אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

האשמים בכישלון: בגללם אין היום רבנים ראשיים ציונים ● סיקור מיוחד

הציונות הדתית חטפה מכה נוספת כשנכשלה בפעם השלישית ברציפות לבחור רב ציוני לרבנות הראשית לישראל. להצלחה אבות רבים, אבל דווקא הפעם לא קשה לעמוד על הגורמים שהביאו לכשלון. המועמדות שלא נתמכה על ידי כל הציונות הדתית והביאה לפיצול, וגם הטירונות הפוליטית של בנט מול שועלי קרבות ותיקים

האשמים בכישלון: בגללם אין היום רבנים ראשיים ציונים ● סיקור מיוחד
  הרבנים סתיו ואליהו. משמאל: נפתלי בנט (צילום: פלאש 90)

אז אתמול חטפה הציונות הדתית עוד מכה כשנכשלה בפעם השלישית ברציפות לבחור רב ציוני לרבנות הראשית לישראל. הפעם לכשלון יש אבות רבים, או בלשון תורנית יותר, אבות ותולדות.

יש כאן כישלון של הציונות הדתית בהעמדת רב ראשי (אשכנזי או ספרדי) מטעמה וכישלון נוסף בהפסד של הרב סתיו. אלו הם שני הפסדים שונים שמשיקים בנקודות רבות.

● מצטרפים לדף הפייסבוק של סרוגים ונשארים מעודכנים כל הזמן

תחילתו בפשיעה וסופו באונס

האשם העיקרי בכך שאין רב ראשי ציוני דתי הוא הרב דוד סתיו עצמו. ההתעקשות שלו על התמודדות נגד דעת רוב רבני הציונות הדתית היא שהביאה את ההפסד הפרטי שלו. אם רק היה אומר כן לרב חיים דרוקמן, ומסיר את מועמדותו, הרי שהיום היינו מברכים על בחירת הרב יעקב אריאל לרב ראשי ציוני, יחד עם הרב שלמה עמאר, רב פתוח וליברל יותר מאשר הרב יצחק יוסף.

אם רק היה הרב סתיו מסיר את מועמדותו הוא היה היום משנה לרב הראשי, או כל תפקיד אותו היה ממנה אותו הרב אריאל כדי ליישם את תכנית צהר לתיקון הרבנות הראשית. בעוד עשר שנים, היה מוצא את עצמו כמועמד לגיטמי (ואולי אפילו מקובל) לרבנות הראשית לישראל. אך במקום זה הוא החליט לרוץ עד הסוף, כשהוא מוגן על ידי חבריו השרים שי פירון, אורי אורבך וציפי לבני שמתנגדים לחוק 'הרב אריאל'.

אם היה פורש מהמרוץ, החוק היה עובר. בשלב הזה משום מה, התקבלה ההחלטה להריץ את השם "הרב סתיו" במקום להריץ את "הרב של הציונות הדתית" ההחלטה הזו עמדה נגד עמדת רוב רבני הציונות הדתית שעד יום הבחירות לא הביעו בו תמיכה. לא הרב אריאל ולא הרב דרוקמן, ובטח שלא רבני הר המור. גם אם הרב יעקב שפירא היה פורש מהמרוץ, 25 הקולות שקיבל לא היו הולכים ישירות לרב סתיו, אלא  מתחלקים בינו ובין הרב לאו.

יצוין לרעה מאמר המערכת במקור ראשון שנועד להפעיל לחץ על חברי הבית היהודי שלא בהכרח רצו אותו (עד היום לא פורסמו תוצאות הבחירות החשאיות). הציונות הדתית לא רק שלא התאחדה מאחוריו, כשאת התמיכה הוא מקבל בעיתונים בפייסבוק אך לא בישיבות ובגוף הבוחר. אפשר לומר כי בשום שלב במירוץ הרב סתיו לא היה המועמד המוסכם של הציונות הדתית.

הכשלון הפוליטי

הכשלון הפוליטי מתחלק לשניים. הכשלון בבחירת מועמד ציוני דתי והכשלון בבחירת הרב דוד סתיו.

