למה החרדים לא אומרים 'מי שברך' לחיילי צה"ל? - סרוגים

למה החרדים לא אומרים 'מי שברך' לחיילי צה"ל?

הרב ישראל רוזן קורא לחשבון נפש בחברה החרדית. מי רואה בישיבות תחליף לשירות צבאי צריך לגמול ב'מי שבירך' למדינה ולצה"ל. האם הסדרי 'יששכר וזבולון', זה במשנתו וזה בטנקו, לא מזקיק ברכה הדדית? אם אנו שרויים בגלות-ישראל חובה לדרוש בשלומה של מלכות, לא פחות מהצאר ניקולאי ומאליזבט הבריטית.

חשבון נפש הדדי

הדיון בסוגיות 'שויון בנטל', 'מיתווה הגיוס', 'שוק העבודה' וכד' גרר אחריו פולמוס רחב יותר בקשר ליחסי המיגזרים – הציונות הדתית והחרדים. לפני שבועיים קראתי לדו-שיח חרדי-חרד"לי ברמת דרג ב' ('גדולי התורה' אינם בנויים לשיח) וקבלתי כמה תגובות 'מעבר למיתרס'.

מרביתן לוחמניות ("אתם שותפים ל'חורבן התורה'"; "כרתתם ברית להעברת החרדים על דתם"; "המזרחי מראשיתו היה רפורמי"). סיסמאות אלו הן פרי התלהמות והסתה אך לדעתי יש מקום ל'חשבון נפש' גם במחננו; כיצד הגענו לתהום פעורה בין המחנות, ולו וירטואלית בלבד?

ברם, דבריי היום מופנים למיגזר החרדי, ולהם אני קורא לערוך חשבון-נפש רציני. אינני מתכוון לרמה האידיאולוגית; האם השואה הוכיחה את צדקת הציונות? האם תקומת המדינה היא 'אתחלתא דגאולה'? האם ראוי להשתלב עם כלל ישראל, או להתבדל? האם אפשר להכניס 'לימודי חול' בין כתלי הישיבות הקטנות? וכיוצא במחלוקות יסוד אלו. לא באלו עסקינן הפעם.

דבריי הם מן הזוית החרדית, 'לשיטתכם', כפי שנראית בעיני. הגיגני החרדים יטיחו כנגדי: "אצלנו הכל מוכתב ע"י גדולי התורה. אם יש לנו דעה הריהי בטילה ומבוטלת מתוך ציות לגדולינו". לא ניתן להתווכח עם אמירה זו אלא רק לפקפק באמינותה.

גם בתוך הציבור החרדי לגווניו (לא כולם 'ליטאים'!) לא פעם נוצרות עובדות מלמטה המקבלות גושפנקא, לעתים בדיעבד ע"י 'גדולים' מליגה א', ולכתחילה ע"י ליגה ב'. למשל הנח"ל החרדי, שח"ר בחילות המודיעין והאויר, לימודי מחשבים בסמינרים לבנות, מכללות אקדמיות חרדיות, מופעי זמר המוניים, צרכנות תקשורת ואינטרנט וכיוצא במאפיינים אלו שהזמן גרמן. גם בחיים החרדיים מפכים זרמי עומק למרות בקורת 'רשמית' מלמעלה.

מי שבירך…

לכבוד יום העצמאות הממשמש ובא אפתח בבקורת ממוקדת; אי אמירת 'מי שבירך' לחיילי צה"ל בבתי כנסת ובישיבות חרדיות! כדי להנמיך את הלהבה אוותר על דיון בתפילה לשלום המדינה (לטעמיך, אם אנו שרויים בגלות-ישראל חובה לדרוש בשלומה של מלכות, לא פחות מהצאר ניקולאי ומאליזבט-אלישבע הבריטית).

בהתכתבויות פולמוס עם חרדים קבלתי 2 תשובות לתרעומת זו, אמיתית ופלפולית. הפלפולית: "למה דוקא לשלום חיילי צה"ל? ומה עם מכבי אש? ושוטרי התנועה המחרפים נפשם? ובכלל, בצה"ל יש הרבה ג'ובניקים". זה מזכיר את התשובה המבודחת: "אנו ממתינים באמירת הלל ביום העצמאות עד שבן-גוריון יצטרף".

