אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בני קצובר לסרוגים: "דחיית הריבונות תוכיח שהאזהרות חדרו"

רגע לפני תאריך היעד לריבונות, בכיר ההתיישבות בני קצובר הזהיר בראיון לסרוגים מהסכנות בתכנית טראמפ: "מצפים שהממשלה תחיל ריבונות, אך לא במסגרת התכנית הזאת"

"דחיית הריבונות תוכיח שהאזהרות חדרו"
  (צילום: יונתן זינדל\פלאש 90)

יום לפני תאריך היעד של ראש הממשלה להחלת הריבונות ביהודה ושומרון, המחאה בימין נגד התכנית מגיעה לשיאה. בראיון לסרוגים בני קצובר, ממקימי גוש אמונים ולשעבר יו"ר ועד מתיישבי השומרון, סיפר הערב (שלישי) על תחושותיו לקראת קבלה אפשרית של מתווה "עסקת המאה" האמריקנית וההשלכות המסוכנות של המהלך.

(צילום: רועי אברהםלע"ם)

"אנחנו במתח לקראת מחר. אם חלילה התכנית תתקבל, אנחנו נהיה מוכנים למה שיתרחש" אמר. "אני מאד מקווה שמחר לא תתקבל החלטה, זה יהיה סימן שכל פעולות המחאה והאזהרות מהסכנה של התכנית חדרו. אבל גם אז, אסור לנו לשבת על זרי הדפנה".

"כפי שנאמר אתמול – התאריך לא קדוש" הוסיף וטען קצובר. "נתניהו עדיין בוחן ומתלבט, יש כנראה לחצים לא קטנים עליו לכך שהתכנית היא באמת סכנה גדולה. התכנית כוללת גם הסכמה למכור חלקים ממדינת ישראל לגורם זר, שיקים מדינה פלסטינית שתהיה עזה 2, וגם תכניס יישובים רבים למצב כמעט בלתי אפשרי".

"עדיין מתלבט". נתניהו בפגישה עם שליחי ארה"ב היום (צילום: חיים צ"ח\לע"מ)

לדבריו, "האמריקנים אמרו בצורה נבזית שמי שירצה יוכל להישאר – אבל הם יודעים מה המשמעות של לחיות בשרוולים ארוכים שנשמרים משני צידיהם במעטפת דקה של חיילי צה"ל, כשמאחוריהם מעטפת רחבה בהרבה של שוטרים פלסטינים. זה לחיות בעוטף עזה לעולמי עד. הם יודעים שזה בעייתי להכניס יהודים למצב כזה, ולכן הם מציינים שמי שירצה יוכל להישאר – כשבפועל הם מתכוונים לכך שכדאי להם ללכת".

"ארה"ב רוצה שנאכל את הסוכריה עם רעל"

קצובר טען כי על הממשלה להחיל ריבונות ללא קשר לתמיכה האמריקנית והתכנית המוצעת. "כיום, התכנית היא אסון. שלא יהיה אי בהירות על זה. אנחנו נדרשים לתמיכה אמריקנית, אך התנאי שלהם היא שנתמוך בכל התכנית, שתדרוש מאיתנו לאכול את הסוכריה עם רעל – וזה אסור שיקרה" הבהיר. "הבאנו את זה לתודעת רה"מ, ואני מקווה מאד שהדחיות הן כתוצאה מהכרה שהתכנית רעה מאד לעם ישראל".

עוד באותו נושא

נתניהו: "נמשיך לעבוד על הריבונות בימים הקרובים"


5

"יחד עם זה, אנחנו כן מצפים שהממשלה כן תחיל את הריבונות על יהודה ושומרון, או חלקים ממנה, שלא במסגרת התכנית הזאת" המשיך וציין. "ברמה העקרונית אפשר לעשות זאת – כפי שעשה לוי אשכול על ירושלים ובגין על רמת הגולן. אם העם היהודי יאזור קצת אומץ, הוא יכול לעשות מהלך כזה, למרות שיש איומים מכל כיוון אפשרי בעולם. אם העיתוי הנכון נמצא, לא יקרה שום דבר".

לטענתו, "המפתח הוא בדעת הקהל הישראלית, שמבינה שחצי מיליון התושבים שחיים שמה צריכים מערכת חוקים ישראלית ולא ירדנית. אם ישראל תבין שזה נחוץ, גם העולם ישלימו עם זה, כפי שהשלימו בעבר עם מערב ירושלים והגולן – וגם לא תבעו שנסתלק משמה".

"ערך האחיזה עולה על ערך הריבונות"

בהמשך התייחס למאמצי הקמת היישוב מעלות חלחול, אשר לדבריו מגיעה גם כתגובה למתווה האמריקני המוצע לריבונות. "ישראל נקלעה למצב של בושה. לפני 20 שנה היא נכנעה ללחץ האמריקני והבטיחה לא להקים יישובים חדשים ביהודה ושומרון. מאז הפלסטינים לא קיימו דבר ממה שהבטיחו, ורק ישראל נאמנה לאמריקנים" הסביר. "עצם ההבטחה היא מבישה, אבל הגיע הזמן להסיר אותה. העם בונה את ארצו, ואנחנו כאן בשביל לבנות את ארצנו".

המחאה נגד התכנית האמריקנית (צילום: יונתן זינדל\פלאש 90)

"מה שאנחנו עושים במעלות חלחול הוא התשובה הכי נכונה לכל הבלבולים שמתרחשים סביבנו בעניין הריבונות" טען. "האמריקנים לקחו בתכנית שלהם 30 אחוז השלמה ל-70 אחוז בתחומי מדינת ישראל. הם לא היו מעיזים לעשות את זה לאף מדינה אחרת בעולם – לקחת את המפה שלה ולחתוך אותה, להציג שטחים ריבוניים כמיועדים למסירה לגורם זר. אין דבר כזה שלעם משחקים במולדת, רק לנו מעיזים לעשות את זה. אם צריך לבחור, הערך של האחיזה עולה על הערך של הריבונות – כי דרך אחיזה חזקה ניתן להגיע לריבונות".

למרות שמעלות חלחול ממוקמת בשטח המיועד לפי "עסקת המאה" למדינה פלסטינית, קצובר אומר שהוא לא חושש מפינוי של היישוב. "יש פה עשרות משפחות שיכולות לגרור סביבם עוד מאות ואז עוד אלפים. אם פעולות העלייה מלוות באלפי אנשים, נתניהו יבין שהוא לא יכול לפתוח מערכה כזאת. בעיקר אם יצטרפו חברי כנסת, העניין יהפוך ליותר בעייתי – עד שהוא יאלץ להתקשר לידידו טראמפ ולהגיד שהוא לא מסוגל לעשות את זה מבחינה ציבורית ומוסרית. כך נוכל לחדש את האחיזה. דווקא בגלל כל הרעש, צריך להתבונן איך מסכלים ערכית את סכנות העקירה מיהודה ושומרון".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
וְהוּא מְהַשְׁנֵא עִדָּנַיָּא, וְזִמְנַיָּא,
מאיר -עברי אנכי | 30-06-2020 19:00
כל אחד שיעלה או יקבל תוכנית שלום שתרמז אפילו חלוקה לארץ הקודש, שישראל תמסור אפילו גרגר אדמתה לשלום , תסבול את זעמו ושיפוטו של אלוקים. וְהוּא מְהַשְׁנֵא עִדָּנַיָּא, וְזִמְנַיָּא, מְהַעְדֵּה מַלְכִין, וּמְהָקֵים מַלְכִין. דניאל 2:21