מפלגת הבית היהודי לא בחרה מטעמה מועמד לתפקיד הרב הספרדי. אולי זו הייתה החלטה טקטית של הרב שמואל אליהו שלא רצה להיות מזוהה עם הרב סתיו או עם "העמלקים". אמנם פעלו עבורו בגלוי, אך באופן רשמי הבית היהודי בוחרת רק ברבנים אשכנזים. נקודה רעה.

הסאגה סביב בחירת הרב האשכנזי, המשיכה גם אחרי ההחלטה שהתקבלה "ברוב קולות". בנט אולי יודע לנצח קמפיינים של פריימריז עם אלפי בוחרים, או לסחוב אחריו 300 אלף ישראלים לקלפי. אך בפילוח וניתוח הגוף הבוחר, הוא נכשל ובגדול. אולי כי מול הרב דוד לאו שנתמך על ידי נתניהו ואולמרט, מגובה באביו המשפיע על הגוף הבוחר כשמעבר לפינה יושב אריה דרעי, אפילו בנט צריך להבין שהוא לא יכול גם אם הוא מאוד רוצה.

הוא לא הצליח להעביר את 'חוק הרב אריאל' או את 'חוק שטרן' וגם חוק 'הרב עמאר' הופל על ידי ש"ס, והוא לא עושה שום דבר. במערכת הפוליטית אומרים כי הבחירות לרבנות לא עניינו אותו כמו הרפורמה בנמלים. יכול להיות, אך הכשלון הציבורי של הציונות הדתית ובעיקר הכשלון האישי מול דרעי, מעידים כי לא תמיד אפשר לסמוך עליו שידע לדאוג ולסדר, בעיקר מול נתניהו&דרעי. נקודה לדאגה עבור ראשי הישיבות ומוסדות החינוך שמחכים לתקציבים ובעיקר לתושבי יו"ש ששומעים על חידוש המשא ומתן המדיני.

השר אורי אורבך רץ בפריימריז כשהוא מתהדר בהשג שהוא הראשון שנלחם למען הבחירות הפנימיות בבית היהודי. גם עכשיו אורבך הוא הראשון שתמך ברב סתיו והיה מהגורמים לבחירתו ולהכשלת יוזמת "דיל הרב עמאר הרב אריאל". מי שמתהדר בהשגים, צריך להזכיר לציבור גם את הכשלונות. הרב שי פירון, חברו לישיבת פתח תקווה של הרב סתיו, שהיה גם הוא ממפילי חוק הרב אריאל, אשם גם הוא בהפלת חוק הרב אריאל, יחד עם ציפי לבני, שבהתנגדות שלה לרב אליהו, אמנם חיזקה אותו במעט, אך תבונה פוליטית, היא לא אחד הצדדים שלה, הפילה את החוק והביאה לבחירת רבנים חרדים.

שני המפסידים הרב אליהו והרב סתיו (פלאש90)

הכשלון של תקומה

לרב שמואל אליהו יש נסיבות מקלות, אמנם היו לו תנאי פתיחה גרועים מאוד, כשהוא מתמודד מול הרב עובדיה יוסף ובנו, ומאידך מול היועץ המשפטי ובית המשפט העליון. הרב אליהו הוא שהכשיל את הדיל בבחירות הקודמות לרבנות בין ש"ס ובין המפד"ל על מינוי הרב אריאל. התמודדותו אז, כשהוא מקבל קולות ספורים בלבד, היא שפרקה את הדיל והביאה לבחירת הרב מצגר בזמנו.

כשלונו של הרב שמואל הוא הכשלון הפוליטי של 'תקומה' ושל 'בשבע', כשדודו סעדה המנכ"ל משמש כראש המטה שלו. הבית היהודי כאמור לא תמכו בו רשמית, אך ניסו לעשות למענו כל שביכלתם. כשגם בתוך הבית היהודי גורמים שונים ניסו להפריע למועמדותו. למרות היותו המועמד הציוני היחיד, לא עמדה הציונות הדתית מאחוריו והדרך לבחירת הרב יוסף הייתה סלולה.

