פרשת ההתעללות: כתבי אישום נגד עובדי 'אדום אדום' - סרוגים

פרשת ההתעללות: כתבי אישום נגד עובדי 'אדום אדום'

יותר משנה לאחר תחקיר 'כלבוטק' על ההתעללות במשחטת 'אדום אדום', הוגש כתב אישום נגד ארבעה מעובדי המשחטה: "חשמלו את העגלים בעת הולכתם ממקום למקום באמצעות השוקר"

פרשת ההתעללות: כתבי אישום נגד עובדי 'אדום אדום'
  אילוסטרציה (צילום: פלאש 90)

בסופה של חקירה ממושכת שניהל אגף האכיפה במשרד ויחידת ההונאה במחוז צפון במשטרה, הוגש אתמול (שני) כתב אישום חמור כנגד ארבעה עובדים של משחטת "אדום אדום", הנמצאת בבעלותה של חברת תנובה. הנאשמים הם אחראי קו המשחטה וסגנו, ושני עובדי קבלן.

החקירה התנהלה בעקבות תחקיר ששודר בתוכנית "כולבוטק", שבו תועדה התעללות בבעלי החיים שבמשטחה.

לפי כתב האישום, "במהלך התקופה בה שימשו כמנהל קו השחיטה ועוזרו, הנחו הנאשמים את עובדי קו השחיטה, פעלו לשם מקסום רווחי המפעל, התוו וישמו מדיניות ביחס לנהלים בשעת קבלת בעלי החיים והובלתם לשחיטה והיוו גורם מוסמך מטעם המפעל כלפי העובדים".

"במסגרת תפקידו כאמור לעיל, סיפק אחראי השחיטה לעובדים בחצר ההמתנה שוקר חשמלי שנועד לזרז את החיות לקראת הבאתן לשחיטה.

העובדים מואשמים בהתעללות בבעלי החיים, באמצעות שוקר חשמלי "ללא תכלית ראויה ובאופן שגרם כאב וסבל לעגלים, וחשמלו את העגלים בעת הולכתם ממקום למקום באמצעות השוקר, בכך שהצמידוהו לחלקים שונים בגופו של העגל, לרבות איזורים רגישים, אף במקרים בהם לא היתה לעגלים יכולת פיזית לקום ממקומם, ותוך גרימת כאב וסבל מיותר".

תזכורת: תחקיר כולבוטק על אדום אדום

בתגובה להגשת כתב האישום נמסר מ"אנונימוס": "אנו מברכים על הגשת כתבי האישום, אך מאוכזבים מכך ששוב מפילים את האשמה על הש"ג. זה מקומם שהפרקליטות מתייחסת לתאגידי הבשר בכפפות של משי. האחריות הפלילית להתעללות בבעלי-החיים מוטלת בראש ובראשונה על תנובה ועל הנהלת בית המטבחיים, ויש למצות את הדין גם עם הדרגים הבכירים. לא עובדי הקבלן קנו את השוקרים ולא הם הנהיגו את שיטות העבודה במפעל. העובדים תועדו מכים עגלים שאינם מצליחים לעמוד, מחשמלים אותם בכל חלקי גופם כשהם זועקים בכאב, וגוררים אותם על הקרקע במלגזה. לא מדובר במקרים חריגים אלא בשגרת עבודה. כל שנותר לצרכנים לעשות הוא להצביע במזלג, ולסרב לממן מכיסם התעללות".

בתנובה הגיבו על כתב האישום: "'אדום אדום' מוקיעה התנהגויות של התעללות בבעלי חיים וגינתה את המעשים החריגים מיד כשנתגלו." בתנובה חוזרים ומדגישים כי מאז חשיפת המקרים המצערים ננקטו ב'אדום אדום' צעדים משמעותיים וביניהם – סיום תפקידו של מנהל המפעל, הפסקת עבודתם של עובדי הקבלן שצולמו בכתבה, חידוד ושיפור  נהלי העבודה ועוד- כדי למנוע הישנות מקרים דומים. טיוטת כתב האישום התקבלה אצל 'אדום אדום' והיא נלמדת ביסודיות. שני העובדים האמורים הוצאו לחופשה ובכל מקרה לא יחזרו לעבוד עם בעלי חיים. 'אדום אדום' תמשיך לחרוט על דגלה מצוינות תפעולית והבטחת איכות מעולה של מוצריה לצרכנים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו