הרב אפרתי: אנחנו לא בסדום; אין מקום לחיסון נגד וירוס הפפילומה באולפנות דתיות - סרוגים

הרב אפרתי: אנחנו לא בסדום; אין מקום לחיסון נגד וירוס הפפילומה באולפנות דתיות

בתשובה להורים לנערה בחטיבת ביניים משיב הרב ברוך אפרתי כי אין סכנה ריאלית באולפנות המצריכה חיסון. "כפי שלא יעלה על הדעת לחלק אמצעי מניעה בכתה ח' באולפנות שלנו, כך גם כאן. ואם מישהי נופלת, זהו הסיכון האישי שחל עליה ולאו כל כמינה להכריח את כל האולפנא להתחסן בשל היותה חוטאת, ולהכתים את הלבבות במחשבות איסור"

הרב אפרתי: אנחנו לא בסדום; אין מקום לחיסון נגד וירוס הפפילומה באולפנות דתיות
  אינו נצרך ואינו שווה את הסיכון (אילוסטרציה פלאש90)

שאלה

בתנו בכתה ח', חזרה הביתה עם מכתב מבית הספר עם סיכום חודשי, ובו גם משבצת שמודיעה לנו על חיסון הפפילומה שיעשו להן כנראה בקרוב, ושזה עוד לא סופי.

נשמע לנו לא מוכר, והמכתב רמז רמיזות מוזרות, אז בדקנו. נדהמנו לגלות שזה חיסון נגד סרטן צואר הרחם, שנגרם (ותסלח לנו על הבוטות) מקיום יחסי מין עם מספר גברים שונים שהיא מחליפה במהלך זמן מסוים.

התדהמה שלנו כפולה, איך בית ספר דתי לבנות (שנמצא בחטיבת אולפנא נחשבת) חושב שבנות שלו יהיו כאלה מופקרות. ובנוסף, אין על כזה דבר בקרה מה נכנס לבנות לראש?

בכל אופן, שאלתנו לכבוד הרב היא האם עלינו לעשות משהו בנידון, לתת לבת את החיסון לא ניתן!  אבל למנוע גם מאחרים באיזו דרך? אנחנו יכולים לכנס אסיפה מיוחדת וזה יעשה אי נעימות מן הסתם, זה שווה את הבלאגן?

מה הרב מייעץ? האם יש בזה בעיה הלכתית לעשות חיסון כזה בחט"ב תורנית? ואולי אסור למנוע אותו כי יש כאלה שמי יודע מה יעשו אחר כך וירדו מהדרך?

יש התלבטות שלנו ושל אחרים בישוב ומחכים להדרכה.

תשובה

שלום

טוב שהזדעזעתם מחוסר הצניעות שבזה, הדבר מלמד על נקיון הנפש, שהיא עבודת ד' היותר עליונה כמבואר במסילת ישרים- 'כי מי שיודע לטהר לבו יותר, הוא המתקרב יותר והאהוב יותר אצלו יתברך'.

ודאי אין מקום לחיסון כזה באולפנא דתית, בהיותו בנוי על הנחת יסוד שהבנות שטופות בחטאי תרבות המערבית שבה נשים מפקירות גופן לגברים ולא ממתינות עד לחתונה. החינוך של אולפנות וחט"ב תורניים אינו מדריך לתרבות כזו, ולכן אין סכנה ריאלית המצריכה חיסון.

אין לסכן את הבנות כולן בתופעות הלואי של החיסון ובצער החיסון, רק עבור האחוזים הבודדים של הבנות שח"ו עלולות ליפול בהפקר גופן (ואכן נופלות לצערנו). ומה עוד שגם הן עצמן, הסיכוי שסרטן יתפתח בהן נמוך מאד, ולכן בסך הכל הדבר זניח ביותר לכלל הבנות ולא מתיר הרעלת הגוף בחיסונים מיותרים לכל בית הספר, ובייחוד שהדבר גם דורש הסבר לבנות על אישות עם גברים רבים, והדבר הוא פירצה בטהרת הצניעות והתום בכתה ח', ואין הצר שווה בנזק המלך.

