"יאיר לפיד מונע מאיתנו הקמת בית כנסת חדש"

כ-100 משפחות במודיעין נדחסות לגן ילדים בו הם מתפללים בכל שבת. התושבים כבר אספו כסף וקיבלו שטח ואישורי בנייה מהעיריה להקמת בית כנסת חדש, אך כל העסק תקוע כי שר האוצר לא מאשר להם את העמותה ומונע מהם קבלת תרומות. התושבים זועמים: "לפוליטיקה החדשה לא מתאים לסייע לאוכלוסיה שרוצה להתפלל בבית כנסת"

"יאיר לפיד מונע מאיתנו הקמת בית כנסת חדש"
  לא רוצה בית כנסת? לפיד (פלאש90)

תושבים דתיים במודיעין מאשימים כי שר האוצר יאיר לפיד מונע מהם הקמת בית כנסת בשכונה.

חברי קהילת 'צעירי הגבעה' בעיר מודיעין מונים כ-100 משפחות. בשל חוסר בבתי כנסת בשכונה,  מתפללת הקהילה במבנה של גן ילדים המוסב בכל יום שישי לבית כנסת.

לאחר חמש שנים, החליטו בקהילה לבנות בית כנסת ולצורך כך גבו מכל משפחה סכום של 15,000 ש"ח עבור בניית בית הכנסת החדש, סך הכל מיליון שקלים וחצי. בנוסף השיגו בקהילה תורמים שיסייעו בבנית בית הכנסת ויתרמו כמיליון שקלים נוספים.

בעיריה כבר הקצו שטח להקמת בית הכנסת ונתנו את האישורים הנדרשים, אך פרויקט הקמת בית הכנסת תקוע משום ששר האוצר יאיר לפיד מסרב לאשר את העמותה להקמת בית הכנסת כעמותה הפטורה ממס.

לפני כשנה וחצי הגישו אנשי הקהילה בקשה למשרד האוצר להכיר בהם כמוסד ללא כוונת רווח (מלכ"ר), מה שיאפשר לתורמים להנות מסעיף 46 המאשר כי התרומה לעמותה מוכרת לצרכי מס. האישור לעמותה טעון את חתימתו של שר האוצר ואת אישורה של ועדת הכספים של הכנסת.

ברשות המסים כבר אישרו את הזכאות, ובועדת הכספים כבר הובטח לאשר את הבקשה אם היא תובא להצבעה, אך בינתיים מה שמעכב את אישור העמותה, ובעקבותיה את הקמת בית הכנסת הוא חתימתו של לפיד.

בדיון שנערך לפני חודשיים בועדת הכספים בנושא עמותות, לא הועבר האישור ממשרד האוצר, וכך גם צפוי בדיון שיתקיים מחר באותו הנושא. התושבים מאשימים כי "שר האוצר החליט שלא מתאים לו לסייע לבתי כנסת. אז הוא פשוט מעכב אצלו את הבקשה ללא שום נימוק."

אחד מחברי הקהילה אוהד שחר אומר לסרוגים "אנחנו לא מבקשים כסף או מימון מהמדינה, אנחנו נגייס את התרומות בעצמנו. אבל כרגע אנחנו מתקשים עם גיוס התרומות בגלל שאנחנו לא מוכרים כעמותה שמאפשרת החזרי מס."

לשאלתנו מדוע הם מאשימים דווקא את שר האוצר משיב שחר: "כי הוא אמור להעביר את רשימת העמותות שנבדקו לוועדת הכספים. הוא החליט שהוא לא מעביר את כל העמותות ותקע אצלו בעיקר בתי כנסת וישיבות."

חברי הקהילה המונה כ- 350 איש ימשיכו להדחס בגן הילדים, כשהם טוענים: "את מי מעניין שיש ציבור גדול, גם לא דתי, שמגיע אלינו בשבתות ואין לו מקום להכנס (שלא לדבר על לשבת) ?!. לפוליטיקה החדשה לא מתאים לסייע לאוכלוסיה שרוצה להתפלל בבית כנסת."

ביקשנו את תגובתה של לשכת שר האוצר, אך זו לא התקבלה והיא תפורסם לכשתתקבל.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
תפנו לאחיו הר' בנט.. משפחה כהלכה
מיכל | 10-11-2013 12:20
2
אני מתפללת בבית הכנסת הזה והוא אחד מבית הכנסת המיוחדים
דינה | 10-11-2013 12:29
שיש במודיעין. שלפיד יבוא אלינו לשבת ויראה איך כל כך הרבה סגנונות נפגשים במקום אחד. עולים חדשים, דתייים מכל הסוגים וגם חילונים שנעימה להם האווירה. אין עוד בית כנסת כזה במודיעין!!!!
3
תפנו לאח שלכם - בנט - שכ"כ אוהב את לפיד
חחח | 10-11-2013 13:46
חשבתם - בטעות - שהוא רק נגד חרדים - הוא לא אוהב דתיים ובטח לא מתנחלים!!!!
4
גם לי יש עמותה שמחכה לחתימתו כבר שנתיים
אבי | 11-11-2013 8:49
הוא פשוט עושה סלקציה ולא חותם על מה שמריח דת זה לא חוקי ומנהל לא תקין צריך להגיש בגץ נגדו
5
גר שם...
יוסי | 11-11-2013 18:02
אראל סג"ל ועוד כמה עיתונאים דתיים אם כל כך איכפת להם מבתי כנסת אז שיפעילו לחץ על לפיד אבל כנראה שזה לא כזה איכפת להם כי יש להם דברים יותר חשובים לעשות כמו להכנס בעלון עולם קטן או להכנס בישיבת הר המור ולעמוד לצידו של שטרן yilevi@eto.et.il
6
חבל לבנות את בית הכנסת.
| 04-12-2013 20:57
מה נראה לכם? הוא סתם תוקע? הרי הוא הבטיח להחזיר המון התחלויות. אז או טו טו מודיעין תהיה בקו הגבול וכולם יברחו משם. לא חארם להשקיע עכשיו? אז יפה לכם, ציוניים דתיים חמודים, גם בחרתם בנט, גם קיבלתם לפיד שתוקע בתי כנסת, וגם עוד הולכים לזרוק אותכם מהשטחים. איך אמר בנט על החרדים? 'אין שבוי מוציא עצמו מבית האסורים'. אז הנה, מישהו אחר יוציא אותם מההתחלויות....