אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ריבלין: "בצל המגפה, מראה ההר השומם היה קורע לב"

נשיא המדינה פתח את טקס יום הזיכרון בכותל וסיפר על תחושותיו משנה שעברה: "בצל המגיפה, לא יכולנו לעמוד עם המשפחות השכולות. מראה ההר השומם היה קורע לב". עוד נפרד מתפקידו כנשיא: "גם כשאני מסיים, אינני משתחרר"

ריבלין: "בצל המגפה, מראה ההר השומם היה קורע לב"
  (צילום: נעם רבקין פנטון\פלאש 90)

נשיא המדינה ראובן ריבלין פתח הערב (שלישי) את אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונשא דברים בטקס הדלקת נר הזיכרון שהתקיים ברחבת הכותל המערבי בירושלים. בטקס השתתפו נציגי המשפחות השכולות והרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי. את נר הזיכרון העלו יחד עם נשיא המדינה מעין נתנאל, בתו של סרן יהונתן נתנאל ז"ל שנפל ב"עופרת יצוקה" בינואר 2009 ועמיעד כחלון, בנו של רב נגד רמי כחלון ז"ל, שנפל ב"צוק איתן" ביולי 2014.

"אימהות יקרות, אבות, ילדים, בנות זוג, בני זוג, חברים לנשק, אחיות ואחים, אחים שלנו, בנות ובני משפחת השכול. שנה אחר שנה אנחנו מבקשים לפגוש אתכם. מבקשים להצטרף אליכם, ליום אחד, במלאכת האבל והזיכרון" אמר ריבלין. "אתם אינכם זקוקים לימים הללו. יום יום הוא והיא נמצאים על לבבכם. בשכבכם ובקומכם, בשבתכם בביתכם ובלכתכם בדרך, אתם נושאים על כתפכם השחוחות את הר הזיכרון את הפצע שאין לו מזור, את הכאב הזה, שאי אפשר לחלוק את משאו עם איש".

"שני מועדים בלוח השנה העברי-ישראלי משמשים לנו כימים הנוראים. אלה של תשרי, ואלה של שלהי ניסן, תחילת אייר. לצד עמוד הענן, ענני הכבוד וההוד של תשרי, עומד נישא אל על עמוד האש – אש הקרבות והמערכה, שידרת הזיכרון בין יום השואה ליום הזיכרון ויום העצמאות. "לא ימיש עמוד הענן יומם, ועמוד האש לילה, לפני העם"- כאלה אנחנו, צועדים בין אש לענן, בוכים וחולמים".

עוד באותו נושא

מתפללים וזוכרים: קריאת פרק תהילים לע"נ חלל צה"ל

"בשנה שעברה, בצל המגיפה, לא יכולנו לעמוד אתכם" הזכיר ריבלין. "מראה ההר השומם, מראה הקברים המיותמים, היה קורע לב. העמידה בנוכחות הבנים והבנות שנתנו את היקר מכל הייתה המצפן שהתווה לנו את הדרך, ובלעדיה, ככה חשנו כולנו, אנה אנו באים. וכך, עמדנו, חרדים מלגשת אל ההר, כבולים מאימת הנגיף, מביטים במקום מרחוק".

"משפחות יקרות, חיילי וחיילות צבא ההגנה לישראל, בן הארץ הזו אנוכי, לחמתי ברבות ממלחמותיה, ראיתי את חבריי, בני גילי, מפקדי ופקודי, זקנים ממני, וצעירים למכביר, שועטים אל קו האש, למען האומה, למען החיים, למען החירות. אני זוכר אותם אחד אחד. בשמותיהם – מחיילים שהיו נצר אחרון למשפחותיהם, ועד צברים שורשיים. מחברי לשכבה ומדריכי בתנועות הנוער; ועד לבניהם, לעיתים נכדיהם, של חברי הטובים. אני זוכר אותם נופלים בצדי הדרכים, חובקים את אדמתנו, שייכים אליה לנצח. בנינו ובנותינו, נקראו לדגל ולא היססו לרגע. גם מול מראות של חשכה גדולה, דם, ואש, ותימרות עשן, הם לא חשבו על עצמם, הם חשבו עלינו".

"ללא אהבת המולדת – לא יכון כאן עם בן חורין"

בהמשך דבריו פנה לחיילי ומפקדי צה"ל: "גדלתי כילד בימים בהם לא הייתה לנו מדינה. עבורי, עבור בני גילי, מדינת ישראל איננה מובנת מאליה. המדינה העוצמתית והאיתנה שאתם רואים לנגד עינכם הוקמה בגבורתם ובמסירות ליבם, של נערים ונערות בני גילכם. היום המשימה הזו, להגן על מדינת ישראל, מוטלת על כתפיכם. זכרו, כי ללא אהבת המולדת, הדבקות במשימה, החתירה לניצחון, הרעות, השליחות, הדוגמה האישית וטוהר הנשק, לא יכון כאן עם בן חורין. צבא ההגנה לישראל, ומדינת ישראל, אנחנו, צריכים אתכם, צעירים, איתנים, מאוחדים, מאוחדים, מאוחדים, נחושים להושיט כתף, נחושים להמשיך ולנצח, נכונים אם צריך, לשלם מחיר".

