תקופת ההסתגלות יוטלו ענשים על משתמטים חרדיים, לא היה מי שיתנגד להצעה.

חברי הכנסת עופר שלח מיש עתיד, צחי הנגבי מהליכוד ורוברט אילטוב מישראל ביתנו תמכו בהצבעה, מנגד איילת שקד נמנעה, כמו גם ח"כ עמר בר-לב מהעבודה. ח"כ אלעזר שטרן נעדר מהדיון.

מיד לאחר ההצבעה הודיע מוטי יוגב על רביזיה על ההחלטה, שמשמעותה בקשה להצבעה חוזרת. ודקות לאחר ההצבעה הודיעה גם יושבת הראש שקד כי תגיש רביזיה על ההחלטה. יוגב הסביר את המהלך: "אסור שמהיום ייקבע בחקיקה כפייתית שכל לומדי התורה יהיו חייבים להתגייס במצב שכזה. הצעתי זו בכוחה להסיר את החשש ואת ההתנגדות של הציבור החרדי מהחוק ולהביא למימוש תכליתו לגיוסם של חרדים לצבא."

השאלה הקשה שבבית היהודי לא ידעו לענות עליה היא, אם אתם נגד הסעיף, מדוע איילת שקד נמנעה בהצבעה.

לכאורה כשלון של הבית היהודי למנוע מהלך שיגרום לקרע המוחלט עם החרדים. אך שעה לאחר ההצבעה, תודרו חברי הכנסת של הבית היהודי לומר שלא מדובר בכשלון אלא בתרגיל פוליטי. בבית היהודי כבר התחילו להסביר, כי הגשת הרביזיה, מביאה לכך שההצבעה החוזרת יכולה להדחות לפי שיקול דעתה של שקד. בינתיים יכולים להגיע חברי הכנסת להבנות עם החרדים ועם ראש הממשלה, למתווה מוסכם, ואז, אחרי שכל הסעיפים יאושרו, יבוטל גם החוק הזה.

השאלה הקשה עליה לא ידעו להשיב בבית היהודי היא מדוע לא הגעתם להסכמות לפני ההצבעה, תיקו בהצבעה היה מפיל את הסעיף. כעת תיקו לא מספיק, ודרוש רוב כדי לאשר את הרביזיה, מאיפה לכם שתשיגו את הרוב?

הישג של הבית היהודי

אם חשבתם שכאן הסתיים הסיפור, טעיתם. עוד שעה עברה וגם התרגיל הפוליטי שהיתכנותו בספק גדול ותלויה ברצונם הטוב של החרדים נזנח, ותדרוך נוסף התקיים לחברי הכנסת שהפך את הכשלון להצלחה. הבוקר שיגר מזכ"ל המפלגה ניר אורבך הודעה לפיה אישור הסעיף הוא לא פחות מאשר הישג: "בקדנציה הקרובה של הכנסת לא יחולו סנקציות כלשהן. לא פליליות, לא כלכליות."

דברים דומים כתב גם ח"כ יוני שטבון בדף הפייסבוק שלו. ההסבר של הח"כים הוא פשוט, בשלוש השנים הקרובות לא יתגייסו חרדים ללא סנקציות כלשהן, אחר כך יוכל להאריך שר הבטחון את המצב בחצי שנה נוספת. ומה יהיה אחר כך? אחר כך זו כבר ממשלה חדשה, השיבו לנו בבית היהודי, בינתיים יאיר לפיד עושה סיבוב תקשורתי והחרדים משתפים איתו פעולה.

