אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

כשל מנהיגותי רוחני נורא / הרב אליהו זייני

כל עולם התורה, כל העולם הפוליטי וכל עולם המחקרי, כולם זקוקים לתיקון נפש עמוק ביותר. עליהם להשיב לנו את הערכים היהודיים המקודשים, רק ככה נוכל לבלום את המגיפה

כשל מנהיגותי רוחני נורא / הרב אליהו זייני בטור חריף
  (צילום: אריאל מינקוב)

ביום שהקב"ה קידשו למחילה סליחה וכפרה, וכך הפך עבורנו ליום תפילה ותחינה, של תיקון מעשים והחלטות חדשות, שעמנו מקיימו בדבקות עצומה ובאהבה אין קץ, אך לבש מימד חריג מפאת החששות, והאזהרות שניגזרו מפגיעת הנגיף מלא ציפייה שהחלטותינו החדשות תקחנה בחשבון מציאות קשה זו. אך נחלתי אכזבה קשה.

כרב, בשבועות האחרונים, בהם הופצצנו מכל עבר באזהרות, בדאגות בהגבלות, מצד רופאים, רבנים, מנהיגים פוליטיים ואחרים, עד כדי צמצום תפילותינו העלולות להדביק אותנו – לא בה' – אלא בנגיף, חיכיתי וציפיתי למשהו שבעיניי לא פחות חשוב אם לא יותר, והוא, להתעוררות רוחנית, קרי, לשמוע גם קולות הבוקעים מהמנהיגים הרוחניים, קולות הקוראים אותנו לחשבון נפש, המעוררים אותנו, ודורשים מאתנו לבחון את דרכנו.

עוד באותו נושא

הרב זיני: צה"ל עובר מטיפשות לאנטישמיות


20

אבל לא, המנהיגות הרוחנית הפכה לפקידים נספחים של משרד הבריאות. שמענו על פיקוח נפש, על 'ונשמרתם מאד לנפשותיכם', מצווה גדולה כמובן, אך היא אינה אלא אחת במכלול התורה, ו'אם תלכו עמי בקרי', העדר מאמץ הבנת דרכי השגחה, הצד הרוחני הנדרש ממנה אף לקול דממה דקה לא זכה. וכל זה ערב יום הכיפורים! גם הקולות הבודדים והחלושים שהעיזו לעורר את השאלה ענו לה בקול ענות חלושה, ולא הביאו לבחינה עמוקה של המצב.

מגיפות לאורך התנ"ך

אין בכוונתי להעמיד את עצמי כנביא או בן נביא, אלא שמתוך שזכיתי לשמש תלמידי חכמים זקנים אני מרגיש חובה לשתף כל המעוניין, לגישתם ז"ל כאשר נדרשו לעמוד במצבים מורכבים מעין שלנו, על מנת שנצליח לשים קץ לצרה הזו.

מגיפות מוזכרות לאורך כל התנ"ך, ושלוש מהן בתורה: במרגלים, בקורח ובזמרי ובנות מדין. ה'מאלפת' ביותר היא זו של קורח. היבטיה ההיסטוריים והאנושיים ידועים, אך הרוחניים, החברתיים ואף המטא-היסטוריים טעונים עדיין השלמת בירור.

רשמית, קרח ערער על החלטות משה רבינו באשר ראה במינוי אחיו ככהן גדול שחיתות שלטונית. תלונות מסוג זה לא פסו מן העולם. כל נסיון שכנוע, כל מאמץ השכנת שלום מצד משה רבינו נתקל בסירוב מוחלט של גאוות קרח. רק המבחן האלהי של הקטרת קטורת ישים קץ למחלוקת קורח ועדתו. אבל אף התערבות אלהית חריפה זו לא שכנעה את העם בצדקת דרכו של משה רבנו, ואינו מהסס להאשים משה ואהרן 'אתם המיתם את עם ה' '! אלא שבו ברגע זה באה תגובה אלהית ו'החל הנגף'.

ועוד שתי מגפות מוזכרות בתורה, אחת במרגלים 'וַיָּמֻתוּ הָאֲנָשִׁים מוֹצִאֵי דִבַּת הָאָרֶץ רָעָה בַּמַּגֵּפָה לִפְנֵי ה':'. והשנייה בפרשת זמרי 'וַיַּרְא פִּינְחָס בֶּן אֶלְעָזָר בֶּן אַהֲרֹן הַכֹּהֵן וַיָּקָם מִתּוֹךְ הָעֵדָה … וַתֵּעָצַר הַמַּגֵּפָה מֵעַל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל: וַיִּהְיוּ הַמֵּתִים בַּמַּגֵּפָה אַרְבָּעָה וְעֶשְׂרִים אָלֶף:'.