עוד באותו נושא

יום הזיכרון תשפ"א: ישראל מתייחדת עם 23,928 נופליה

"חיילי וחיילות צבא ההגנה לישראל, זכיתי לפגוש בכם בשנות כהונתי שוב ושוב. דעו, כי שיעור קומתכם, עוצמת מסירותכם, גבורת הרוח והמעשה שלכם, אינם נופלים מאלו שהנחילו לנו דורות המייסדים. אתם, יפי הבלורית והתואר שלנו, דור דור בתורו, מבטיחים את קיומנו הנצחי. כדי לחזק את הביטחון – עלינו להיות נכונים להילחם עליו. כדי לבנות חברה חדשה ומשגשגת במדינת ישראל חובה עלינו לקיים כוננות וערנות במשך שנים רבות. להילחם על חירותנו בכל פעם שהדבר נכפה עלינו. להילחם ולנצח".

"רבים טועים לחשוב, שהפחד הוא היפוכה של הגבורה. אך כפי שלימד אותנו יצחק שדה, מפקד הפלמ"ח וממייסדי צה"ל: 'לא הפחדנות היא היפוכה של הגבורה, אלא האנוכיות. הגבורה היא קודם כל מידה מוסרית'".

"גם כשאני מסיים את תפקידי, אינני משתחרר"

ביסכום ריבלין הזכיר את סיום תפקידו בחודשים הקרובים. "לפני שבע שנים, בעוד הארץ בוערת במבצע צוק איתן, נכנסתי בשליחות אזרחי ישראל, לתפקידי כנשיא המדינה. טבילת האש הראשונה שלי, הייתה בביקורי אצל משפחות הנופלים. מול המשפחות עמדתי, והרכנתי ראש, בשם העם בישראל, ביקשתי להיות אתם בכאבם, להצדיק את הדין" סיפר. "נדרתי נדר, לקדש את זכרם של גיבורי ישראל; עשיתי נפשות להשבתם של הנעדרים, וחללינו שנפלו בשבי האויב. ומי ייתן ואלה ישובו אלינו, במהרה".

הורדת הדגל לחצי התורן בכותל המערבי (צילום: סרוגים)

"פעלתי בארץ ובעולם, להגן על חיילנו, ועל זכותנו הבלתי מעורערת להגנה וביטחון. הלוואי שעשיתי טוב, אך בוודאי שלא עשיתי מספיק. הבטחתי, לכם המשפחות, כי אהיה חייל שלכם. כך עשיתי וכך אעשה" סיכם. "גם אם מסיים אני את תפקידי אינני משתחרר, כל עוד נפשי בי, אשא אתכם על לוח ליבי, ואפעל בשליחותכם".

"צה"ל הוא צבא העם, ואני מאמין בעם הזה, שאלה הם בניו ובנותיו. אני מאמין בייעוד שלנו לחיות על הארץ הטובה הזאת לבנות ולפתח אותה, לטובת כל תושביה, להגן עליה ולהבטיח את גבולותיה מפני כל צר וכל אויב – מקרוב ומרחוק. אני מאמין ביכולת שלנו לדבוק זה בזה, לגדול ולצמוח, כיחידים וכעם, גאים. גאים לצעוד בנתיב שסללו לנו גיבורי ישראל שנפלו על תקומת עמנו, שציוו לנו חיים של חירות וכבוד האדם, של מסירות נפש למען המעשה המשותף שלנו, למען כינונה של חברת מופת במדינה היהודית והדמוקרטית".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
ריבלין אתה צלם...
מאיר הכהן | 14-04-2021 1:56
ריבלין אתה צלם בהיכל ברוך שפיטרנו
2
אתמול ערב יום...
גרינשטיין | 14-04-2021 10:15
אתמול ערב יום הזכרון הגענו לטקס בכיכר ספרא בירושלים ומי מקבל את פנינו בכניסה קבוצה של כ - 10 ערבים שאותם שכרה העיריייה כדי שיבדקו ויפקחו בכניסה. התחלחלנו. הסתובבנו וחזרנו הביתה. איפה טיפה של רגישות מצד עיריית ירושליים. מה הצעד הבא לתת לערבים שינהלו גם את הטקס עצמו? בושה וחרפה.