הרבנות חוזרת בה: מכירה באישורי היהדות של הרב אבי וייס - סרוגים

הרבנות חוזרת בה: מכירה באישורי היהדות של הרב אבי וייס

אחרי שהודיעה הרבנות כי אינה סומכת על הרב אבי וייס, שפרש משירות ארגון הרבנים האורתודוכסיים בארה"ב, היא חזרה בה בעקבות הלחצים מצד גורמים ליברלים ואחרי הבהרות מארגון ה-RCA האמריקני

הרבנות חוזרת בה: מכירה באישורי היהדות של הרב אבי וייס
  הרבנות הראשית התקפלה. (פלאש90)

הרבנות הראשית משנה את החלטתה הקודמת והודיעה לרב אברהם וייס כי היא מכירה באישורי היהדות הנמסרים על ידו.

ההודעה נמסרה בעקבות פגישה שהתקיימה בין מנכ"ל הרבנות הראשית עודד וינר, יועצה המשפטי הראל גולדברג ומנהל לשכתו של הרב הראשי הרב רפי פרנק, ובין עורך דינם של הרב וייס ושל תנועת נאמני תורה ועבודה אסף בנמלך. בפגישה השתתף גם הרב שמואל הרצפלד, רב קהילת 'אוהב שלום' בוושינגטון DC  כנציג אישי של הרב וייס.

לפני כשבועיים החליטה הרבנות הראשית שלא לסמוך עוד על אישורי היהדות שמנפיק הרב וייס, וזאת אחרי שפרש מארגון הרבנים האורתודוכסי בארה"ב ה-RCA.

הרב וייס, ייסד את ישיבת "חובבי תורה" להכשרת רבנים ואת "ישיבת מהר"ת" שבה מוסמכות נשים לרבנות להן הוא מעניק תור רב, כפי שעושים הרפורמים והקונסרבטיבים. בקהילתו הוא מאפשר לנשים  לעלות כשליחות ציבור בפסוקי דזמרה ובקבלת שבת. על רקע התנהגותו הליברלית, פרש מארגון הRCA והחל לנהל נגדו קרב מתוקשר.

הפרשה עוררה הדים רחבים, כאשר רבנים ליברלים בהם הרב דוד סתיו, הרב יהודה גלעד ותנועת נאמני תורה ועבודה עמדו לצידו של הרב וייס, הצביעו על ההשלכות הרחבות של סוגיה זו, וביקשו מהרבנות הראשית כי תחזור בה.

עו"ד אסף בנמלך שייצג את הרב אבי וייס ואת תנועת נאמני תורה ועבודה  ציין כי "יש לראות בהחלטת הרבנות הראשית הכרה במפעלי חייו של הרב וייס בישיבת חובבי תורה ובישיבת מהר"ת ובדרכה של האורתודוקסיה הפתוחה בארצות הברית המתמודדים עם אתגרי דורנו בתוך גדרי ההלכה".

מתנועת נאמני תורה ועבודה נמסר: "אנו שמחים שיחד עם הרבנות הצלחנו להגיע להבנה משותפת ואנו משבחים את הרב הראשי, הרב דוד לאו, על עזרתו הרבה בניסיונותיו להגיע לפשרה. אנו מאמינים שהדבר מסמן שינוי משמעותי בדרכי עבודתה של הרבנות."

מהרב וייס נמסר כי "אני אסיר תודה על תיקון העוול ועל כל התמיכה שקיבלתי מרחבי העולם. זהו רק צעד ראשון, מכיוון שמעולם לא ראיתי בכך סוגיה פרסונאלית. לא אשקוט עד אשר כל הרבנים הנמנים על התאחדויות ה- RCA וה- IRF יוכרו באופן פורמאלי. אני מבקש מאת הרבנות הראשית להרהר בדרכים בהם היא תוכל לסייע לנו להגיע לכבוד הדדי, הכרה וקבלה של כל יהודי התפוצות".

אישורי יהדות - הרב אבי וייס-page-001

המכתב של הרבנות בעניין הרב וייס (סריקה)

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
גיורי הרבנות כשרים כמו עופות הנפולה של זוגלובק.
עמרם | 15-01-2014 17:53
גם גיורי הרבנות עצמה אינם תקפים, מקסימום המתגיירים שלה הופכים לספק גרים. כל שכן וכל שכן, שגיורים של רבנים רפורמים אינם תקפים, ומתגייריהם יכולים לשמש כגויים של שבת למהדרין. כך שזה לא משנה אם הרבנות תכיר בגיורים של איזה אבי אחד. אין לגיורים אלו כל משמעות מבחינת העם היהודי, והם גרים רק מבחינת העם הישראלי בלבד. אגב, זה מצחיק כי הגיורי הוכשרו בעקבות לחצים. חחחחחחחחחח.....
2
הרב וייס לא הוצא משורות ה-RCA
ברוך | 15-01-2014 18:17
יש שהיו רוצים, והיו על כך דיונים, אבל זה לא קרה.
3
מכשול רציני לרבני דרך אמונה - רק אתמול הללו ושבחו את
| 15-01-2014 19:22
הרבנים הראשיים כגדולי הדור וכסמכות העליונה (שזה כשלעצמו מפתיע - שיש סמכות מעל דרך אמונה) וכעת אותם רבנים מאשרים רבנים ליברליים. איך הרב אפרתי יפתור את הסתירה העמוקה הזו??????
4
רבניות בדרך
יוסי | 15-01-2014 21:29
לאור התקפלותם של הרבנים הראשיים, אפשר לראות עוד קצת זמן את הסמכת נשים לרבניות ע"י הרבנים הראשיים,
5
פשוט בושה
| 15-01-2014 22:07
6
מגיב 1 - לא הבנת
מאיר | 15-01-2014 22:45
לא מדובר בכלל על גיורים שייעשו ע"י הרב אבי וייס. מדובר על קבלת עדותו אודות יהודים מבטן ומלידה שבקהילתו. זה לא מצריך אמון בשיקול הדעת ההלכתי שלו, אלא רק לעובדות שהוא מדווח עליהן.
7
נכנעו תחת הלחץ
שמואל | 16-01-2014 7:55
הרבנים הראשיים מוכיחים שוב - אנחנו בובות חסרות עמוד שדרה.