אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הסתאבות בציונות הדתית: למה נתניהו משחית אותנו?

נתניהו משחית אותנו ואנחנו נענים לו. ההבטחה לשאוב מתקציב המדינה מאות מיליונים מידי שנה לצרכים 'שלנו' היא נגד כל מה שחינכו אותנו.

הסתאבות בציונות הדתית: למה נתניהו משחית אותנו?
  נתניהו הערב בקמפיין הליכוד (דוברות הליכוד)

זוכרים את המדריך הנערץ מתנועת הנוער? את הר"מ הצעיר והכריזמטי שהגיע זה עתה מהישיבה והיה נחוש להקדיש את חייו לחינוך? כמה אידיאלים, ערכים ואמונה הם נטעו בנו!  לעומתם, אנחנו קצת 'התפקששנו', לא הורדנו את הכיפה, אבל 'ההגשמה שלנו' היא במשרד רואי חשבון, באולמות משפט מהודרים (בסופו של דבר גם חכמים עסקו במשפטים), חלקנו נעשו רופאים, או אנשי היי-טק.

עוד באותו נושא

"חלק מהציבור הסרוג מתייחס לנגב בפטרונות"


10

מידי פעם תהיתי ביני לבין עצמי מה קרה להם? איפה המדריך מסמינריון ההדרכה שכולן היו כרוכות אחריו ואחרי ארץ ישראל? ובכן, הקשר לא ניתק. מבלי משים מסתבר שמידי חודש הוראת הקבע שלנו לאולפנא, לישיבה התיכונית או לתנועת הנוער ממשיכה לתמוך במפעל החינוכי והערכי הכביר, ולא רק במפעל עצמו אלא גם במפעיליו.

נפגשתי בחלק לא מבוטל של גיבורי ילדותי ונעורי ב'גיידסטאר – אתר העמותות של ישראל'. מסתבר שבעוד שאנחנו הרגשנו שכל שקל שמגיע אלינו מלווה ברגשות אשם על 'חוסר הגשמה', היו אחרים שקיבלו את השקלים הללו.

שיטוט קל בעמותות הציונות הדתית, ובהן עמותות חינוכיות, עמותות להנחלת ערכים (שהורבצו בנו היטב) ועוד ועוד, מלמד שחלק מראשי העמותות נשיאי המוסדות, מנכ"לי המפעלים החינוכיים זוכים למשכורות עתק, בסכומים של כחצי מיליון ₪ לשנה ואף יותר מזה.

מאיפה הכסף?

הבעיה איננה (רק) המשכורות, ייתכן שחלק מהקוראים גם הם משתכרים כך ואף יותר. השאלה היא מאיפה מגיע הכסף הזה ומה זה עושה לנו?

כאשר מסבירים לנו שחינוך ממלכתי-דתי הוא חינוך יקר ואנחנו נענים ברצון, צריך לזכור שחלק מיוקר המחיה של הדתי-לאומי הוא מימון השכר הגבוה מאד של מנהלי עמותות ומנכ"לי מוסדות.

האם השכר מוצדק? האם זה תואם את ערכינו שמנכ"ל של עמותה חינוכית ירוויח כמו ראש הממשלה? זהו דיון מורכב. ייתכן שכבודה של הגשמה תלוי בגודל תלוש השכר, ואדרבא נכונותנו להרעיף כבוד ויקר, גם היא מלמדת משהו על סולם הערכים.

אני לא גדלתי כך בבני עקיבא ולא חונכתי כך בישיבה התיכונית או בישיבת ההסדר, אבל זמנים משתנים. ואולם, שאלת יוקר המחיה החינוכי צריכה לעלות על סדר היום שלנו, ויותר מכך היא צריכה גם להיות שיקול ערכי בבואנו לבחור את מוסדות החינוך לילדים שלנו.

איפה המדריך הנערץ? (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

החינוך הדתי-לאומי מרובה גוונים לאין שיעור, ובעוד שאנחנו בודקים את מידת הדתיות, את אחוז הדתלשי"ם מבין הבוגרים, את ההפרדה בין בנים לבנות, את מידת המחוייבות לארץ ישראל לעומת האחריות לעם ישראל, כדאי שנבדוק גם כיצד הישיבה, האולפנא או הגרעין התורני מקפידים על 'הצנע לכת' ועל תשלום שכר הוגן לכל אנשי החינוך ולא רק לראשי העמותה.

