הרב בראלי: ההצלחה בפריפריה היא לא של בנט, אלא של הגרעינים התורנים

הניצחון בשדרות הוא לא הנצחון של בנט אלא של הגרעין התורני שפועל בעיר כבר למעלה מחמש עשרה שנה. דווקא במקום בו הצד התורני מצוי במרכז ואינו מתנצל על כך, אפשר למצוא ממשק עם כוחות נוספים: עולים, מסורתיים, מזרחיים, וכן, גם חרדים. הרב אריאל בראלי משדרות מציע לבנט להעתיק את המודל לנצחון

הרב בראלי: ההצלחה בפריפריה היא לא של בנט, אלא של הגרעינים התורנים
  הקרדיט לגרעין התורני. מסיבת הנצחון בשדרות

אנו שומעים היום את נפתלי בנט מנכס בקול תרועה רמה את הניצחון בשדרות למפלגת הבית היהודי ש'הלכו לפריפירה'. האמת שונה לחלוטין.

הייתי שם בחצות הלילה וראיתי את השמחה ואת הברק בעיניים. מגוון גדול של תושבי שדרות מכל הסוגים, מבוגרים צעירים דתיים וחילונים והפנים המאירות של תושבי העיר קרנו. כולם יחד עמלו ללא לאות להגיע לרגע הגדול של השינוי המיוחל להנהגת העיר. באותו רגע חשבתי על הפסוק המבטא את האחדות יותר מכל "ויחן שם ישראל כנגד ההר" ודרשו חז"ל כאיש אחד בלב אחד. אחדות כזו נובעת ממקור טהור שרק הוא יכול להוות בסיס משותף לאנשים כל כך שונים.

ברמה הנקודתית, אלון דוידי הוא חבר מרכזי בתנועת הליכוד וחברי הגרעין התורני בשדרות העומדים מאחוריו רחוקים מאד מהכיוון הליברלי שבנט ויועציו מנסים להנחיל לציונות הדתית. אבל מעבר לאי הדיוק ברמה המקומית מסתתר בניצחון בשדרות, הבנה עקרונית שבנט חייב להפנים.

החילונים מצטרפים לתורה

בנט נבחר על סמך הבטחתו ל'משהו חדש מתחיל', רבים מרבני הציבור הדתי לאומי נפלו בקסמו מתוך מחשבה שבנט יקח את האג'נדה הדתית לאומית וירחיב אותה למעגלים נוספים. בפועל התווספו מעגלים נוספים אולם עם הזמן הסתבר שמבחינת בנט, המשפט 'משהו חדש מתחיל' מתורגם לטשטוש הפן התורני של הציבור הדתי לאומי והעמדת אורח החיים ה'לייטי' במרכז.

כך בחבירה ללפיד ובדחיקת החרדים; כך באי התחשבותו בדעת הרבנים במרוץ לרבנות הראשית ובדחיקת הרב אריאל והרב דרוקמן; וכך בנתנו יד לקיצוץ חסר תקדים בתקציב עולם הישיבות בכלל והישיבות הדתיות לאומיות בפרט. התיזה של בנט ויועציו היא פשוטה: הצד התורני בציבור ('חרדלי"ם') הוא זניח. אנחנו נעמיד אג'נדה ליברלית-לייט, יצטרפו אלינו כוחות חילוניים ויחד נקים 'יהדות ישראלית' חדשה.

בפועל, בנט לומד על בשרו שהציבור הדתי-לאומי הוא מורכב יותר משחשב. הפסדיו החוזרים ונשנים של בנט, הן ברבנות הראשית, הן במאבק על התקציב והן כעת במישור המוניציפאלי, מוכיחים שיש כוחות נוספים בחברה הישראלית בכלל, ובציבור הדתי לאומי בפרט, שהוא לא הכניס בחשבון.

