אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לא כוכבית גיור ולא חצאית גיור

גיור הוא תהליך פנימי ומשמעותי שכדי לעשות אותו צריך לעשות שינוי, אחרת באמת אפשר להתקשר ל"כוכבית גיור" של התנועה הרפורמית ולסגור עניין. כרמי רונן נגד גיורי אינסטנט

לא כוכבית גיור ולא חצאית גיור
  כוכבית גיור, מתוך שידורי התעמולה של ש"ס

מנכ"ל התנועה המסורתית עו"ד יזהר הס, טוען שלחיילות המתגיירות במסגרת נתיב מועבר מסר סמוי, לפיו עליהן לנהל אורח חיים אורתודוקסי. הס אמר את הדברים בגלל גמ"ח חצאיות חדש שהוקם לטובת המתגיירות החיילות, שאין ידם משגת להתאים את המלתחה שלהם למעמדן החדש.

במכון ללימודי יהדות, התנערו מהגמ"ח, וטענו ש"המכון פועל זה שנים תחת הנהלה המשותפת לכלל הזרמים, ללא מחלוקות ומתוך יחסים מצוינים ביניהם".

גיור הוא תהליך פנימי ומשמעותי שכדי לעשות אותו  צריך לעשות שינוי, אחרת באמת אפשר להתקשר ל"כוכבית גיור" של מר הס ולסגור עניין. מערכת יחסי הציבור המשומנת של הארגונים הרפורמים והקונסרבטיבים דואגת לספר לנו מדי מספר שבועות על הדרישות המחמירות של בתי הדין לגיור, ולשכנע אותנו כמה בלתי אפשרי להתגייר בארץ. מה שהארגונים הרפורמים והקונסרבטיבים לא מספרים לנו, הוא כמה אנשים התגיירו דרכם בשנים האחרונות? אחרי כל הרעש, הבגצי"ם והצלצולים הם לא משתפים אותנו בנתונים המגוחכים של המתגיירים דרכם בישראל. מסתבר שלמרות שהדרישות שלהם מהמתגיירים הן מינימאליות, מעטים האזרחים, שיכולים לעמוד בפני בית דין אורתודוקסי, שרצים לחייג "כוכבית גיור" למר הס.

כדי לעשות "V יהודי"  אין צורך לא ב"כוכבית גיור" ולא ב"חצאית גיור".

המתגיירים של היום עוברים תהליך משמעותי עד שהם מקבלים את ההחלטה להתגייר בלב שלם. הם מבינים שמדובר בזהות שלהם, של ילדיהם ושל נכדיהם. בבדיקה שערכנו בקרב למעלה מאלף תלמידים שלמדו בשנה האחרונה באולפני עמי מבית אור עציון, משך הזמן שארך עד לקבלת ההחלטה להתחיל תהליך גיור, עמד בממוצע על למעלה משבע שנים.

רבים מהתלמידים סיפרו על תהליך ארוך שראשיתו באמירות "למה אני צריכה את זה" ו"בשבילי אני יהודיה", והסתיים בהחלטה על גיור בלב שלם. כי זה אמיתי ואפשרי.

כוכבית גיור, מתוך שידורי התעמולה של ש"ס 

מסר גלוי

פעמים רבות אני נשאל ע"י תלמידים חדשים, איך צריך להגיע בפעם הראשונה לכיתת גיור. התשובה שלי מאוד ברורה: תבוא מי שאתה, מה הערך של תחפושת שמשקרת לסביבה ולמי שלובש אותה?

אך צריך להגיד באופן ברור, כדי להתגייר צריך לעשות שינוי. קודם כל שינוי פנימי של חיבור אמיתי לעם היהודי. ברור שכניסה של מתגייר ליהדות אינה הרשמה באינטרנט למועדון חברים של רשת שיווק. מדובר בתהליך שמהותו הוא מהפך נפשי עמוק. לשינוי הגדול הזה שעובר המתגייר, יש גם השלכות מעשיות. הלבוש הוא ביטוי חיצוני של כל זה. מי שקשה לה עם חצאית, זה לא מה שיפסול אותה, עדיף מאשר להתחפש עם חצאית.

מתגיירים לא צריכים גמ"ח של חצאיות וכיפות. הם צריכים יחס הוגן ומסר גלוי, שיאפשר להם להיות שייכים באמת לעם היהודי.

==

כרמי רונן הוא מנהל עמי אולפני גיור מבית אור עציון.

