אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שי גולדן בכתב אישום חריף נגד השמאל הישראלי

העיתונאי, הסופר והמגיש, שי גולדן, שעבר בשנים האחרונות מהשמאל לימין, מפרסם כתב אישום חריף נגד השמאל ואומר כי מה שהביא להתרסקותו הוא הזלזול, הביטול וההתנשאות כלפי כל מה שאינו הוא

שי גולדן בכתב אישום חריף נגד השמאל הישראלי
  (צילום: פייסבוק / העולם הבוקר)

העיתונאי, הסופר והמגיש, שי גולדן, שעבר בשנים האחרונות מהשמאל לימין, מפרסם כתב אישום חריף נגד השמאל ואומר כי מה שהביא להתרסקותו הוא הזלזול, הביטול וההתנשאות כלפי כל מה שאינו הוא.

הפוסט המלא של שי גולדן

אתם יודעים (ויודעות), לאורך לא מעט שנים בהן החזקתי במשרות נאות בכלי התקשורת הממסדיים והגדולים לא הבנתי – באמת שלא הבנתי – את מה שראיתי כ״התבכיינות״ של הימין.

אחרי הכל, הם מנצחים מערכת בחירות אחר מערכת בחירות, מושלים במדינה ביד רמה, ויש להם (כך חשבתי) די והותר נציגים בכלי התקשורת, אז על מה הנהי ועל מה הבכי?

עוד באותו נושא

שי גולדן חושף: המחיר של המהפך הפוליטי שעברתי


21

ואז קרה דבר משונה: התחלתי כותב דברים ברוח אחרת – כי התחלתי רואה את הדברים אחרת – ומבול תגובות האהדה וההודעות האישיות (והן רבות מכל מה שאתם מסוגלים להבין) הפתיע אותי מאוד. יותר מכל הפתיעו אותי המילים ״תודה שאתה כותב את מה שאיש לא מעז״.

עכשיו, עוד כותבים. ולא מעטים. ואפילו כותבים טוב ויפה. ועדיין – התחושה המכוננת של רבים רבים רבים (מדי) בימין הישראלי היא כי הוא מושתק. וניסיתי להבין מדוע התחושה הזאת, של היעדר קול והיעדר ייצוג, כה דומיננטית ורגשית אצל עוקביי החדשים.

ומטבע הדברים, כאשר אתה נחשף לשיח חדש ולקולות חדשים, אותם נהגת בעבר לטאטא הצידה כרעש רקע, אתה לומד דברים. וללמוד זה חשוב. ולנסות להבין מה אנשים אומרים לך – בעיקר בסאב-טקסט – הוא דבר הכרחי לכל אדם חושב. כך או כך, אני חושב שהבנתי.

צפו: המגישים לא מאפשרים לאולמרט לתקוף את נתניהו

הבעיה של הימין בישראל – והוא חולק אותה עם הימין האמריקאי – היא התחושה העקבית שמתווכת לו באמצעי התקשורת שהוא לא לגיטימי (במקרה הרע), או סתם מדבר לא לעניין (במקרה הטוב). כלומר, גם כאשר מוזמן דובר מצד ימין לפאנל, הוא ייכנס לאולפן מתוך פוזיציה מתגוננת. הוא יישב שם ויתבקש להגיב על הנרטיב שעורכים ומגישים ומנהלים אימצו להיות הנרטיב האפשרי היחיד הנכון, מעמדה של נאשם ומותקף וזר וחריג.

הוא יושב באולפן כמו נאשם המחזיק בדעות פסולות ושגויות ואוויליות ואשר מוזמן לאולפן (כאשר הוא כבר מוזמן) רק כדי להפוך לקורבן של חקירה צולבת, ערעור הלגיטימיות שלו כעיתונאי או כפוליטיקאי, ולקינוח: יתארח במקום בו המארח מסתכל עליו מגבוה גבוה, ובבוז עמוק, ויורשה להשחיל שתי מילים, אשר יושבו מיד במטר של הסברי נגד (של מנהלי האולפן – המגיש/ה ו/או הפרשנ/ית) מדוע דבריו הם איוולת גדולה, כמו גם ״מסוכנים״.

