אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אמון הציבור בבית המשפט העליון צנח בעשרה אחוזים

אמון הציבור במוסדות השלטון נמצא בצניחה, כך על פי מדד המכון הישראלי לדמוקרטיה, כאשר בין היתר האמון בבית המשפט העליון צנח בעשרה אחוזים

אמון הציבור בבית המשפט העליון צנח בעשרה אחוזים
  צילום מסך הרשות השופטת

יוחנן פלסנר, נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה ופרופ' תמר הרמן, מנהלת מרכז ויטרבי לחקר דעת קהל ומדיניות במכון הגישו היום (שני) לנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין את מדד הדמוקרטיה הישראלית לשנת 2020. פרויקט מדד הדמוקרטיה, נערך זו השנה ה-18 ברציפות ומשרטט תמונת מצב מורכבת בנוגע להערכת הציבור את חוסן הדמוקרטיה הישראלית, מידת האמון במוסדות המדינה והערכת הציבור כלפי השירות הציבורי.

על פי המדד, אמון הציבור במוסדות השלטון נמצא בצניחה – בהם האמון בבית המשפט העליון שצנח בעשרה אחוזים. עם זאת בתי המשפט זוכים לאמון הציבור הגבוה ביותר מבין שלוש הרשויות.

עוד באותו נושא

זה תפקיד הפעילה למען מסתננים במשרד המשפטים


12

כך בקרב הציבור היהודי, צה"ל נמצא כרגיל בראש רשימת המוסדות מבחינת רמת אמון הציבור, אך גם כאן חלה ירידה משמעותית, מ-90% אשתקד ל-81% אמון באוקטובר, והוא הנמוך ביותר מאז 2008. כמו בכל שנה, גם השנה נמצא נשיא המדינה עם אחוזי האמון הגבוהים ביותר אחרי צה"ל אך הסקר מראה כי האמון שהציבור היהודי נותן בו יורד מ-71% אשתקד ל-63% ביוני ול-56% באוקטובר.

ירידה משמעותית גם באמון בבית המשפט העליון, מ-52% ביוני ל-42% באוקטובר. מעט אחריו, המשטרה (41%) והתקשורת (32%) באוקטובר. סוגרות את הרשימה: הממשלה (25%), הכנסת – שהאמון בה צנח ל-21% (מ-32% ביוני) – והמפלגות – שהאמון ירד ל-14% באוקטובר (מ-17% ביוני).

אמון הציבור הערבי במוסדות נמוך מזה של היהודים וצנח משמעותית בהשוואה לשנים קודמות. בית המשפט שנהנה מאמון הרוב ביוני (60%) צנח ל-40% באוקטובר. גם האמון במפלגות נפגע קשות, אחרי עלייה ל-30% ביוני (לעומת 20% אשתקד), התרסק האמון במפלגות ל-14% באוקטובר.

רק 44% מהציבור הערבי מרגישים חלק ממדינת ישראל

עוד על פי המדד, 57% מהציבור סברו בחודש אוקטובר כי השלטון הדמוקרטי בישראל נמצא בסכנה חמורה – עלייה ביחס ליוני האחרון (53%) וביחס לשנים עברו.

כמו כן, גם השנה (אוקטובר) רוב המרואיינים היהודים (60%) העריכו שהמשטר בישראל הוא דמוקרטי גם לאזרחים הערבים, ואילו רוב בקרב המרואיינים הערבים (58%) חשבו ההפך – שהוא לא דמוקרטי מנקודת ראותם.

בנוסף, 84.5% מהציבור היהודי בישראל מרגישים חלק ממדינת ישראל ובעיותיה, לעומת 44% בלבד מהציבור הערבי.

גם השנה, בדומה לשנים קודמות רוב הציבור הישראלי (58%) מעריכים כי  הנהגת המדינה היא מושחתת. בקרב הציבור היהודי, תפיסה זו שכיחה בהרבה בשמאל (87.5%) ובמרכז (74%), מאשר בימין (43%).

