עדות של מורה באולפן גיור: בית הדין מגייר גם מחללי שבת - סרוגים

עדות של מורה באולפן גיור: בית הדין מגייר גם מחללי שבת

מורה מלווה באולפני גיור מעידה איך בית דין לגיורים בראשו יושב דיין מהציונות הדתית מקבל כל מועמד לגיור גם כשלכל הנוכחים ברור כי הוא מחלל שבת ולא ישמור מצוות. התופעה כל כך קיצונית עד שבמזכירות בית הדין מבקשים ממנה להביא רק תלמידים 'רציניים' להרכב המקל של הבית הדין. לקרוא ולהזדעזע.

עדות של מורה באולפן גיור: בית הדין מגייר גם מחללי שבת
  עדויות חמורות על הקלות בגיור. (אילוסטרציה פלאש90)

הסיפור הזה צריך להדליק נורות אדומות אצל כל מי שהביע דעה בנושא הגיורים.

מורה מאחת מכיתות הגיור של אולפני הגיור "עמי" מעידה בכלי ראשון על המציאות שהיא מתארת כ'לא נורמלית' באופן בו דיינים מתעלמים ממצבם של המועמדים לגיור.

"מתוקף עבודתי אני נמצאת בבית הדין כמעט מדי שבוע. אני מוכרת לדיינים ולשאר אנשי הצוות." היא כותבת, "בבית הדין הנ"ל יש הרכב שידוע כמקל. מאוד מאוד מקל. בראשו עומד רב ציוני דתי עם משנה סדורה- הוא נוטה לקבל כמעט כל מועמד העומד בפניו."

עד כמה מדובר בנוהל מקל? כך היא מתארת: "על אף שאנו המורים, שעוברים תהליך משמעותי בן שנה עם המתגייר, מציגים בפניו ראיות שהמועמד אינו שומר שבת, או שאינו קרוב כלל לקיום מצוות- בסופו של דבר הגיור יוכשר. פעמים אנחנו נחשפים לוויכוח עמוק בין שני דיינים, אך לבסוף כמעט תמיד- המעמד מוכרע לקולא והמועמד מתגייר."

התחושות האלה של הקלה בגיור, מסתבר, לא נמצאות רק אצלה, "התופעה הזו כל-כך קיצונית וידועה כך שנוצר מצב שמזכירת בית הדין שבקשר רציף עימי- מטלפנת אלי בסתר כדי להזהיר אותי שאני אדע שבמבחן הקרוב יש את ההרכב המקל – אז שאני אביא רק תלמידים שממש מוכנים כדי ש"לא יהיו בעיות", לדבריה."

כמובן שהשמועה עושה לה כנפיים וגם "המתגיירים בעצמם מתחננים אלי שאקבע להם תאריך להרכב המקל, גם הם בעצמם יודעים שהחיים הרבה יותר קלים במעמד הזה."

כולם עוברים גיור

את העדות הזו כותבת אותה מורה המלמדת ב'אולפני עמי לגיור' הנחשבים כמקום רציני לגיור. אפילו מבקר המדינה שיבח אותם בדו"ח החמור על מערך הגיור בישראל, בכך שהם מלווים אישית כל מועמד עד לבית הדין.

אותה מורה ממשיכה בתיאור המצב הבלתי נסבל בבית הדין: "אתמול קרה מקרה ממש קיצוני. ניגש תלמיד שאנו מלווים מעל לשנה. אני יודעת שהתלמיד מחלל שבת באופן קבוע."

איך היא יודעת, אותו מתגייר, פעיל מאוד ברשתות החברתיות במהלך כל השבת. "הצגנו זאת בפני הדיינים, הצגנו עוד נתונים שמראים שהוא סתר את עצמו פעמים רבות ואנו בטוחים מעל לכל ספק שהאדם לא קרוב למצוות. (בשבת לפני הגיור הוא חילל שבת!)" אלא שבבחינה מול הדיינים, המועמד הבריק וידע את כל התשובות לשאלות הידע שהוצגו בפניו.

"לאחר ויכוח מר בין שני דיינים, כשראש ההרכב שב והתעקש, נאלץ הדיין האחר לוותר – והמועמד עבר." בית הדין במודע גייר מישהו כשברור לו שהוא לא מתכוון לשמור מצוות. איך הוא עשה את זה? אפילו הוא לא יודע.

"אני, כואבת ומיוסרת מאז המקרה", מתארת אותה מורה, "טלפנתי לטלפון האישי של הדיין שסבר כמותנו ושטחתי בפניו את כאבי. פנה אלי הדיין ואמר: "אני איתך, גם ליבי כואב. אך את יודעת, כמו כולם, שידי כבולות בהרכב הזה… מה אני יכול לעשות". מאוחר יותר הוא ניסה לייעץ לי איך לנסות בכל זאת לתמרן את העניין כדי לערוך דיון מחודש, על אף שההחלטה כבר נפלה."

את העדויות האלה שלחה אותה מורה לרבנים חשובים בציונות הדתית כשהיא מבקשת עצה מה לעשות. "מה אני, כמורה שנחשפת לדברים מן הצד, יכולה לעשות? רשימת התלמידים שעברו תחת ידי גיור והיום רחוקים מקיום מצוות- הולכת ומתארכת- כולם כולם עברו גיור עם ההרכב הנ"ל."

אותם רבנים דרשו ממנה לפנות בדחיפות למועצת הרבנות הראשית לישראל, עם העדויות כדי שזו תבדוק מה קורה באותו בית הדין. אבל מה יכולה לעשות אישה ישרה מול דיינים שהם בעלי הסמכות?

את העדות הזו קיבלו מספר רבנים בציונות הדתית שכאמור כבר שוחחו עם אותה מורה והעבירו את הסיפור הזה הלאה אל נשיאות בתי הדין ואל מועצת הרבנות הראשית. ייתכן ומדובר במקרה ספציפי אבל אותה מורה שנמצאת בתחום הגיור, כבר הרבה שנים כותבת בצער:

"רשימת המתגיירים שעברו תחת ידי והיום אינם קרובים למצוות הולכת ומתארכת. אני מיוסרת. כ"כ מיוסרת. לאחר קשר עמוק ומשמעותי יחד עם לימודים רציפים בכיתה הם זונחים את דרך החיים עליה הצהירו והתחייבו במעמד בית הדין. האם אני, המורה המגישה אותם למעמד בית הדין, צריכה להיות במקום כזה, על אף שפעם אחרי פעם אני נחשפת למקרים קיצוניים כמו אלה?"

"האם אני צריכה להיות במקום כזה בעייתי מוסרית? אולי אני זו שמסייעת לאותם גרים לעקוף את המערכת ולהתגייר על אף שהם אינם קבלו עול מצוות מעולם?".

ככה נשמעת עדות של מורה באולפן גיור. אחרי הדברים האלה, צריכים להזכיר שמבקר המדינה יוסף שפירא בדו"ח שלו בנושא הגיורים, כתב שבמדינת ישראל לא מגיירים מספיק, ודרש להגדיל את מספר הגיורים בשנה. אם זה המצב הנוכחי בבתי הדין לגיור כיום, מה הולך להיות כשיגדילו את המכסה?