והתשובה האמיתית; "אין לנו דעה! הכל קובעים 'הגדולים', כולל שוכני-עפר. והרי מרן החזון-איש סירב לקביעת עשירי בטבת לזכרון השואה כי אנו ננסים וחדלי אונים". ואנכי הקטן עומד ושואל (ואפילו צווח!); האם לא נמצא מישהו (דרג ב'!) שיחשוב שמי שמבקש להכיר בלימוד התורה כתחליף לשירות צבאי, "דמצלא ומגנא", ותובע שהציבור יממן את 'חיל השם' – האם לא צריך לגמול ב'מי שבירך' (למדינה! גם לשריה ויועציה!)? האם הסדרי 'יששכר וזבולון', זה במשנתו וזה בטנקו, לא מזקיק ברכה הדדית? ויש לי הפתעה בשבילכם: קבוצה חרדית המתפללת בבית כנסת לאומי בבני-ברק קיבלה אישור מהרב שטיינמן ל'מי שבירך'ים אלו! בדוק!

רכישת לבבות

'חשבון נפש' איננו רק ב'מי שבירך', ואיננו רק במשמעות של הכאה על חטא, אלא חשבון של שכר כנגד הפסד, כמו בשוק החיים. ארגוני זק"א ו'הצלה' מקדשים שם-שמים ומאדירים את המיגזר החרדי, "לתפארת מדינת ישראל" כהכרזת המייסד אשר כובד בהדלקת משואה ממלכתית באחד מלילי העצמאות.

ארגונים אלו מושכים חבר'ה ישיבתיים אחוזי אדרנלין המתועלים לאפיק של תרומה לחברה. פעילות זו היא המשכם של מפעלי חסד, רפואי וכלכלי, הנישאים על כתפי הציבור החרדי וביוזמתו. בחשבון-נפש פשוט הכל נשכרים, הדעות מתקרבות והמחיצות מונמכות (אכן, יש הרואים בכך הפסד).

כאן איפוא הקריאה ל'חשבון'; חשבונם של המיגזר החרדי, של התורה, של עם ישראל ושל הקב"ה; הבו לכם אנשים שיקימו את 'הצלה' לכבאות (יש המון זמן ללמוד בהמתנה לשריפה); את 'הצלה' לסיוע לקשישים ומוגבלים בלשכות הרווחה; ו…'הצלה שומרים הפקד' לאבטחת שערי גני ילדים, ישיבות ובתי"ס במיגזר הדתי והחרדי. לשם כך די בכמה ימי אימונים בלבד!

ומי שנטוע חזק בספסלי בית המדרש יוכל להשתלב בשירות לאומי משמעותי (כולל 'מילואים') חודש בשנה במוסדות החסד ובארגונים נוספים שיוקמו במיתווה זה. אני בטוח שמשימות כאלו ישילו מכם – אחי ורעיי החרדים – את חיצי בקורת ההשתמטות, הפרזיטיות והבדלנות (גם אם אינני מסכים להגדרות כוללניות אלו), ונמצא שם שמים מתקדש על ידכם. ועצות נוספות, בחינם: צפירות זכרון ודגל! האמנם יש בהם הקרבה רוחנית כה דרמטית?

היש מי שמאזין? אם כן, אזי הדרך פתוחה! ואל דאגה, אישור ה'גדולים' יגיע. קצת באיחור וקצת בדיעבד – אבל יגיע!

