אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אומן, אומן, ראש-השנה? רבני הציונות הדתית מתנגדים

מה חושבים רבני הציונות הדתית על הפשיטה ההמונית שמתרחשת מדי שנה, ערב השנה החדשה, על ציונו של רבי נחמן מברסלב באומן? מתברר כי רבנים בולטים מתנגדים לכך נחרצות. בדיקת "סרוגים": מי אוסר, ומדוע? מיוחד (חדשות סרוגים, יהדות)

אומן, אומן, ראש-השנה? רבני הציונות הדתית מתנגדים

בהתייחסויות של רבני הציונות הדתית, לגבי נסיעה לאומן בראש השנה והשתטחות על ציון קברו של רב נחמן מברסלב, יוצאים הרבנים פה אחד נגד המנהג.

במאמר שפרסם הרב שלמה הכהן אבינר, ראש ישיבת עטרת ירושלים ורב היישוב בית אל, הוא כותב שמעבר לבעיה המוסרית של עזיבת המשפחה, האישה והילדים, יש כאן בעיה הלכתית, כי מרן הרב קוק פסק שאין היתר לצאת לחוץ לארץ להשתטח על קברי צדיקים (משפט כהן עמ' שנב), בפרט שמצוות השתטחות על קברים אינה מופיעה בתרי"ג מצוות.

בתשובה שפרסם הרב יעקב אריאל, רב העיר רמת גן, מביא עדות מכתבי ר' נתן, תלמידו של ר' נחמן, שר' נחמן עצמו סיכן את חייו כדי להגיע לראש השנה לארץ ישראל, ודווקא כאן בארץ הוא השיג את ההשגות הגבוהות ביותר בחייו. "מסופקני", כותב הרב אריאל, "אם ר' נחמן עצמו רואה מצוה בנסיעה אליו מא"י לאומן".

הרב דב ליאור, רבה של קריית ארבע, ענה למאזין ברדיו בקצרה, "קשה לקבל שתפילה בחוץ לארץ ללא המשפחה גדולה מתפילה בארץ עם המשפחה". הרב הוסיף כי הוא אינו ממליץ על מנהג זה, אלא לבודדים בלבד.

הרב אליהו זייני, ראש ישיבת "אור וישועה" בחיפה, עונה באתר האינטרנט של ישיבתו, כי: "מי שיוצא מארץ ישראל כדי להשתטח בארץ העמים, בטומאת הגלות, לא ברור אם הוא כופר בתורה או שהוא רק חולה נפש או אולי סתם עם הארץ… אין ספק בעיניי שרב נחמן אם היה בחיים היה מתנגד בכל תוקף לחולי זה. סביר להניח שרוב התמימים הנוסעים לשם אינם יודעים עד כמה הם טועים. ואם היו עולים לירושלים עיר קודשנו או למערת המכפלה היה אלף מונים חשוב יותר.

הרב אורי שרקי, ראש בית המדרש של "מכון מאיר", בשיעורו על ספר ליקוטי מוהר"ן, הוא מתייחס גם למנהג: "יש לדעת, שללא ספק ר' נחמן לא התכוון שיצאו מארץ ישראל על מנת לעלות לקברו באומן, למרות שהקבר הוא בבחינת ארץ ישראל. זוהי שטות גמורה לחשוב כך, לעזוב את ארץ ישראל ממש בשביל מקום שהוא רק בבחינת ארץ ישראל".