וכפי שלא יעלה על הדעת לחלק אמצעי מניעה בכתה ח' באולפנות שלנו, שהדבר גופא יגרום לריבוי היצר במקום למנוע אותו, כך גם כאן. ואם מישהי נופלת ח"ו עם כמה אנשים, זהו הסיכון האישי שחל עליה ולאו כל כמינה להכריח את כל האולפנא להתחסן בשל היותה חוטאת, ולהכתים את הלבבות במחשבות איסור. ובייחוד שהחיסון עצמו נתון במחלוקת חריפה בין הרופאים, אם הסיכון שווה את המניעה, ואין לזה גדר של ודאי.

אמנם, באזורים של אחינו התועים החילונים או הדומים להם, ששם הזימה נחשבת לקיום 'אהבה' רח"ל, יש חשש אמיתי ואין איסור לחיסון כזה מבחינה בית ספרית אם משרד הבריאות מורה כן. אולם גם שם הורים רשאים למנוע זאת מביתם בשל הסיכוי הנמוך לסרטן עצמו (פחות ממאתיים חולות בסרטן צוואר הרחם בשנה בישראל), ואין הדבר נחשב אפילו ספק פיקוח נפש (בפסקי רעק"א ס"ס הגדיר 'על צד הריחוק אחת מיני אלף' שאינו סכנה, וכן העלה בדעת רש"י בפ' כירה שלא כל מה שנקרא 'סכנה' יש לו גדר סכנה הלכתית).

כמה דואב ליבנו על בנות ישראל הקדושות שסגולת ד' בהן, המפקירות גופן בשל תמימותן ובשל השיעבוד למדיה המערבית המחדירה תרבות של עריות לראש וללב הנוער. יש להיאבק בכך, להאיר בכל כוחנו את אור תורתנו, אור של צניעות ויראת שמיים. ולמשנה תוקף, התיעצתי בנושא עם רופאים מומחים בתחום, ועם הגר"ד ליאור והגר"י שפירא, שתמכו בדברים בכל לב.

לכן למעשה יש לעורר על כך את ההורים, ולהתנגד לחיסון ולהסבר עליו בבית הספר וכד'. אל תתנו לתרבות הזו להכנס לראשי הבנות, הן אינן צריכות הסברים על יחסי אישות עם גברים רבים או חיסונים מיותרים.

