אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מחקר כללית מוכיח: חיסונים מביאים לירידה של 94% בהדבקה עם תסמינים

מחקר ראשון מסוגו על יעילות חיסוני קורונה שנעשה בקרב 1,200,000 מתחסנים ולא-מתחסנים על ידי מכון כללית למחקר מראה יעילות גבוהה של החיסונים וירידה של 94% בהדבקה עם תסמינים

מחקר: חיסונים מביאים לירידה של 94% בהדבקה
  שאטרסטוק

מכון כללית למחקר, ממכוני המחקר המובילים בעולם, מפרסם הערב (ראשון) מחקר ראשון המלמד על יעילות גבוהה של חיסוני קורונה והשפעתם על מניעת הדבקה ותחלואה קשה בכל קבוצות הגיל.

מניתוח נתונים של כ -1,200,000 מבוטחי כללית, מהם כ-600,000 מתחסנים שקיבלו את חיסון פייזר, עולה כי נרשמה ירידה של 94% בשיעור ההדבקה התסמינית וירידה של 92% בשיעור המחלה הקשה בהשוואה ל- 600,000 מבוטחים דומים שלא התחסנו. יעילות החיסון נשמרת בכל קבוצות הגיל, לרבות בגילאי 70+ קבוצת גיל אשר לא ניתן היה להעריך בה את יעילות החיסון במחקר הקליני בשל היקפו המוגבל.

עוד באותו נושא

מעל מיליון כבר התחסנו: החשיבות בחיסון לשפעת

החוקרים סקרו נתונים של כ-600,000 מתחסנים בגילאי 16 ומעלה, מהם כ-170,000 מתחסנים בגילאי 60+ וכ-430,000 מתחסנים בגילאי 16-59. קבוצת המתחסנים נבחנה מול קבוצת ביקורת של כ-600,000 לא-מתחסנים שהותאמה בקפידה כך שכל מתחסן נבחן ביחס לאדם לא-מחוסן הדומה לו בסדרה ארוכה של מדדים כמו: רמת הסיכון להדבק, רמת הסיכון לפתח מחלה קשה, מצב בריאות ועוד.

יצירת קבוצת הביקורת נעשתה באופן דינמי, כך שאנשים נגרעו ועברו בין הקבוצות אם סטטוס ההתחסנות שלהם השתנה לאורך הזמן. בעבודת המחקר שולבו ניתוחי רגישות רבים על מנת לוודא שהטיות בנתונים התצפיתיים לא השפיעו על נתוני היעילות המדווחים. צורת חישוב זו המייצרת דמיון מלא בזמן במקום ובמאפיינים האישיים בין המתחסנים ללא-מתחסנים בכל רגע נתון, מאפשרת לנרמל באופן מלא את ההשפעה של אירועים אשר קרו במקביל – כמו השפעת הסגר, ושינוי ההתוויות לחיסון.

יעילות גבוהה נגד חולי קשה בקורונה

מבחני רגישות אישרו כי אי-שימוש בכלים מתקדמים אלה, היו גורמים להטיות בהסקת המסקנות מהנתונים. נתוני מכון כללית למחקר מצביעים על יעילות גבוהה של החיסון בתקופה של 7 ימים ויותר לאחר המנה שניה ('מחוסן באופן מלא'), ומוסיפים מידע אודות מניעת תחלואה קשה בקורונה, תוצאה שהיא נדירה בניסוי הקליני של חברת פייזר.

למעשה, בהרצות האחרונות מצאנו כי ניתן לומר בוודאות גבוהה ("רווח בר סמך" טווח סטטיסטי שבו יש מבוהקת של 95%) כי היעילות כנגד מחלה קשה שבוע לאחר המנה השנייה נעה בין 99%-91%. עם כל שבוע נוסף שיעבור, יוכלו במתודולוגיה זו לדייק את ההערכה, והיא צפויה עוד להמשיך ולעלות ככל שיכללו בה יותר מחוסנים בהם חלפו 14 יום ויותר מהמנה השנייה.

אדלשטיין על החיסונים בוועדת חוקה (באדיבות: דוברות הכנסת)

פרופ' בליצר: סנונית ראשונה בסדרה של תוצאות מחקריות

"תוצאות אלה הינן סנונית ראשונה בסדרה של תוצאות מחקריות אשר משלים מכון כללית למחקר להערכת יעילות החיסון בקבוצות ומתארים שונים" מספר פרופ' רן בליצר, מנהל מכון כללית למחקר. "במשך שבועות פיתחנו כלים ושיטות להתמודד עם ההטיות הרבות המאפיינות מחקר הערכה מסוג זה בנתונים שמבוססים על נתוני עולם אמיתי, תוך ניטרול הטיות כנדרש ממחקר קליני".

