מו"ל הארץ עמוס שוקן למתנחלים: "אתם נצחתם"

בפאנל לרגל הוצאת הספר "שטחים תמורת חלום" אמר אורי אליצור כי השמאל ניצח את המערכה על יו"ש. עמוס שוקן טען כי דווקא המתנחלים ניצחו. וחגי סגל טען כי הוא המנצח

מו"ל הארץ עמוס שוקן למתנחלים: "אתם נצחתם"
  המתנחלים נצחו. שוקן (פלאש90)

מי ניצח האם הימין או השמאל? זו השאלה האקוטית שנסובה סביב הפאנל שהתקיים אתמול (ב') בבית הארחה בית וגן לרגל צאת ספרו של חגי סגל "שטחים תמורת חלום" אשר נסוב סביב הוויכוח היוקד כבר כמעט חמישים שנה על "שטחים" ועל "שלום".

כ-300 איש הגיעו לפאנל אותו ארגנו מועצת יש"ע והמועצה האזורית בנימין, הנחה כתב ערוץ 2 עמית סגל (הבן של) השתתפו: מו"ל עיתון 'הארץ' עמוס שוקן, מזכיר הממשלה לשעבר צביקה האוזר, מנהל לשכת רה"מ יצחק רבין איתן הבר, ועורך משנה במקור ראשון אורי אליצור.

אנחנו המצאנו את הפיקציה הפלסטינית

בפתיחת הערב הדגיש חתן האירוע חגי סגל, כי בספר היה חשוב לו להעמיד דברים על דיוקם. לתחושתו האישית לאורך השנים ההתייחסות להתנחלויות השתנתה."נתן אלתרמן כתב על הפיקציה הפלסטינית אבל לצערי הרב היא קרמה עוד וגידים ואנחנו המצאנו אותה. הנרטיב של האומה הפלסטינית אנחנו המצאנו ולא הפלסטינים."

"בימים אלו העולם תובע מאתנו להסתלק מיו"ש אך יש לזכור כי בעבר ארה"ב התנגדה באופן מוחלט לרעיון המדינה הפלסטינית ורק לאחרונה עברו לתמוך בה. המתנחלים הוצגו כקולוניאליסטים אכזרים בחו"ל לא לפני שהוצגו כאן בישראל, ע"י השמאל. תופעת החרם על ההתנחלויות התחילה בישראל."

"אחרי מלחמת ששת הימים לאף אחד לא הייתה שום בעיה מוסרית עם הנוכחות שלנו ביו"ש, גם לא לעיתון 'הארץ', הייתה תחושה כללית של צדק היסטורי. אם היה צריך להתנהל דיון על 'שטחים תמורת שלום' לפני 67' הוא היה מתנהל מול ירדן"

20140106_192047 (Small)

חתן השמחה. חגי סגל (רותם קקון)

אתם ניצחתם

בפאנל עצמו שאל עמית סגל את עמוס שוקן, כיצד עיתון 'הארץ' לאחר הניצחון ההרואי בששת הימים לא ציין שמדובר בכיבוש? שוקן השיב כי הכיבוש בששת הימים אינו הכיבוש של היום. "ישראל התאהבה בשטחים" אמר והוסיף כי בהובלה של גוש אמונים שהונעו מאידיאולוגיה וקבעו להתנחל בשטחים, נוצר בהדרגה מצב של אפרטהייד, גניבת קרקעות, שוד קרקעות, סילוק פלסטינים מבתיהם, מציאות שאין כדוגמתה בעולם. "זה הפך את הניצחון המוצדק בששת הימים לכיבוש".

"אתם ניצחתם. ההתנחלות בשיאה הנוכחי ובדרך לשיא הבא שלה, מסתובב כאן אמריקאי והסתובבו הרבה לפניו, ולאחר מכן נלקחו עוד דונמים ונבנו עוד בתים."

על השאלה מי ניצח, הימין או השמאל, ענה איתן הבר כי "מהחלונות שהוא ראה מלשכת רה"מ שעם שעומד 60 שנה על בהונות רגליו מתעייף בסוף". ההוכחה לדבריו באה במלחמת המפרץ כאשר כל שעת אחה"צ חצי מיליון איש נמלטו מת"א מחשש מטיל אחד.

"כשאתה צופה פני עתיד ולא רואה עתיד וורוד אתה משנה את דעתך בהתחשב בנסיבות, זה מה שקרה לרבין, לשרון , לאולמרט, ללבני, למרידור, ולהנגבי".

אורי אליצור אמר כי "השמאל ניצח ניצחון גמור, עמדת ביבי וביילין זהה. אין כמעט אחד שמחזיק בעמדת הימין הישנה". לדבריו מה שמציל את ארץ ישראל הוא רק העסקה שביבי מציע והפלסטינים לא רוצים לקחת.

חגי סגל סיכם כי בערב העיון בו מחד הכריז עמוס שוקן שהמתנחלים ניצחו, ומאידך אורי אליצור שהשמאלנים ניצחו, ואיתן הבר שהאמריקנים ינצחו. מי שבאמת ניצח זה הוא עצמו כי כל הספרים בערב אזלו.

20140106_211818 (Small)

המנצח הגדול של הערב. סגל (רותם קקון)

לכתבה זאת לא התפרסמו תגובות. היה הראשון להגיב!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע