אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מרכז כפיים במועצת בנימין יסגר: "נראה שהתושב לא בעדיפות העליונה"

מרכז כפיים שבמועצת בנימין נסגר לאחר שנים בשל היותו לא רווחי. גורמים במועצה: "החלטה תמוהה". תושב: "מתקטננים על 150,000 שקלים שהם כלום לעומת המיליונים שמגלגלים במועצה"

מרכז כפיים במועצת בנימין יסגר: "התושב לא בעדיפות"
  נגרות, אילוסטרציה (Miriam Alster/Flash90)

לאחר כחמש שנים מרכז כפיים ביישוב פסגות שבמועצה אזורית בנימין יסגר. המרכז הביא עיסוק בעבודת הכפיים לבני נוער ובני הגיל השלישי במגוון תחומים, בהם נגרות, ריתוך, מסגרות, צורפות ועוד.

הרעיון מאחורי הקמת המרכז היה לתת מענה לתלמידים תיכוניים מבחינה מקצועית, כפיצוי על 'היעלמות' המסלול המקצועי מבתי הספר התיכוניים. המקום נתן מענה לישיבות, אולפנות חטיבות ביניים ונוער נושר – כאשר המנעד נע בין תלמידים מצטיינים ועד נוער בסיכון.

במגזין הדיגיטלי של מטה בנימין נכתב על המרכז כי הוא: "הוקם במטרה לתת מענה לתלמידי מוסדות החינוך בבנימין – אולפנות, ישיבות ועוד – להם מתאפשר לחוות בו את חדוות היצירה האמנותית במלוא הדרה. המרכז הוקם בכדי שנוכל לתת לכל תלמיד גם מענה מקצועי, מכיוון שכיום בבתי הספר הדגש הוא בעיקר על התחום העיוני".

בימים האחרונים מועצת בנימין הודיעה לעובדי המרכז כי היא החליטה לסגור אותו בשל היותו לא רווחי כאשר הגירעון השנתי שלו עומד על 150,000 שקלים, כ-12,500 שקלים בחודש.

לדברי גורמים במועצה ההחלטה לעצור את תקצוב המרכז דווקא, כאשר תקציב המועצה עומד על כ-607 מיליון שקלים בשנה נראית תמוהה. לדבריהם המועצה ממשיכה לתקצב גופים גדולים יותר שאינם מניבים לה כספים.

"הגיעו לחרוץ את דינו של המרכז"

לפני ההחלטה לסגור את המקום במרכז ניסו להסביר את חשיבות הפרוייקט לגורמי המועצה, אך לדברי נוכחים במקום, היה נראה כי מראש הוחלט לגזור את דינו של המקום ולסגור אותו. לדברי גורמים שנכחו במקום: "זה היה יום מבוזבז, הם לא הגיעו לראות את המקום אלא לחרוץ את דינו".

ילדה שהייתה בקורס צורפות במרכז אמרה על חשיבות הפרוייקט: "הייתי בטוחה שאני דפוקה בהכל, ופתאום בזכות המרכז אני רואה שאני טובה במשהו. פתאום גיליתי עולם חדש, עכשיו אני יודעת מה אני הולכת לעשות בחיים שלי".

גורמים המקורבים למרכז מסרו לסרוגים: "קיימת שביעות רצון רבה ממרכז כפיים. בין אם זה מהורים, תלמידים, מנהלי מוסדות שמעידים על התהליכים שעוברים התלמידים ברמה האישית, ועוד".

"אחרי הבחירות 'הגיע דור אשר לא ידע את יוסף' מה שנקרא, ראש מועצה חדש ואיתו מנהל אגף חדש. במרכז ניסו להביא את ראש המועצה, ישראל גנץ, ליום חשיפה בזמן שקבוצה פעלה במקום בניסיון לתת לו 'לטעום' מהמקום, אך היה נראה כי זה לא מעניין אותו".

עוד הוסיפו: "רק על הציוד ההתחלתי המועצה השקיעה יותר מחצי מיליון שקלים, זה לקחת משהו בעל ערך ולזרוק אותו לפח. איך יש להם מצפון לעשות את זה? ממש כואב הלב".

חלק מהעובדים לא יודעים שיפוטרו

בישיבה שהייתה בין חברי מרכז כפיים ובין ראש מועצת בנימין, אמר גנץ לחברי המרכז כי ההחלטה על תקצובו תעבור לידי מנהל אגף החינוך שיחליט מה לעשות והאם לתקצב את המקום מהאגף שלו.

לאחר ניסיונות ללחוץ ולשכנע אותו שהפרוייקט שייך למועצה עצמה, אמר גנץ כי 'יש לתת את הדעת שהפרוייקט לא משרת כל תושבי בנימין כולם, ומכיוון שאי אפשר להכניס בתי ספר שלמים למתחם חבל לו על הכסף'.

חברי המרכז ניסו להסביר לגנץ שלא ניתן להכניס יותר מעשרה ילדים, למשל לסדנת ריתוך מבחינה בטיחותית. לחילופין, ביקשו שיתנו להם תקציב גדול יותר כדי שאכן יוכלו לשרת יותר תושבים – אך נענו בשלילה.