נכון הוא שהציבור הדתי לאומי הוא מחולק. אולם רובו של הציבור מצוי באמצע ורואה ברבנים גורם משמעותי בהכוונת חייו ובחינוך ילדיו. גם אותם חילונים שהצטרפו בזמנו לבית היהודי עשו זאת מפני שראו בבית היהודי מפלגה שונה מהמפלגות החילוניות. 'המנוע' האידיאולוגי של הבית היהודי הוא עולם התורה הציוני-דתי ולרמיסה שלו ישנן השלכות ישירות על הגרעין הקשה של המפלגה.

למעשה, הניצחון בשדרות מעביר מסר לבנט: במקום בו הצד התורני מצוי במרכז וחובר לכוחות העממיים-מסורתיים שמצויים בחברה הישראלית ישנה הצלחה. שדרות היא הביטוי לגרעין תורני וישיבה פורחת שאינם מתנצלים בתורניות שלהם ודוקא בגלל זאת הם מוצאים ממשק עם כוחות נוספים: עולים, מסורתיים, מזרחיים, וכן, גם חרדים. בירושלים, שם ניסה בנט להציב מאבק ישיר בין המחנה התורני למחנה הליברלי – הוא נחל מפלה.

המודל הוא הגרעינים התורניים

המלצתי לבנט לא לנוח על זרי הדפנה של תוצאות הבחירות הארציות לפני כמה חודשים. הייתה כאן הצלחה שנבעה בעיקרה מתקווה שניתנה באדם לא מוכר, הצלחה שלא ברור שתחזור בשנית. אם הקו הליברלי ימשיך, יסתבר שזו הייתה הצלחה חד-פעמית; והפילוג בירושלים הוא תמרור אזהרה.

עדיין לא מאוחר. אכן אפשר לקחת את המודל של הגרעינים התורניים בפריפריה ולהעמיד אותו כמרכז. לחבור למקומות הטבעיים: החרדים והציבור העממי; ולנטוש, פוליטית ורוחנית, את הברית עם אליטות ליברליות וחילוניות. תורת חיים אותנטית היא הדרך היחידה להנהגת כלל ישראל.