לאור שאלתך, הדבר נידון כעת גם מול ראש החמ"ד ר' אברהם ליפשיץ, בדרישה שימנע את הדבר המקולקל הזה במוסדות התורניים. איננו חיים בסדום ועמורה במחוזותינו ב"ה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
21 תגובות - 21 דיונים מיין לפי
1
כל הכבוד!!
אמא | 21-10-2013 8:22
רצו להסביר גם לבת שלנו, בושה
2
אין על הרב אפרתי
דוד | 21-10-2013 11:03
3
כרגיל - אפרתי לוקח לעצמו מעמד של קדוש עליון ומכריע
| 21-10-2013 14:21
בסוגיות שאין לו מושג בהן. ברוך השם שאין מי שבאמת מקשיב לו ושומע לו
4
מענין - מאיזה ישוב שואלים את הרב אפרתי?
ציוני דתי | 21-10-2013 14:25
5
מסכימה מאוד עם הדברים.
חסוי | 21-10-2013 14:41
מה שלא מתאים לא מתאים, יש הבדל בין אוכלוסיות
6
מה הוא מבלבל את המוח בנושאים שהוא לא מבין בהם
גניקולוג | 21-10-2013 17:43
את וירוס הפפילומה אפשר לחטוף גם מפרטנר אחד, באם והוא נושא את הנגיף. מהו גבב השטויות הזה? בחורה יכולה להתחתן בתולה ולשמור על עצמה כל חייה אך לבעלה יהיה את הנגיף ממפגש מיני לפני כמה שנים. מה, יש ערובה שבנות האולפנה יתחתנו עם גברים בתולים?
7
נכון מאוד.החיסון מתאים לבתי ספר חילונים שממלא
יפהיבנאל | 21-10-2013 18:03
מקולקלים.
8
פיני מהתגובות מהפייסבוק- צודק!
אורית | 21-10-2013 18:12
פיני- מסכימה איתך לגמרי, אלא שהחיסון עצמו הוא מסוכן מאוד, אינו יעיל ואינו מונע סרטן. חברות התרופות הצליחו להוכיח רק הגנה מפני מספר מצומצם של חלק מהזנים העשויים לגרום לסרטן ואינו מכסה אפילו אותם. אכן, אין מקום להתחסן אך לא מפאת הצניעות אלא מפאת ריבוי הסיכון שבחיסון לעומת התועלת הנמוכה שבו.
9
תלמד קצת מאחות
6 ה"גניקולוג"... | 21-10-2013 20:49
תשעים אחוזים מההידבקות זה מהחלפת בני זוג
10
בחורה עלולה לחלות מבעלה שבעברו היה עם אשה הנושאת
עדה | 21-10-2013 21:10
את המחלה. הסרטן הזה מועבר על ידי גברים......אתם מבינים?
11
אפרתי מנותק.
דוד | 22-10-2013 9:59
עונה בשחצנות מרובה. מי ערב לו שהבנות לא יכשלו בחטאי התרבות המערבית כלשונו? ואם אחת מהם תחטא חלילה לא שווה להקדים רפואה למכתה?
12
כל הכבוד לרב, אנחנו לא לייטים
צביקי | 22-10-2013 11:14
שהלייטים בבתי ספר שלהם יחסנו את החיסון הדוחה הזה
13
לאחות מתגובה 9
גניקולוג | 22-10-2013 20:03
אם את באמת אחות אז את ההוכחה החיה מדוע לאחיות אסור לדבר בנוכחות רופאים. לכי תעשי שיעורי בית את מביישת את המקצוע שלך.
14
הערות
א' | 23-10-2013 10:07
אם בת דתית עושה מעשים לא ראויים, היא אחראית לעצמה. לגבי בת טובה שמתחתנת עם גבר שהיה לו ניסיון בעבר - חובתה לברר זאת לפני הנישואין ולשאול. ולהתחסן אז. אם הבעל לא דובר אמת, ולא סיפר לה למרות ששאלה - הנישואין הם לפי שיטות מבוססות מקח טעות. במיוחד כיום שמרחף הענין של הפפילומה. כך שנראה שגבר מעצמו מחויב לספר. ועולה כמובן השאלה לגבי ההתנהגות של גברים דתיים מסוימים.
15
המשך
א' | 23-10-2013 10:12
אם כמו שכתבו פפילומה עובר גם במגע חלקי, גם כאן בני זוג מחויבים לספר אחד לשני. הדברים קשים, כי הרי אחרת יש מקרים שהדברים יתגלו. אם בת ששמרה על עצמה נדבקה בפפילומה אז בסופו של דבר יתברר למפרע שהבעל עשה בעברו מעשים לא רצויים. ולהיפך. גם כאן לדעתי יש צורך בגילוי מטעמי "ונשמרתם". וגם מטעמי מקח טעות.
16
כדאי ללמד לכל הבנים והבנות את הדברים הבאים:
HAMEDINAI | 23-10-2013 12:35
"ובחרת בחיים" - מי שהולך בדרך התורה והמצוות, יש להם חיים טובים ומאושרים. מי שאינו הולך בדרך התורה והמצוות חס ושלום, שם יש סמים, פשע, זנות, מחלות, גירושין. אפשר וצריך להביא את שמות המחלות, וגם להזהיר שהחיסונים זה לא פתרון, כי יש כל כך הרבה מחלות כמו איידס ששום חיסון אינו עוזר. ושום חיסון אינו עוזר מפני ריבוי מקרי הגירושין שיש בעולם החילוני. אין מה לדאוג שהילדים ידעו דברים סמויים, כי בין כה לומדים תורה ויש שם דברים מפורשים, מתחיל מ"והאדם ידע את חוה" וכן הלאה, ואם לא ידעו את הדברים ממקורות נאמנים, חס וחלילה ידעו את זה ממקרות לא טהורים בסגנון לא טהור.