עוד באותו נושא

הרב בני לאו מציג: המדריך למשפחה הלהט"בית


135

הרס עקרון תורני עליון

מבט קל על מגיפות אלה מגלה מיד שהן באו בעקבות הרס עקרון תורני עליון. הראשונה בגלל הכפירה במרכזיותה של ארץ ישראל בחיינו הלאומיים, השנייה בגלל הכפירה בשליחותו האלהית תורנית של משה רבינו ושל החלטותיו, והשלישית בגלל הזנות ושאר גילויי עריות המלווים בע"ז. ומכנה משותף וברור להם: שלושתם הביא הקב"ה באשר הרסנו דבר מה מאד יסודי בעולם הערכים היהודי.

הסתכלות כזו חייבת להנחות אותנו בתיקון מעשינו כעת. חיפוש ה'אשם' בוואהן שבסין, על אף שבטוחים אנו שמשם באה הצרה, וכקביעתו הנחרצת של פרס נובל לביולוגיה, אינה דרכנו אנו עם ישראל. כשדבר פוגע בנו, במעשינו הרעים אנו מפשפשים, וזהו כל יסוד התשובה, וכך יש לנהוג גם כיום. ואת מה שחורז את כל המגפות המוזכרות בתורה ונביאים, הוא שהן באות תמיד בגלל דבר מה הנוגד באופן יסודי, עקרוני ובוטה רצונו של הקב"ה. ומחלוקת קרח ועדתו חושפת לנו יותר מכל אחרת, שהן באות לא בגלל מעשים, אלא בגלל אופן חשיבה פסול באופן עקרוני ומחריד. הוא פוסל שליחותו האלהית של משה רבינו, ויושר הנהגתו ומאשים אותו ברקבון מוסרי כאשר הוא הרקוב מוסרית. דרכו של קורח פסולה מבחינה הגותית, מחשבתית.

עוד באותו נושא

כשמדובר בלהט"בים אנחנו לא מעוניינים באיזון


16

כל הערכים המקודשים עורערו

לדאבוננו, אין צורך במאמצים גדולים כדי לעמוד על כשלונותינו ופשעינו. אין מנוס מלהצהיר קבל עם ועדה שכל הערכים המקודשים לעמנו עורערו על ידי מנהיגים כושלים בכל התחומים, וחולאי החברה מזכירים יותר מדי את שלושת המשברים הנ"ל שבעקבותיהם באו לא עליכם מגיפות על עמנו.

הקרע בין ימין ושמאל, בין המוכנים לוותר על א"י ובין המתנגדים, אינה אלא פרשת מרגלים נוסח מודרני! ואיננו נחלה בלעדית של החילוניות. העולם החרדי מסרב להכיר בהקמת מדינת ישראל כהתערבות אלהית בהיסטוריה, ומאידך בחוצפה שאין כדוגמתה בא בטענות אל המדינה שלמענה לא רק שלא עשה כלום, ואף לחם נגדה עשרות בשנים, ומעיז לטעון נגדה שהיא לא מתייחסת אליו כראוי! מה המדינה חייבת למי שפסל אותה תמיד ולא עשה דבר למענה?! וחלקים נכבדים מיהדות זו מעיזים היום לדבר על 'מרד' נגדה!

עמנו קרוע מבחינה ערכית ותרבותית, בין הדוגלים בתורה מן השמיים, ובין המערערים על כך. והנורא כיום הוא שאין זה מתפצל בין הקרויים 'דתיים' לקרויים 'חילוניים', אלא יש בעולם 'המשכילים הדתיים' השקפות ומהלכים רוחניים המערערים עד היסוד את רוב מסורות ישראל, ורבים מהם לא מהססים להפוך את התורה לתרבות הניתנת לעיצוב מחדש עפ"י האופנה האינטלקטואלית של אלו או אחרים, וכחצי מהציונות הדתית עיצבה את חייה הרוחניים עפ"י גחמות ואופנות אמריקאיות נוצריות שהולבשו מחלצות יהודיות.

דוגמא: הפמיניזם, אפילו הרדיקאלי שבו, צמח ופותח על ידי חלקים אלה מהציונות הדתית. מחקר תלמודי, פילוסופיה, פסיכולוגיה ועוד תפסו את מקומו של החינוך התורני אצל רבים מהם תוך חתירה לערער יסודות האמונה הדתית לדורותיה, והכל מתובל במגמות הפוסט-מודרניזם שיסודו כפירה בה' מעצם הגדרתו, ושאיפתו ערעור כל ערך, תוך קביעה מקיאבלית שכל איש קובע את ערכיו כאוות נפשו. אין עוד חטא, ואין עוד מקום לשינוי והתעלות.

עוד באותו נושא

הרב זייני: מקורו של המושג 'רבנית' אינו מן היהדות!


43

יש יותר גילוי עריות מלהט"בים?

