אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

התנועה לאיכות השלטון עתרה נגד הרכבת הממשלה

התנועה לאיכות השלטון עתרה הערב לבג"צ נגד הרכבת הממשלה על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וזאת בשל טענות לאי כשירות בשל משפטו שצפוי להיפתח בחודש מאי הקרוב

התנועה לאיכות השלטון עתרה נגד הרכבת הממשלה
  ללא קרדיט

התנועה לאיכות השלטון הגישה הערב (שני) עתירה לבג"צ נגד ראש הממשלה, היועץ המשפטי לממשלה, היועץ המשפטי לכנסת והיועצת המשפטית לבית הנשיא, בה מתבקש בג"צ להוציא צו הצהרתי הקובע שיש לו חובה לפרסם חוות דעת המפרטת את התבחינים הברורים בשאלה מהם הכשירויות הנדרשות מחבר כנסת על מנת שיהיה ניתן להטיל עליו את מלאכת הרכבת הממשלה, וזאת בהתייחס להיותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו נאשם בכתב אישום על עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים.

התנועה כותבת בעתירה כי בעת הנוכחית בנימין נתניהו עומד כחבר כנסת מן המניין, המבקש לקבל על עצמו את הרכבת הממשלה, ואין הוא מכהן כראש ממשלה נבחר – אלא רק כראש ממשלה מכח דיני הרציפות. במצב זה, טוענת התנועה, חל עליו הדין החל על כל חבר כנסת המבקש לקבל את המלצת הסיעות ולאחריה את המנדט מהנשיא – ומבחינה זו, חלים עליו כל דיני הכשירות החלים על כל חבר כנסת אחר במעמד זה.

עוד באותו נושא

הדיון בבג"צ אדלשטיין גלש לרשת – ונמחק


3

לפיכך, טוענת התנועה, כי נאשם בפלילים, ובפרט בעבירות החמורות של שוחד מרמה והפרת אמונים, לא יכול להיות כשיר לקבל על עצמו את תפקיד הרכבת הממשלה, ובוודאי לא יכול להיות כשיר בהמשך לנהל את הממשלה. וזאת משום שהוא אינו כשיר נורמטיבית – מדובר בנאשם בפלילים בעבירות החמורות ביותר בהן יכול להיות נאשם נבחר ציבור, ואשר לראשונה בתולדות מדינת ישראל הוא נאשם בביצוען בעודו מכהן בכס ראש הממשלה.

בנוסף כותבת התנועה בעתירה כי נתניהו לא כשיר מוסרית כיוון שמדובר באדם אשר הקדיש את השנים האחרונות לפגיעה ישירה ומדויקת במרכיבי הדמוקרטיה הישראלית, ובהליך שיטתי ומתוכנן של דה לגיטימציה לרשויות אכיפת החוק ולעומדים בראשן – החל מהמשטרה, דרך פרקליטות המדינה, היועץ המשפטי לממשלה, היועץ המשפטי לכנסת, ובשבועות האחרונים אף בסדרת אמירות חמורות ביותר כלפי בית המשפט ושופטיו. עוד נטען כי אדם כנתניהו אינו יכול לנהל את מדינת ישראל כאשר הוא שומט את הקרקע תחת הממלכתיות והמוסדיות שלה.

עוד טענה התנועה כי נתניהו לא כשיר פונקציונאלית – ראשית, החל מבעוד שבועיים ימים, עת ייפתח משפטו הפלילי, עתותיו של הנאשם נתניהו אינן נמצאות עוד בידו. עליו להתייצב מספר פעמים בשבוע, לימים מלאים וארוכים של דיונים בתיקיו השונים, ולרבות האזנה למאות עדי תביעה והגנה אשר יישמעו בהליך. אדם אשר מקדיש את ימיו לניהול משפטו הפלילי לא יכול באותה העת לנהל מדינה ולקבל החלטות החיוניות לקיומה.

בנוסף, כבר בשלב הקמת הממשלה, ובוודאי שלאחר מכן, התנועה טוענת כי נתניהו הינו סחיט, לחיץ ומנוגד עניינים. כל החלטה שיקבל תהיה בניגוד עניינים מובנה, ומבלי שהציבור יוכל לדעת אם המדובר בהחלטה לטובתו האישית או לטובת המדינה. כל חקיקה, מינוי או מעשה שלטוני יעמדו מיד בבחינת ניגוד עניינים.