17
הערות נוספים ל14 ו15 שנכתבו על ידי
א' | 23-10-2013 17:24
ראשי הישיבות ומחנכים צריכים גם להתחיל לחנך את הבנים, ובמיוחד השדכנים ומדריכי החתנים, כי מחובתם לגלות למשודכת אם יש בהם סיכון. ולפי מה שקראתי המחלה עוברת גם כשהגבר מוגן וגם במגע חלקי. משום שיש יותר מדי מקרים של נשים תמימות שנדבקו באיידס כשלא ידעו דבר על עבר הבעלים. והוא הדין ככלל, בעקבות נושא הכתבה לגבי נושא הפפילומה. זה דיני נפשות ממש לנשים המעורבות. כי אם קורה שאישה תידבק והוא לא הודיע לאישה קודם לכן, והיא לא התחסנה, או שלא ידעה, הוא אשם במה שהיא קיבלה. גם מבחינה הלכתית. ואולי יש כאן מקח טעות. וכיום לאור המודעות המוגברת עליה לקבל החלטה לגבי סיכונים אפשריים גם מההיבט הזה. ולכן עדיף שזה יהיה לקראת תחילת הקשר. יש גם הרבה אזהרות בריאותיות לגבי החיסון נגד פפילומה, וזה עולה לדיון מחודש. יש הרבה תופעות לוואי. ואני מחזקת לגמרי את דברי מגיב 16 ושאר מי שכתב דברים ברוח זו.
18
מתנצל, אך בדקתם עם רופא???
.. | 24-10-2013 11:29
אולי החיסון מציל מסרטן הרחם גם בנות שלא נמצאות עם מספר גברים? אולי יש גם בנות דתיות שחולות? אני אינני רופא ואני לא מתבייש להגיד שאני לא יודע. מחילה מכבוד הרב אך הייתי מצפה שלפני כתיבת התשובה היית שולח את המשפחה לשאול שאלה זו את הרופאים זוהי שאלה ברפואה ולא בהלכה. ומכאן לציבור המפנים שאלות לרבנים, בבקשה, את מוזילים את ערך הרבנים כאשר אתם שולחים להם שאלות שלא קשורות אליהם. מחר יתחילו לשאול אותם איזה גרביים לגרוב וכמה סוכר צריך להשים בעוגה...
19
הרב כתב שהתיעץ עם כמה רופאים
נרי | 24-10-2013 16:15
20
ל18
א' - אנונימית | 27-10-2013 10:49
לפי מידע רפואי מוסמך באינטרנט פפילומה היא מחלת מין. אפשר להידבק באמצעות חיכוך עור, כלומר גם באמצעות קיום יחסים חלקיים, קונדום לא מונע. לכן התשובה של הרב אפרתי מסתמכת על מידע נכון. ובעיקר מתברר שכל ההנחיות ההלכתיות של שמירת נגיעה מתבררים כנכונים. כי לעתים שומעים על דתיים שמרשים לעצמם יחסים חלקיים. והנה מתברר שגם זה יכול להביא לתוצאות הברות אסון של מחלות מין. אגב, אני אותה מגיבה כמו 14, 15 ו17.
21
המשך לפוסט הקודם שנושאו ל18
א' - אנונימית | 27-10-2013 10:57
הכוונה בדברים שלי היא לומר שגם אשה וגם גבר שמקיימים יחסים חלקיים, ולכאורה נישוק, יכולים להעביר את מחלת הפפילומה. לפי זה לדעתי כשיוצאים למטרת הכרות רצינית, יש חובה הלכתית להודיע לבן הזוג אם יש עבר מיני. כי מתברר שגם ביחסים חלקיים מחלות מין מועברות. כל זה מלמד שההלכה מגנה. יש דעות שונות לגבי חובה הגילוי בשידוכים, אבל לפי כל זה, והדברים התגבשו לי בהרבה מתוך התשובה הזו של הרב אפרתי, יש חובה לגלות. אם תהיה הסתרה, ואדם אחד נגוע, והשני נדבק, האדם שהדביק אחראי עד תום לכל מה שאירע לאדם שנדבק. אחריות אישית. ואולי יש גם מקח טעות. כלומר לא מספיק כיום רק בדיקה לאיידס. חייבים מודעות גם לפפילומה, ולמחלות מין נוספות. כל זה על רקע המצב המצער שאין חזקה גמורה בקרב צעירים בציבור הדתי לאומי שלא קיימו יחסים חלקיים או מלאים. גם מחלת הנשיקה יכולה להיות מועברת באמצעות נשיקה בלבד. זאת מחלה שחולים בה למשך כמה חודשים, והיא טומנת בחובה סכנות עתידיות. עד כדי כך חכמינו צדקו. גם עגבת יכולה להיות מועברת ביחסים חלקיים, אם יש את זה לאחד הצדדים. והסיכוי להדבק הוא לפי מקורות רפואיים שלושים אחוזים.