==

הרב אריאל בראלי הוא דיין בבית הדין לממונות וחבר הגרעין התורני בשדרות.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
36 תגובות - 36 דיונים מיין לפי
1
נמלט סדרתי מכשלונות
דוד | 23-10-2013 19:04
האקדוחן בנט הוא זורו שיודע לקפוץ על סוס דוהר ( ולברוח מהזירה האמיתית - מהשתח)
2
כל מילה זהב
חזי | 23-10-2013 19:08
3
חיבור עם החרדים יחזיר את המפלגה הארצית ל-3 או 4 מנדטים.
דנה | 23-10-2013 19:35
הבית היהודי הארצי עלה דרמטית בזכות המצביעים החילונים והמסורתיים שהצביעו בעיקר בזכות בנט ושקד, ולמרות החרד"לים שברשימה. לפי כל הסקרים בנט והבית היהודי ממשיכים להתחזק ברמה הארצית. אני מקווה מאוד שבנט לא יכנע לחרד"לים וימשיך להוביל בדרך של חיבור בין דתיים לחילונים ובלי ציות עיוור לרבנים.
4
פשוט מאמר מושלם
ישר כח | 23-10-2013 20:05
5
שטויות.גם אלון דוידי הוא לייט לפי ההגדרות שלכם
| 23-10-2013 20:11
6
מאמר מצון. נקוה שיכניס קצת תבונה בבנט
חבר בגרעין התורני שד | 23-10-2013 20:22
7
הכישלון בבית שמש רשום על שם בנט
אור | 23-10-2013 20:51
הוא עשה מבית שמש כאילו זה המקום הכי חשוב , חבר לחילונים. גרם לנתק מהחרדים, ונחל "הצלחה" כמו ברבנות הראשית. בירושלים ההצלחה של ברקת היא בגלל הסכם שעשה עם קבוצות חרדיות. כך שלא רואים אצלו תבונה פוליטית גדולה..
8
ל5: אתה אדיוט
חבר של אלון מהגרעין | 23-10-2013 21:09
אלון הוא בן תורה לכל דבר. רק בשביל לסבר את אוזנך הלייטית אז לידיעתך ילדיו הולכים עם פאות וציציות בחוץ ואשתו עם כיסוי ראש מלא. ובכלל הנושא פה הוא לא הפן האישי אלא הכוחות שחוברים איתו. אלון מחובר לגרעין ולרבניו והוא בדיוק המודל של בן תורה שנכנס לפוליטקה ולא שכח בשביל מה הוא שם. מה שאי אפשר לומר על בנט. ממליץ לך לא להתערב בדברים שאתה לא יודע
9
יש פה מגיב בשם אוזנה שמקבל כסך מבנט והרבה
חזי | 23-10-2013 21:21
10
כל מילה בסלע ול3
| 23-10-2013 21:21
אלון דוידי היה פעם חבר האיחוד הלאומי
11
לומר זאת אחרי הבחירות נשמע לא אמין
יהודי | 23-10-2013 21:27
12
מאמר מצויין!!!! יפה מאוד
יהונתן | 23-10-2013 21:45
13
מישהו היה צריך להגיד את הדברים האלה!
אני | 23-10-2013 21:53
14
בתגובה 10 התכוונתי ל5
| 23-10-2013 22:51
15
להפסיק את ההרס העצמי
יעקב | 23-10-2013 23:31
אנחנו במו ידינו פוגעים במפלגה שהצליחה להגיע בסקרים האחרונים ל15 מנדטים בנט לא חף מטעויות אבל למה ליצור מחלוקת מה אנחנו רוצים לחזור להיות מפלגה של 3מנדטים יש להעיר אבל גם להאיר לרבים ולבעור בלבבות של כלל ישראל הצמא לכך שהציונות הדתית תוביל ובהנהגתו של בנט אנחנו מתקרבים לכך
16
די נמאס כבר מההלקאה העצמית כל הכשלונות הם של בנט וכל
רפול | 23-10-2013 23:51
וכל ההצלחות הם של אחרים.זה מתכון בטוח להתאבדות בבחירות הבאות. אגב אף אחד לא זרק את החרדים הם פשוט התנהגו בהתנשאות ורצו להעיף את הציונות הדתית לאופוזיציה.נא לא לשכוח.ויפה עשה בנט שהקדים אותם במהלך אחד במשחק השחמט הפוליטי
17
הרב אריאל בראלי צודק ב 1000% כמסורתי שהיה מקורב ראה
מקרוב רקימת החרם | 24-10-2013 5:55
נגד ציבור החרדים הגדול הזדעזעתי עמוקות ואמרתי מפורשות לרב רונצקי חרם כוללני כלפי ציבור חרדי גדול לאי כניסה לממשלה לא יביא טוב, רק שאת ניצני פירות הביאושים ראיתי כבר בהתחלה, לצערי אין לתת אמון לדברו של רב רונצקי שהוא הוא שהריץ את בנט ושקד על רקע המחאה החברתית וראינו איזה צדק חברתי קבלנו אוי לבושה, והינה החצוף הזה בנט מעיז לנכס לעצמו נצחונות לא לו, הבעיה היא האתרים הדתיים שהסתירו בזמן אמת מידע חשוב ביותר מהציבור אפילו תגובות של מגיבים ואלה הן התוצאות, בהצלחה לאלון דוידי ולגרעין התורני שם ובעז"ה במקומות אחרים רק כך יהיה שינוי ולא בשקרים רמאויות והשתלטות בעורמה על הבית היהודי כפי שעשה רב רונצקי בנט אורבך ושקד שהביאו נזק עצום, בשם חופש הביטוי בבקשה לפרסם תגובה תודה מראש
18
בגדול צודק, אבל גם קצת טועה
| 24-10-2013 7:05
בנט לא יכול לחבור אל החרדים - החרדים והחילונים הם באותה סירה - אלו עושים למען העם והארץ, אלו עושים למען התורה, אף אחד לא עושה בשלמות. אנחנו טוענים למודל המשולב שהוא הוא התורה האמיתית. וכאן צודק לגמרי - רק אם הבית היהודי ירים על נס את תורת ישראל, וינטוש את דרך ה"לייטיות", אז יצליחו באמת. ונכון לגמרי - בנט נכשל בכל החזיתות, הכשלונות שייכים לו באופן ישיר, ולהצלחות אין שום קשר אליו, אלא לגרעינים התורניים שעושים עבודת קודש זה שנים!
19
כמה קל להתחבר עם אחרים
גיל | 24-10-2013 8:35
וכמה כיף לשנוא ולכנות בשם דיבה את 'הלייטים'. ואשתו אפילו בלי כיסוי ראש, והילד בלי פאות. העיקר מתחברים ל"עולים ומסורתיים ומזרחיים". קשה לפרגן למי שבאמת מחבר קודם כל את הציבור הדתי לאומי לכל גווניו, אחרי שנים של פילוגים מיותרים ומזיקים. בינתיים בנט הוא זה שמוכן להתפשר עבור חיבור קודם כל עם הקרובים ביותר.
20
למה לכתוב כל הזמן נגד?
קרית מלאכי | 24-10-2013 12:06
חבל שהרב בראלי כל-כך נחרץ. בקרית מלאכי הבית היהודי עזר הרבה. עירות הפיתוח אינן עשויות מקשה אחת ויש בעירות הפיתוח גם ציבור מסורתי שלא מתחבר לנוקשות דתית
21
הרב בראלי חצוף
אברהם רוזנר | 24-10-2013 22:01
ביזיון בראלי. כל דבר שכתבת בחודשים האחרונים היה נגד בנט- בכל הקשר ובכל מצב. צא מהאובססיה וחזור ללמוד תורה בשקט. הטפות של רבנים מטופשים כמוך מיותרים ומזיקים. תן לנפתלי לעבוד- הוא היה בעולם הגדול קצת יותר ממך, ומבין הרבה יותר ממך.
22
ל21 אברהם רוזנר: תשתה מים ותרגע
סתם אחד | 25-10-2013 1:20
חוץ מלקלל לא הראת הרבה חכמה בתגובה שלך. חבל. השם שלך מופיע. מה יגידו הילדים שלך שיגדלו? שאבא היה פסיכופת?
23
מעניין ,הציונים פתאום אוהבי חרדים.
pop | 25-10-2013 15:21
למה ,החרדים מתגייסים לצבא? יוצאים לעבוד ולשלם מיסים? החרדים אותם חרדים והסחטנות בעינה עומדת. די לרחם על החרדים שדורכים ברגל גסה על הדתיים הלאומיים.