ומכאן, שהציבור הימני אוחז בהגה המדינה, אבל מרגיש קורבן להתנשאות וביטול, ותמיד כמי שגנב את השלטון (שהוא זכות אבות מוסרית ואינטלקטואלית של הצד השני) מהצד השני. כלומר, כאשר הימין מנצח, מדובר בגניבה או בשגגה או ברמייה או בהוכחה לכך שמדובר באוסף מטומטמים, כי רק מטומטם יביט למציאות שהאוחזים בהגמוניה מתווכים לנו, ויחשוב אחרת.

עוד באותו נושא

שי גולדן במתקפה חריפה על השמאל: 'גירשתם את כולנו'


137

וכאשר הוא מעז להרים קול, או ראש, הוא יושתק מיד בתואנות שהוא ״אלים״, ״מסוכן״ או שפשוט לא לגיטימי להחזיק בדעות מסוג אלה. למה? כי הן פסולות ושגויות ומסוכנות. וכך שהימין חש וחווה שמישהו מחזיק מעל לראשו במוסר, בצדק, באמת, בשכל הישר – וגם כאשר הוא בשלטון, נשללת ממנו התחושה הבסיסית של המנצח: שיש צדק בדבריו.

כי השמאל הישראלי – ושנים החזקתי גם אני בגישה זו – מאמין מעומק הלב שכל אמירה ופעולה של איש מצד ימין היא בהכרח שגויה/ מסוכנת/בעייתית/ראויה לעירעור או ביטול או גינוי. והמצב התודעתי הזה, של שפיפות קומה של הלגיטימיות הפוליטית, המוסרית, הערכית והאינטלקטואלית מייצרת תחושת דיכוי מתמשכת. תחושת דיכוי אשר גואה ומתפרצת באמצעות בחירה בדמות כמו דונלד טראמפ לניהול העולם, למשל.

כי טראמפ הוא ריאקציה לא רק של אמריקה הלבנה לשלטון אובמה האפרו-אמריקאי, כי אם בעיקר לתחושת המיאוס המוחלטת מסדר הדברים בשיח ובדרך בה המציאות מעוצבת על ידי ההגמוניה. אבל טראמפ הוא גם ריאקציה לפוליטיקלי קורקט. הוא גם ריאקציה לממלכתיות ולמכובדות. אבל בעיקר – ריאקציה קיצונית לדיכוי.

השמאל יכול לצקצק מול המילים האלה ולהמשיך במלמוליו המלגלגים והמגחכים. זה בסדר. זו טכניקת הדיאלוג שלו מאז ומתמיד. מהיכרות ומניסיון ומשימוש ממושך בה. אין להתרגש. אבל אם השמאל ירצה אי פעם לחזור לשלטון בישראל – או סתם להבין לעזאזל מה מתחולל במחשבתם של הבבונים – הוא יצטרך ללמוד להקשיב, ברגישות, אמיתית, למילים שקשה לו לשמוע.

המילים האלה נתפסות בעיניו כאיום עליו, אבל הן יותר הזדמנות לקרוא בין השורות ולהבין את רחשי הלב של (למעלה מ)מחצית הציבור כאן. ההתעלמות, הביטול, הזלזול והטון המתנשא הובילו אותו לנקודת השפל הגדולה בתולדותיו בדברי ימי ישראל. ועמוק בלב, רבים מהאנשים שעדיין משתמשים בשכלם באופן הגון וענייני, יודעים זאת מצוין.

הגישה הזאת נכשלה. או שמשנים אותה – או שמתחסלים. פוליטית והיסטורית. זוכרים את מפא״י? אז נציגתה המודרנית – מפלגת העבודה – לא עוברת את אחוז החסימה. זה מקרי? לא, זה לא. האם זה סמלי? מאוד. האם יש בשמאל מי שרואה למציאות בעיניים? כרגע, מעטים. אבל הם ייאלצו לשנות גישה, אחרת ייעלמו.

