אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

רבנים לבנט: תמיכה בחוק שטרן תביא לפילוג

רבנים בציונות הדתית מחריפים את הטון נגד הגדלת הגוף הבוחר את הרבנים הראשיים לישראל. במסר שהועבר לבנט הם אומרים לו כי בעוד הרב סתיו נהנה מתמיכת רבנים ב'חוק שטרן' אין אף תומך. "נלך עם זה עד הסוף, עד כדי פילוג".

רבנים לבנט: תמיכה בחוק שטרן תביא לפילוג
  הרבנים לוחצים. בנט (פלאש90)

רבנים בציונות הדתית מחריפים את הטון נגד החוק להרחבת הגוף הבוחר הידוע כ'חוק שטרן'.

הצעת החוק של ח"כ אלעזר שטרן מ'התנועה' מבקשת להגדיל את הגוף הבוחר את הרבנים הראשיים לישראל ב-50 אנשים באופן שיכלול יותר נשים ויותר 'נבחרי ציבור' חילוניים.

בשבועות האחרונים מנהלים רבני הציונות הדתית מלחמה חריפה נגד החוק, מה שהוביל לכך שבהצבעה על החוק בקריאה טרומית, נעדרו 9 חברי הבית היהודי מתוך 12 ולא באו לתמוך בחוק שעבר ברוב גדול.

אלא שמאז תקוע החוק בשל וטו שהטילו בבית היהודי, בשל מה שהם מכנים ניסיון של נתניהו להתערב בבחירת הגוף הבוחר, וכרגע החוק תקוע בועדת הכנסת שאמורה להכריע איזו מהועדות תטפל בהכנתו לקריאה ראשונה.

בינתיים נמשך הלחץ על הבית היהודי שלא לאשר את החוק. ל'סרוגים' נודע כי לאחרונה פנו רבנים בציונות הדתית לנפתלי בנט ודרשו ממנו לעשות הכל כדי שהחוק לא יעבור. במסר שהועבר לבנט נאמר כי ההתנגדות ל'חוק שטרן' היא חזקה "נלך עם זה עד הסוף עד כדי פילוג."

הרבנים הסבירו לבנט, כי בניגוד לבחירת הרב סתיו שזכה לתמיכה של רבנים בציונות הדתית, ל'חוק שטרן' אין תמיכה בקרב הרבנים, ואף רב לא תומך בהגדלת הגוף הבוחר. בעבר כבר הודיעו הרבנים כי אם יעבור חוק שטרן הם יפעלו להחרמת הבחירות ולא יבואו לבחור או להבחר. אך כעת האיום מופנה ישירות לנפתלי בנט.

בשבת האחרונה פרסם הרב שלמה אבינר 'קריאה גדולה לכבוד הרבנות הראשית לישראל', בה כתב כי הרבנות הראשית היא אינה פקידות מטעם הממשלה ואינה אינה רבנות מטעם, אלא היא רבנות חופשית מכח התורה. ובהמשך הביא ציטוט מדברי הרצי"ה "שעל התערבות גורמים ממשלתיים בבחירת הרבנות הראשית יש דין יהרג ואל יעבור" וסיים את קריאתו במילים: "לא נוכל להסכים בשום פנים להעברת הגוף הבוחר או חלק ממנו לאנשים רחוקי תורה ורחוקי מצוות. אלא המכון העליון של התורה חייב להיבחר מתוך אנשי התורה."

בבית היהודי החליטו בעבר, לתמוך בחוק שטרן בועדת השרים לחקיקה, אך כעת נראה כי גם בתוך הסיעה, נשמעים הקולות המתנגדים. ח"כ מוטי יוגב כינה הבוקר את החוק "פרובוקציה שנועדה לקעקע את מעמד הרבנות הראשית לישראל, ולפגוע במפלגת הבית היהודי וברבניה ולכן לא יקום ולא יהיה."