אמש הודיע מנהל אגף החינוך שמבחינת המועצה הפרוייקט נגמר, אך ממידע שהגיע לידי סרוגים, למרות ההחלטה לסגור את המרכז, העובדים עוד לא קיבלו מכתב פיטורין, וחלקם אף לא יודע על פיטוריו הקרובים.

"נראה שהתושב לא בעדיפות העליונה"

תושב אחד היישובים מסר לסרוגים: "לחשוב איפה אנחנו במפה הפוליטית, איפה כל אחד מקדם את עצמו, זה לא מה שחשוב. צריך קודם כל לדאוג לתושבים, לראות מה הצורך שלהם, לא לחסל דברים שקיימים ועובדים".

"נראה שהתושב לא בעדיפות העליונה של המועצה, זה ממש צועק. אנשים באגף החינוך עם פנים ברצפה ומתוסכלים שלא מסתכלים על התחום הזה במועצה. עד שיש פרוייקט שעובד, ועובד טוב, אז מתקטננים על 150,000 שקלים שהם כלום לעומת המיליונים שמגלגלים במועצה?"

"נושא החינוך הפך למדיד מבחינת רווח והפסד"

חבר מליאת המועצה אפי שרון מסר לסרוגים: "לצערי הנהלת מועצת בנימין ממשיכה להתנהל בניתוק מוחלט מהשטח, פוגעת בצורה אנושה בתקצוב הישובים ובאיכות החיים של תושבי בנימין".

"עתה בצעד אומלל מחליטה המועצה לסגור את 'מרכז כפיים' שהיווה מרכז שונה וייחודי שאיפשר למאות תלמידי בנימין מכל המגזרים ליצור בעצמם, לגעת בחומר ולזכות בערכים נוספים כל כך חשובים מעבר לכיתה, לוח ומבחנים".

שרון הוסיף: "עצוב שנושא החינוך במועצה הפך להיות מדיד רק מבחינת רווח והפסד ומרכז כזה מדהים נסגר עקב 'גרעון' של 12.5 אלף ש"ח בחודש".

ממועצת בנימין נמסר בתגובה: "המועצה פועלת להקצאת משאביה באופן בו יוכלו להנות מהם יותר ילדים וביותר מקומות. כמועצה חשוב לנו להתאים את התכנים והמשאבים כדי שמספר רב של תושבים שלנו ככל האפשר יוכל להנות מהפעולות והתכניות ואנו פועלים לפי סדרי עדיפויות אלו".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
זה לא הדבר היחיד שמסריח בהתנהלות המועצה
אאא | 02-06-2020 21:32
צריך לפנות למבקר המדינה, יש המון תקציבים שהובטחו לישובים ופתאום הוקפאו, כשארנונה ומיסים לא שוכחים לקחת, אפילו בתקופת הקורונה. משהו פה מסריח
אם אתה לא יודע אל תגיד סתם!!!!!!!
י | 02-06-2020 22:34
כשתהיה ראש מועצה ויהיו לך אלף ואחד דברים על הראש נראה אותך מדבר!!!!!!!!!!!!
2
למה דברים טובים שהמועצה עושה אתם לא אומרים???
י | 02-06-2020 22:37
אל תגידו דברים רעים על המועצה שלנו אם אתם לא אומרים את כלללל הדברים הטובים!!!!!!!!!!!!!!!!!
ולהשקיע את כל יכולתו בהחלת ריבונות ביו"ש!!!
א | 03-06-2020 15:29
תפסיקו להגיד רק דברים רעים אם אתם לא יודעים מה קורא מאחורי הקלעים של המועצה וכמה אנשים עובדים שם קשה!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
כמו לדוגמא המאמרים הארוכים שגנץ כותב
דוד | 03-06-2020 8:16
בעתון של המועצה. או להצטלם עם ראש הממשלה.
3
משוגעים - ילדים הללו עלולים להגיע לוונדליזים
תושב המרכז | 03-06-2020 10:45
במקום שינצלו כוחות הללו ליצירה יקחו להרס ואז המועצה תפסיד יותר כספים. מועצה צריכה להשקיע יותר בחלשים, כדי לשמור על כלל החברה.
זה לא רק חלשים על תגיד סתם!!!! תקרא בכתבה!!!!
g | 03-06-2020 15:28
אל תקרא רק מבה שבא לך!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
4
בנימין נתניהו
ס י | 03-06-2020 17:51
לפני,כול,תוכנית,קודם,תדעג,שניצולי,שואה,מי תוניסיה,יקבלו,את,הזכויות,שלהם,עפ,חוק,נכי,רדיפות,הנאצים,התשייד,1954,כבודו,נמצא,מעל,10,שנים,בשלטון,לא,עשיתה,כלום,בנושה,זה,גם,שהייתה,שר,אוצר,ומנעתה,זאות,מיכול,שרי,,האוצר,עד,היום,,אבל,פניות,בנידון,הגיעו,לכול,העולם,אבל,תיקון,עול,בנידון,לא,מצאתה,זמן,