בתוך כך, גם חסידי ברסלב הוציאו קריאה למתכוונים לטוס לאוקראינה, להמתין עם רכישת כרטיסי הטיסה, עד סמוך לראש השנה, כדי להוריד את מחירי הטיסות. עוד קראו החסידים שלא לשכור מיטה ביותר מ5$ דולר לאדם, כדי למנוע את הפקעת המחירים מצד התושבים המקומיים.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
23 תגובות - 23 דיונים מיין לפי
1
נ נח נחמ נחמן מאומן
אמת לאמיתה | 18-08-2010 19:12
אשרינו שזכינו להתקרב לרבינו ,אשרינו שזכינו שרבנו בדורינו !!!
2
הרב אבינר הוא האחרון שנשמע ממנו פסק הלכה - והרב קוק - כ
אלון | 18-08-2010 21:00
כבודו במקומו מונח - אבל פוסקי הדור הם אחרים - לא ציויינים.
3
ח חר חרט חרטא ברתא
חגי | 18-08-2010 21:14
אנשים מחפשים תחליף זול לטיול בחו"ל - מצאו ר"ה באומן. צדיקים גדולים עאלק...
4
משעת פרסום הידיעה ועד עכשיו הצטרפו עוד 200 איש
יוסף | 18-08-2010 23:35
5
רבנים בולטים?
יובל | 19-08-2010 9:20
לא הייתי אומר הרב זייני הוא רב בולט.
6
איך יש דעות מנוגדות כל כך בנושא עקרוני זה?
אביגיל | 19-08-2010 11:34
יש כל כך הרבה צורות שונות לעבוד את הקב"ה, וכולן לגיטימיות, אבל יש נושאים שלא משנה מה, החוקים שווים לכולם. איך ייתכן שיש רבנים, ואפילו קהילות שלמות שרואות לגיטימיות בדבר כה מופרך כמו לעזוב את ארץ ישראל, בראש השנה, בשביל ללכת לקבר, לא משנה כמה גדול הרב? האם אינם חושבים שהרב מצטער על כך שביום שכל אדם אמור להתייחד עם עצמו, בוראו ומשפחתו, אנשים עוזבים את ארץ הקודש, בשביל לעלות על קברו? כיצד יש רבנים שמתירים זאת? כיצד זה הפך לגיטימי?
7
להעלות את הציון הקדוש לארץ
יהודי אמיתי | 19-08-2010 12:24
בלי שום קשר מה שמפריע ל"רבנים" האלה זה שרבי נחמן הוא הרבי האמיתי ואין להם מה למכור לכן הם משתוללים הם בכלל שוללים את דרכו של רבי נחמן כי זה מאיים על "הדרך" שלהם...אז מי חולה נפש? מה שכן חייבים להעלות את הציון לארץ ישראל לירושלים כי רבי נחמן בעצמו אמר בפירוש{חיי מוהרן קס"ו:}הייתי רוצה להיקבר בארץ ישראל...רק שלפני 200 שנה עוד לא היה הזמן שהציון שלו יהיה פה ועכשיו הגיע הזמן שהציון יגיע.כמו שאמר הסבא הקדוש שעיקר הגאולה תלויה בהבאת קברו של רבנו לארץ.נ נח נחמ נחמן מאומן-לירושלים!
8
לרבנים ציונים אי אפשר להקשיב
אשר נחמן | 19-08-2010 16:44
עדיף ללכת לקבר של ר נחמן מברסלב מאשר לעשות איזה טיול
9
שווה לבקר שם פעם אחת!!!!!!!!!!לפחות
נ נח נחמ נחמן מאומן | 19-08-2010 16:47
10
רבי נחמן חשב על ההבט המוסרי
הפציינט של רבנו | 20-08-2010 11:32
ואף על פי כן הוא הזהיר להיות אצלו בראש השנה. אין ספק שמי שלא מאמין לרבי נחמן ומי שלא מקבל מהעצות שלו, אז הוא לא מבין מה הגליק לנסוע לאומן. אבל מי שהציץ בכתבי רבנו, שמע שם את התורה שנותנת לו מזור ומרפא - הוא כבר יודע שהקריאה של רבנו ורבי נתן להמשיך ולהיות אצלו בראש השנה היא קריאה שקשה להתעלם ממנה
11
ואללה
שחור כתום | 22-08-2010 12:55
