אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

'מרכז' מול 'אורחות תורה': הדיבייט שמסעיר את המגזר. צפו

פאנל לילי שנערך במלונית קורונה בין תלמידי מרכז הרב והר המור, לבין בחורי ישיבה ליטאים, מעסיק את שני המגזרים כבר יממה שלמה. אז מה באמת היה שם? צפו

'מרכז' מול 'אורחות תורה': הדיבייט שמסעיר את המגזר. צפו

באחת ממלוניות הקורונה בירושלים שוכנו כ-800 תלמידי ישיבה, סרוגים וחרדים. הצדדים, שברוב השנה שומעים רק על הצדדים הפחות טובים של הצד השני, נפגשו לפאנל נדיר באיכותו ובאורכו, כאשר לאורך שעות רבות במהלך הלילה, דנו הצדדים על השקפת עולמם כשהם נשענים על ההלכה, התורה וגדולי ישראל.

מלבד הפאנל, מעדויות שמגיעות ממלונית הקורונה 'גרנד קורט', עולה כי היחסים בין תלמידי הישיבה הסרוגים לאלו החרדים מרגשים ממש. מלבד שיח פתוח ערכי ואידיאולוגי, ניתן למצוא שם חברותות של תלמידים מ'מרכז הרב' ו'הר המור' הסרוגות, עם תלמידי הישיבות 'אורחות תורה' ו'יד אהרון' החרדיות.

דיבייט מרכז - ארחות התורה צילום: אורי וולף

עיקרי הפאנל

הבחור מ'מרכז הרב', פתח ואמר: "אנחנו מרגישים חלק בלתי אינטגרלי ממדינת ישראל ואנחנו פועלים להביא את מדינת ישראל ל'כסא ד' בעולם', התפיסה שלנו היא לא שמדובר ב'שלטונות', זו התפיסה. הרמב"ם בהלכות חנוכה אומר, 'וחזרה מלכות ישראל יותר ממאתיים שנה', מדובר על מלכות חשמונאים, שהיו 300 כהנים שהיו רשעים, אך בכל זאת זה נקרא מלכות של חסד".

התלמיד הסרוג הוסיף כי "לעם ישראל יש מטרה אחת לקדש שמו בעולם, הציונים החילונים הם הקימו את המדינה, אך זה לא משנה מה החילונים חשבו, למה? כי עם ישראל יותר גדול מהכזית מוח שלהם".

עוד באותו נושא

בלי מחיצות: חרדים וסרוגים רוקדים יחד במלונית קורונה


11

הבחור הליטאי השיב לו ואמר: "אני מכבד את הרב באופן מיוחד על השטייגען שהוא עשה כאן, אם מרכז הרב לא היו דתיים לאומיים המצב של עולם הישיבות היה טוב יותר".

לדבריו: "אבל אסור לנו לאבד חס ושלום את ההשקפה שלנו, כשאתה מדבר על שותפות עם מדינת ישראל, על איזה מדינת ישראל אתה מדבר? ואני אחלק את זה. כשאתה מדבר על מדינת ישראל והגאולה, על איזה גאולה אתה מדבר?".

"ראשי ההשכלה שרבותינו סלדו מהם, הם הגיעו להקים את המדינה בגלל נחיתות יהודית בזויה, הקימו פה מדינה כפרנית שמתביישת בתורה, שמתביישת בחרדים, שכל מה שמתקצבים אותנו, כי הם יודעים שאין להם זכות קיום בלי חרדים. אחד מראשי אש"ף שאל בזמנו את אחד מראשי הציונות באו"ם, מה אתה מקיים מכל התנ"ך שאתה מחזיק ביד? שום דבר, אז כל הזכות של החילונים בארץ, זה רק בגלל החרדים".

בשלב הזה נגע הבחור החרדי באחד הפצועים הפתוחים של הציונות הדתית: "בפן הטכני, על איזו שותפות אתה מדבר, על פינוי גוש קטיף? על עקירה אכזרית של יהודים ממקום מושבם? זו השותפות שלכם? אנחנו לא מכירים בהם".

עוד באותו נושא

החרדים לתלמודי תורה הציוניים: "לא משנה הכיפה"


10

הבחור מ'מרכז הרב' משיב: "אני ממש מתרגש מאש הקודש שבוערת בבחור שדיבר. מה שהיה בגוש קטיף, זה דבר כואב, וצריך לעשות תיקון חצות על גלות השכינה. אממ'ה, שהבחור חולק על דברי הנביאים, שצריך להילחם על הארץ, איפה זה והבחורים?".

