אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

רבני אירופה: כל שינוי בגיור ימיט אסון על קהילותינו

ועידת רבני אירופה, בראשות הרב פנחס גולדשמידט, שיגרו מכתב בהול לראש הממשלה ולשר הדתות, לא להוציא לפועל את רפורמת הגיור: "כל שינוי בנושא עלול להמיט אסון קיומי חלילה על חיי קהילותינו"

רבני אירופה: כל שינוי בגיור ימיט אסון על קהילותינו

בעקבות רפורמת הגיור של שר הדתות מתן כהנא שנחשפה השבוע, ראשי ועידת רבני אירופה פונים במכתב בהול לראש הממשלה נפתלי בנט ולשר כהנא, ומבהירים להם כי כל שינוי מהליך הגיור הקיים כיום, ימיט אסון על הקהילות היהודיות באירופה.

עוד באותו נושא

רפורמת הגיור של השר כהנא נחשפת


24

בפתח מכתבם כתבו הרבנים: "אנו פונים אליכם כגוף המרכזי המייצג את מערכות הרבנות הראשיות והקהילות הכלליות באירופה, בנושא שעל סדר היום הציבורי בישראל והוא השינוי במדיניות הגיורים".

לדברי הרבנים: "קהילותינו קשורות בטבורן לישראל ואזנינו כרויות לנעשה בה, אולם אין דרכנו להתערב ולהביע דעות בנעשה בישראל, אבל שונה הוא הנושא הנידון המשליך ישירות על עתיד העם היהודי באשר הוא, ואנו מרגישים חובה מוסרית להתריע בפניכם על הסכנה העצומה הטמונה בה".

יוליה מילינובסקי בדיון על חוק הגיור (ערוץ כנסת)

הרבנים המשיכו וכתבו: "ראשית נאמר כי אנו רואים חשיבות רבה בקו שאתם מובילים ומשקיעים בו רבות; בהידוק הקשר והערבות ההדדית בין ישראל לתפוצות. וכאן גם המקום להביע הערכתנו והוקרתנו לחוק החשוב 'שיפוט בתי הדין הרבניים' שהתקבל השבוע בכנסת, חוק המהווה בשורה של ממש למאות נשים מעוכבות גט בעולם היהודי, ומהוה גם מסר חשוב לערבות עמינו עם אחד".

עוד באותו נושא

טירוף: זו הסיבה שהוצמדה אבטחה למתן כהנא


53

עוד נכתב כי "אנו, רבני אירופה, עומדים בחזית מול בעיות התבוללות קשה בקרב צעירי עמינו, ורבני הקהילות שלנו המודאגים מאד להמשך קיומו של העם היהודי ועסוקים בין היתר בנושא הגיור יומם ולילה. ולדוגמא, קהילות באירופה שחשבו להתמודד עם בעיית ההתבוללות דרך הנמכת הרף הנדרש לגיור בכלל ולגיורי קטינים בפרט, הגיעו למסקנה לאחר שנים רבות, וגם בהתייעצות עם מומחים מהשורה הראשונה בתחום הסטטיסטיקה שזה רק גורם מדרבן לעידוד הנוער להתבוללות".

עוד באותו נושא

הרב הראשי תוקף: "מתווה הגיור הוא אסון רוחני"


22

הרבנים מציינים כי "עשרות אלפי צעירים מישראל מסתובבים כיום באירופה, רבים מהם לומדים שם באוניברסיטאות, ומתכננים לחזור לארץ בסיום לימודיהם, חלקם פוקדים את הקהילות שלנו בחגים ומועדי ישראל".

"אנו מתריעים בפניכם כי כל מסר של הקלה ורפורמה בהליך הגיור יתקבל אצלם כלגיטימיות של שבירת החומות, וכי ישנה סכנה מוחשית שלהתבוללות בקרב הצעירים האלו".

"אנו רואים בגיור תנאי הכרחי להשתלבות של הגר ומשפחתו בעם היהודי, שיהיה שותף פעיל בחיי הקהילה היהודית ומוסדותיה, ובהענקת חינוך יהודי לילדיו. ולכן רק גיור שמתבצע בתוך הקהילה ע"י בית הדין של הקהילה המקומית המלווה את התהליך מתחילתו ועד סופו, יכול להצליח ולהביא להמשכיות ולתוצאות אפקטיביות".

עוד באותו נושא

סערה לאחר מתווה הגיור: "מתנה לגויים, הרס, חורבן"


68

"השינוי המוצע עתה עלול אף לגרום לבני אירופה רבים המתקשים לבצע גיור מסודר בקהילתם, לפרוץ את הסכר המוצב בפניהם באירופה, לקפוץ לישראל ולחזור משם עם תעודות גיור".

"בעבר הרחוק למצער נערמו מכשולים רבים, כאשר רבנים מישראל היו קופצים לתפוצות מבלי להכיר את מורכבות הנושא על כל היבטיו, ועורכים שם גיורים באופן פרטי. במשך השנים האחרונות, בהידברות עם הרבנות הראשית לישראל, דבר זה הופסק לחלוטין, מתוך הבנה שגיור צריך להתנהל אך ורק ע"י גוף ממלכתי חזק ומאוחד".

"כאמור, היות והחלטתכם בנושא הגיור תהיה לה השפעה אדירה ומכרעת להמשך קיום הקהילות שלנו, ולעתידם של אותם עשרות אלפי ישראלים הפזורים באירופה, ועלולה להחליש את המלחמה המתמדת שלנו נגד ההתבוללות, באשר עיני כולם לציון צופיה, אנו מתריעים בפניכם שלא לערוך כל שינוי בנושא העלול להמיט אסון קיומי חלילה על חיי קהילותינו".

"קשה לנו להרחיב את הנושא במכתב קצר זה, אך יש לנו עמדה מגובשת מאד בנושא, ואנו מבקשים שקולנו זה ישמע ויהדהד בפניכם לפני שאתם מחליטים על שינויים דרמטיים בנושא שלא נוגעים רק למרקם החברתי בישראל אלא אמורים אף להשליך על חיי היהודים בגולה, ועל האחריות המשותפת שלנו בהתמודדות בחזית המאבק על שמירת צביון עמנו".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו