אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הקשיש ביקש שגופתו תושלך לים ותשמש אוכל לדגים

בית המשפט אישר היום את בקשתו של קשיש שביקש כי לאחר מותו גופתו תושלך לים התיכון ותשמש למאכל הדגה. בתחילה נקבע כי מדובר בזיהום המים אך לאחר ערעור אושרה הבקשה ובלבד שיושלך מחוץ למים הטריטוריאליים

הקשיש ביקש שגופתו תושלך לים ותשמש אוכל לדגים
  למצולם אין קשר לכתבה (פלאש90)

שלמה אבני, בן ה-83 מגבעתיים, נאבק זה למעלה מ-5 שנים ברשויות המדינה, על מנת שיתאפשר לו להיקבר בים.

לדברי עו"ד אייל בסרגליק, אבני שאף כי לאחר מותו תשמש גופתו למאכל לחיות טרף, אך משהבין כי שאיפתו זו לא תוכל להתממש, בנימוק של זיהום סביבתי, בחר להיקבר בים. את בקשתו נימק הקשיש בכך שקבורה באדמה מנוגדת לעקרונותיו, וכי ברצונו לקיים את צוואתו, למות ולשמש מזון לברואי עולם שמהם ניזון בחייו, שכן נולד מן החי ולשם רצונו לשוב.

אלא שמוסדות המדינה, וביניהם הפרקליטות ומערכת המשפט לא ששו בתחילה לאפשר לקשיש קבורה בים, ונאבקו בבקשתו של הקשיש באמצעות שורה של החלטות וצעדים דרקוניים.

פרקליטות המדינה טענה: גופת אדם מהווה פסולת וזוהמה

לאחר שתביעתו של הקשיש, אותה הגיש בכוחות עצמו, נדחתה על הסף בביהמ"ש המחוזי, הוא פנה לעו"ד אייל בסרגליק שהגיש בשמו ערעור לבית המשפט העליון. העליון קבע, כאמור, כי הבקשה לא נבחנה כראוי, והחזיר את הדיון לבית המשפט המחוזי. בינתיים חלפה שנה נוספת, ופרקליטות המדינה שלפה טיעון חדש, לפיו אין להשליך לים דבר, שכן מדובר בפסולת וזוהמה. לפיכך, הפנתה הפרקליטות את הקשיש לוועדה בין משרדית מיוחדת, שבראשה נציג המשרד להגנת הסביבה, על מנת שזו תאפשר הטלת פסולת לים.

טרם הדיון התנגד אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה לבקשתו של הקשיש, בנימוק כי קיימת חלופת קבורה בבית הקברות, וכי השלכת גופה לים מנוגדת לאמנה לשמירה על הים התיכון. עוד נטען, כי קיים סיכוי, קלוש אמנם, שחלקים מהגופה יפלטו ליבשה, וכן כי הדבר עלול ליצור תקדים.

בדיון הארוך טען הקשיש, באמצעות עו"ד בסרגליק, כי לא רק שהמדינה ניסתה למשוך זמן לכל אורך התקופה, שהינו מצרך יקר מאד בהתחשב בגילו ובבקשתו – כעת היא גם מתייחסת אליו כאל פסולת.

"הציבור לא נפגע מהזנת הדגה בגופת אדם"

"המבקש זועם, בפרט לאור תרומתו למדינה, על הגדרתו כפסולת וזוהמה, הגדרה שכוללת בתוכה גם המוני בני אדם שטבעו וטובעים בים מדי יום", טען עו"ד בסרגליק.

לדבריו, בעולם קיימות מספר מדינות מערביות מתקדמות המאפשרות קבורה בים, בהן קנדה, בריטניה וארה"ב, כאשר העילה היחידה שלא לאפשר קבורה זו, היא במידה שהאדם סובל ממחלה זיהומית. "שאר אומות העולם יודעות היטב כי גופתו של האדם כשלעצמה אינה פסולת, ואין בה כדי לזהם את הים", אמר עו"ד בסרגליק. "על מה המדינה מבקשת להגן? על הציבור? מפני מי? על הים? מפני מה? על הדגה השוכנת בו? הציבור לא נפגע מכך שדגת הים תוזן בגופתו, בעוד הים והדגה נפגעים מדי רגע ממעשי הציבור כלפיהם".

הקשיש יקבר מחוץ למים הטריטוריאליים

אלא שלאחרונה, לאחר דיון ארוך, אכן נוצר תקדים: הוועדה אישרה את הבקשה המיוחדת של הקשיש, כך שיוכל להיקבר בים, מחוץ למים הטריטוריאליים של המדינה, ועו"ד אייל בסרגליק, מסר את החלטת הועדה לבית המשפט, על מנת שזה יבחן את חוקיות הקבורה, ויקבע מסמרות חוקיות בנושא.

היום, לאחר דיון לא ארוך, קיבלה כבוד השופטת רות לב הר שרון מביהמ"ש המחוזי בתל אביב את בקשתו של אבני, ונתן פסק דין הצהרתי לפיו יותר למשפחתו של הקשיש להטיל את גופתו, לכשימות, בים התיכון, מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל.

"זהו פסק דין תקדימי, המעניק פן חשוב נוסף לזכויות הפרט בישראל – זכות האזרח על גופו גם לאחר מותו, תוך הרחבת הפרשנות בפסיקה לחוק יסוד חופש האדם וחירותו" אומר עו"ד אייל בסרגליק אשר ייצג את הקשיש. "בית המשפט קיבל את בקשת מר אבני בבוא היום להיקבר בים. מדובר בפסק דין תקדימי ולפיו תתאפשר קבורה ימית. לאחר עשרות שנים בהם נאבק מר אבני על מנת לממש את רצונו לסיים את חייו כבעלים על גופתו ולהיקבר לפי רצונו אושרה סוף סוף בקשתו."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
אומללים הדגים איזה ארוחה טראגית...הבעיה שהם אוהבים מוח
בן | 06-02-2014 19:55
ואת זה אין לו...
2
ומה עם התולעים? הם לא בני אדם?
| 06-02-2014 22:15
גם מי שנקבר באדמה "זוכה" לשמש מאכל להמון בעלי חיים
3
מאחל לו שגופתו תגיע שסועה לחוף ומשפחתו תראה את זה
דוד | 07-02-2014 2:33
שרק הם יפגעו נפשית מהזקן הכסיל הזה שלא מעניין אותו בני אדם שעלולים לראות את גופתו ולהיפגע נפשית.
4
שיזרקו אותו לים, לכלבים. את מי זה מעניין.
כלב רעב | 07-02-2014 3:05
כיצד המדינה כינתה אותו ? פסולת וזוהמה !