אבל על ההרס העיקרי אנו קוראים בכל יום כיפור במנחה: גילויי העריות. וכי יש יותר גילוי עריות מלהט"בים?! ואם עוד הציבור הרחוק מתורה לבדו היה עומד מאחורי 'הכשר' זה, היינו מטילים זאת על כנפי בורותם וחינוכם הקלוקל, אבל גם חלקים עצומים מהציבור הציוני דתי, במסווה של רחמנות כלפי 'מסכנות' זו, הרימו גבוה את דגל ה'הכשר', וחברו יחד עם החילוניות הגסה ביותר כדי להתיר מה שהקב"ה כינה 'תועבה', וכך להרוס את המשפחה את עתידו של העם.

'זכינו' השבוע להוכחה מוחצת לכך, בדמותו של איש המעיז להציג את עצמו כרב, הנותן הנחיות איך חולים אלה יכולים לחיות יחדיו ולגדל ילדים! למען האמת אני כועס יותר על אלו הממשיכים להכתירו בתואר 'רב' יותר ממה שאני כועס עליו. סך הכל הוא מזמין את הצבור לעבוד 'בל', לחזור לתקופות קדם-סינאיות, כאילו מתן תורה לא היה ולא נברא.

אם כן, בצער גדול עלינו להודות ששלושת הסיבות של שלושת המגיפה שבתורה מצויות בתוכנו. היש מקום א"כ להתפלא על המתרחש?!

ועם כל זאת, היה לפחות בפרשת קורח אהרן המקטיר קטורת כדי לשים קץ למגיפה, ואנו לא זכינו לקטורת כזו. כהנאה לחוש אמנם חומרי (בניגוד לראיה ולשמיעה), אך הפחות חומרי מכל החושים החומריים שלנו, שממנו נהנים הודות לריח החודר בפנימיותנו, מעמדו זה של הריח העולה ניחוח, מציב אותו בגבול בין רוחני לחומרי, וכך כ'קשר' ממש בין עליונים לתחתונים. לכן, בריח ניחוח העולה, יש משום התעלות, ביטול הצד החומרי הגס, ובירור הטוב העולה לפנימיות.

אבל פנימיותו של האדם היא מחשבותיו, רעיונותיו, חלומותיו ועוד, בקיצור נשמתו, ומטעם זה בדיוק, כשמחשבות פסולות מתפשטות בעולם, כשהרוח הנשגבה המיוחדת לנו נפגעת עמוקות, ובאה מגפה, אז לא ניתן לעצור בעדה אלא אם כן באה קטורת לשים קץ לריח הרע הנודף מהכשלון המוסרי והאמוני. ביום הכיפורים רצון התעלות זה מגיע לשיאו, והכהן הגדול, בקודש הקודשים מקטיר קטורת דקה מן הדקה, והחומר הגס נטחן הדק היטב היטב הדק כמתבקש מכל רע, ואז הוא יכול לשאת את תפילתו המיוחדת המתחננת לביטול כל גזירה קשה וכל מגיפה: 'אם שחונה תהא גשומה וגו' '.

עוד באותו נושא

איך נראית מדינה יהודית אידיאלית? הרב יעקב אריאל בסרטון מפתיע


7

מבחינה מחשבתית, חברתית, אינטלקטואלית ומוסרית הכל רקוב

לכן עלינו להבין שאם הקב"ה הביא כיום מגיפה כזאת, הפוגעת לא בעמנו בלבד אלא בעולם כולו, ובצורה שאין איש המצליח להתמודד איתה, והדבר גרם גם שכל המערכות החברתיות, הכלכליות, המדעיות, האינטלקטואליות ועוד קרסו, הוי אומר שמבחינה מחשבתית, חברתית, אינטלקטואלית ומוסרית הכל רקוב, ולכן הכל טעון תיקון יסודי. ומי יודע אם אין רמז בעובדה שנגיף זה המשתולל נושא שם 'קורונה' שפירושו כתר, לומר לנו שהקרן (מקורו של המונח הנ"ל) המבטא שפע, נהפך למגיפה באשר פגענו בכל נשגב וללא כל הבחנה. ואם מגיפה זו פגעה בכולם ללא כל אבחנה, דתי או לא דתי, ספרדי כאשכנזי, ימני כשמאלני, ואיני יודע עוד מה, הוי אומר שבכל חוגי עמנו נדרש תיקון יסודי ועמוק מבחינה מחשבתית, חברתית, אינטלקטואלית ומוסרית.

לא נהסס להצהיר: כל עולם התורה, כל העולם הפוליטי וכל עולם המחקרי, כולם זקוקים לתיקון נפש עמוק ביותר. עליהם להשיב לנו את הערכים היהודיים המקודשים, רק ככה נוכל לבלום את המגיפה. המנהיגות הישראלית, הפוליטית כרוחנית, מפגינים יחדיו אי הבנה משוועת של הניהול העולמי של הקב"ה.

ביקורת על המנהיגות הפוליטית מצויה לרוב, אין צורך שנשתתף גם אנחנו בחגיגה מפוקפקת זו. אבל מן המנהיגות הרוחנית העסוקה כל כולה במאמץ להציל שרידי הישגיה של הציונות הדתית מראשית המדינה (סטטוס קוו ועוד) והמתחפרת בשרידי מעוזיה השבריריים, ולא מרימה את דגל המאבק הרוחני ערכי אנו מצפים יותר.

