אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הדלפת דרשתו המתוקשרת של הרב מדן הייתה מכוונת

מבדיקה של סרוגים עולה: למרות שהרב מדן קרא שלא להוציא את תוכן השיחה בה קרא לשרוף את הספר "תורת המלך", הדלפת תוכן השיחה לא רק שלא הייתה בניגוד לרצונו, אלא הוא שהזמין את כתב "מקור ראשון" חגי סגל לפרסם את דבריו.

הדלפת דרשתו המתוקשרת של הרב מדן הייתה מכוונת
  הרב יעקב מדן (ויקיפדיה)

ביום רביעי האחרון (ט"ו אלול 25.08) נשא הרב יעקב מדן, מראשי ישיבת הר עציון, דרשה חריפה בבית המדרש בישיבתו בנוגע לספר "תורת המלך" שכתב הרב יצחק שפירא מיצהר. בין שאר אמירותיו החריפות הרב אמר גם כי "זה ספר מאתגר שנכתב ע"י תלמידים ברמה ודווקא בגלל זה יש לשרוף אותו ואפילו לפסול את הרב שפירא מלהורות הלכה". בסוף הדרשה, ואף במייל שנשלח לבוגרי הישיבה עם תמלול הדרשה, חזר הרב והדגיש כי הוא מבקש שלא לצטט את דבריו.

במוסף "דיוקן" של עיתון "מקור ראשון" התפרסם בשבת (י"ח אלול 28.08) באותו השבוע מאמר של העיתונאי חגי סגל בו הוא מביא את עיקרי דברי הרב, לכאורה, בניגוד מוחלט לרצונו והרים גבה או שניים. חגי סגל שבמקרה הגיע עם תחילת הדרשה ובמקרה יצא מייד עם סיומה לא הפסיק לשבח במאמרו את ישיבת הר עציון, "ישיבת הדגל של הציונות הדתית המתונה והמדודה", ואת הרב מדן שסגל ,כדברו, שתה בצמא את דבריו.

מבדיקה שנעשתה בידי מערכת "סרוגים" עולה, כי לא רק שהעיתונאי חגי סגל לא פרסם את דבריו בניגוד להוראת הרב מדן אלא אף הוזמן לך מראש בכדי לעשות כן. הרב מדן שהיה נסער משתיקת הרבנים ואף מתמיכתם בספר "תורת המלך" הזמין את כתב מקור ראשון על מנת שיפרסם את דבריו במאמרו השבועי. נראה, כי בקשת הרב מתלמדיו שלא לצטט את דבריו נאמרה בגלל הבטחת בלעדיות לסגל. הרב אף התנה זאת באישורו שלו טרם פרסום המאמר. השמועה על הזמנת הרב את הכתב מדוברת כמובן מאליו במסדרונות הישיבה בפי תלמידים ואף בפי בכירים יותר בישיבה.

על הספר תורת המלך אמר הרב מדן "זה ספר מאתגר שנכתב על ידי תלמידים ברמה, ודווקא בגלל זה יש לשרוף אותו ואפילו לפסול את הרב שפירא מלהורות הלכה בישראל", והוסיף "אני אומר את הדברים מחשש שאנשים יקראו את הספר ויעשו מעשה. אמנם הסתה לרצח אין בו, אך יש בו התרת דם. נערי גבעות עוד יישבו בגללו בבית סוהר לכל ימי חייהם, בעוד הרב המחבר ידרוש תורה ברבים וישיר זמירות בליל שבת"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
אם היית מכיר ולו מעט את הרב מדן, היית יודע
דני | 31-08-2010 10:39
שספינים מסוג זה (אל תפרסמו אבל באמת יש הבטחת בלעדיות וכו') נוגדים את אופיו ורוחו של איש אמת זה.
2
הרב מדן בעקבות הרב שרלו
יעל | 31-08-2010 14:42
אני סטודנטית בבר אילן. באחד הקורסים שלו הרב שרלו הצדיק אמר כי "צריך לצמצם את הפער עד לביטולו בין דברים שנאמרים בחדרי חדרים ובין דברים שנאמרים בפומבי. אדם צריך להיות ישר ואמיץ" (אני מצטטת מתוך סיכום שאני כתבתי וזה בערך מה שהוא אמר). אני חושבת שטוב שהולכים בדרך המיוחדת שהרב שרלו תמיד הולך
3
מי הכחיש?
אורי | 31-08-2010 17:10
סקופ של כלום
4
נו באמת
| 22-12-2010 23:58
* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה דיבה ולשון הרע