ריבלין: "יש מי שבוחר להטיל רפש על מערכת המשפט"

ראובן (רובי) ריבלין, נשיא המדינה: "שנתיים האחרונות, שהיו כמו מערכת בחירות שאין לה סוף, שחקו עוד ועוד את האמון של האזרחים במוסדות השלטון והחוק. יש מי שבוחר לחבוט במשטרה, ויש מי שבוחר להטיל רפש על מערכת המשפט, יש מי שכועס עלי כנשיא המדינה אבל בתחתית הרשימה, במדגם שאתם מציגים כאן היום, מדגם שבוחן את אמון הציבור במוסדות המדינה, נמצאות דווקא הכנסת והמפלגות. זו הפעם הרביעית בתוך שנתיים שהממשלה נופלת, והכנסת מפזרת את עצמה, וקוראת לעם בישראל לפקוד את הקלפיות. דומה שבמלחמת ההתשה שמנהלים נבחרי הציבור עם הציבור, אין מנצחים. יש רק שחיקה וייאוש".

יוחנן פלסנר, נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה: "נתוני מדד הדמוקרטיה השנה נותנים ביטוי לעומק המשבר החברתי ולתחושות הקשות בציבור, ומהווים תמרור אזהרה בוהק למקבלי ההחלטות. המשבר חשף ואף תרם להעמקת השסעים בחברה הישראלית. אם בשעת משבר בטחוני, התרגלנו לתגובות שהתאפיינו בחיזוק הסולידריות והערבות ההדדית, הרי שמשבר הקורונה הצליח לפורר את הלכידות הלאומית שלנו".

פרופ' תמר הרמן, מנהלת מרכז ויטרבי לחקר דעת קהל ומדיניות במכון הישראלי לדמוקרטיה: "אנו רואים כי תופעות שליליות מבחינת התפקוד הדמוקרטי הולכות ומעמיקות. שחיקת האמון במוסדות השלטון ובממלאי התפקידים, שהיא כה חיונית בעת ההתמודדות עם משבר כמו משבר הקורונה, מואצת, וכך גם תהליך השחיקה בהערכת איכות החיים בישראל. עם זאת, בעיצומו של משבר הבריאות החמור ביותר שידעה ישראלי, בולט לחיוב האמון הגבוה של הציבור במערכת הבריאות".

עימות בין נשיאת העליון ופרקליט נתניהו | ראבליו: "הסוגיה לא שפיטה", חיות: "טיעון פופוליסטי. ארכיון. (קרדיט: לע"מ)

הרשות השופטת: "מגמה מעוררת דאגה"

מהרשות השופטת נמסר בתגובה: "מהמדד שפורסם עולה כי מדובר במגמה כלל עולמית של שחיקת אמון הציבור במוסדות דמוקרטיים שלא פסחה גם על מדינת ישראל. כך למשל, בית המשפט העליון האמריקאי זוכה, על פי מחקרים שנערכו בארצות הברית, לרמת אמון של 38% בלבד. מגמה זו בהחלט מעוררת דאגה ומחייבת בחינה ולימוד. הרשות השופטת אינה מקלה ראש בשחיקת האמון של הציבור במוסדות המדינה, ובית המשפט העליון בכללם. היא שוקדת ותמשיך לשקוד כל העת על בדיקה ותיקון של הטעון תיקון והיא תלמד את הדו"ח ותבחן דרכים להתמודד עם שחיקה זו".