1.לא שמעתי את רבני הציונות הדתית מוחים באותו טון ובאותו תוקף נגד נסיעות נופש לחו"ל.כולל גם בראש השנה! 2.מה הדין-לשיטתכם-במי שאשתו כן רוצה וכן מעוניינת לשלוח אותו לאומן? 3.מה הדין לשיטתכם בחזן שיוצא מהארץ לחו''ל,עושה חזנות בימים נוראים,וחוזר עם כמה ג'ובות? 4.האם אתם יכולים לקחת אחריות על מי שהתיקון שלו רק באומן,ויימנע מנסיעה בגללכם?
12
כנסו כנסו כנסו....דחוף...
משה | 22-08-2010 18:24
על הנסיעה לאומן ראש השנה בראשית הדברים נאמר שכמעט ואין צדיק בכל הדורות שדיבר על מעלת קדושת ארץ ישראל כמו מוהר"ן זי"ע. וכאשר מוהר”ן זי”ע הגיע לארץ ישראל אמר: שכל ההשגות שהשיג עד שלא בא לארץ ישראל, אינם נחשבים בעיניו כהשגות שהשיג לאחר בואו לארץ ישראל, (ועיין בשיחות הר"ן, ובחיי מוהר"ן, ובהרבה תורות בליקו"מ המדברים ממעלת קדושת ארץ ישראל.) ולעניין הנסיעה לקברי הצדיקים זי"ע. כהיום הזה כולנו עדים לכך שהרבה תלמידי חכמים גדולי תורה נוסעים לציונו של רבי אלימלך מליזנסק ולא מזמן נסעו גם לציונו של הגר"א והחפץ חיים. כי על פי מה שפסקו הפוסקים מותר לנסוע לחו"ל להשתטח על קברי צדיקים וכך כתוב בשערי תשובה סימן תקס"ח ס"ק כי בשם פרי הארץ, וזה לשונו שם, "שאף אם יושב בארץ ישראל, ונפשו אוותה להשתטח על קברי הצדיקים בחוץ לארץ. שרי ללכת אדעתא לחזור" עכ"ל. ועיין בזוהר הקדוש פרשת אחרי מות ע"א סוף עמוד א'. ובדברי הב"ח יורה דעה סוף סימן רי"ז. ובשו"ת משפט כהן קמ"ז. וכן פסק בשדה חמד (מערכת ארץ ישראל אות א')
13
משל למה הדבר דומה...
יחזקאל מירושלים | 22-08-2010 18:31
היום הרבה גאונים נוסעים לקברי צדיקים בחו"ל כהרבי אלימלך מליזנסק למשל. ולענין הנסיעה לראש השנה נצטט משל. אדם אחד נחשד שעבר עבירה במדינתו שענשה גזר דין מוות רח"ל. אחר שנכלא בכלא מספר ימים, קבעו לו תאריך למשפטו על עוונו החמור. מבירורים שונים בנושא משפטו נודע לו שהקטיגור האמור ליצג אותו במשפטו, הינו מומחה ומנוסה מאד בתפקידו, ומספר לא מבוטל של אנשים כבר הוצאו על ידו להורג על עבירות כגון זו עליה הוא אמור להשפט עתה. פחד נורא תקף אותו, מחשבות יאוש החלו לחדור אל תוך מוחו ואיימו לשתקו כליל. בדמיונו החשוך כבר ראה את עצמו מורד אחר כבוד... אלי בור ציה וצלמוות... בצר לו בירר האיש אצל מכריו וידידיו על סניגור - עורך - דין ראוי לשמו, מנוסה ובעל השפעה גדולה בחצרות המלוכה, שיוכל להתמודד מול אותו קטגור בהצלחה... ויצילו ממות לחיים. ואכן אחר בירורים גדולים ומתישים, נודע לו שישנו עורך דין גדול שהתמודד רבות מול אותו קטיגור ממולח והציל רבים מהמוות הנורא. חיש מהר עלה מיודעינו על עגלה בעלת מספר סוסים דוהרים והגיע למעונו של אותו עורך דין מנוסה וגדול. נפל האיש לרגלי אותו עורך דין והתחנן אליו בדמעות שליש שיפעל למענו כל מה שיוכל ויצילו ממות לחיים. אחר תחנונים רבים אישר העורך דין הגדול את השתתפותו בדיון בבית המשפט. אלא שהתנה זאת בכך שהמשפט יתקיים רק בתאריך מסויים בו הוא פנוי עדיין. לתדהמתו של