"'החילונים יודעים שאין להם זכות קיום בלי החרדים', זה משפט שאמר אחד מגדולי ישראל, מה זה אומר?", שאל הבחור מ'מרכז', והבחור הליטאי השיב: "נכון, מה זה מדינת ישראל בלי חרדים, דגל כחול לבן, צה"ל? כוחי ועוצם ידי, בזה אתה מתגאה? אנחנו מתגאים בתורה, 'כי הם חיינו', לא בדברים אחרים".

הבחור מ'מרכז' התרכך מעט והשיב: "הנקודה היא שמי שהקים את המדינה, חלק מהם שונאי דת, מי שהתווכח עם זה, הוא חולק עם המציאות, אך בשורה התחתונה קמה פה מדינת לעם ישראל, שזה דבר יותר גדול מהכזית מוח של בן גוריון, או מהכזית מוח של הרצל, אך עם ישראל מעל הדברים האלה. אנחנו חלק מעם ישראל ומכיוון שקמה פה מדינה שלנו, ואנחנו קוראים מי לה' אלי".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
13 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
חצי זית מהמוח של בן גוריון מכיל יותר משניהם..
הרב מימון | 14-01-2021 20:52
מקימי המדינה זכו בסיעתא דשמיא לתת לעם ישראל את המתנה הגדולה ביותר לה זכינו מיום שגלינו מעל אדמתנו (ואולי אף לפני כן) כל התלונות מגוש קטיף ועד קצבאות האברכים והיחס לבנישים בצהל בטלות בשישים והזלזול הנובע משני הדוברים הוא פשוט כפיות טובה וכידוע כבר למדה אותנו הגמרא שחמרא למריה וטיבותא לשקייה
2
להקיא על רובם....
צחי | 14-01-2021 21:12
להקיא על רובם. הציונות בקרשים בגלל הליכוד. אין מושג שנקרא ציונות קפיטליסטית. כוחי ועוצם ידי לא קיים בציונות. רק סולידריות, ערבות הדדית ושאיפה למדינת מופת . לצערי בגלל הליכוד הדברים התקלקלו. למפאי היו חסרונות . אף אחד לא חולק על כך. אך היתרונות עלו על החסרונות. האדם החילוני הרגיש שהוא חלק ממשהו שגדול ממנו. אני לא מדבר על המערך ומפלגת העבודה - הן היו חצי קפיטליסטיות. אני מדבר על מפאי של ברל כצנלסון ובן גוריון. הרגשת ( כך מספרים ) שאתה נלחם למען מטרה נעלה. גם הידידות של הרב ריינס עם מלכנו עמוד האש שלפני המחנה דר בנימין זאב הרצל חוזה המדינה מאוד הקסימה אותי כשקראתי עליה לראשונה. בסך הכל צריך הרבה דברים גשמיים כדי לקיים אומה ומשפחה . עם רוחניות כדבר עיקרי לא הולכים למכולת ולא למלחמה אלא עם סולידריות וערבות הדדית של כל העם - דבר שהליכודניקים והחרדים מעולם לא ידעו מה זה.
חחח ...
אחד שמבין | 17-01-2021 13:06
חחח
3
הכל צריך להתחיל בהכרת הטוב
ציון | 14-01-2021 21:29
גם אם אתה חושב שחילונים הקימו את המדינה - מה שלא מדוייק...אבל כך חינכו אותנו..עדיין אתה פה ולא בגרמניה בדרך לכבשנים. אתה כחרדי יכול ללכת ברחוב בלי שירקו עליך או ירביצו לך כמו בכל מקום אחר בעולם כיום. ורר על זה צריך להכיר טובה ולהודות. אחכ צריך לזכור שמי שהקים את המדינה כבר כמעט לא איתנו- אבל בדרך באו לפה מליוני יהודים תמימים, דתים ומסורתיים שמה שהיה חשוב להם זה להיות במדינה של יהודים. אז במקום להתלונן - תתחיל לעבוד שהמדינה שנמצאת פה תהיה יותר יהודית ויותר דתית. זה תלוי בך ולא בבן גוריון שכבר 60 שנה מוכר בייגלה..
חיים, אתה מוזמן...
יוסי | 15-01-2021 2:24