==

המאמר נכתב במוצ"ש שמיני ויפורסם בעלון 'שבת בשבתו'.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
54 תגובות - 54 דיונים מיין לפי
1
צפירות זכרון ודגל
חיים | 11-04-2013 12:08
רק שתזכור כבוד הרב רוזן, שבזכות הצפירות זכרון והדגל שאתם מתייחסים אליהם כ י"ג עיקרי אמונה, הצלחתם בהצלחה רבה לבנות חברה שקרובה יותר לתרבות החילונית מאשר לתרבות התורנית...
2
שיתעסק בלשכנע את הרב עמר שהוא לא מחלל שבת
מנצור | 11-04-2013 12:32
ולא יטיף לחרדים. אברך חרדי בן חמישים יודע לא פחות מהרב רוזן. חצוף.
3
בישיבת בית אל
ניסים | 11-04-2013 13:18
אומרים אבל מתקנים כמו ללכת בלי להרגיש עם
4
מי שברך לחיילים כן אבל למדינה לא ולהיפך !
חרדי | 11-04-2013 13:40
שהתבטלו כל סממני השלטון ומוסדותיו הכפרניים אמן
5
במדינה הציונית לא נכיר לעולם
יהודי | 11-04-2013 14:14
ראשי המדינה שהקימו המדינה שהביאה כפירה לעם ישראל והורידו יהודים מדתם לא נכיר בה לעולם ואנו נמצאים בגלות ואסור להקים מדינה עד בוא משיח
6
אנא,שאל את המתנחלים למה הם הפסיקו...
לביא | 11-04-2013 14:14
להתפלל לשלום שריה ויועציה, למה הם הפסיקו להתפלל לשלום חיילי צהל לאחר שפונו מבתיהם, אנא תסתכל בראי לפני שאתה כותב.......
7
אני מתפלל בביהכנ"ס המדובר
חרד מהסרוגים | 11-04-2013 14:23
מרן הרב שטיינמן שליט"א מפורסם בפקחותו הרבה ואכמ"ל למה הוא אמר להגיד את המי שברך. ב. אנחנו כן מתפללים עליהם בנוסח שתקנו בתפילה עצמה שכידוע כל מלה ותיבה היא קדושה ומחושבת כלפי עולמות עליונים. במי שברך לכל מי שעוסקים בצרכי ציבור באמונה. וודאי גם חיילי צה"ל (אחינו) נכללים בזה. ויה"ר שהקב"ה ישלח ברכה והצלחה במעשה ידיהם ויסיר מהם כל מחלה וירפא לכל גופם ויסלח לכל עוונם. אמן.
8
הסדרי כפויים - של יששכר וזבולון.
יעקב | 11-04-2013 14:27
כבוד הרב (דרג ?) כתבת יפה: "האם הסדרי 'יששכר וזבולון', זה במשנתו וזה בטנקו, לא מזקיק ברכה הדדית?" ברכה הדדית - כמובן, אל תצפה שאחד יברך והשני יקלל, יבוז, וילעג.
9
לולא החרדים הציונות הדתית הייתה כבר מזמן נעלמת
חנוך | 11-04-2013 14:39
הפשרנות הדתית של הציונות הדתית הפילה רבים מבניה לתוך החילוניות ולולא קולות החרדים האוחזים ביהדותם ללא צורך כל היום בהתיפייפות לחילונים ולמדינה אז מזמן היהדות בציונות הדתית היה נשאר רק באמירת מי שברך
10
בתור חרדי כתבה מרגיעה מאוד!
יוסי | 11-04-2013 14:45
חשבתי באמת שעל הציבור החרדי לעשות חשבון נפש מעמיק, אך לאחר קריאת הכתבה של הרב רוזן - נרגעתי, סך הכל חשבון נפש על אמירת מי שברך.. לא נורא, לוקח כמה דקות, נסתדר..
11
לא ענית על הטיעון בענין מי שברך לצה"ל
ארנון | 11-04-2013 14:54
האמת, טענה נכונה. במה נתקדשו חיילי צה"ל יותר משאר כוחות ביטחון הפנים אשר לא זכו למי שברך מיוחד? הבדיחה עם בן גוריון זה תשובה? אם זוהי רמת הטיעונים של הרב רוזן, אני מפסיק לסמוך על פסיקות 'צומת'.
12
למה החילונים לא אומרים מי שברך לתלמידי הישיבות?
אתה פתאטי | 11-04-2013 15:01