דורנו דורש מאבק כדי לחולל את שינוי תפיסות עולם המקולקלות. גם העולם המדעי שלעיתים מתעטר בלא מעט שחצנות על הישגיו הרבים, הבין שיש גבולות ליכולותיו, ולא הצליח להבין מאיפה ואיך התחולל מה שהתרחש פה. זה זמננו. אנו עם ה', ואף חובתינו, להאיר את העולם כולו בראייה אמונית טהורה, והיא, שמגיפה זו תוצאה של מרידה בערכים אלהיים.

לצורך זה, יש להחזיר קודם כל את עמנו לאותם הערכים האלוהיים בכל המובנים של המילה ובכל המישורים, וכשנעשה זאת בצורה הנכונה, נזכה להתחבר עם הקב"ה בצורה הראויה, ואז תיטיב החתימה לנו ולכל עם ישראל בכל מקום שהוא בעזרת ה' ובישועתו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
46 תגובות - 33 דיונים מיין לפי
1
איך ידעתי שבסוף...
יואב | 14-10-2020 9:51
איך ידעתי שבסוף הוא יגיע לפמיניזם והומוסקסואליות?
כי זאת...
מאור | 14-10-2020 11:34
כי זאת אחת המחלות הרוחניות, אלא ה מחלה הרוחנית של דורינו. ו..לא צריך להיות רב בשביל להבין את זה, מספיק להיות ירא שמיים
כנראה שגם...
יהודה | 14-10-2020 10:51
כנראה שגם אתה כבר הבנת שהדברים הנל אכן משחיתים את העולם. אשריך!
2
לא שוכח ולא סולח
זכרן | 14-10-2020 10:06
הרב מאיר כהנא היד כבר כתב בדיוק אבל ממש בדיוק אותם דברים ב-1980 בספרו על האמונה ועל הגאולה אלא שאז כל ציונות הדתית הממוסדת והרבנית רדפה אותו....
3
יישר כח!
אחיה | 14-10-2020 10:25
מדויק
4
מפקירים את הר הבית ולא בונים מקדש
מפקירים את הר הבית | 14-10-2020 10:38
מפקירים את הר הבית ולא בונים מקדש. כל המגפות קשורות למקדש או למשכן. גם בימי קורח, גם בימי דוד המלך, גם עם המרגלים וכך בכל התנך. בערך שליש מתריג מצוות מתבטלות כי לא בונים בית מקדש. אל תתפלאו שיש מגיפה.
א. הרב מעודד עליה, ב. בניית המקדש תלויה בעם
ל4 | 14-10-2020 11:10
א. הרב זיני מעודד עליה להר הבית, אמנם בעצמו לא עולה מטעמים ממלכתיים ואישיים, אך חלק מבניו ותלמידיו והרמים בישיבתו עולים. ב. בניית המקדש תלויה ברמתו הרוחנית של העם, גם הרב אומר ככה, ואין חולק על כך שאת בית המקדש בונים עם ישראל ולא יחידים. וכפסיקת הרמבם שקודם צריכה לבוא מלכות יציבה לישראל- כלומר מלך, ורק אחכ בניית המקדש ( האמצע מחיית עמלק). ג. הרב זיני חוץ מבנקודה זאת תומך ברבנות הראשית, כרבו הרב בנימין זאב בנדיקט מתלמידי תלמידיו ומבית מדרשו של החתס, ושכל עוד לא תהיה לנו אמירה ברורה שהרבנות הראשית היא הקובעת בענייני דיומא כאן בארץ בפסיקת ההלכה, ושרב משמש בתפקידו עד יומו האחרון, אז אין מה לדבר, כל שאר הרעיונות והתכחשויות לכך הוי כקרח וכעדתו.
5
יישר כח לכבוד הרב שליטא
תודה לרב זיני שליטא | 14-10-2020 10:43
ורק אציין אם אפשר שבראש חודש שבט תשפ, סמוך ונראה לפרוץ המגפה בישראל, חוללו כתר תורה, כתר כהונה וכתר מלכות בצורה בוטה שלא היתה כמותה מאז טיטוס, על ידי קבוצת הרפורמיות בכותל (הנתמכות על ידי הקרן לישראל החדשה, דרך אגב, והתומכות בבית הפתוח ובחילולי שבת ובכל יתר התועבות), כאשר המנכלית שלהן (שמחנכת את בתה בת ה-3 כמה טוב להיות לסבית) רצה עם ספר תורה ותפילין בבזיון רב בתוך רחבת הכותל, ושוטרים ומאבטחים עמדו סביבה והפכו לבובות שעווה. ולכותל עצמו באותו מעמד הן גררו קבוצות של בנות תמימות, בנות ישראל ממכינות קדם צבאיות, ונתנו להן סידורים עם נוסחי פולחן אנטי יהודיים שמורדים בבית המקדש שמורדים