ולראייה: רבים מאוד, ביניהם אני, יוצאים מבין הצללים ואומרים דברים ברורים וכנים. אחרים יתווספו. אל דאגה. מדובר במגמה שאת גלגליה יהיה קשה לעצור. כך או כך: הדרך להתחיל בשיקום השמאל, והצלת מערכת היחסים בין כל האחים כאן (מתנצל מראש: כולנו אחים כאן. תשאלו את היטלר ואת חמינאי. הם יסבירו לכם), היא בפעולה הפשוטה: הקשבה. הקשבה ללא דעות קדומות. הקשבה מתוך רצון אמיתי להבין.

כי איך תנצח את יריבך אם לא תבין אותו? ואיך תקיים מדינה משותפת כשאחיך שלך לא מובנים לך? זה לא עובד. פשוט לא. אז עצה לחבריי לשעבר בשמאל הישראלי המתאבד – רגע לפני שיהיה מאוחר מדי: הקשיבו. זה הכול. הקשיבו. לא רק למילים. אלא גם את מה שהן מנסות לומר ולא תמיד מצליחות.

אני התחלתי להקשיב בשנה האחרונה, ממקום אמיתי וכן, ומתוך ניסיון להבין – והמקום הזה והעם הזה והגורל של כולנו כאן, ברורים לי הרבה יותר מאשר בתקופה בה רק דיברתי. רק פלטתי. וסירבתי לקלוט, כי אני כזה חכם וכזה יודע כל. אני לא. וגם בשמאל אין אף אחד כזה. ואלה שחושבים שהם כן, ראויים לחמלה ולסבלנות, לא לשנאה.