24
אבל הכישלון בערים הגדולות הם של בנט ללא ספק
רואה הנולד | 25-10-2013 15:34
25
ל"סתם אחד"
אברהם רוזנר | 25-10-2013 15:52
ממש לא מעניין אותי מי אתה, אבל מסתבר שאתה קצת מפחד לחשוף את פרצופך המבוייש... בכל מקרה, אני לפעמים מגיב כששמי בראשי תיבות, אך הפעם רשמתי את שמי בכוונה!!! אני גאה להיות חתום על מה שאמרתי. אין קשר ל"חוכמה", אני ממש לא מחזיק מעצמי חכם... זה פשוט האמת, זה הכל. ומי שאתה לא תהיה, אני מבטיח לך שזה לא המאמר הראשון או השני או החמישי של הבראלי החצוף הזה שקראתי, ואני לא מגיב בקלות הדעת!!!! כל שכתבתי- אמת. כשאתה תתחיל לעקוב אחרי אנשים ואמירותיהם בקצב שלי - אתה מוזמן להתחיל לפתוח את הפה. עד אז שב בשקט, חזור לאחיך החרדלים, ולמד תורה. אתה יותר טוב בזה כנראה, כמו ר' בראלי.
26
תגובה נוספת לסתם אחד
אברהם רוזנר | 25-10-2013 15:56
אה, שכחתי... אני ממש אבל ממש גאה במה שאני אומר. ואם יחשבוני לפסיכופט- אשריי ואשרי חלקי. לא צריך אישורים מאף אחד, ודאי לא מאחד שמסתתר מאחורי זהות עמומה... שבת שלום וכל טוב לך, יקירי! אגב, אשמח לשבח את ר' בראלי, לכשיגיד משהו אחד (רק אחד!!!!) חיובי, על הבנאדם המוצלח ביותר בפוליטיקה שלנו בעשור האחרון.
27
תגובת הבהרה לכל המתעניינים...
אברהם רוזנר | 25-10-2013 16:10
שלום לכולם. בתגובה מס' 21, לא התייחסתי לדברי ר' בראלי גופם. איני מטיל ספק בתרומתם האדירה של הגרעינים התורניים והחברתיים בעשורים האחרונים- בעניין זה, לית מאן דפליג. אם מר בראלי היה עוקב קצת יותר, הוא גם היה רואה כמה פעמים שיבח נפתלי בנט את אותם גרעינים עצמם. אך משום מה, כמו שכתבתי בתגובה הראשונה, הבנאדם הזה לא יודע לכתוב דבר אחד חיובי על מר בנט. תמיד נגד. בדוק- לפחות עד כמה שזכרוני אינו מטעני... לכן, לא ראיתי לנכון להתייחס לגופם של דברים, שחלקם אף נכונים. פשוט, לא זו הנקודה. העניין מבחינתי היה לבטא את הגועל כלפי האדם כפוי הטובה הזה. זה הכל. שבת שלום ומבורך, ונקווה ללימוד זכות במאמרים הבאים של ר' בראלי הנ"ל. לכשזה יקרה, אשמח לשבח אותו מעל במה זו!
28
לאברהם רוזנר: אתה באמת פסיכופת
עוד מישהו | 26-10-2013 21:45
זה שרב ודיין מעז לחשוב שבנט עושה דברים שליליים לא הופך אותו ל'גועל נפש של כפוי טובה' ולא מוריד ממנו את התואר 'רב'. והצורך שלך לענות ב3 תגובות שונות לאיזשהיא הערה אנונימית רק מעידה שיש בך צד שזוקק טיפול פסיכולוגי. בהצלחה
29
ל-28
אברהם רוזנר | 26-10-2013 22:34
ואוו, מסתבר שהתואר פסיכופת פופולארי באתר הזה... וגם האומץ הרב של המגיבים!!! כל הכבוד לכם אנונימים אמיצים שכמותכם! שתזכו להגדיל קללה ולהאדירה!
30
אברהם רוזנר- מתפלל ומרחם עליך
תלמיד של הרב בראלי | 26-10-2013 22:51
הרב בראלי דיין חשוב ות"ח אמיתי, אין לך שום יכולת או סמכות לבזות אותו, הלוואי והיית מגיע לקמצוץ ממה שהוא עשה ועושה בכל יום למען תלמידיו ולמען שדרות ועם ישראל. מתפלל עליך שתחזור בך מהר ותפסיק ללכת שולל אחרי כל גחמה של בנט (מסתבר שהוא בן אדם ולא הכל אצלו מושלם..)