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
28 תגובות - 28 דיונים מיין לפי
1
למערכת סרוגים
| 11-06-2013 22:32
הנושא חשוב וראוי, אבל מינימום של אתיקה עיתונאית זה לפנות לקבלת תגובה רשמית מאולפני הגיור "עמי" לאחר שנגחתם בהם.
2
די לצביעות יהודים מסורתיים וחילונים הגר לא שונה מהם
עמי | 11-06-2013 22:47
הוא רוצה להתגייר כמו החברה הישראלית ודי לכפיה הדתית . יותר טוב שישא יהודיה בקפרסין כגוי ???
3
רפורמים עם כיפה סרוגה,חבל.
יוסף | 11-06-2013 22:54
4
עמי - זו ממש לא צביעות. זו ההלכה.
דניאל | 11-06-2013 22:57
גיור הוא מונח הלכתי מובהק, לא אזרחי. על-פי ההלכה, כל יהודי חייב בקיום מצוות. אין דבר כזה "מסורתי" ו"חילוני" בהלכה. אחד הכללים של הגיור הוא שהמתגייר יקבל עליו עול מצוות. מי שלא קיבל אלא בפיו, ורימה את בית הדין - גיורו שווה כקליפת השום. מי שכבר יהודי, נשאר יהודי למרות שהוא לא שומר מצוות. ובכלל - מה מפריע לך שהוא יהיה גוי? יש לו את כל הזכויות האזרחיות שיש לאזרח יהודי.
5
לא ראוי לפרסם כתבה בלי שמות
יוזלמוזל | 11-06-2013 23:17
אם יש הרכב אחד (או שניים או 100) שמזלזלים בהלכה, צריך לפרסם את השמות. אחרת הפכתם את כל הרכבי בית הדין לחשודים.
6
ל-1
אבי | 11-06-2013 23:35
התלונה היא כנגד בית הדין ולא עמי
7
אכזריות לשמה
דורון | 11-06-2013 23:42
לגייר בכלל זה לא דבר שמבורך לעשות משום שבמידה וה"גר" עובר את התהליך מקבל את הגיור שלו אבל עובר על כל העבירות שבתורה אזי הדיינים המגיירים יתנו את הדין על שהתאכזרו לגוי. גוי חייב בשבע מצוות בני נח וע"י קיום שבע מצוות אלו יזכה לחיי העולם הבא בדרגתו של גוי השומר על מצוות אלו. לעומת זאת גר שלא שומר קלה כבחמורה יענש על כך בצורה כזו שאת כל כעסו וכאבו יפנה כלפי הדיינים שהתירו לו להתגייר אף על פי שידוע היה לפניהם כי אים בכוונתו להפוך ליהודי אמיתי.
8
אם זה נכון אין להם חלק באלקי ישראל ומצוה לפרסם אותם
ניחוח | 11-06-2013 23:42
ברבים ולהדיחם מהתפקיד הרם!
9
בשביל זה בדיוק נבחר בנט ולפיד
משה | 11-06-2013 23:53
מדוע תלינו הרי בשביל להפוך את היהדות "ליהדות מתקדמת" פתוחה ליברלית ונאורה בחרתם להציב את הסמן הדתי ביותר שיש בציונות הדתית שייצג אתכם קרי - לפיד ובנט, כנראה שזה מה שאתם מחפשים ביהדות. והמורה הזו היא בכלל חריגה ולא מתקדמת
10
רש"י שדין מחלל שבת כדין כעובד עבודה זרה !
חיים | 12-06-2013 0:41
קבעו חז"ל שמחלל שבת דינו כגוי !!!
11
ספור מחריד...
| 12-06-2013 1:02
אשה התקבלה כעובדת חדשה במקום עבודה בארה"ב. שמעתי אותה מספרת שהיא היתה בישראל, התגיירה, התחתנה עם ישראלי, ילדה שלשה ילדים, התגרשה, וחזרה לארה"ב. עכשיו היא חוזרת לדת הנוצרית המקורית שלה. אחרי שבוע שמענו שהיא נהרגה בתאונת דרכים עם שלשת ילדיה. אף אחד לא עושה טובה למגויירים המזוייפים האלה.
12
אז המורה מבינה בהלכות גיור יותר מהרבנים?
יהושע | 12-06-2013 2:18
לפי הגיון המאמר, המורה יותר בקיאה בהלכות גיור מהדיינים. אולי היא צריכה לקבל את ההחלטות במקום הרבנים? לעדות אחת אנונימית של אדם אחד לא צריך להיות יותר מדי משקל, כל הסיפור הזה כפי שהובא כאן יותר מעיד על "סרוגים" מאשר על בית הדין הרבני