באמונה באלקים ושמורדים בכל היקר והקדוש לנו - המוני בנות ישראל, מאות בנות אולי, שנגררו בעל כורחן על ידי הנהלת המכינה הקדם צבאית שלהן, לפולחן אנטי יהודי - שהוא גם לא חוקי! - של ברכות לבטלה בשריד בית מקדשנו - ולהמרת דת המונית לדת הרפורמית שיש בה 80 אחוזי התבוללות. ומיד אחרי חילול כתר הקדושה בצורה כל כך בוטה וכל כך כואבת בשריד בית מקדשנו, מיד אחרי פרצה הקורונה להכניס קצת סדר בחיינו, ועכשיו שריד בית מקדשנו עומד שומם, וכעונש על ההתקהלות הזו של הטומאה הכי גרועה שאותה לא הצלחנו למנוע - עכשיו כל ההתקהלויות הפכו להיות סכנת חיים.
אם דבריו...
מאור | 14-10-2020 11:32
אם דבריו של כבוד הרב זיני שליטא מצליחים ויצליחו בעה אנשים כמוך מחיי קודש וטהרה בעם ישראל, אז כנראה שמעולם לא היית קרוב לשם...בטח שלמושג כבוד תלמידי חכמים לא זכית, כנראה גם לא תזכה בגלגול הזה
-מאיפה...
נחמיה | 14-10-2020 11:19
-מאיפה המצאת את ההבלים האלו? וכי אשה עם תפילין (שלא ראוי בעיני) זו עבירה חמורה יותר מכל מה שהרב מדבר עליו? ומי שמך לחשב חשבונות שמים? (נשים אלו עושות את מעשיהן שם שנים לצערנו- לא היה שם שום חידוש. אני ממתפללי הכותל הקבועים)
אכן תודה לזיני...
שמאי | 14-10-2020 11:12
אכן תודה לזיני ושכויח. צריך לפרסם את דבריו בכל מקום. הוא חוזר ומבליט את העובדה שהיהדות החרדלית הפרימיטיבית מרחיקה ודוחה ממנה את רוב הקהל הדתי לאומי. ככול שדבריהם של אנשים מסוגו של זיני יגיעו לציבור רחב יותר כך תגדל הדחייה של המסר המיזוגני, הומופובי, לאומני.
6
מאמר אמיץ וקולע....
יהודה | 14-10-2020 10:54
מאמר אמיץ וקולע. לצערי הרב, רבני הציונות הדתית אילמים לנוכח מעשה ה' הנורא. גם הרבנים החרדים מבולבלים. הגיע הזמן למנהיגות רוחנית היונקת ממקורות המזרח, הרמבם והגאונים. זוהי הדרך הישרה והסלולה שתימנע מאיתנו שואה ופוגרומים. לכו ונלכה באור ה'!!
הרקב המוסרי של...
גבעת שמואל | 14-10-2020 11:09
הרקב המוסרי של הרבנים בולט עוד יותר על רקע עמדתם המוסרית האמיצה והמהיגותית של האיממים המוסלמים שהנהיגו את קהילותיהם ועצרו את המגיפה במגזר. הרבנים התגלו כחסרי אישים וחוט שדרה. אומרים שדור הולך ופוחת בדורנו הרבנים הגיעו לשפל המדרגה.
7
מאמר מדויק, אשרינו שזכינו להכיר את הרב
עדו | 14-10-2020 11:11
את הרב זיני אני מכיר שנים, אשרינו שישי לנו רב שלא מפחד לומר את האמת ללא משוא פנים וללא התחנפויות והתפתלות, ישר מדויק חד! למד מרבו הרב בנדיקט.
8
אמת לאמיתה! אשרינו...
תלמיד | 14-10-2020 11:32
אמת לאמיתה! אשרינו שזכינו.
9
הזהו חשבון נפש?
יהודי מהורהר | 14-10-2020 11:48
כשרב רק מוכיח שהוא תמיד צדק וכל האחרים טועים ובגלל זה באה המגפה, הוא אינו עושה חשבון נפש, הוא רק מנצל את המגפה למה שתמיד חשב. בחשבון נפש אתה בודק את הטעויות שלך לא של האחרים
תהרהר איך...
עמי | 14-10-2020 13:24
תהרהר איך לערער מחשבותיך, כל מאמרו הוא חשבון נפש שכולנו, כולל אתה והוא ואני, אצורים לעשות
מה לעשות...
יהודה | 14-10-2020 13:21
מה לעשות ורבנן שבויים בהגות החסידית הקבלית ולא יודעים איך לצאת ממנה? ההגות של החסידויות למיניהם ושל הרב קוק והרב סולובייצ'יק וכו' רחוקות מהגותם של הרמבם והגאונים הנאמנה לכתבי הקודש התנך והתלמוד
10
הרב ד"ר זיני! הכאה על חזה של אחרים אינה תיקון
מיכאל | 14-10-2020 12:02