בשני המחנות, מחנה הרב סתיו ומחנה הרב אליהו חשבו שהצליחו ליצור קואליציה חילונית- ציונית-חרדית ובסוף התבדו. הרב סתיו לא הצליח כנראה לשבור ולצאת מהמחנה החילוני והרב אליהו לא הצליח לחבור למחנה החילוני והחרדי-ספרדי (הרב בוארון לקח לו את הקולות כנראה). היה מי שסיכם את תוצאות הבחירות כך: רבנים בוחרים פעם בעשר שנים ובסוף נבחרים רבנים חרדים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
38 תגובות - 38 דיונים מיין לפי
1
נא למסור ל"מר בנט" את תוכן הפסוק אם מזרע היהודים...
| 25-07-2013 11:44
נא למסור ל"מר בנט" את תוכן הפסוק אם מזרע היהודים אשר החילות לנפול לפניו לא תוכל לו כי נפול תיפול, לפניו. ואולי גם להסביר לו את משמעותו. וטוב שהוא ינסה להסביר זאת גם לפיד, הלוא בכ"מ מר לפיד יבין זאת, אם במוקדם או במאוחר.
2
אמת. וחבל.
דביר | 25-07-2013 11:45
3
יישר כח, גם הרב שפירא גרם לכשלון
שלומי | 25-07-2013 11:49
יישר כח, מאמר נכון, חבל שבכל מה שקשור לתורה, קדושה וכד' הבית היהודי נכשל, צריך לדעת שגם הרב שפירא גרם לכשלון כי הוא לא הסכים לשמוע לעצת רבנים ולהתחייב לפרוש אם יגידו לו, כל מועמד ציוני שלא קשור לצוהר היה לוקח בהליכה, אך צוהר שולטים בתקשורת ובנט חי רק מהתקשורת, חבל!!
4
היחיד שיצא צדיק זה כבוד הרה"ג אליעזר איגרא
רונן גור | 25-07-2013 11:50
הוא פרש לטובת הציבור אבל הוא היה היחיד שיכל לקחת את הבחירות בהליכה! אילו הרבנים החליטו ולא העסקנים- דיינו אילו העסקנים החליטו ע"פ האמת ולא ע"פ דיקטטורה של בנט- דיינו אילו המתמודדים היו בודקים באמת למי יש סיכוי- דיינו די די די די דיינו- די לעסקנים, די לפוליטיקאים די לחוסר בהנהגה של הרבנים
5
כנועים לליטאים בשלילת התר מכירה קלונם ועליבותם יבלטו .
קיבלנו תאומי מצגר | 25-07-2013 11:51
חבל שאף אחד מהם לא תואם לרב עמר - הפסד לעם היהודי . מהר הם יצאו כאבותהם לחו"ל לשנור יקימו מפעלי כשרויות , יקדמו נפוטיזם במשרות כי נבחרו ב68 קולות . 68 גמטריה זונה !!!
6
פרשנות חרד"לית
| 25-07-2013 11:58
7
למה לא העבירו את "חוק שטרן" רק בגלל החרד"לים
| 25-07-2013 12:01
שחפצו בתבוסת הרב סתיו. אם אתם לא מתייחסים לזה וכותבים נכשל בהעברת החוק בלי הסיבות לכך. אתם חוטאים לאמת.
8
היו צריכים להריץ את הרב אפרתי
| 25-07-2013 12:10
9
מאמר שטותי. הרב שפירא והוא בלבד אחראי לכישלון.
יניב | 25-07-2013 12:21
איך אפשר לכתוב שהרב סתיו אחראי לכישלון? הרי אתם רואים שלו ה-25 קולות של הרב שפירא היו עוברים לסתיו היינו מנצחים. כולם התאחדו מאחוריו חוץ מגורמים ממרכז והר המור שלא מוכנים אף פעם להתפשר. מזכיר את בן ארי ואלדד שגנבו לנו 2 מנדטים בבחירות וזרקו אותם לפח.