אותו עורך דין - רק שמע מיודעינו את הבשורה המשמחת יוצאת מפיו של אותו עורך דין, פרץ הוא בבכי עז - קורע לב. תוך כדי שהוא מגמגם ביבבות קטועות, שבדיוק באותו תאריך חוגגים בני משפחתו חגיגה משפחתית לרגל מאורע חשוב במשפחתו, וכיצד יוכל להיות נעדר מהבית בתאריך גורלי זה של ה'מסיבה המשפחתית'... היתכן לא לסעוד עמם באותה 'סעודה משפחתית'. הרי נוכחותו מאד תחסר להם באותה מסיבה...?! - ריחם אותו עורך דין על אותו פתי - אומלל. שנשגב מבינתו להבין שכדאי לו להעדר מהבית בחג משפחתי אחד, כדי שיוכל להנות עם משפחתו בעוד אין ספור מסיבות. ולא יסיים את חייו בימים ספורים עקב מסיבה משפחתית אומללה זו... והנמשל מובן... עוד משל ישנו בענין הנסיעה דווקא למרחקים לתפילה בציונם של הצדיקים פועלי הישועות בעם ישראל יהודי בן טובים ארס את בתו בשעה טובה. כדרכו של עולם החל הוא לטרוח ולעמול קשות עבור הוצאות החתונה המתקרבת ובאה. יום אחד שם לב ידידו משכבר הימים, שהוא אורז את חפציו האישיים ומתארגן לנסוע למדינה רחוקה מאד כדי לגייס כספים. לשאלת ידידו לאן פניו מועדות, השיב הוא שפניו מועדות לאיזה גביר אדיר המתגורר אי שם במדינה מרוחקת מאד. פנה אליו ידידו ואמר לו "תמיהני עליך ידידי,- מפני מה אתה מכתת רגליך רחוק כל כך, האם אין מספיק גבירים ונגידים במדינתינו? האם לא חבל על כוחותיך? השיב לו חבירו: "... אבל הוא הבטיח לי!!!" והנמשל מובן...
14
לא בטוח מה ר' נחמן היה אומר היום
נועם | 23-08-2010 14:43
אם ר' נחמן היה היום אני לא בטוח מה הוא היה אומר. מה שבטוח: מי שתופס טרמפ על ר' נחמן הוא לא בסדר.נקודה. שכל אחד ישאל את הרב שלו.
15
הרבנים הציונים לא מבינים כלום מעצמם אסור להקשיב להם
יואב | 24-08-2010 19:24
אני נוסע כבר 6 שנים ברציפות אני חוזר בתשובה זזה האוויר שלי אני מחכה כל השנה רק לאומן אומן ראש השנה אצל רבי נחמן שלי לפני שנתיים התחתנתי עם אשתי,אשת חיל נהדרת, שהשנה היא זכתה גם ליסוע פעם ראשונה בחודש אדר, החיים שלי השתנו ישועות שמחה רחמנים שיר חדש מתנגן.. קשה לי להסביר רק תסעו!! רבי נחמן הבטיח דברים שאין צדיק בעולם שהבטיח!! אז לא נשמע לו?? צדיק!!!
16
מרפא לנפש
הדרשן | 27-08-2010 7:38
צליינות דתית היא צורך אנושי והיא מרפא לנפש לרבים שצריכים לצאת כדי ל... [לחפש את עצמם.. לצאת כדי לצאת אבל לתת לזה משמעות דתית.. ועוד ] . תמיד היעדים שלה הם מחוץ למקום שאתה נמצא בו עכשיו. ימיה כימי האדם. מדוע לאסור דבר שאינו אסור, הניחו להם לישראל... הם אפילו אינם שוגגים. במקום שהנסיעה בעיתית מסיבות משפחתיות ואחרות - אפשר ליעץ באופן אישי אבל לצאת נגד ציבור שלם ???
17
אני מתבטל לדעת רוב ברסלב
יהושע | 27-08-2010 9:43
אני התווכחתי עם אצמי, ולא בגלל הרבנים האלה. הם רחוק מהעניין. אני גם התלבטתי עם רבינו מתכוול לאנשי א"י לרדת לאומן. צריכים לדעת שאף לא רב אחד אוסר ואים איסור הלכתי. ראש ישיבת מרכז הרב פסק שמותר לבקר בחו"ל, מהשמע- קל וחומר להגיע לקברי צדיקים. אין איסור. רבי נחמן הבטיח הבטחות שאף צדיק לא הבטיח. בנוסף, רוב ברסלב כן נוסעים ובינם גדולים וצדיקים. איך אני יכול לא לנסוע?