כדרכו הנלוזה הנל מכה על חזם של אחרים. וזו בדיוק הסיבה בגינה רבנים עדיני נפש נמנעו מחשבון נפש ציבורי..יעני נוקב. להכות על חזה של אחר זה לא חכם ולא יעיל. אם יש לך משהוא להגיד על עצמך. נשמח לשמוע.
זה נקרא...
יוסי | 14-10-2020 16:57
זה נקרא תוכחה. וזה תפקיד של רב
בדיוק לא!!...
עמי | 14-10-2020 13:23
בדיוק לא!! הבנת הפוך משום מה
מה אתה...
יהודה | 14-10-2020 13:19
מה אתה מבלבל את השכל? הוא מביא דברים מפורשים בתנך!! אתה חש שהתנך מכה לך ולחבריך בחזה? אם כן, זה הזמן לחזור בתשובה. כב' הרב לא המציא שום דבר מדעתו. הוא הסתכל בתורה וכתב את המאמר. אם יש לך בעיה, אז יש לך בעיה עם נותן התורה ולא עם הרב.
11
ישר כח. הגיע...
חיפאי | 14-10-2020 12:25
ישר כח. הגיע זמן סנהדרין או לפחות מועצת חכמים לציבור הדתי לאומי אחרת כל זב חותם רושם פוסט ובמימון הקרן לישראל החדשה נוגח בשאריות של יראת השמיים שנדארה
12
דעת השם
גבריאל | 14-10-2020 12:52
תודה לרב על הדברים הברורים. דברי אלוקים חיים
13
הרב כותב ברור,...
יהודה | 14-10-2020 13:07
הרב כותב ברור, הגיוני, לומד את דבר ה' מעניינים מפורשים בתנך. אין מה להתווכח כאן. זה פשוט וברור. אלא שבימינו זה נעשה לא ברור כי רבנן מנסים למצוא סברות או רעיונות חסידיים-קבליים (תורה זרה פרו נוצרית!!) כאשר הקבה מדבר אלינו מתוך התנך בצורה מפורשת וברורה. לצערי הרב, היהדות היום שבויה בידי רבנים שעולמם מושפע מההגות החסידית קבלית. עוד לא יצאו מהבועה שלהם. הגיע הזמן ללמוד מהגותם של הרמבם והגאונים שהיא יהדות אמת שמקורה בתלמוד. ישר כח גדול לכבוד הרב!!
14
מילה בסלע!! שנזכה להפנים...
עמי | 14-10-2020 13:29
מילה בסלע!! שנזכה להפנים ולחיות הדברים בפועל- כל אחד לעצמו, לביתו ומשפחתו ותחום השפעתו
15
מדוייק.רב לא יכול...
גילה גאולה | 14-10-2020 13:41
מדוייק.רב לא יכול להסכים לתועבות מוסר ירוד זוועות שעושים החצופים
16
מזל שיש רב...
חיפאית מאמינה | 14-10-2020 13:51
מזל שיש רב כמו הרב זייני בתקופה מבולבלת ומתעתעת שכזו, אלומת אור מכוונת ומדוייקת היונקת מחכמי התורה. שנזכה כולנו לתקן מידותינו אמן
17
שכוייח לרב על...
אסף | 14-10-2020 14:02
שכוייח לרב על דבריו המושלמים. החיים הם כמו מחשב שצריך מדי פעם ריסטרט כך צריך לחזור לערכים השורשים שלנו ולהוקיע את כל מה שרוצים להכניס ליהדותינו.
18
יישר כח ענק לכב' הרב זיני על דבריו המאלפים
נאוה | 14-10-2020 14:23
תמיד אני נהנית לקרא את דברי הרב זיני ומעריכה מאד את כתיבתו. גם אני מסכימה עם הרב שהמגיפה הגיעה לנו כי לא פעלנו מספיק בדרכי התורה וכי זלזלו בהרבה דברים .
19
במחילה מכבוד תורתו...
אסף | 14-10-2020 14:50
במחילה מכבוד תורתו ובהערכה רבה לדבריו.רק בעניין החרדים לא כל כך הבנתי את דבריו וכי מי שלא משרת בצבא יש היתר לשפוך את דמו? יש היתר לרמוס? יש היתר לנהוג איתו באפליה?
20
............................................ ...
פוסט הוק ארגו פרופטר הוק | 14-10-2020 19:39
............................................
21
מזמן לא שמעתי בדר כ'כ נקי ומסודר וערכי
תודה לרב זיני | 14-10-2020 20:22
הגיע הזמן לנקיון ערכי מוסרי, כפי שהתורה מורה לנו. תודה לרב זיני
22
דברים חשובים
ישראלית | 15-10-2020 11:59
מהמעלה הראשונה!!
23
ובא לציון גואל....
ליאור | 15-10-2020 12:33