אתם לא מאמינים שהתורה מגינה על עם ישראל, אתם כן מאמינים שהטנק מגן על עם ישראל זאת מכיוון שהידע ההסטורי שלכם מתחיל רק לפני 60 שנה. בכל אופן, אנו מאמינים בתורה ומברכים את רבנן ותלמידהון, אתם לא מאמינים בתורה אלא בטנק ולכן אתם לא קוראים לחילונים לברך את בני הישיבות ואתם כן דורשים מהחרדים לברך את חילי צה"ל. דתילונים אגב, כבר אמרנו?!
13
אתם רפורמים למעשה, ממש לא ברמת הססמאות
יהודה | 11-04-2013 15:03
אתם כורעים ברך בפני החילונים, אין לכם דבר משל עצמכם, לא חידשתם בכלום ולא הצטיינתם בכלום - לא בעולם התורה ולא בעולם האקדמי-מודרני, שום דבר. ההשפעה שלכם בטווח הארוך היא אפס, אתם מגלומאנים מחד וסובלים מרגשות נחיתות קשים הן כלפי החילונים והן כלפי החרדים מאידך. ה דעתך לבקש מלפיד בן בריתך לומר מי שברך לחיילי צה"ל בין חזירון קטן למישנהו?
14
כל מילה סלע
| 11-04-2013 15:05
אין כמו מרונו הרב רוזן
15
בעיני הדתילונים מערבבת הקפה בקריה משרתת את העם
שימו לב | 11-04-2013 15:07
כיוון שהיא עושה צבא ולובשת מדי, עומתה בני הישיבות ואברכי הכוללים - על אף שהם גוזרים על עצמם חיי עניות ודחק בשביל התורה - הם לא משרתים את עם ישראל. אפיקורס עפי' הגמ' בסנהדרין הוא מאלה האומרים "מאי אהנו לן רבנן? לדידהו תנו , לדידהו שנו", לא רק שלפי גמרא זו רוב מוחלט של הדתילונים הנם אפיקורוסים אלא שבני בריתם אפילו לא מאמינים שלימוד התורה עוזר ללומד התורה עצמו בניגוד לאפיקורס של של חז"ל שלפחות בזה הוא מאמין. את תמונת עולמם של האפיקורוסים המשודרגים הללו הדתילונים מאמצים בחדווה, אח"כ הם מיללים על היחס המבזה והמזלזל שהם סופגים מכל הצדדים.
16
נברך שיהיה לצה"ל כח לפנות אתכם מעוד התנחלויות מיותרות
אתה צודק | 11-04-2013 15:11
17
תתפללו גם אתם לשלום ובריאות איתנה
ד | 11-04-2013 15:11
ללומדי התורה!!!!!! מדוע אינכם עושים זאת??????????????
18
מדינת ישראל - יסוד בית הכסא של ה' בעולם
חזק לא?! | 11-04-2013 15:12
19
אין שלום לרשעים אמר ה'
שלום שלום | 11-04-2013 15:15
אולי תפנה את המרץ שלך לטפל בגורמים למחלה במקום במחלה? הטומאות שהכניסו החילונים האתאיסטים בעלי בריתכם לארץ הקודש לעולם לא יותירו לכם כאן סיכוי. בשנים הראשונות עוד הצלחתם הודות לאחדות שהיתה ביניכם (קשר רשעים כמובן) אבל גם זה נגמר. מה לטמאים שכמותכם ולארץ הקודש איני יודע, לא יפלא איפה שבעוד 30-40 שנה לא ישאר לא מכם ולא מהציונים בעלי בריתכם זכר בארץ הקודש, אינכם שייכים לפה ומוטב שתלכו מפה.
20
תיקון טעות--:
חיים המתפלל שם | 11-04-2013 15:22
הבית הכנסת הלאומי הוא "גלעד" במרכז בני ברק בית הכנסת גסס מבחינת מתפללים לאומיים ולכן צרפו קבוצה גדולה בוגרי ישיבה חרדית בתנאי שיאמרו את המי שברך. נותרו פחות מ-5 מתפללים ותיקים קשישים שאחריהם יהפוך בית הכנסת לחרדי ולכן קבלו היתר זמני.
21
ודאי שחרדים מתפללים על חיילי צה"ל!! כל שני וחמישי
רננה מרגי | 11-04-2013 15:25
"אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה ובשביה, העומדים בין בים ובין ביבשה, המקום ירחם עליהם ויוציאם מצרה לרווחה, ומאפילה לאורה ומשעבוד לגאולה, השתא בעגלא ובזמן קריב" ההתנגדות היא לתפילה שחוברה מרבנים ציונים שאין לה סיכוי להתקבל
22
שאלה קטנה לי אלך!
איש | 11-04-2013 15:29
א.מי הסמכות הרוחנית שלך? אתה מספיק בר סמכא לקבוע ? ב.אולי תפסיק לעשות חשבון נפש לאחרים ותעשה לציבור המתחלן שלך ג.כשבבתי הכנסת הד"ל יעשו מי שברך לבחורי ישיבות אנחנו נעשה לחילים
23
בארה"ב, אירופה ועוד לא אומרים, פה צריך להגיד....
uri | 11-04-2013 15:36
אה, שם זה דמוקרטיות, פה, לא ממש, שם זכויות זה טריוויאלי, פה- לא לחרדים. החוצפה, ההתנשאות, והדמגוגיה של ציבור שאמור להיות קצת יותר איכותי מהחילוניים, נתפס בעירומו כאנשי המזרח התיכון האיסלמי. בושה לאנשיו. בושה ל'רבניו'. בושה למנהיגיו. וכן, אני מתכווין לסרוגים, בכל הצורות והצבעים.
24
למה הרב הזה מלבה את הריב כל הזמן?
| 11-04-2013 15:56
תפקיד של רב זה להרבות באחוה ולהטיף לאהבת ישראל שאלה גדולה
25
החרדים היום רואים במדינה לא יותר טוב
בערל | 11-04-2013 16:04
משלטון המן ואנטיוכוס
26
אי"ה הגירוש הבא יהיה מהיר יותר וגדול יותר
נתפלל ונאמין | 11-04-2013 16:17
27
צריך מי שברך לנשמתם העלובה והמבולבלת של הדתילונים
פשוט אומללים | 11-04-2013 16:21
אתם פאשיסטים שנעזרים ביהדות כדי להצדיק את הפאשיזם האינפנטילי שלכם, מעודכם לא הפגנתם עבור משהו יהודי במדינה הזאת חוץ מאשר למצוות הקשורות לפאשיזם שלכם, הרכות שאתם מפגינים כלפי החילונים אינה נובעת מפתיחות - שאם לא כן לא הייתם רוצחים ראש ממשלה כמובן - אלא מחוסר אכפתיות לדת היהודית. כשנוגעים בדברים החשובים לכם באמת אין לכם בעיה לקום ולרצוח. טוב שגם החרדים שלא יציבים בהשקפתם נחשפים להבלים מסוג זה, כך ידע כל חרדי מי אתם ומהי מהותכם.
28
כל הבלגן לאחרונה היה שווה כדי להגיע לבירור
יוחנן | 11-04-2013 17:48
בין אלו ההולכים בדרך תורת השם לבין אלו שמבלבלים בין הטהור לטמא ומקדשים את המדינה ואת החילוניות
29
אני במידה מסוי..
| 11-04-2013 18:00
מסוימת חרדי אפילו קיצוני ואני חד משמעית בעד.
30
הציבור הדת"ל כנראה שכח את סטירת הלחי שקיבל מהמדינה
| 11-04-2013 18:02
בהתנתקות ובעמונה. כנראה שהמסר לא עבר.
31
מיזרורחניקים אלו מין ואפיקורס שאין להם חלק לעולם הבא
אבי | 11-04-2013 18:44
32
מדהים איך הרב רוזן טוב בלהכות על החזה של החרדים
יעל | 11-04-2013 19:05
קשוט עצמך
33
למה שלימוד בחורי הישיבות לא יחשב כשירות לאומי?
אדוה | 11-04-2013 19:07
זה פחות חשוב מלעזור לזקנים?
34
מי שברך
שמעון | 11-04-2013 22:11
האם כבוד הרב רוזן לא מבין שהתפילה שהחרידים אומרים פעמיים בשבוע אחרי קריאת התורה אחינו כל בית ישראל העומדים בין הים ובין ביבשה שהקדב"ה ירחם עליהם וכ"ו שוה יותר כי אותה קבעו אנשי כנסת הגדולה ועם המדינה תחליט להתפלל עבור בחורי הישיבות אז גם הבחורי השיבות לא יגידו אותה
35
הלבן מאלון שבות שנהפך ללבן
משה יצחק | 12-04-2013 10:24