כל אחת ואחד צריכים לעשות את מערך השיקולים הערכיים שלהם, ובהחלט ייתכנו דירוגים שונים, אבל למרות שלא נעים לדבר על כסף, עוד פחות נעים לגלות שאנחנו משלמים על משהו שמנוגד לכל מה שחינך אותנו הר"מ הכריזמטי ההוא מתחילת הקטע.

אילו היתה זו שנה רגילה הייתי מסיים כאן, אבל אנחנו נמצאים ערב בחירות. למרות שהבחירות הן לכאורה כלל לא על הנושאים הללו, באופן סמוי הם יושפעו עמוקות מהבחירות שנעשה.

סמוטריץ' ותקצבי החינוך

כאשר סמוטריץ' מבטיח להגדיל את תקציבי החינוך הדתי ב50-30%, הוא למעשה תוחב את ידו לכיס השני שלנו ובד בבד הופך את כולנו לעסקנים חרדים סוג ג'.

כמי ששירתו בצבא ומעורים בחברה, אנחנו יודעים שכסף לא צומח מהעצים, אלא הוא מגיע ממשלמי המיסים. מאות המיליונים הנוספים לפי 'מפלגת הציונות הדתית' יגיעו בדיוק באותו האופן שהחרדים מקבלים את הכספים שלהם לישיבות – כספים קואליציוניים, הסכמים מתחת לשולחן וניצול התמימות או הצורך הפוליטי של החילוניים, אחינו לסחיבת האלונקה.

נתתניהו וסמוטריץ' בישיבת מרכז הרב (צילום: חיים גולדברג/ סרוגים)

סמוטריץ' איננו מעוניין בהסדרה חוקית מפני שגם שותפו, בנימין נתניהו, אינו מעוניין בכך. אם אכן הציונות הדתית תהיה תלויה בכספים קואליציוניים, היא לעולם תשמור אמונים לנתניהו וישראל כ"ץ, בדיוק כשם שהחרדים שומרים לו אמונים.

נתניהו משחית אותנו ואנחנו נענים לו. ההבטחה לשאוב מתקציב המדינה מאות מיליונים מידי שנה לצרכים 'שלנו' היא נגד כל מה שחינך אותו המדריך הנלהב ההוא. כיום הוא מתפרנס מכיסנו, לפי חזון 'מפלגת הציונות הדתית' הוא עתיד לעמוד בתור בלשכת רוה"מ ביחד עם כל שאר ראשי העמותות הקדושות מבני ברק ועד מאה שערים.

בנט פחד

נפתלי בנט היה אמור להיות התשובה הערכית, הצעירה והברורה לכל העסקנים והמנכלי"ם למיניהם, אבל בנט הוא כיום 'לא קורונה – לא מעניין'. בפעם הראשונה זה נשמע קצר וקליט, אבל כעת נראה שזו יותר סיסמא נוחה כדי לטאטא מתחת לשטיח את כל מה שלא נעים לדבר עליו.

דווקא לבנט כשר חינוך היתה הזדמנות פז להשפיע באופן אמיתי על כל מבנה התקצוב של החמ"ד. הוא לא עשה זאת. למרות שבנט היה לוחם קרבי הוא כנראה עתודאי בנשמתו, בכל פעם שהוא מגיע לרגע האמת, לנקודה שבה צריך לעשות מעשה, הוא מעדיף להישאר בעתודה במקום להסתער (אם להשתמש באוצר המילים החביב עליו).

בנט ונתניהו (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

הוא לא התעמת עם המפלגות החרדיות בנושאי דת ומדינה, ולכן קיבלנו את פסיקת הבג"ץ האומללה בנושא הגיור; הוא נמנע מלעסוק בבעיות הליבה של החמ"ד, ויותר מכל הוא לאורך חודשים ארוכים פחד מלומר שהוא מעוניין להחליף את השלטון.