18
אני לא יודע מי אתה .......
יוסף | 29-08-2010 20:02
הרב אליהו זייני אני גם לא יודע איך אתה ראש ישיבה איך אתה יכול לקרוא מחלת נפש למי שמתפלל ומשתטח בקברות צדיקים אומר הבעל שם טוב שמי שרואה פסול במישהו הבעייה אצלו אני מקווה שהבנת וחברים אל תתנו לעולם להטעות אתכם כולל הרבנים הרמאים של היום תסעו לצדיק ותקבלו אמת אומן אומן ראש השנה
19
צדיק הדור
| 29-08-2010 23:52
הוא עבד את השם בשמחה לא היה לו רגע מנוחה הוא הבטיח שמי שיבוא אליו הוא יתקן לו את הנשמה! אני מתפללת לבורא עולם שיזכה את בעלי לטוס לאומן גם השנה הזאת ....זה פשוט מדהים וכייף....ומה שווה הנאת החיים האלו לחיי העולם הבא?צדיק יסוד עולם שהשם יזכה גם את המתנגדים להגיע לשם אמן!
20
הרבנים הסרוגים?
| 22-05-2011 18:29
מי סופר אותם בכלל
21
מפורסמים של שקר
נחמן | 07-09-2011 0:45
עליכם, עליכם בדיוק אמר רבי נחמן "מפורסמים של שקר" איך מעיזים אתם לסתור בפומבי את דברי הקדושים של רבי נחמן שהתבטא: "מה אומר לכם אין דבר גדול מזה, מלהיות אצלי על ראש השנה", ועוד כמה וכמה ביטויים דומים. אם אתם לא רוצים לנסוע לפחות אל תקלקלו את עם ישראל שכן רוצים... מומלץ שתחזרו בתשובה לפני שיהיה מאוחר ותבקשו סליחה מרבי נחמן.
22
האמת נעדרת , ובסוף כל העדרים יאספו.
אברהם | 11-09-2011 23:30
כמה שנראה שיש חכמה ., עדיין חכמה אלפים פעמים יש ., להבין מדוע כן כדאי , והצווי של ר נחמן זה גם כיום . קודם שר נתן {שכל תורת ר נחמן ,היא ע"י} אמר שרצון רבינו ז"ל . שיבאו אחרי פטירתו , .ואדרבה יותר ויותר, גם ר נחמן אמר לבתו , אני כאילו עובר מחדר לחדר , שאם תבואי לחדר הראשון אני נמצא ממש סמוך ואשמע כל מה שתגידי, וכו, הרבה מה להאריך ., ומלבד שגדולי תלמדי רבינו היום , נוסעים ואומרים לכולם שיבואו., אלה גדולי תלמידנו היום ,. לא אפרט שמם '/ הם רבנים בסדר גודל , אני לא יודע איך להגדיר .בעיני ראיתי והבנתי , הם צדיקים ברמות עליונות, וגם מבחינת התורה ,כל התורה כולה כן כל התורה כולה ,בע"פ . פשט רמז דרש סוד , .ועוד , אפילו בחוכמות הבלי עולם הזה , הם מבינים בצורה עצומה ., והם אומרים לבוא ,. איזה אדם רב או אפילו חכם גדול , שיכול להתחרות ,עם עוצמה כזו ,. { אין אלא לרדת לעומקם של דברים , ואם צריך , לא להתבייש להודות על האמת .} נזכה כולנו ביחד ובאהבה שלמה , לראות בשוב ה , ולשמוח בבית ה , יחד עם משיח צדקנו הכי קרוב. חג שמח לכוווווולם...
23
כל מי שמגיב פה בביזוי תלמידי חכמים, ודאי שרבי נחמן לא
עעששש | 04-01-2015 14:33
יקרא לו תלמיד שלו. סתם ככה לצורך העניין, למי שכואבות לו העיניים. הרב שרקי מלמד ליקוטי מוהר"ן(!!), ככה שלחשוד סתם בתלמידי חכמים שהם מבזים רב גדול כרבי נחמן מברסלב זו שטות. בכל מקרה, כל אחד לפי ראות עיניו ופסיקת רבותיו יחליט אם ללכת.