הרב רוזן היקר, ממרום שבתך אלון שבות, כן, כי מאז קום המדינה המתנחלים הבינו בקרקעות ובנדל"ן וידעו להשתלט על הקרקעות הנכונות, כנראה שבגלל מגוריך במשך השנים ביישוב ובאזור שהוא נקי וחף מכל איום שחור כזה או אחר, אזור שבו הלבן נהפך לשקוף, וכידוע מצבם הרוחני של בני ובנות הגוש אבל זה נושא לדיון אחר (ייתכן שהוא כלל לא מעניין את כבודו כי הרי בן מג"ד חילוני בגולני חשוב מבן שר"ל יצא "רק" אברך) אתה באמת לא מכיר את החרדים, ולמרות שאחיך ובשרך הוא מראשיהם, אתה לא מבין א ב בסוציולוגיה השוטה של החרדים ובעיקר הליטאים, אצל הרב עובדיה בתפילה אומרים מי שברך לחיילי צה"ל ולמרות זאת ש"ס נלחמת נגד בחורי ישיבות! יש מורכבויות בחיים! ניתן לחבק חייל שמגרש אותך מהבית!זה אתה לימדת אותנו, ולכן מה שקשור לחרדים, אתה צריך להבין שגם אם הם יאמרו בשם ובמלכות, בוקר וערב את תפילה לשלום החיילים זה לא ישנה את דעתם, הם מקבלים את הצבא והמדינה כעובדה אזרחית בלבד ולכן שומה עליך לבדוק איך במסגרת החברתית אזרחית לשלב אותם ולא במסגרת הדתית הלאומנית עם הטירוף בעיניים והעוזי מאחורה.
36
ר' רוזן. כבודו עדיין לא על תקן של נביא!!!
דני קיי | 12-04-2013 12:48
37
אין במדינה הזאת שום קדושה
מי שברך? | 13-04-2013 23:58
אין במדינה הזאת שום קדושה, היא בסך הכל מסגרת ארגונית הממלאת תפקיד הזהה לזו של מדינת בולגריה. אין לה שום יומרות מעבר לכך ולכן ברור מדוע אין היא מהווה שום חידוש מהותי אשר יש להלחם עליו. היא מאפשרת את תלמוד התורה כמו שממשלת ארה''ב מאפשרת זאת וכמוה ממשלת פולין בעבר וכו. בסך הכל עוד מדינה בעולם שלא תרמה מאומה לעם היהודי האמיתי. נסיון מוצלח לנרמל דהיינו לחלן את העם היהודי אולם כשלון ממוחלט (כאילו שזאת היתה מטרתה...) ביצירת חברה יהודית אמיתית
38
השקר של ר' רוזן
אביתר | 14-04-2013 1:07
כל אדם חרדי מתפלל לשלומם של חיילי צהל נקודה. הדבר בא לידי ביטוי במקומות רבים בתפילה כגון בתפילת "שים שלום" בשמונה עשרה בה אומרים "שים שלום טובה וברכה חן וחסד ורחמים עלינו ועל כל ישראל..." או בתפילת "השכיבנו" שאומרים מידי ערב: "והגן בעדנו והסר מעלינו אויב דבר וחרב..." ובאופן ישיר יותר בתפילה שאומרים מידי שני וחמישי: "אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה ובשביה העומדים בין בים ובין ביבשה, המקום ירחם עליהם ויוציאם מצרה לרווחה מאפלה לאורה ומשעבוד לגאולה השתא בעגלא ובזמן קריב ואמרו אמן". ועוד אפשר להוסיף דוגמאות כהנה וכהנה. אכן, אין אנו אומרים את "התפילות מטעם" וזאת מפני שאין אנו רוצים להכניס את הממלכתיות הציונית לבתי הכנסת, לכן אין אומרים שום תפילה שתוקנה על ידי רשויות מטעם המדינה. הוכוח הוא אפוא וכוח אחר לגמרי – הוכוח אודות המשמעות הדתית של המדינה ומוסדותיה. באי אמירת התפילות הנידונות יש אמירה כלפי המדינה לא כלפי החיילים ששלומם יקר לכולנו. כל אימת שיש איזה שינוי במצב הבטחוני הראשונים לקבוע שלשה ימי תפילה הם החרדים המאוסים האלה לא שמענו על כך בקיבוצים הדתיים ובמעוזי התמיכה של ח"כ פירון שגם הוא השתמש בקלישאה הזאת מול הציבור החרדי. כך שעצם טענתו של רוזן הינה שקר ורדיפת ציבור שלם לא עול בכפו.