ובא לציון גואל. סוף סוף מתחילים לדבר אמונה. עם ישראל בכללו צריך תיקון .ולעלות קומה רוחנית בעבודתו השם. יש עוד אידיאלים שצריך לקדש לקראת הגאולה. בואו נשאף קדימה לתיקון עולם במלכות שדי. אבל לא לפני תיקון עצמי. ועשית הישר והטוב
24
זכיתי להכיר את...
גבריאל | 15-10-2020 22:26
זכיתי להכיר את כבוד הרב זיני עוד בהיותי סטודנט צעיר בטכניון והרב כיהן כרב הטכניון והיה מרצה בכיר בפקולטה למתמטיקה הרב אף קידש אותי עם אשתי בחתונתנו הרב אומר דברים שיוצאים מליבו ישיר לא חושש מאף אחד ודבריו חדים כמו סכין לא שמעתי מהרבנים הגדולים בעם ישראל תוכחה על מה באה לנו הצרה למה הקבה סגר את בתי הכנסת התלמודי תורה הישיבות הכוללים הרב זיני צודק שהוא קורא לחשבון נפש וכמובן שהוא מדבר גם על עצמו
25
יישר כח
חזק וברוך | 15-10-2020 23:51
חזק וברוך גדול לרב הלואי והיינו שומעים יותר קולות כאלה שמכוונים אותנו אל האמת ולא נותנים לנו להתבלבל אשריך על הדברים האמיתיים והנכוחים
26
תיקון קטן גם...
אמ | 19-10-2020 11:25
תיקון קטן גם אם נחזיר את העולם לפני מתן תורה עדיין אסור משכב זכר כידוע משכב זכר אסור גם על בני נוח
27
הבן של נפתלי...
אוהב ישראל | 20-10-2020 7:30
הבן של נפתלי מושפע מרוחות הזמן
28
מה היינו עושים בלי חכם כמוך??
מאיר | 21-10-2020 0:09
העולם החרדי מסרב להכיר בהקמת מדינת ישראל כהתערבות אלהית בהיסטוריה, ומאידך בחוצפה שאין כדוגמתה בא בטענות אל המדינה שלמענה לא רק שלא עשה כלום, ואף לחם נגדה עשרות בשנים, ומעיז לטעון נגדה שהיא לא מתייחסת אליו כראוי! מה המדינה חייבת למי שפסל אותה תמיד ולא עשה דבר למענה?! וחלקים נכבדים מיהדות זו מעיזים היום לדבר על 'מרד' נגדה! סוף ציטוט. מר זיני אתה מספר פרשת שבוע אבל תשמע טוב: תפסיק להתייהר, העולם החרדי מורכב משתי דעות מרכזיות: 1.סאטמר-שלושת השבועות והתכחשות מוחלטת, 2.מצד שני אגודה שעוד באירופה הייתה בקונגרס ולחמה בצביון החילוני, ונאבקה מבפנים על אופי התנועה הציונית, ואין הבדל משמעותי מבחינה תפיסתית בין זה לבין הכרה בהתערבות אלוקית, רבניה ואדמוריה קנו כאן קרקעות וניסו שלא בהצלחה להוביל שינוי, לא חייבים לחשוב כמוך, זה לא עושה מהם כופרים ובעלי עיוות מחשבתי, הציבור החרדי לא לחם במדינה מעולם!!! אתה משקר!! אפילו סאטמר מתפללים לרפואת חיילים שנפצעו במלחמות! הם ריגלו לטובת אויב?? כשהמדינה הייתה בצרות הם יכלו למעוך אותה, אבל אף פעם הם לא עשו זאת!! כי הם לא אויבים! אז על מה אתה מדבר?? בנוסף רוב החרדים שכן נמצאים כאן הם בתפיסה האגודאית ואין להם התכחשות לטובתו של רעיון המדינה היהודית לכן אגודה בקונגרס עוד לפני קום המדינה, רק טענות בקשר לאיך היא צריכה להיראות ועד לאיפה הם ילחמו על כך, מתוך תפיסתם הם עשו למען המדינה והקימו בה במסירות נפש ממש את מה שאתה ומפאי לא הייתם מקימים: אימפריות תורה וחסד בסגנון שהם מאמינים בו, ושלתפיסתם מחויב במדינה ובחברה יהודית, המדינה לא חייבת להם דבר, הם גם לא באו גם בטענות, כשבקשו מהם להתנהג עם 10 ילדים כמו עם 2 הם הסבירו מה אפשרי ובאילו תנאים, ולא קיבלו כלום הילדים החרדים לומדים כבר חצי שנה בהתמדה עם טלפון ביד, בבית קטן כל אחד בפינה באותו חדר.... אותם אתה תוקף....רב בישראל.....