10
כן. בטח. פרשן מוטה ברמות...
אורית | 25-07-2013 12:22
אולי תכתוב מאמר שבנט אשם שבבחירות לא קיבלנו 16 מנדטים כי הוא לא פרש מול אלדד ובן ארי. פשוט מאמר חפרי.
11
כל מילה בסלע
| 25-07-2013 12:30
רק הרב אליהו לא האשם היחיד בפירוק הדיל הליטאים ורבניהם ניסו כל הזמן למנוע ונלחמו נגדו כי לא רצו רב בשיעור קומה ברבנות הראשית
12
אם בנט היה תומך ברב יוסף הוא לא היה נבחר
חצוף | 25-07-2013 12:38
13
הציונות הדתית ניצלה מבזיונות
רחל יונגר | 25-07-2013 13:03
רב ראשי היושב בבית קולנוע עם אשתו ומשוטט בפייסבוק ומחפף בהלכות לא ראוי לשבת על כסאו של מרן הרב קוק
14
אל תאמר הרבנים הראשיים אמור מעתה " תאומי מצגר " ליטאים
ויקרא שמם בישראל | 25-07-2013 13:04
15
פרשן הזוי וצבוע
מאיר | 25-07-2013 13:06
למה הפרשן לא מפנה לביקורת לרב דרוקמן שלא עשה כלום כדי לעזור לרב סתיו. ועשה ברוגז ילדותי עם הציונות הדתית כי לא קיבלו את דעתו. למה הפרשן לא בטענות לרב טאו שבלי בושה העדיף רב חרדי שאיננו ת״ח גדול במיוחד ובלבד שהרב סתיו לא יהיה. למה הפרשן לא בא בטענות לרב אריאל שלאורך כל הדרך הפגין חוסר מנהיגות והתעורר רק כשהיה מדובר בו עצמו.
16
פילוג
יואב | 25-07-2013 13:16
לאחר הבחירות לממשלה האחרונות גילו סופסוף את הפער בתוך המזרוחניקים ובבחירות הבאות כבר ברור לכולם שאנו לא אחים, ככה שאדריכלי הכישלון הם הקיצונים שבחברת המיזרוחניקים מרכז הרבה הר המור רמת גן וחבריהם
17
להלן זמני ניחום אבלים בבית היהודי:
אהל האבלים של הבית ה | 25-07-2013 13:53
עשר שנים!!!!!!!!
18
חרדלים
יוסי | 25-07-2013 13:54
למה מי קבע שהרבנים החרדלים מייצגים את הכיפות הסרוגות ?? אתה קבעת ?? החרדלים מעדיפים את החרדים וזו הבעיה בפעם הבאה צריך לתת לחרדלים בעיטה בתחת וילכו להתמודד לבד ולקבל 2 מנדטים, זה הכוח האמיתי שלהם
19
כשהרשעים נופלים...
רון | 25-07-2013 14:06
הם חייבים להסביר למה יש "כשלונות", מושגים כמו "הכל משמיים" "כך רצה הבורא" ועוד מושגים חרדים "פרימיטביים", אינו בלקסיקון המזרוחניק...חבל, כי עד הבחירות האחרונות לכנסת קבלתם ציון עובר בקושי, כעת הציון הוא נ-כ-ש-ל.....(:
20
כתבה חובבנית ומטופשת שהוכנה מראש ע״י הר המור
| 25-07-2013 14:33
21
"נצח ישראל לא ישקר ולא ינחם = כי לא אדם הוא להינחם"
משה | 25-07-2013 14:34
22
ל-13 רחל יונגר
הדס | 25-07-2013 15:33
הוצאת שם רע בעיניך היא לא חיפוף בהלכות? הרס סתיו לא יושב בקולנוע, לא משוטט בפייסבוק ולא מחפף בהלכות. את חצופה וכולנו הפסדנו רב ראשי משכמו ומעלה.
23
חתיכת גולם!!!
ישראל | 25-07-2013 16:01