"היה עלינו להתמודד עם אתגרים הקשורים בהבדלים הברורים בין אוכלוסיות המתחסנים והלא-מתחסנים והשינוי בהם לאורך זמן, כמו-גם עם השפעות הסגר שהוטל והוסר במהלך אותה התקופה. יחד עם עמיתינו מאוניברסיטת הרווארד ביצענו סדרה של בדיקות לתקף את התוצאות, וכעת עולה בצורה חד משמעית כי החיסון נגד קורונה של חב' פייזר יעיל ביותר בחיים האמיתיים שבוע לאחר המנה השנייה, בדיוק כפי שנמצא במחקר הקליני".

בליצר הוסיף: "יתר על כן – המגמות שאנו מזהים מלמדות שהמשך המעקב לשבועות נוספים לאחר המנה השנייה יגדיל משמעותית את היעילות הנמדדת של החיסון. למעשה – בבחינה של 14 יום ויותר לאחר המנה השנייה, בבדיקה ראשונית, אנו מזהים יעילות גבוהה אף יותר למניעה של מחלה תסמינית ושל מחלה קשה בקרב המחוסנים, בכל גיל".

"בקרוב נוכל למסור הערכה מדויקת גם בעניין זה, באותה שיטה, ואנו צופים שנתוני היעילות אז יהיו גבוהים אף יותר" מסביר פרופ' בליצר.

כללית: למדינת ישראל יש הישגים בהובלת מבצע חיסונים

לאור תוצאות אלה ומשמעותן, ולמרות שהמחקר עדיין מתנהל וממצאים נוספים ותוצאות מפורטות יהפכו זמינים במהלך השבועות הקרובים, פרסום תוצאות ראשוניות בשלב זה נועד להדגיש בפני האוכלוסייה שטרם התחסנה – כי החיסון יעיל ביותר ומונע תחלואה קשה.

בכללית טוענים כי למדינת ישראל יש הישגים בהובלת מבצע חיסונים וחשוב לשמר את הישגים אלה להגיע לכיסוי חיסוני בקבוצות הגיל של מתחת לגיל 60 וביחד לחתור למיגור המגיפה.

בקופת חולים כללית, שמובילה בהצלחה את מבצע החיסונים נתנו כבר למעלה מ-3,200,000 מנות חיסון – ראשונה ושניה – וממשיכים במלוא המרץ בעשיה כדי להרחיב את מעגל המתחסנים.

בביצוע המחקר לקחו חלק החוקרים: ד"ר נעה דגן, ד"ר נועם ברדה, ד"ר אלדד קפטן, אורן מירון, שי פרצ'יק, פרופ' מארק כץ ופרופ' רן בליצר ממכון כללית למחקר וכן פרופ' מיגל הרנן, פרופ' מארק ליפשיץ ופרופ' בן רייס מאוניברסיטת הרווארד.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
אני לא מכחיש...
אזרח כמו כולם | 14-02-2021 22:43
אני לא מכחיש קורונה ודיי תומך בחיסונים ותרופות למגיפות ומאוד בעד הדרכים למניעת ההדבקה אבל מודה עדיין לא התחתנתי... אני באמת שואל אותכם אותם אלו שמאמינים ושרק רוצים פשוט להיות בריאים לחזור לחיים... יש מצב גדול שבאמת לפי תוצאות הזמן אכן החיסון מגן מפני תחלואה קשה בקורונה א בבקשה תענו לי מכל הלב האם אתם שקטים על ההשלכות לטווח ארוך של עצם החיסון עצמו והשיטה בה פותח... האם באמת הכל גלוי לכם... אתם באמת בטוחים שחס וחלילה בעוד מספר חודשים לא יקרה פה אסון גלובלי פה אצלנו ??? למה בחר ראש הממשלה לצנזר ולחסום ממכם מאלה התחסנות ואלה שרוצים אבל ממש לא בטוחים ...30 שנה של הסתרה למה שאולי יכול לפגוע בנו.... תבינו אני רוצה בדיוק כמוכם לחיות בריא לחייך ולחזור לחיים אבל למה הסתרה??? מה לא טוב שם... זאת הסיבה היחידה שלא התחתנתי עד היום ואני מאמין של עוד רבים...תבינו אנחנו חוששים הכל כל-כך מהר כל כך לא ברור... למה מסתירים ממכם ואתם עם הראש בקיר העיקר לחזור לשגרה ... אני רוצה שגרה לאורך זמן לא שאחרי תקופה יהיה פה אסון... אם הכל כל-כך כשר אז בבקשה כבוד ראש הממשלה תחשוף את ההסכמים, תראה לציבור שהכל כשר ותקין תאמין לי אתה תחסוך מיליארדים בקמפיינים של שכנוע כולנו נתחסן... תבטח בנו כמו שאנחנו רוצים לחיות ולבטוח בך. באהבה והמון בריאות לכולם. אזרח שרוצה להתחסן בבקשה....
2
תרגיל בחשבון חיסון 95- מסיכה...
אליעזר בית אל | 16-02-2021 19:44
תרגיל בחשבון חיסון 95- מסיכה 95- מרחק 80- בשמירת רק ה3 עצות פשוטות הללו הסיכוי לחלות בקורונה הוא 270%-.