למעשה, אחרי שמנקים את מלל הבחירות, ההצהרות הבומבסטיות וכו', בנט אומר שהוא ישמח מאד להיות ראש ממשלה, אם וכאשר התפקיד יתפנה, אבל כל עוד זה לא קורה הוא יישאר עם נתניהו. ואנחנו? אנחנו בינתיים נשאר עם דילמות ערכיות, נמשיך לתהות מה קרה לאנשים הטובים ההם, ואולי נצטרך לחפש תקוה חדשה במקום אחר.

 

ד"ר מאיר בן שחר, מכללת שאנן

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
21 תגובות - 16 דיונים מיין לפי
1
וואו חפרת...
יצחק | 03-03-2021 21:52
יאלה, פתח מפלגה
צדקנות יתר.עדיף שהכסף ילך לאישה ה-9 של בדואי?
משה | 04-03-2021 11:47
יש גבול לענוותנות היתר
2
תודה מאיר על...
מתפלל במנין החצר | 03-03-2021 22:19
תודה מאיר על דברים נכוחים
3
בן שחר-דמגוג חסר עכבות!!
אמ | 03-03-2021 22:19
כתבתך מדגישה יותר מכל את השחיתות המוסרית והדמגוגיה שלך!! הינה רק מספר דוגמאות לניצולו של נתניהו את כספי המדינה! לאחרונה נתניה הורה לקדם בניית כאלף דירות ביוש! נתניהו ניצל את כספי המדינה כשהיה המנהיג היחיד והראשון בעולם לרכישת חיסונים לכל האוכלוסיה! ובזכותו גם חייך ניצלו! (בניגוד לקורה באירופה, ארהב ובעולם כולו)! נתניהו ממשיך לנצל את כספי המדינה ברכישת חיסונים לכל האוכלוסיה לשנים הבאות, והקמת מפעלי ייצור לחיסונים במדינה לעולם כולו! ניצולו של נתניהו גם הביא להסכמי שלום, ונוספים בקרוב ולעסקות מסחר של אלפי מיליארדים למדינה!! ועוד ועוד ניצולים רבים כאלה של נתניהו!!!
פיפסת את...
קוביקוב | 04-03-2021 9:43
פיפסת את העיקר בכתבה , אני נשוי לבת המגזר והערכים שלה מוצגים עי הכותב בדיוק רב , גם היא מבכה ומזהה את השינוי והתפתחות מוטציה שהחלה לצבור תאוצה במגזר הסרוגים !!!!, אני לעומת זאת גדלתי בבית חילוני בסביבה מעורבת עם דתיים סרוגים החבורות היו מעורבות עם מכנה משותף של אהבת האדם אהבת ארץ ישראל את שיריה ואת נופי ארצנו הנפלאה . גם אני רואה את ההתדרדרות לגזענות ונהנתנות של מחנה הסרוגים כמובן בהדרכת המנטור נהנתניהו . סמוטריץ ובן גביר ומפלגת נועם אלה הם המוטציה שצמחה ליד הסרוגים להם ראש הממשלה צריך לדאוג לחיסון שמא ירבו !!!!!! הסרוגים האמיתיים הם הגשר בין חלקי העם לפחות היו כאלה בילדותי ובילדותה של אשתי מקווה שתתעשתו ותחזרו לתפקיד המגשרים
, בדיקטטורה...
סדאם חוסיין | 04-03-2021 8:02
, בדיקטטורה תופסים האזרחים, העבדים הנרצעים, את המנהיג ( שמש העמים, הפיהרר, הדוצ'ה, המנהיג העליון וכו' ) כמקור כל הטוב שנופל עליהם. בדמוקרטיה מבינים האזרחים שהם, מצד אחד, משלמים מיסים, ומצד שני המדינה מספקת להם שירותים מסויימים והגנה. בישראל, יש מי שכבר חושבים כתושבים במדינה דיקטטורית. חכו קצת...
, כל...
עסקונה מקצועית | 04-03-2021 6:56
, כל הפעילות הממשלתית איננה טובה שהממשלה או נתניהו עושים למישהו. פעילות הממשלה צריכה להיות שקופה. כל תקציב למען מטרה כזו או אחרת - צריך להופיע בתקציב הממשלה הרשמי. לא מתחת לשולחן, לא כספים קואלציונים ולא כספים ייחודיים. פשוט סעיף בתקציב הממשלה שמגובש עם משרד האוצר ועובר את אישור הכנסת. מה שאושר - יועבר. מה שלא אושר - לא קיים.