39
מוכן להתגייס רק לצורך פינוי התנחלויות
אעשה זאת בכיף | 14-04-2013 1:10
40
פשוט לרחם עליו
משה בן דוד | 14-04-2013 1:11
ר' רוזן לא מבין כלל מהי ערכו של לימוד תורה, ולכן הוא מציע לציבור לומדי התורה להשתלב בשמירה על קשישים ועוד שאר ירקות. זה מזכיר קצת את שטרן מיש עתיד הנבזה שהציע שבני הישיבות ישמשו כמנקי רחובות. מי שלא מבין בערכה של תורה שלא יביע דיעה. האם בני הישיבות בתורתם אינם תורמים יותר משמירה על קשישים. חשבון נפש תעשה רק אתה וחבריך.
41
שקר וכזב
רונן | 14-04-2013 1:20
הנסיון של רוזן להציג את עמדות הציבור החרדי כגזירת הכתוב הכל לפי הגדולים, ללא טעם והבנה הינן שקר נבזי ותלוש מן המציאות. לכל הטענות הנובות שמופיעות במאמר זה ישנם תשובות חותכות, בעיקר על מה שאין הציבור החרדי נוטל חלק בתפילות, ההתממות של רוזן צועקת לשמים, האם לא ברור שאמירת תפילות שחוברו על ידי המדינה הצוינות הינו ענין הצהרתי שלה הכרה בממסד שבו אדם דתי איננו צריך להכיר? מן השקר הזה נלמד על הכלל- כל שאר כזביו של רוזן.
42
תודות לבנט שגייס את הצבור החרדי כולו נגדנו
תודות לבנט | 14-04-2013 10:03
תודות לבנט שגייס את הצבור החרדי כולו נגדנו, כאילו לא חסרים לנו שונאים ומבקשי רעתנו בחברה הכללית בא בנט והוסיף לנו בפזיזותו שונאים נחושים נוספים וזאת על פני שונאינו הטבעיים. עושה רושם שרע עוד לפנינו.
43
אתה מפיץ שנאה מיותרת
עמי | 14-04-2013 10:05
כדתי לאומי אני בוש בך הרב רוזן, האם אי פעם ניסו החרדים לגייס אותנו לישיבות שלהם? למה אתה מנסה לכפות עליהם בכח את עולם האמונות שהם לא שותפים לו? מה יצא לנו מזה, עוד כמה שונאים שיחכו לנו בסיבוב?
44
עם ישראל התקיים אלפי שנה ללא צבא ומדינה
במה הועלת? | 14-04-2013 10:56
תורת ישראל מעולם לא העלתה את המדינה היהודית לראש סדר העדיפויות, עם ישראל התקיים אלפי שנה ללא מדינה וגם כאשר ישב בארצו בחלק הארי של הזמן אחרים שלטו עליו ומעולם לא שמענו על מלחמות יזומות כנגד הכובשים כדי להגיע ל"אידיאל" המדינה העצמאית. אם היו התקוממיות הם היו על רקע רדיפה דתית והפרעות בקיום חיים דתיים. מדינה אינה יותר ממסגרת, כאשר התוכן ריק רדוד וטחוב, כדוגמת מדינת ישראל בימינו, אין לה שום ערך יהודי אמיתי. את בנימין נתניהו וחבריו יכול להחליף כל אמריקאי או בריטי "נאור", לא נחוש בשום הבדל, אולי רק לטובה. העובדה שבעורקי ראש הממשלה זורם דם יהודי אינה משנה במאומה אם במכלול שיקוליו ליהדות אין שום מקום. לא מענייני אם בארץ הקדושה יושבים נוצרים, צדוקים או ישראלים וכיוצא באלו פליטים שנפלטו אל מחוץ לעם היהודי, שאבותיהם היו יהודים וחיו בהתאם לדרישות היהדות. מדינת ישראל הנה בסך הכל עוד מדינה בעולם המאוכלסת ברובה, נכון זמנית להיום, בצאצאי היהודים, שאין לה דבר וחצי דבר עם היהדות האמיתית
45
לחרדים קבלות של אפלי שנה, לכם? אפס!
כמו לרפורמים | 14-04-2013 12:30
46
אתגייס רק אם יבטיחו לי שאזכה ליטול חלק בפינוי התנחלויות