מה האפשרות השניה בדיוק?? שהרב שמואל לא ירוץ??? ואז מה היינו מרוויחים?? שיצחק יוסוף יהיה רב ראשי בלי ספק!!! אתה פשוט טיפש!!
24
דרעי אתה גדול בנט לך הביתה
יהודי | 25-07-2013 21:15
25
לא יעזור לכם סרוגים, הקב"ה עם החרדים. אתם לא רואים את
אחת | 25-07-2013 21:49
זה?
26
אנשים ישרים, שימו לב
א.מ.ר | 26-07-2013 1:56
ישנה סיבה אחת מרכזית (אה, מלבד הגאווה של הרב טאו, שמשום מה חושב שהוא משה רבינו עלי אדמות), להפסדנו בבחירות הללו, ומסתבר שגם כתבו על כך מאמר דעה באתר החשוב הלזה (לא קראתי עדיין...): החרדים (כציבור! לא כיחידים) ובייחוד מנהיגיהם ועסקניהם, מתנהגים במשך עשרות שנים כחלאות המין האנושי, מושחתים במידותיהם ובדיעותיהם, מעוותים חצי תורה כדי שיתאים לחזון השטעטעל האירופאי של לפני מאתיים שנה( מה זאת החוצפה לאיים בתמיכה בפינויים אם לא "נחזור בתשובה"? הם פותחים תנ"ך בכלל, החרדים האלה? מעניין אם הם יודעים ששליש מהמצוות הן מצוות התלויות בארץ. לא יודע, משום מה נראה לי שלתמוך בפינויים זה לא מעשה תנ"כי/ הלכתי/ יהודי/ מוסרי/ הגיוני במיוחד... אבל אם זה למען "עולם התורה" מותר להשמיד להרוג ולאבד את כל השאר...), דורסים בעזות מצח ובדיכוי דיקטטורי [שלא הייתה מביישת, אגב, את מיודעינו קדאפי, וקים ג'ונג גונג מקוריאה] כל מי שלא חושב כמוהם (מממ, משום מה מצטלצל מוכר גם לאי אילו רבנים "משלנו" עאלק), ובאופן כללי מתנהגים יותר כקוזקים מאשר כיהודים. מסתבר שאנחנו (שוב, כציבור) פשוט נחמדים מדי וענווים מדי. כלל נקוט הוא בידינו (לצערי הרב) שבעולמנו הקט החזק שורד... ומסתבר שפשוט אין לנו סיכוי להתקרב לקרסוליהם מלאי ההוד של אשפי הרפש דרעי, גפני, אייכלר ושות', צדיקים מתוקים ויראי שמיים שכמותם... מה לעשות, הם טובים מאיתנו (אגב, לגבי כל אלה שאומרים שהיה עלינו להתאחד איתם במקום עם לפיד- פשוט אין לי מילים. מה אגיד, אם אנשים כאלה נחשבים כאנשים שומרי מצוות, אל יהי חלקי עמהם). נקודה אחרונה למתנגדי הרב סתיו: אינני נמנה על תלמידיו של האיש ואינני מכיר אותו אישית. אך כמסתכל על הצד אני עומד משתומם ונדהם ממש, איך הגענו למצב שכל המפלגות החילוניות מתחננים למען מועמד רבני אורתודוכסי למהדרין (שגם מחמיר בלא מעט דברים ממה שהבנתי)- ואנחנו פשוט נותנים להזדמנות כזו להתעופף לנו מול הפרצוף, וזורקים את החילונים קיבינימט מכל המדרגות! זה פשוט לא ייאמן! לא יכולנו לבקש משהו יותר טוב מהמצב והפוטנציאל שהיה לנו בפעם הזאת. מי שלא תמך בו, ראוי שיעשה חשבון נפש מאוד מאוד רציני ומעמיק, ולו מהסיבה "הפעוטה" הזו. נ.ב. אגב, הדברים אינם מורידים כהוא זה מגדלותו של הרב לאו (שכלל אינו חרדי אגב), שממה שאני מבין הוא די תותח. פשוט לא זו הנקודה לצערי...