עיניך צרות מתשבר??? בנוסף את התואר מרד הצמידו אתה ושכמותך אנשי פילוג, אף אחד לא הכריז מרד, ולא ביקש דבר, לבסוף אני מציע לך: תעשה חשבון נפש בעצמך! עזוב את בני לאו, עזוב את הדתיים המודרנים, את החילונים את הלהטבים, את החוקרים(מה רצית מהם? אתה מתוסכל שאתה רב ולא מהנדס חוקר?) את החרדים, ואת ילדי התשבר שחצי שנה עם טלפון ביד(הלוואי ותגיע לקרסוליים של אחד מהם...) כשאתה מדבר על זה שהם לא תרמו דבר, כי בעינך הצבא והקמת התישבויות וקידום הכלכלה הן חזות הכל, הלוחמים החרדים ניצולי השואה שמתו במלחמת העצמאות לא כאן כדי לתת לך סטירה לחי, אבל אלו שאחריהם שראו את כור ההיתוך ונאבקו לשימור גחלת, והקמת דור המשך לתורה וליראת שמיים גם לא חייבים לך התנצלות, הם עשו ועושים הכול לשם שמיים, וההיסטוריה תשפוט מה היה יותר נחוץ ומתי, בוא ונדבר עליך: איך איך? למען השם מתורת רבנים גדולים שכל כולם אחדות ואהבת ישראל, רקחת טורים באתרי אינטרנט, שכל כולם התנשאות, פלגנות, שחצנות, שלילת האחר באשר הוא, והאדרת התפיסה שלך, החכמה והמושלמת, עם ההשקפה הנכונה ללא עיוות מחשבתי? התרגלת כנראה לסגנון בו אתה רק מבקר, תחשוב רגע איך גם אתה נראה, מר זיני היקר, קצת ענווה וצניעות לא תזיק לך.
אתה שופט...
עילי מאיר מקייס ס"ט | 21-11-2020 19:06
אתה שופט אותו לפי המראה החיצוני? הוא אינו חרדי כלל..
29
ישר כוח לרב...
חיה רובשטיין | 21-10-2020 17:34
ישר כוח לרב זייני!
30
חזק וברוך הרב...
נשף | 20-12-2020 1:19
חזק וברוך הרב זייני
31
תודה לרב זייני...
שמואל | 20-12-2020 1:21
תודה לרב זייני
32
קשוט עצמך ואחכ...
לוחמי גורו | 29-12-2020 20:04
קשוט עצמך ואחכ קשוט אחרים. ענווה היא המידה שהיא הכי חסרה לך. הגאווה סינוורה את עיניך ועיוות את שיקוליך והפרה הקדושה היחידה שלא שחטת ניא משפחת זייני. הקבה הוציא את היהודים מבתי כנסיות ועשה להם קפסולות בגלל שהם עושים אגודות אגודות, יסיגויות חסידויות וישיבות ישיבות. כיוון שלא רוצים מקדש גם בתי כנסיות לא רצויים. בסנהדרין ישבו בעה רק חכמים שלא חוששים לשבת בשורות האחרונות... האמת של כל ראש ישיבה קודמת לאמת של כלל עם ישראל, זו הצרה.
33
במחילה מכבוד הרב...
יצחק | 30-01-2021 20:12
במחילה מכבוד הרב יש כאן הטעייה גדולה. יש מגיפה אחת שהרב שכח להזכיר שהיא מאד רלוונטית לימינו במגיפת הקורונה. בפרק אחרון של ספר שמואל חרון אף ה' מכה דרך מגיפת הדבר בישראל על שלא ביקשו את בית המקדש מאז ימי יהושע בכניסת בני ישראל לארץ ישראל ועד ימי דוד המלך (ראה מפורש מדרש תהילים מזמור יז). במגיפת הקורונה הקבה בז לתפילותינו, וללימודנו, הוציא אותנו מבתי כנסיות ובתי מדרשות, הכניס אותנו לקפסולות, חתך את עם ישראל לחלקים חלקים והאמונים על תורת ישראל עיניים להם ולא יראו כי הקבה מסמן לנו, זועק לנו: הגיע הזמן לבנות לי בית! בית מקדש! בית שנוכל אני ואתם להיפגש לתיקון עולם! הרבנים ברובם, ברום כסאם, כבודם, ישובותיהם, וגאוותם לצערי אינם רוצים לקבל זאת ואינם מסוגלים להתאחד להקמת וחידוש הסנהדרין ועל זה נופלים קרבנות עמו ישראל. שלא יאשים הרב את כולם מלבד אלה שבאמת אחראים למצב. ותופסי התורה לא ידעוני אינה נבואה שלי אלא של נביאי ה'. על רבני ישראל לתקן את עצמם וללמד זכות על עם ה'. אמת מארץ תצמח ולא מן גובה ההרים. מן העם תבוא הישועה שהצביע ברגליו בביאה לארץ ובעליה להר הבית. זה נראה לי הסיבה האמיתית והמרכזית לפרוץ מגיפה זו שזמן סיום הגאולה דוחק והקבה כבר לא ימתין לרצון הרבנים אשר רובם היום פוסקים הלכות של חושך כדברי התלמוד הבבלי. וה' ירחם על עמו.