ח"כ שקד: "מסעדנים צריכים להעסיק בדואים ופלשתינאים"

חברת הכנסת איילת שקד למסעדנים: "עד 2007 העסקתם בדואים, פלשתינאים וכדומה. אני חושבת שזה מה שצריך לעשות, אתם צריכים לשוב ולהעסיק בדואים ופלשתינאים. עניי עירך קודמים"

ח"כ שקד: "מסעדנים צריכים להעסיק בדואים ופלשתינאים"
  הדיון בכנסת, היום

בישיבה שהתקיימה היום בוועדת עובדים זרים, בראשותה של ח"כ מיכל רוזין, התקיים דיון שעניינו אי חידוש אשרת שהייה ועבודה למבקשי המקלט, ואשר נסב בעיקרו סביב מצבם של מפעילי המסעדות.

לפי דבריהם של המסעדנים, ישראלים "לא נכנסים לוואקום" אשר נוצר במרחב התעסוקתי. כלומר, ישראלים לא מעוניינים בעבודות אותם עושים המהגרים האפריקנים כיום, ועל כן המצב בעייתי.

חברת הכנסת איילת שקד ביקשה להבין כיצד פעלו מסעדות ועסקי התיירות עד 2007 ואחד המסעדנים השיב כי עד 2007 היו נותנים היתרי עבודה לעובדים זרים מגאנה ניגריה והודו, אשר הגיעו לתקופות זמן ללא משפחותיהן, וכיום ישנם אפס היתרים. לדבריהם הם אינם מעוניינים להתערב במדיניות הממשלה, אלא רק להביא פתרון למצב. לבקשתם אין להרחיק את אילו שעובדים.

יוסי אדלשטיין, מפקד מנהל אכיפה וזרים ברשות האוכלוסין ציין כי העובדה כי עד 2007 היו אישורי עבודה לעובדים זרים ממדינות הודו פיליפינים וכדומה, איננה מדויקת.

נציג המהגרים אמר כי הוא מגיע ממרכז אפריקה ובמדינתו מתקיימת זה שנים מלחמת אזרחים שלא מאפשרת לו להישאר בה. "כולם בטוחים שבאים רק בשביל עבודה, אבל לא כל מי שבא לפה מאפריקה הוא עני שמחפש עבודה. חלקם אנשים עשירים מאד שפשוט לא יכולים להישאר שם בגלל המצב. מוסא ביקש ממדינת ישראל לספק לו הגנה זמנית וזכויות.

ח"כ שקד פנתה אל נציג המהגרים ואמרה לו: "הדבר שעובד לטובתך בחוק ההסתננות החדש הוא העובדה שמעתה הבקשות למקלט חייבות להיבדק תוך שישה חודשים. החוק הזה היום מגן עליך יותר מלפני חקיקתו, שאז הבדיקה לא נעשתה בפרק זמן ברור ומצומצם".

שקד פנתה בשאלה למר יוסי אדלשטיין בנוגע למדיניות ההחזרה למרכז אפריקה. אדלשטיין אמר כי בקשתו של הנציג תיבדק באופן פרטני, אך נכון אין איסור החזרה למרכז אפריקה.

שקד פנתה שוב לנציג המהגרים: "ישראל לא יכולה להיות הפתרון לכל הבעיות של יבשת אפריקה. אני חושבת שרוב האנשים בישראל הם אנשים טובים ולא גזעניים, אך אתה חייב להבין שיש לנו בעיות משלנו. אי לכך, אם מישהו יוגדר כפליט, הוא יוכל להישאר בארץ, אך על כל היתר לחזור למקום מוצאם".

בנוסף פנתה למסעדנים ואמרה: "עד 2007 העסקתם בדואים, פלשתינאים וכדומה. אני חושבת שזה מה שצריך לעשות, אתם צריכים לשוב ולהעסיק בדואים ופלשתינאים. עניי עירך קודמים".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
עבודה זרה, זולה עכשיו ויקרה אח"כ
אלון פלג | 15-01-2014 18:56
אילת שקד היתה כנראה ילדה בשנות התשעים ואינה זוכרת מה עשו הפועלים הערבים כאשר הם עבדו בישראל. הערבים שעבדו בישראל סיפקו מודיעין טוב לפיגועים, עשו פיגועים בעצמם, פשעו, אנסו, שדדו. יש בנינים בת"א עם בטון בצינורות מים. מידי פעם היו תופסים ערבים שניסו להרעיל סועדים במסעדות. את השר רחבעם זאבי רצחו ערבים במלון בו עבדו. אין מניעה מלסגור עסקים שיהודים לא מסוגלים לאייש אותם. כמו שעסק לא כלכלי נסגר, כך גם עסק שתלוי על עבודה זרה חייב להיסגר.