"אולם, יש להבחין הבחן היטב בין חתירה לחיזוק ולשימור אמון הציבור ברשות השופטת, ובין הרצון לרצות ולעורר אהדה ציבורית. אמון הציבור ברשות השופטת מותנה בראש ובראשונה בהיותה מערכת עצמאית, בלתי תלויה, מקצועית וא-פוליטית. נאמנותה נתונה לציבור בכללותו ולכל פרט מן הפרטים המרכיבים אותו, ואין על החלטותיה מרות זולת מרותו של הדין. זהו "המערך הגנטי" של הרשות השופטת והוא הכרחי כדי להבטיח שהציבור יקבל ויקיים את הכרעותיו של בית המשפט – שהן לא אחת הכרעות קשות ולא פופולריות – גם אם הן אינן תואמות את השקפותיו של מי מן הציבור בעניין כזה או אחר".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
טעות בכותרת. אמון...
סא"ל מיל. | 11-01-2021 12:57
טעות בכותרת. אמון הציבור בבית המשפט העליון לא צנח בעשרה אחוזים, אלא צנח לעשרה אחוזים.
2
ריבלין: "יש מי שבוחר להטיל רפש על מערכת המשפט
מישהו | 11-01-2021 13:17
מי צריך להטיל רפש על מערכת המשפט? היא הרפש בהתגלמותו...
3
כאשר ראש הממשלה...
לשקר אין רגליים ? | 11-01-2021 14:53
כאשר ראש הממשלה ומלחכי הפינכה אשר לו תוקפים ללא הרף את מערכת המשפט, ומלעיטים את הציבור בשקרים ללא סוף - אין פלא שירד האמון מערכת המשפט. ראו כמה אמריקאים - וישראלים - הולכים כעיוורים אחרי השקרים ודברי ההבל הגלויים לעין של טראמפ...כשאדם בעל עמדה וכוח חוזר על דבריו השכם והערב - בסוף יש מי שיאמין לו. כך גם ההשפעה על הציבור של דברי ביבי ודובריו. נקווה שסוף האמת לנצח.
הביקורת על בית...
לוי מנשה | 11-01-2021 17:16
הביקורת על בית המשפט העליון החלה הרבה לפני שאנשים הכירו את השם ביבי נתניהו. מקורה באנשים מן הצד השמאלי של המפה- מאוטנר, פרידמן.... הביקורת במקורה היא ראויה, נכונה ואמיתית. לא סביר שלמוסד בעל שליטה מוחלטת ( היכולת לבטל ולחוקק חוקים) גם תהיה היכולת לבחור את אנשיו. כפי שכינה אותן ברק משפחה'. נוצר מצב שבו המחוקק הוא לא הציבור ( באמצעות נבחריו). מצב זה הוא תנאי יסודי לחרות. ( מעל בהקדמה ל'על החרות') כמובן שלא צריך את מעל כדי להבין שלפנינו מדרון חלקלק שבקצהו שלטון אפל. קצה המזלג הוצג ההתנתקות- כל הבלמים השתחררו. אנשים לא נעצרו בהפגנות, אלא בדרך אלינו, על סמך היותם חובשי כיפה. ידוע לך מה פסקו בבגצ כאשר רצו להפגין נגד רבין ברחוב בלפור? ברור שהיה אסור. כל כך מופרך שלא ניתן להאמין, ולכן לא מאמינים לבגצ.
היתכוונתה שלשמאלנים...
רוני | 11-01-2021 15:59
היתכוונתה שלשמאלנים אין רגליים אבל קרניים יש להם והרבה,השופטים הנכלולים וכל מערכת המישפט חייבים לשטח וליבנות מחדש,הכל רקוב,הכול מגעיל,הכל מיושן,פרקליטים משועממים ולא עושים כלום ומקבלים משכורות עתק,אין מי שיפקח,וכל מי שמנסה לדבר מוציאים לו את כל החומר שנאסף ליום עברה,ואז מתחילים ללכלך מכל הבא ליד,דרך ערוצי האשפה שמשתפים פעולה,וכל זה קנו ביושר הנאלחים במיגדל השן,שם למעלה,
4
כלומר בבית המשפט...
מוזר ומעניין | 12-01-2021 17:35
כלומר בבית המשפט האמון גבוה בהרבה מאשר בממשלה, ובכל זאת הכותרת היא על בית המשפט ולא על הממשלה