חרדי | 14-04-2013 15:51
47
מסכים ב100 אחוז
בני | 14-04-2013 16:34
אני אדם חרדי ומסכים איתו ב100 אחוז חג עצמאות שמח לכולם וקודם כל צריך לזכור את כל הנופלים והנופלות יהי זכרם ברוך
48
לנוכח התגובות נסתתמו טענותיו של הרב רוזן
אוהב ישראל | 15-04-2013 0:43
כבוד הרב רוזן, התגובות שהגיבו כאן לדבריך הן ברמה כזו שהם מחייבות אותך להגיב חזרה, אם אתה אינך עושה כן אות היא שנסתתמו טענותיך ונותרת ללא מענה, וכי אתה בעצמך אינך מאמין לדברי ההבל שכתבת, התקוה היחידה שלך ושל חבריך הרבנים היא להשניא כמה שיותר את הציבור החרדי על ציבור הסרוגיםף מפחד ההתפכחות שעלולה לבוא למי שבאמת יתקרב לציבור החרדי ויבחן מקרוב את ארחות חייו והנהגותיו, באופן אמיתי, הגיוני ובלתי אמצעי. במשך שנים הולכת את הציבור שלכם שולל, כך לא מנהיגים ציבור שאוהבים אותו, אתם אינכם באמת אוהבים את הציבור שלכם ואינכם ראויים להנהיג אותו
49
הבטחת חשבון נפש הדדי
דורין | 15-04-2013 1:00
במאמרך אתה מחנך רק את הציבור החרדי, מתוך התנשאות ויהירות, מציג אותם כעדר של מטומטמים שנוהה אחר "הגדויילים", ללא שום הבנה במה שהם עושים, שם ללעג ולקלס את גדולי ישראל, אשר כביכול הינם חותמת גומי, אנו נאמר הלל והם יענו אמן אחרינו. אמנם באיחור אבל זה יגיע בסוף. כמה רדידות, והתנשאות אפשר לסבול ממאמר אחד. להזכירך העולם הרוחני של הציבור החרדי גדול פי מליון מהעולם הרדוד אותו את מנסה ומתיימר ליצג. גם חזרה על שאילות נבובות לא יועילו לך ביום דין בושה וחרפה.
50
לרוזן
ים תיכוני | 16-04-2013 1:17
האם הוולנטריות של הציבור החרדי התורם פי 8 לצדקה מהציבור הכללי, והעשיר בגמחי"ם וארגונים התנדבותיים ללא תמורה לא מספיק בעיניך? שאתה רואה צורך לרתום את הציבור שלנו גם למכבי האש ורווחה. האם השקעת קצת מחשבה לפני כתיבת המאמר?
51
ממי
ממ | 16-04-2013 21:50
אנן בדידן.......בדידכו אנחנן יותר צדיקים מכם מה לעשות
52
ללל
ללל | 16-04-2013 21:59
למה החרדים כך ולמה החרדים כך כל ההתעסקות הזו בחרדים מראה כי האמת אצלם, ורק כדי להרגיע את האי אמיתיות הנמצאת עמוק בתוך תוכם של שאר הציבור הכללי כולל המזרחי גורמת להם להתנגח בחרדים תלמדו מההיסטוריה אנשים אתם לא תצליחו לנצח את החרדים חבל על הזמן שלכם גדולים מכם חשבו ולא עלתה בידם , שוב פעם הביטו אחור אל ההיסטוריה וראו מה היה סופם של אלה שיצאו נגד לומדי התורה באמת
53
הקבלת תשובה מאחיך ראש ישיבת"אור-ישראל"?
א. יצחק | 17-04-2013 11:27
הצג אותה לפנינו. אלא אם התשובה נועדה להתנגח החרדים . ומדוע לא כואב לך שאנשי גוש קטיף והחילונים ,לא באים לביהנ"ס לומר בי שברך, ביום העצמאות ? ו
54
מהי השקפה חרדית? טוב לדעת...
רן | 07-06-2013 9:20
אם ברצונכם לדעת מהי השקפה חרדית בצורה עומקית ומקיפה, קיים פורום מחקרי מדעי-היסטורי שדן בכל הנושא הזה ועוד. שמו של הפורום "גאולה בהיסח דעת" בהייד פארק. תרשמו בגוגל את המילים "גאולה בהיסח דעת" ותגיעו לשם. ישנם הרבה נושאים מרתקים ומעניינים בכל הנושא הגדול הזה. חובה לבקר שם!!!