אז כשלון, תרגיל פוליטי מבריק או בכלל הישג? הכל בעיני הספינולוג.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 16 דיונים מיין לפי
1
לא מצביע יותר לבנט הזה
| 20-02-2014 9:22
אני אשתי וילדי שיחי' הצבענו כל השנים בבחירות לבית היהודי/מפד"ל - בחיים לא נצביע יותר למפלגה המסריחה הזו, רק שחררו מחבלים וקיצצו כספים בכמויות בקצבאות ובישיבות, למה נבחרו?? גזלנים!!
2
כשלון כשלון של הבית היהודי . ואולי צביעות
ביטון | 20-02-2014 9:31
3
צדק מר"ן הרב עובדיה זצוק"ל "זה בית של גויים"
אלחנן יעקובי | 20-02-2014 9:35
העיקר שרבני הציונות הדתית עם הערוץ 7 שלהם כל היום אמרו "החשש של הרבנים החרדים מוגזם הבית היהודי לא יתן ידו לפגיעה בעולם התורה" הקרע בין החרדים לציבור הלאומי יעלה הרבה מאד למפעל הציונות
4
ערוץ 7 26/2/13 הרב מלמד: עולם התורה לא יפגע
איזהו חכם? הרואה את הנולד,החרדים ראו | 20-02-2014 10:03
הרב מלמד השיב לו "הבית היהודי לא יתן את ידו לפגיעה בעולם התורה לא בתקציבים ולא בצמצום הלומדים. אני מניח שכל נציגי הבית היהודי ינהגו כך, מכל מקום בוודאי שרוב נציגיה יקבלו בענין זה את דעתם של הרבנים, שאין מקום לנוסחה שלא תהיה מוסכמת על ראשי הישיבות", כתב הרב מלמד.
5
ההולך עם רשעים סופו ליפול בידו
התורה היא אמת | 20-02-2014 10:11
הלכתם עם אותו רשע לפיד נפלתם בפח שלו
6
אז בהתנתקות מכרתם את החרדים ועכשיו
אתם לא לומדים | 20-02-2014 10:22
את העונש הבא של ההתנתקות אתם תקבלו והמוציא לפועל יהיה לא אחר מאשר לפיד
7
הכי טוב מבחינת הבית היהודי שלא יהיו סנקציות פליליות
ההסבר פשוט מאוד | 20-02-2014 10:48
אבל אחרי שלפיד נעמד על הרגליים האחוריות ואיים לפרק את הממשלה, לבית היהודי, כגוף שרוצה עדיין בקיום הממשלה, לא היתה ברירה אלא להסכים לכך. אבל נתניהו והבית היהודי הצליחו לגרום לדחייה של הסנקציות הפליליות. באופן אישי, אני חושב שזה שטות לעשות סנקציות פליליות, אבל מנגד כולם יודעים שאף חרדי לא יישב בכלא (ואם יהיו כמה אז הפגנות סוערות של מאות אלפים בכל רחבי הארץ והם ינצחו כמו בבג"ץ עימנואל). בקיצור, כל צד מנסה להראות כאילו ידו על העליונה- יאיר לפיד מנופף בסנקציות הפליליות, הבית היהודי בכך שהם נידחו עד 2017, החרדים שהם צדקו כל הזמן וזה בית של גויים וכולם שונאים אותם כמו האנטישמים בגולה וכך מצליחים לאחד את הציבור המפולג הזה מחדש. אין חדש תחת השמש.
8
בנט
יצחק | 20-02-2014 11:35
הוא אשר אמרנו דומים לדתיים אבל רחוקים מתורה כי הציצית תמיד היתה בכביסה
9
ראשית צמיחת גאלתכם
| 20-02-2014 11:36
אשריכם חרדים שנתפסתם על דברי תורה , אוי לדתים לאומים שנתפסו על דברים בטלים ודי לחכימא ....
10
אני מתבייש ללכת ברחוב עם כיפה סרוגה
דוד | 20-02-2014 12:06
אני דתי שחי בין חרדים ואני פשוט לא יודע מה לענות לחברי החרדים, דבר אחד בטוח, וככה שמעתי מצטרפים לפחות חצי ממצביעי הבית היהודי, אם בנט יעמוד שוב בראש המפלגה לא מצביעים לבית היהודי!
11
הצלחה אדירה לבית היהודי.
בן תורה | 20-02-2014 21:20
החרדים שלא מתגייסים לעזור לעם ישראל מיד צר, הם מושחתים ומעוותי התורה.
12
אני גאה עכשיו יותר בכיפה הסרוגה
בן תורה | 20-02-2014 21:28
החרדים ששונאים כל מי שלא חושב כמוהם, שמעוותים את התורה הקדושה באמרם שהם פטורים מלהציל את עם ישראל במלחמות, סוף סוף באופוזיציה.
13
איך הולכת ציבור כה גדול שולל????
לא נורמלית אחת | 22-02-2014 23:19
אין יותר רמאית משקד הולכת שולל את גדו"י בפרט ואת החרדים בכלל אבל מה לעשות לא זכית שיתגלגל זכות על ידך כמו שאמרים" מגלגלים זכות על ידי זכאי וחובה על ידי חייב" כנראה שאת חייבת- מסכנה ואומללה נשמתך הטועה חזרי בתשובה בטרם מותך כדאי לך!!!
14
יום אבל על מדינת ישראל
יום אבל על מדינת ישראל | 23-02-2014 14:26
לומדי תורה יושלכו לבתי סוהר בעוון לימוד תורה בגלל רשעות הבית היהודי
15
הכול היה החלטה של הבית (היהודי?)
נפתלי | 23-02-2014 21:34
הסנקציות הפליליות לא היו עוברות לולא הברית בין הבית היהודי ליש עתיד" כך אומר סגן שר הביטחון דני דנון בשיחה ל"בחדרי חרדים" בעקבות אישור מתווה הסנקציות הפליליות בוועדת שקד בשבוע שעבר. "שלא יספרו לכם תירוצים" אומר לנו דנון בעקבות הפרסומים על פיהם ראש הממשלה הוא זה שהורה לשקד להעלות להצבעה את סעיף הסנקציות "אם הבית היהודי היו מודיעים על כך שהם לא יצביעו בעד הסנקציות הפליליות, הם לא היו עוברות. "הרי אם זה באמת היה חשוב להם כפי שהם חזרו והצהירו, מדוע הם לא הודיעו על אולטימטום כפי שיש עתיד עשו? "כפי שאני אומר לאורך כל הקדנציה הנוכחית, הברית של הבית היהודי עם יש עתיד היתה טעות ואת מחיר הטעות הזו אנחנו משלמים עד היום. הסנקציות הפליליות לא היו עוברות לולא החיבור הזה. "אם זה באמת חשוב להם, אני קורא להם להצטרף אלי לקראת ההצבעה החוזרת בשבוע הבא ויחד נילחם בדרישה של יש עתיד להכנסת הסנקציות לחוק". דנון מציין עוד כי "בישיבת הסיעה בשבוע שעבר רוה"מ אמר שבמדינת ישראל לומדי התורה לא יוכרזו כעבריינים פליליים. הליכוד לא רצה להגיע לסנקציות פליליות. הבית היהודי הוא זה שהגיע לסיכום עם מפלגתו של לפיד".
16
תגובה
יעקב | 24-02-2014 8:24
אנחנו מתביישים בכם ובמעשיכם