אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

האם הרב הקוק השווה את בתי הספר לנוער לבתי סוהר?

ספר חדש חושף אגרות חדשות שכתב הרב קוק. אחת האגרות מופנית לבתו של הרב קוק בה הוא מתייחס לפער הרוחני בין לימוד מתוך הספר להקשבה לטבעיות החיים. באותה אגרת משווה הרב קוק את בתי הספר לבתי סוהר. הספר עוסק בתפיסותיו של הרב קוק בענייני נישואים.

האם הרב הקוק השווה את בתי הספר לנוער לבתי סוהר?

ארגון אור האורות, העוסק בהפצת תורת הרב קוק, הוציא לאחרונה ספר חדש הנקרא 'רעים אהובים'. הספר כולל תורות וסיפורים מהרב קוק, בענייני חופה, נישואין וקדושת המשפחה.

ספר זה מצטרף לספרים הקודמים שיצאו בהוצאת 'אור אורות', ובהם: 'אור הברק' – על פעילות הראי"ה קוק בהקמת העיר בני ברק, וספר על בית הכנסת 'החורבה' בנשיאות הרב קוק.

האגרת המצונזרת

הספר 'רעים אהובים' עוסק במגוון נושאים, שעד היום לא זכו לסקירה מקיפה, ביניהם: היחס בין איש לאשה, בניית המשפחה, שלום בית, אהבה, ועוד.


הספר מחולק לשלושה חלקים מרכזיים. בחלק הראשון מופיעים דברי תורה שכתב הרב קוק בנושאי חתונה ונישואין. הדברים לוקטו מתוך ספרים רבים, כולל מקורות נדירים ולא מוכרים. בין היתר מובאת אגרת מרתקת שכתב הרב קוק לבתו הצעירה, בה הוא מתייחס לפער הרוחני שבין לימוד מתוך ספרים לבין הקשבה לטבעיות החיים. אגב, מפאת הטענות הרדיקליות המוזכרות באגרת זו, ובהן גם השוואת בתי-הספר ומוסדות הלימוד ל… 'בתי סוהר'(!), – השמיט הרצי"ה קוק את האגרת מהספר 'אגרות הראי"ה', ועד היום היא לא פורסמה בשלמותה.

חסד ללא גבולות

בחלק השני של הספר נמצא אוסף של סיפורים מעניינים על הרב קוק, בהקשר של חתונה ונישואין. הנהגות מיוחדות של הרב קוק בענייני חתונה, חתונות שערך הרב קוק בשכונת 'מאה שערים', וגם… שידוכים שנעשו ביוזמתו של הרב קוק.

מעניין לציין כי חלק מהסיפורים הינם עדות מכלי ראשון  מפי אנשים החיים עמנו כיום, אשר זכו לפגוש את הרב קוק בצעירותם. בין היתר מסופר על הרב יוסף שלום אלישיב שליט"א, שע"פ הצעת הרב קוק השתדך עם בתו של ר' אריה לוין זצ"ל, ומי שערך את חופתו היה לא אחר מאשר הרב קוק.

הסיפור המפתיע ביותר, לדעתי, הוא הסיפור על חתונת בתיה מרים, בתו של הרב קוק. היא התחתנה עם הרב שלום נתן רענן זצ"ל, שלימים כיהן כראש ישיבת 'מרכז הרב'. העולם היהודי כולו התרגש לקראת החתונה, מה שבא לידי ביטוי במאות מכתבי ברכה שקיבל הרב קוק מאנשים שונים ומגוונים מכל רחבי תבל. החתונה התקיימה בחודש סיון תרפ"ח, ובה נכחו כל רבני ירושלים ונכבדיה. הייתה זו חתונה מלכותית של ממש, ואירוע נדיר במינו. והנה, באמצע החתונה, נעלם אבי הכלה – הרב קוק. בתוך כל ההתרגשות והשמחה, עזב הרב בחשאי את האולם, ויצא לרחוב. הוא הלך אל סימטא צדדית, ושם רקד (הרב הראשי לישראל!) עם כמה הומלסים, לקול צלילי כינור של אחד מהם…

בעיני, מדובר בזוית  מרגשת ולא מוכרת של הרב קוק, כדמות של חסד צרוף, ללא גבולות של זמן או מקום.

חתונה בלי אבא

בחלק השלישי מובאות אגרות ששלח הרב קוק למקורביו, לרגל שמחות-נישואין שנערכו אצלם. בין היתר יש שם אגרות שכתב הרב קוק לבנו הרצי"ה לרגל חתונתו. באותה תקופה התגורר הרצי"ה בפולין, ושם נערכה חתונתו בהעדרו של אביו, ולא נותר לרב קוק אלא לשלוח את ברכותיו מרחוק.

ועל מה יהיה הספר הבא של 'אור האורות'? חברי הארגון מעדיפים שלא לגלות, ורק לאחר הפצרות מרובות הם רומזים כי לקראת ח"י תשרי תשע"א (שבמקרה הוא גם יום ההילולא ה-200 של רבי נחמן מברסלב) יצא לאור ספר חדש. עד אז נצטרך לחכות…

לרכישת הספר 'רעים אהובים': יחיאל 0527602087

או במייל: [email protected]

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
מגניב!
מנחם | 01-07-2010 15:57
איפה קונים את הספר הזה?