27
רק
חחח | 26-07-2013 10:11
אם הצד שלך נבחר זה טוב? יאללה תפרגן
28
אדם הזה מבזה את עצמו >>>בהתנהגותו בכול יום מחדש
בן-ציון | 26-07-2013 15:06
אדם הזה מבזה את עצמו >>>בהתנהגותו בכול יום מחדש; והוא בזוי בעני העם ובעני ה' ! כאשר אדם שמשתמש בתואר זר אשר לא מגיע לו וזה באופן כללי, וכאן במיוחד בתואר הניתן לאדם מכוח היותו אדם מחונך על ברכי התורה הקדושה-אמתית! ברוח תורת ישראל סבא! - ולא נבל ברשות התורה - (במקום להתאים את העם לתורתנו הק' - הוא מתאים את התורה לעם) - וזה הבדל הנק - את זה כבר עשו הקתולים, המוסלמים, ועוד, ועוד !
29
באבוד רשעים רינה = בנט אשר מחריב את עולם הישיבות
חרדי | 26-07-2013 16:00
30
סתיו - האשם המרכזי- הרב אריאל היה מנצח + דיל עם ש"ס..
אגו גאווה ושחצנות | 26-07-2013 18:25
31
נכון מאוד - הרב אריאל היה צריך להיבחר!!!
אלי | 28-07-2013 11:03
32
מאמר שתלוש לגמרי מהמציאות כל מי שמעורה בעובדות ושמע
יוני | 28-07-2013 12:26
וקרא את דברי הרב סתיו יודע שהרב סתיו כבר בעבר היה מוכן לוותר לטובת הרב אריאל, וגם הפעם, אולם מהלך כזה לא היה ניתן להוציא לפועל מבחינת החוק. זה לא היה עובר. אבל כרגיל אם אפשר להשמיץ עוד את הרב סתיו למה לא? פשוט לא השמיצו אותו מספיק בבחירות המטונפות האלה שעליהם ראוי לומר מהרסייך ומחריבייך ממך יצאו. וכל המגיבים פה שרוקדים על דמו של הרב סתיו שנשפך כמים פשוט מבזים אותו ואת עצמם
33
מי שמעמיד את שמואל אליהו הפוחז, הריקא ושונא האדם
יפה שא"ק | 28-07-2013 23:49
כמועמד לרב ראשי (פונקציה שולית ומיותרת ממילא), סופו שיסטרו על פניו. ויפה שעה אחת קודם.
34
ל33 הרשע
מוחה | 30-07-2013 11:40
הרב שמואל אליהו הצדיק שם את הרבנים שלך בכיס הקטן! בענווה שלו, בגדלות בתורה, בהארת פנים ואיך לא?! באהבת ישראל. רבותיך מחרחרי ריב ומדון אפילו עם אחים שלהם הם מסוכסכים. אז אתה תכנה את הרב ריקא??? יחתיכת רשע מרושע!!! טול קורא מבין עיניך.
35
חחחחחחחח אכלתם אותה !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
חרדי גאה | 01-08-2013 16:49
36
דרך הבנים יבוזו האבות אקורד סיום להצדקת רב ראשי אחד !!!
התוצאה טובה ליהודים | 06-08-2013 10:56
אינם דינים סיבה מצדיקה להפרדת רשויות בין הרבנות כרשות מחוקקת לבתי הדין כרשות שופטת - החלת דמוקרטיה במנגנון הרבני .
37
הם צ'ילבות ממרכז זה כל הסיפור
ככה אני מנחש | 07-08-2013 11:33
38
לצערינו
אריה | 07-08-2013 19:23
הטעות של בנט הייתה שהוא וחבריו לא לקחו את הרב רצון ערוסי הנכבד ואז היו מכניסים רב ראוי מוערך ועם ידע ואמת של בית יהודי אמיתי , הפסד לדורות ...