שיהיה בהצלחה אמיתית לכולנו במסע הזה. כי המשך סתימת הפיות יביא לחיסול השמאל בישראל בקלפיות, וגם לקרע בין אחים, שיאיים על כל הנס המדהים הזה שהקמנו כאן במדבר כולנו לפני 72 שנים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
21 תגובות - 17 דיונים מיין לפי
1
אולמרט על חומר...
בונדי | 11-01-2021 10:40
אולמרט על חומר חזק... מדבר שטויות כמו שיכור
לך תחפש...
מוני | 11-01-2021 11:06
לך תחפש משהו אחר באתר של נושכי הכריות,יש שם חומר שמתאים לך כמו כפפה,ואל תישכח לקחת את בן הזוג שלך,
2
שי גולדן
וולף | 11-01-2021 10:49
כל כך צודק . חזק ואמץ.
3
שי גולדין
ימינה | 11-01-2021 10:50
כל הכבוד יישר כוח שי הרבה בעקבותיך ומאחורך פוסט אמיתי .
4
שי כל הכבוד,לדעתי...
רוני | 11-01-2021 11:09
שי כל הכבוד,לדעתי הרהיטות והנחישות,ועצם ההיתפכחות שלך מעוררת השראה,יש בליכוד שר האנרגיה היה בשלום עכשיו והוא היום הכי יציב בימין מבחינת דעות אז תמשיך ואל תירא כי אתה מכיר את הנפשות הפועלות בצד ההוא,
5
נכון מאד ומחכה...
לימור חסיד | 11-01-2021 11:14
נכון מאד ומחכה לקרוא את התגובות האלימות שתכף יכתבו, תוך גלגול עיניים ודיבור על כך שאין שיוויון בין האלימות של השמאל והימין
6
חזק ואמץ ,...
אחד העם | 11-01-2021 12:04
חזק ואמץ , אני שמח שעיתונאים וידוענים שהחזיקו בדעות משמאל מתפקחים בדעתם ומבינים היום שהמדינה היא של כולנו והימין לא גנב אותה מהשמאל.השמאל גם לא הקים אותה לבד,היו פה גם ימין. השמאל השליט את דעתו במדינה לרוב באיום והפחדה.דמוקרטיה לא ממש הייתה למעשה רק הצהרתית! מקווה שיתפקחו עוד הרבה ונוכל לקיים פה דמוקרטיה לתפארת.
7
זה עוד אקרה...
חנן | 11-01-2021 12:22
זה עוד אקרה להרבה שמאלנים לעבור את הגדר לצד השני אשרייך שי
8
שלום. שמחתי לקרוא את...
אסתר | 11-01-2021 13:27
שלום. שמחתי לקרוא את מאמרך, הוא מעודד. חזל אמרו גם כשיש חרב חדה אל צווארך אל תתייאש. לכן השמאל אכן באמת מתפוגג והימין לא מתייאש, כולנו עוד נחזור בתשובה שלמה ומשיח בן דוד יגיע וכל הגויים יבואו וילמדו מאיתנו שמשיח בן דוד הוא המשיח ואין עוד מלבד בורא עולם.
9
אוי אוי אוי...
עזרא צ | 11-01-2021 13:58
אוי אוי אוי ואני אומר, גם האמת היא אופציה, כל כך הרבה אמצעי תקשורת נמצאים בידי הימין והם ממשיכים להתבכיין, כל מי שחושב שסיפוח בגלל שאלוהים אמר, זו איזו שהיא אמת, כל מי שחושב שמה שקרה בארהב זה מיקרה, כל מי ששכח שכל מנהיגי הימין החשובים, דיברו ימין ועשו שמאל, החל בבגין שאמר שיגור בסיני ו... אולמרט שצמח בימין ו... שרון שהעלה מאחזי דמה ו.... שמיר שבניגוד לכל מה שאמר לא פעל בעירק למרות הטילים, ביבו שהצהיר מתחת לכל מיקרופון שירסק את החאמס ו...
חמוץ כמו...
אהרון | 12-01-2021 0:33
חמוץ כמו כם השמואלנים. תמיד מגיבים לא לעיניין.
אני פתחתי...
מחמצת | 11-01-2021 16:40
אני פתחתי מיפעל לחמוצים בצפון,כדי שהבישול של הכבושים יהיה מהיר אני צריך כמה חמוצים כמוך כדי לזרז את התהליך,אתה בדיוק מתאים להגדרה של המומחה שלנו תן טלפון ואנחנו נטביע אותך באמבט החמוצים ,
10
עמוס עוז הציע...
א | 11-01-2021 18:06
עמוס עוז הציע מזמן לשמאל לפקוח האוזניים חבל שלא הקשיבו לו
11
שי צודק ,...
Xxxxx | 11-01-2021 22:36
שי צודק , כל עוד קם אדם כמו ראש עיריית תא מתנשא ומטיף מוסר. הרי הוא כראש עיר דאג שבקדנציה שלא הפער בין דרום העיר לצפון העיר ילך ויגדל. עובדים זרים מתגוררים בדרום ולא בצפון ואף אחד לא פוצה פה. על חולדאי ולפיד להביט במראה לפני שהם פוצים פה על רהמ !!!!
12
אני חושב ששי...
אהרון | 12-01-2021 0:37
אני חושב ששי גולדן הוא אדם עם שכל ישר הוא מספיק אמיץ לומר על חבריו בשמאל שהם טועים בגישה שלהם לאנשי הימין,הוא למד על בשרו ליראות את האמת. חזק בחור.
13
מרצ
נועם | 06-04-2021 11:36
מרצ שמאל פוליטי יהודי
14
הליכוד
נועם | 06-04-2021 11:41
הליכוד ימין פוליטי יהודי
15
עוצמה
נועם | 06-04-2021 11:41
עוצמה יהודית מרכז פוליטי יהודי
16
פעם
נועם | 06-04-2021 11:54
פעם הבאה אני יצביע לאיימן עודה
וואו ממש...
ימין לא בוגד בעמו!!! | 28-04-2021 13:09
וואו ממש מפחייייד אתה גם יכול לעבור איתו לעזה...מבטיחים לא נתגעגע!!
17
שאפו ענק מעריך...
ינאי | 28-04-2021 0:16
שאפו ענק מעריך אותך עוד יותר עכשיו