חיים, אתה מוזמן לעבור לברלין, ניו יורק או עזה. אם לא תחזור לעולם אני מוכן לממן את כרטיס הטיסה שלך.
ציונות
חיים | 14-01-2021 23:31
אני כן חטפתי מכות כאן במדינה הקדושה שלכם מכות על היותי חרדי בלכתי בתמימות ברח' יפו, היחס המזולזל לכל אדם חרדי בכל מקום במדינה הזאת, ומי מדבר על התקשורת שלא מפסיק לפטם כל אירוע קטן ומדברים עלינו לילה ויום, בארה''ב ובאיירופא היחס שונה מכבדים אותך שאתה יהודי. תתביישו לכם
4
הכרת הטוב
חסידי | 14-01-2021 23:35
כנראה שאתם יודעים שלא ניתנו אשרות כניסה לחרדים בהתחלה של השואה מאוסטריה וגרמניה, ואח''כ משאר מדינות איירופא. ילדים יתומים שהגיעו לכאן אחרי השואה פירקו אותם מיהדותם בניגוד לרצונם ורצון אבותיהם. ולפני השואה פיתו רבבות צעירים קטינים עם כסף וזנות לפרק את הדת. לא נשכח ולא נסלח
5
עצוב, יצג אותנו בחור מ'מרכז' שאינו יודע מאומה
אדיר בזק | 15-01-2021 8:22
הבחור מ'מרכז הרב' אינו יודע מאומה על הציונות, על המאבק הארוך להתיישבות בארץ עד הקמת המדינה, ועל המאבק העצום להקמת המדינה. כמה עצוב שהבחור הזה מייצג את המפעל האדיר של הציונות ושל הקמת המדינה.
6
אפשר ללמוד מפה כמה צריכים להתחזק בלימודי אמונ
גיל | 15-01-2021 9:08
אצל החרדי זה לא בעיה. פשוט פותחים עיתון רואים קצת אקטואליה עם הרבה עין רעה וכל ההשקופע מסודרת. את זה מטבלים בקצת פאתוס וצעקות מלאות רגש חלול שאין בו שום אמונה ברמה. שום מהרל שום כוזרי שום תנך שום אגדות השס...בורות מוחלטת. הרוב לא יודעים מהי ארץ ישראל מהי סגולת ישראל מהי גאולה הדרגתית. אנחנו צריכים ללמוד ברמה ואחר כך ללמוד איך להעביר את זה ברמה.ולהפסיק לכופף את הראש מפניהם. התורה בישיבות שלנו עמוקה יותר שלמה יותר. האנשים יותר בעלי מידות וגם הרבנים. לזלזל בגדול הציונות זה כיפוף ראש.הרצל ובן גוריון עשוחיל דברים ענקיים. הרב והם שליחי ההשגחה לשאולאם את ישראל.לזלזל בהם זה התבטלות לחרדים ולא מפיהם אנחנו חיים. אין ספק שהציונות הדתית היא האמת והדרך הנכונה והיא עתידה להיות ההשקפה המרכזית במדינת ישראל ולאט לאט רואים את זה קורה.. ויפה שעה אחת קודם
מה אתה...
ירחמיאל בנדרשמטוב | 19-01-2021 8:20
מה אתה עושה באמצע הסדר באתר של הסרוגים עם הסנדלים? התורה שלך מצומצמת, וגם המח שלך בשיעור כותבת לא גסה
אנחנו נמשיך...
אחד שמבין | 17-01-2021 13:04
אנחנו נמשיך ללמוד תורה ולגדל תלמידי חכמים ואתם תמשיכו להתרפס בפני הציונים ולגדל פושטים עם סנדלי תנכי.
7
איזה מרתק ואיזה...
עדיאל פרץ | 19-01-2021 8:12
איזה מרתק ואיזה מגזר, בלבלי מי לא מייצגים שום דבר חוץ מהכזית מח שלהם
8
שיישרפו כאן והיום-הברוגים וחרדונים
שיישרפו כאן והיום | 20-01-2021 0:02
על פשע התרבות היהודונית הגלותית. כך,לפי המצוטט בכתבה אמר אחד הקשקשנים היהודונים,כלהלן: התלמיד הסרוג הוסיף כי לעם ישראל יש מטרה אחת לקדש שמו בעולם, הציונים החילונים הם הקימו את המדינה, אך זה לא משנה מה החילונים חשבו, למה? כי עם ישראל יותר גדול מהכזית מוח שלהם. מהכזית מוח שלהם פסק היהודון הארור בן המוות. חובה לשים סוף להשתוללות של היהודונים צוררי המדינה.