13
אוי להם מיום הדין
שלמה מאיר | 12-06-2013 7:29
מי מינה את הדיינים מהסוג והרמה הזאת לצערי ישנם דיינים פקידים בסוכנות שמונו ע״י אחד הרבנים הראשיים הקודמים שכל חפצם לגייר כשאישתו מנהל אולפן גיור מתוקצב ע״י הממשלה והוא המגייר האים זוהיא תורתינו בושה וחרפה בזמנו הרב עמר קיבל תלונה ולדעתי העביר אותה אולי בגלל ...
14
מה הבעיה?
המגייר הראשי | 12-06-2013 7:49
מה הבעיה עם זה שבשבת שלפני הגיור הוא לא שמר שבת? מצויין! גוי ששבת חייב מיתה. השאלה היא רק מה הוא יעשה בשבת שאחרי הגיור. ואם הוא אומר שלפני הגיור הוא לא שמר שבת רק משום שהוא עדיין היה גוי, ומעתה הוא ישמור שבת - מה הבעיה? השאלה שצריכה להשאל היא לא האם הוא שמר שבת בשבת שלפני הגיור, אלא האם הוא ישמור שבת מהגיור והלאה.
15
בזכות בנט שליט"א ולפיד עוד במדינה, כבר לא יצטרכו גיור
| 12-06-2013 7:50
בס"ד מורה יקרה ה' ישמרך מי את חושבת שעומד בראש המוסד שנקרא דתי לאומי אם לא בנט שמי יודע מה ב כלל בעיניו הדת, ה' ירחם על ישראל לא פלא שיש שונאים בתוכנו, וערב רב, ה' ירחם עלינו מהם, ואותם דיינים אוי להם ואוי לחייהם מי יודע מידתו של הקב"ה היא מידה כנגד מידה ואני חוששת לכתוב אבל העונש שלהם יהיה חמור מנשוא ושרק לא יפגעו מכך ילדיו, שבסופו של דבר יתחתנו עם אותם גיורים שמחללים את השבת ואת תורתנו הקדושה.
16
ל-2
אור | 12-06-2013 7:52
אתה אהבל ברמות!
17
נו מה הפלא הרי גם אתם המזרוחניקים לא מקיימים את התורה
חרדית | 12-06-2013 8:01
כולה. ולוקחים רק חלקים ממנה ורק מה שנוח! אבוי לנו שתשבו בראש הרבנים !!! משיח יותר מזה לא יכול להיות מחכים לך!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
18
ל17
דת"ל | 12-06-2013 8:13
למה את חושבת שהתורה של המיזרוחניקים היא לא תורה הם שומרים מצוות כמוך ואפילו חלקם יותר ממך ואת רואה שזה רק הרכב מסוים אז למה להוציא לעז על חלק גדול מעם ישראל
19
זה כלל אינו גילוי חדש
יצחק | 12-06-2013 8:34
הדברים ידועים לכל מי שמתעסק בתחום. עבדתי גם כמתרגל לבחינות בסוכנות היהודית . וגם בצבא הייתי צריך להפנות חיילים ל"נתיב" וכל מי שנמצא שם יודע בדיוק שכל מטרתם של רוב (לא כולם ישנם כמה צדיקים) המתגיירם הם או חתונה (80 אחוז) או חופש מהצבא (נתיב) ואין להם שום כוונה לקיים תורה ומצוות. ולמרות זאת מגיירים אותם.
20
17עלובת נפש התורה לכם לפטור ושנור קרדום לחפור בה במירמה
חגי | 12-06-2013 8:36
21
מה הכונה?
תגובה ל13 | 12-06-2013 8:40
22
זה לא ברור ע"פ ההלכה, עיינו מעט בפוסקים...
... | 12-06-2013 9:25