תגובת יזהר הס מנכ"ל התנועה המסורתית

כמה תמוה שהכותב, שאמור להיות בקיא בתחומו, לא שם לב לאירוניה שבלב מאמרו המלומד. התשדיר "כוכבית גיור" של ש"ס, ואיתו כל הקמפיין החרדי נגד הגיור, תקף את גיורי הרב דרוקמן, שעומד בראש אולפני הגיור שהוא עצמו מנהל. במקום לצאת להגנת המתגיירים, שלו ושל אחרים, ולעמוד על כך שיש מחלוקות וגישות שונות לגיור, הוא בוחר להשתמש בדיוק באותה טקטיקה ולתקוף גיורים שעושים אחרים. הפתרון צריך להיות להפסיק לצוד אנשים שהתגיירו על ידי "כוכביות" ולהבין כי העם היהודי לא היה, לא יהיה ואיננו עשוי מקשה אחת. רק אם נדע לכבד את האחר, תוכל להיות לנו ציפיה לגיטימית שיכבדו גם אותנו.

ואל יטעה הכותב לחשוב כי אנו מסתירים את נתוני המתגיירים דרכנו. נהפוך הוא. מידי שנה מתגיירים באמצעות התנועה המסורתית כ-100 איש ואישה ובאמצעות התנועה הרפורמית כ-200 איש ואישה. יחד כ- 300 אזרחים ואזרחיות ישראלים שבחרו להצטרף לעם היהודי והחליטו לא לעשות זאת באמצעות המנגנון הממלכתי. יהודים אלו יירשמו במרשם האוכלוסין כיהודים, אך הדבר לא יעזור להם כשירצו להתחתן למשל. הרבנות הראשית, שלה המונופול על נישואין וגירושין בישראל, לא מכירה בהם כיהודים. כלומר אף טובת הנאה, לא ישירה ולא עקיפה, לא צומחת להם מהליך הגיור שעברו. עם כל ההבדלים המשמעותיים בין התנועה המסורתית-קונסרבטיבית לתנועה הרפורמית, בעניין אחד המתגיירים באמצעות שתי התנועות זהים. הליך גיורם לא עלה אגורה שחוקה אחת למשלם המיסים הישראלי. וכעת הבה נשווה את הנתונים למערך הגיור הממלכתי, שהכותב הוא חלק ממנו. ואלה הנתונים: כ- 2,000 אנשים (שאינם מבני הפלאש-מורה) – כן, רק כ- 2,000 – התגיירו בשנה האחרונה באמצעות מערך הגיור והמכונים שהוא תומך בהם. תקציב המערך עמד, נכון לשנת 2012, על מעל 70 מליון ₪. עם תקציב כזה, עם קרן שפע כזו, עשויים היינו לחשוב כי יצליחו שליחי המערך וסוכניו לגייר מלא הטנא שואפי גיור, והנה, למרות זאת, המספרים מגוחכים. התנועות הלא אורתודוקסיות, למרות ההדרה המכוונת והשיטתית, ללא תקציב מדינה, אפילו ללא הכרה משמעותית מטעם המדינה במתגיירים עצמם שלא יוכלו להתחתן במדינתם, מצליחות לגייר מספר מתגיירים השקול ל- 15% מהמספר שמדינת ישראל כולה מצליחה לגייר מתוך אוכלוסיית היעד שהגדירה לעצמה. אכן הצלחה. כעת, יאמר לנו הכותב הנכבד, מי אמור להתבייש.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
שאלה חשובה
| 25-01-2014 22:15
כמה ממתגיירי אולפני הגיור של עמי שומרים מצוות לאחר הגיור והתהליך הארוך והעמוק?
2
הגיור של הרבנות, שווה לכשרות עופות הנפולה של זוגלובק.
עמרם | 26-01-2014 3:14
שניהם "כשרים" באותה מידה, וכל זאת כי המדינה שהיא הריבון מורה לנתינה שלה הרבנות מה לעשות. מקור כוחה של הרבנות נשאב מהמדינה ולא מהתורה. לעניין גיור, מי שלא מקבל עליו תורה ומצוות, נשאר גוי כשהיה. ואני לא מבין, מי שקשה לה עם חצאית, תשאר גוייה, והכל יהיה בסדר. בשביל מה היא צריכה להתגייר ??
3
צודק. עמי זה דרך המלך לגיור
יוגב | 26-01-2014 13:37
הקיצוניות החרדית והמתירנות הקונסרבטיבית והרפורמית מזינות זו את זו ופוגעים בעם ישראל ובעתידו. דברים נכוחים של המנהל.
4
החצאית היא פסל ותמונה וחיבורה לנפש היהודית הוא עבודת
אינפיניטי | 27-01-2014 17:58
אלילים ריקנית וצדקנית. עדיף כבר בורקה.
5
למה בכלל אנחנו רוצים שיתגיירו?
| 29-01-2014 10:56