והוסיף כי "מפלגת הבית היהודי תדע לשלב נשים בגוף הבוחר את הרבנים הראשיים גם מבלי לשנות את הרכבו, כפי שידענו לשלב נשים בוועדה למינוי דיינים בחוק אותו הציעה ח"כ שולי מועלם."

בבית היהודי סרבו להגיב לידיעה ואמרו כי בינתיים על חוק שטרן מוטל וטו והוא כרגע לא עומד על הפרק.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
להבליט את דעת הרב מדן והרב בלומנצוויג בנושא
| 04-06-2013 16:50
2
הרב שרלו תומך
יצחק | 04-06-2013 16:54
לא בקדנציה הזאת אלא בבאה, אבל עקרונית תומך בחוק
3
פילוג, חרם, יהרג ובל יעבור, איסור חמור, ניאו רפורמים
אני | 04-06-2013 16:58
די. אתם לא שמים לב עד כמה אתם ממאיסים את עצמכם על הציבור. מי שיהרוס את הצלחה של הציונות הדתית זה כנראה מי שמתימר להיות המנהיגים הרוחניים. שבענו פילוגים. התפלגו ועיזבו אותנו בשקט ! היפרדו נא מעלינו ! ואל תשכחו גם להקים מיפלגה משלכם ושלא תבואו "להתאחד" לפני הבחירות הבאות בשם האחדות.
4
בואו נהיה ילדים גדולים ונלמד לכבד את הרבנים השונים ממנו
די כבר לפלגנות | 04-06-2013 17:24
אין לנו כבר כח וחשק לדברי הפלגנות הללו, פשוט התסריט חוזר על עצמו. אל תנסו לכפות את דעתכם, ונסו לכבד דיעות של רבנים אחרים
5
סתיו יטורפד גם כך
| 04-06-2013 19:20
שום דיין+ רב + ראשי מועצות דתיות יצביע עבורו בגוף הבוחר. לא סובלים אותו, ואת התנהלותו היח"צנית, , ובנוסף מעריכים את רמתו התורנית כשטחית ביותר...
6
"רבני הציונות הדתית"
יהודה | 04-06-2013 20:43
מי אלו המסתתרים מאחורי הכותרות המפוצצות הללו.. מי אילו רבני הצינות הדתית? להוציא הרב אבינר המופיע בצורה גלויה ומפורשת מדובר כנראה בחבורת רבנים פלאקטיים המפחדים לעורם ולכן ככה נראת הציונות הדתית על רבניה ופוליטיקאיה.. לבריאות..
7
מי שם על הרבנים בכלל? שבו בשקט!
דוחפים את האף | 04-06-2013 22:00
8
עדיף פילוג!
| 04-06-2013 22:02
9
בחירה ברב סתו היא כשלעצמה פילוג יחצן כובש את ישראל סבא
עקיבא | 05-06-2013 0:04
זו התרשמותי מהרב סתו ואסור לטפח צפיות : כתיבה שטחית ורדודה במרדד הפופוליזם . לא סיני ולא עוקר הרים אלא חוצב בתקשורת בכלים היאים לחילוניות. עצם הגעתו לתפקיד היא המהפכה בשאר הזמן כרגיל הוא ימשיך להנות מזיו שכינת עצמו כרב מחמד לשולי החילוניות המתרפקת על דוגמת הרב לאו ויקבלו אותה מניטורית ורדודה להויתם . זו אינה דמות ישראל סבא ולכן בשורה רעה לתורה וליהדות ועל זה במהירות תפיסתו מצר הרב עובדיה והפעם מה לעשות שבעומק העניין הוא צודק ובגדול !!! תהיה זו בחירה לביטוי המהפך הפוליטי ובכיה לדורות . היו סמוכים לא תקום ולא תהיה. האשכנזים אוכלים אותה פעמים אחרי מצגר יבוא הסתו בושה וחרפה להם .