4
הציונות הדתית כבר לא קיימת.
אזרח | 03-03-2021 22:28
הרעיון מת. נשארו מאחור עסקנים חרדלים ומתנחלים הזויים.
5
מתבייש.....
משה אהרון | 03-03-2021 23:10
מדבר שקר תרחק ================== למה התורה בעניין השקר היא משתמשת בפועל להתרחק. לא די היה לכאורה לפסול מכל וכל את השקר . אלא שהתורה יודעת שיש אנשים מתחסדים. שיודעים כלפי חוץ להראות כי הם לא משקרים . אך כך או אחרת תומכים ומגבים את תרבות השקר. הנה כי כן .אתה נגוע בשקר גם אם לא התרחקת ממנו מספיק. והנה להוותינו, מזה זמן רב, המפלגות החרדיות והדתיות תומכות כבלוק - בהנהגה מושחתת.הצבועים הללו מתבוססים במדמנת שקר ואוחזים בידם תורת אמת מוכתמת
6
היחיד שהרס את המגזר זה בנט
שושנה | 03-03-2021 23:47
אבל הציונות הדתית ממשיכה להיות אישה מוכה- רק שהפעם של בנט.
7
רק ט בקלפי...
שמעון | 04-03-2021 0:35
רק ט בקלפי
8
אנטישמיות כלפי האחר,...
סטודנט | 04-03-2021 2:17
אנטישמיות כלפי האחר, במקרה הזה כלפי החרדים
צודק בהחלט
רונית לוי | 04-03-2021 21:27
כואב לראות
9
הכיבוש משחית פשוט...
בעלי בתים | 04-03-2021 7:34
הכיבוש משחית פשוט מאוד. האדונות מול אוכלוסיה שלא זוכה לזכויות שוות. עצם הכפירה ברעיון השיוויון ומציאת תרוצים לכל ונסיון לשנות את כל העולם כדי להצדיק את חוסר השיוויון והאדונות.
10
כל הכבוד על האומץ
נמאס לנו | 04-03-2021 7:42
החרדים כבר הרסו את המדינה וכעת הורסים את היהדות
11
נהנתניהו מושחת ומשחית. הרס וחרב את המדינה
נתנאל | 04-03-2021 8:39
נהנתניהו מושחת ומשחית. הרס וחרב את המדינה וגם את הציונות הדתית. שיסע ופילג את עם ישראל ומשסה יהודים אלו באלו. הפרד ומשול
12
תחזור למלונה שלך
פויה | 04-03-2021 9:22
אולי לפיד קנה לך דוגלי תות-בננה, מי יודע
13
ווהו. כל הכבוד...
שמואל | 04-03-2021 10:20
ווהו. כל הכבוד
14
לדר במכובד מותר...
רועי | 04-03-2021 10:36
לדר במכובד מותר לקחת ששכר שממומן עי המיסים שאני משלם ולהם לא? המכללה שאתה מלמד בה ממונת רק בכסף פרטי? לא. אז במה אתה שונה מהם??? נתניהו משחית, כותרת פופוליסטית ריקה. המנגנון שאתה מתאר קיים כבר שנים (לא קשור אם אני אוהב אותו) וביבי לא המציא אותו
15
מסכים עם כל מילה ומילה!
דתי לאומי | 04-03-2021 11:43
מ
16
עוד אחד שטוף מוח - זו הרי הפוליטיקה בכלל.
זאב | 04-03-2021 20:54
גם חכים ממפלגות חילוניות מעבירים תקציבים למוסדות ופעילויות שיקרים לליבן ( האוניבסיסאטאות ממונות ברובן ממשלם המיסים). לעומת החרדים הציבור הציוני דתי עובד ומשלם מיסים אז מותר שחלק מכספים אלו ילך למוסדות שקרובילם לליבו. לדעת הציבור הציוני דתי ישיבות הם גם אינטרס לאומי של הכלל. זה שאף אחד חוץ מהן לא רואה את זה כך זה עדיין לא הופך את התקציבים הללו למגזריים