צריכים ללמד את הגר "מקצת מצוות קלות ומקצת מצוות חמורות", "ואין מרבים עליו ואין מדקדקים עליו", מפני שאפילו גר שכוונתו טהורה, אם ישמע בבת אחת את כל המצוות והדקדוקים, עלול הוא לחשוש שאין בכוחו לעמוד בשמירתם (ב"ח, ש"ך). וכפי שאמרו חכמים (יבמות מז, א): "מודיעין אותו מקצת מצוות קלות ומקצת מצוות חמורות, ומודיעין אותו עוון לקט שכחה ופאה ומעשר עני. ומודיעין אותו עונשן של מצוות, אומרים לו: הווי יודע שעד שלא באת למדה זו (להיות יהודי), אכלת חלב - אי אתה ענוש כרת; חיללת שבת - אי אתה ענוש סקילה; ועכשיו, אכלת חלב - ענוש כרת, חיללת שבת - ענוש סקילה. וכשם שמודיעין אותו עונשן של מצוות כך מודיעין אותו מתן שכרן. אומרים לו: הווי יודע שהעולם הבא אינו עשוי אלא לצדיקים, וישראל בזמן הזה אינם יכולים לקבל לא רוב טובה ולא רוב פורענות. ואין מרבים עליו, ואין מדקדקים עליו". וכן נפסק ברמב"ם (הל' איסורי ביאה יד, ב) ובשולחן ערוך (יו"ד רסח, ב).
23
האם זה לשון הרע או הוצאת שם רע? בלי לקבל תגובה ???
ישראל | 12-06-2013 10:00
תתביישו לכם "המערכת" כשאתם מפרסמים את הדברים ככה , ללא נסיון לקבל תגובה, לא של בית הדין לא של הרב הראשי לא של הרבנות הראשית לא של אף אחד, אתם חוטאים חטא גדול. והאמירה "אותם רבנים דרשו ממנה לפנות בדחיפות למועצת הרבנות הראשית לישראל, עם העדויות כדי שזו תבדוק מה קורה באותו בית הדין. אבל מה יכולה לעשות אישה ישרה מול דיינים שהם בעלי הסמכות?" לא מקובלת ולא נכונה. אם הדברים נכונים היא יכולה לפנות ישירות לרבנות הראשית לרב הראשי הספרדי או האשכנזי ולהעיד בפניהם על הדברים והם יקשיבו לה, ויבררו את הדברים, ויעשו את הנחוץ תקון לדעתם. - הרי הם לא חשודים שהם " ד"לים " או שהדברים לא מדוייקים?? או שרק מחפשים דברים להתריס בגלל המאבק על הגיוס?? או שלקחתם משהו ישן ומיחזרתם?? או שאתם סתם פושעים שמחפשים ללכלך ולא מחפשים את האמת?? או שתתקנו עכשיו ותורידו את הכתבה ותלכו לקבל תגובה מהרבנות הראשית והרבנים הראשיים, ואולי אפילו מה"דיין" הנכבד שמואשם בכך, שיסביר את שיטתו
24
אכן בית של גויים..
י. | 12-06-2013 11:11
25
כנסו אחיםםםםםםםםםם שלי....
חוזר בתשובה שרואה... | 12-06-2013 12:11
כאחד שמסתובב המון במגזר החרדיחסידיליטאידתי לאומי כחלק מעבודה יום יומית לצערנו הגדול מאוד מאוד מי שזז מההלכה וכל היום מחפש הקלות בסופו של דבר נראה גוי לכל דבר שהמגבעת לו קובעת המעיל לו מועיל וגם לתיש יש זקן.... רק פחדנים לא מסוגלים להתמודד מול האמת המוחלטת ומנסים לכופף וכוכף קרי: ל---פיד,ב---נט,נ---תניהו ותריי"ג מצוות שמרתי.
26
חבל מאד
יעקב | 12-06-2013 23:27
רצוי מאד לדעת מי בית הדין הזה כדי שלא יגרום חילול השם, בפרט שהדברים נכתבו על ידי מורה מוסמכת והדברים הועברו למועצת הרבנות הראשית כמו שהכתבה אומרת - כנראה הדברים נכונים, אחרת לא היו נכתבים... חבל שזה המצב!! למען עם ישראל!! אני מקווה שזו מעידה רק של בי"ד אחד ולא של כל המערכת..
27
ל22, אז כן לומר לו שמחלל שבת דינו סקילה? או שזה לא פולי
הזוי | 13-06-2013 18:19
פוליטקלי קורקט? ומה אם הוא מחלל שבת שדינו סקילה (לו היה יהודי)? כסיל מחריש - חכם יחשב.
28
המורה נכשלה אם רבים מתלמידיה לא שומרים מצוות:
מורה ותיקה באולפן | 19-06-2013 0:39
מדוע המורה לא מסיקה מסקנות ועוברת לתחום תעסוקה אחר? וכי הכסף יענה את הכל? ולגבי האב"ד הציוני דתי עם המשנה הסדורה- אם יש בעיה לאתר סרוגים אם משנתו. מדוע אתם לא מנסים להתמודד עמו עם טיעונים הלכתיים מסודרים? אולי כי לכם ולמורה אין משנה סדורה אלא רק צהובה?