31
מצטרף ל28
בהצלחה לטיפול ברוזנר | 27-10-2013 0:35
32
תגובה אחרונה בלנ"ד
אברהם רוזנר | 27-10-2013 10:03
שלום לכולם. 1) אני מודה, אינני מכיר את הרב בראלי. ייתכן והוא רב גדול שעושה דברים חשובים ומועילים לעמ"י. אם הוא אכן כזה, הריני מתנצל ומבקש סליחה מעומק הלב, ומקווה שיסולח לי על-ידו וע"י תלמידיו. 2) לכל קשי ההבנה מהסיבובים הקודמים: בלי קשר לסגנון דבריי- מישהו מוכן להתייחס סוף סוף לתוכן? אני עוקב אחרי פרסומי הרב מזה זמן- בעיתונות ובמרשתת. כל דבר שאני ראיתי שיצא מתחת ידו היה שלילי ומתנשא כלפי מר בנט- אדם שמנסה, בסה"כ, לעשות טוב לעמ"י. כן, הוא לא הרב טאו. אבל הוא אדם ערכי שמנסה. עתה חישבו מה עובר לאדם כמוני (שאיננו מכירו) בראש, כשנכנסתי למאמר הנוכחי שלו. כבר מראש אפשר לנחש מה הוא יאמר (משהו חרד"לי ונגד בנט)- אך אמרתי, "יאללה, בוא ניתן צ'אנס". לצערי התבדיתי- אותו סגנון, אותו מסר. הייתי מצפה מרב כ"כ חשוב שיכתוב בקצת יותר דרך ארץ ובקצת יותר לימוד זכות (רק נבהיר- במאמרים קודמים הוא היה חריף לאין ערוך מהמאמר הנוכחי). אינני מבין מה כ"כ קשה לו עם בנט ולמה הוא כ"כ אובססיבי לגבי כשלונותיו (האמיתיים והמומצאים). לא נראה שזה עולה בקנה אחד עם מה שמצופה מרב- להיות אדם חיובי ואופטימי המנסה להרבות אהבה ואחווה ולקדם את עמ"י בלי קיטורים (אתם קוקניקים או לא?). אז אולי מומלץ לרב החשוב בראלי לעשות קצת חושבים גם בעצמו, כדי שיווכח כיצד מצטיירים מאמריו החשובים בעיני הציבור הרחב- מתנשאים, מקטרים ומעצבנים. כל טוב לכולם.
33
האם בגרעין בשדרות זכרו לתת קרדיט למקים הגרעין?
שמואל | 27-10-2013 12:18
כן בחנוכת הישיבה! האם הזמנתם את מחולל ומקים הגרעין או ששכחתם?
34
צודק הרב בראלי בכל מילה
אהבת ציון | 28-10-2013 10:52
בנט השקיע הון עתק בירושלים. פרסם שקרים סקרייים, שקינן לא עובר ולו יש ארבעה מנדטים. כשנודעו התוצאות רץ לחבר את דוידי מהליכוד. בנט בנט, העיקר הספין.
35
גם אחרי חודש, המאמר עדיין רלווטי
שוקי | 25-11-2013 9:50
תודה לרב בראלי את המאמרים החשובים
36
תפסיקו להתנשא
דני | 09-12-2013 1:31
תזכורת: 12 מנדטים אינם של הציבור החרדל"י. הרב בראלי וחרדלי"ם אחרים מתקשים לראות בהצלחתו של מי שאינו כמוהם ב100% וכרגיל פוסלים אותו. בא נודה על האמת - תקומה לבד הייתה מקבל אולי 2 מנדטים. אבל דרכם של החרדלי"ם לפסול אחרים. כך היה גם עם הרב סתיו שלא נבחר בעקבות רבניים חרדלי"ם שלחשו על אזנו של הרב עובדיה זצ"ל. כך היה בהוצאת ספריו של הרב שרלו מישיבת שבי חברון. כך היה בפסילה גורפת של ישיבות ע"י רבנים סביב דיון הכנסת מכון הוראה לישיבות (ולהגיד על הרב שפירא זצ"ל שהוא העמיד צלם בהיכל?!) מספיק עם ההתנשאות. זה מה שהרחיק את הציבור הרחב מאיתנו במשך השנים. לכן רק בנט הצליח להחזיר חלק בחזרה!