עוד באותו נושא

עתירה לבג"צ: למנוע מנתניהו להרכיב ממשלה


9

התנועה כותבת כי בממשלתו הנוכחית של נתניהו מכהנים ארבעה עדי תביעה במשפטו של נתניהו (הנגבי, לווין, אלקין וארדן), עדי תביעה בכתב האישום נגדו אשר עליו לנהל, על אף שחירותו האישית תלויה במוצא פיהם. בנוסף, בשנה הקרובה צפוייםמינויי קבע של בכירי שומרי החוק והסף במדינת ישראל – מפכ"ל משטרה, פרקליט מדינה, ראש שב"ס, יועץ משפטי לכנסת – ולטענת התנועה מי שנאשם בשלשה כתבי אישום חמורים אינו יכול להיות הגורם שיהיה אמון על אותם המינויים.

נוסף על אלו טענה התנועה כי נתניהו אינו יכול להוסיף ולכהן כראש ממשלה – גם לא ממשלת מעבר – אף מכח הלכות דרעי ופנחסי, אותן אימץ בעצמו שעה שהתפטר מתפקידיו המיניסטריאליים לאחר הגשת כתב האישום ובעקבות עתירת התנועה הקודמת, ומכח המנהג החוקתי המחייב בישראל לפיו אדם בעל כתבי אישום כה חמורים אינו יכול להתמנות למשרות בכירות.

יו"ר התנועה לאיכות השלטון, ד"ר עו"ד אליעד שרגא, מסר: "כשהאבות המייסדים של המדינה הזאת הקימו כאן מדינה יהודית, דמוקרטית, ליבראלית וציונית, הם חלמו שמדינת ישראל תהיה חברה למופת בבחינת אור לגויים. לכן לא יעלה על הדעת שאדם, שעל גבו ישנה קופת שרצים בדמות שלושה כתבי אישום חמורים של שוחד, מרמה והפרת אמונים, יהרוס את דמות המנהיג הראוי למדינת מופת כמדינת ישראל. לא יעלה על הדעת שאדם שכזה ילך בבוקר לבית משפט לשבת על ספסל הנאשמים ובערב ינהל את הקבינט מדיני בטחוני וישלח אותנו ואת ילדינו לקרב. כולי תקווה שבית המשפט העליון יתערב ויקבע מהן הנורמות הראויות".

בג"צ קיבל את העתירה, ודרש כי המשיבים יגישו את תגובתם עד ליום חמישי הקרוב בשעה 14:00.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
התנועה לרק לא ביבי !???
סטודנט ישראלי | 20-04-2020 23:56
התנועה הצבועה לאיכות השילטון שמנסים להוריד בכוח ראש ממשלה ניבחר מהימין !!! לסגור את בגצ . לפטר השופטים - שירעבו ללחם !!!
2
תנועה לאיכות השלטון?????? ח ח ח ח ח ח ח ח ח ח
גימי-יהודי מיהודה | 21-04-2020 1:39
כמה גויים צוררים לעם היהודי לתורתו אמונתו וארצו הקדושה!!הקימו מושב ליציים אינטרסנטים שהולכים נגד העם היהודי בארצו הקדושה וסופם כבר כאן מלאים גאווה שינאת חינם ויוהרה ובורא העולם יסלקם מהדרך שלא יפריעו לעם היהודי ולארצו הקדושה זה יקרה בקרוב מאוד מאוד מאוד!! במיוחד לאדום מצאצאי עשיו הרשע האדום!! ח ח ח ח ח ח ח ח
3
העם הוא הריבון
עם ישרטל | 21-04-2020 11:03
הראשונים שצריכים לעמוד למשפט ציבורי זבץה אותו אירגון הפשע הגדול מדינה שנקרא - בגצ אשר משחיתים את שילטון החוק !! נגועים בשחיתות ואין מתפקידם בכלל להתערב בממשלה מחוקקת הפרדת רשויות .מדובר באנשים עם דעות שמאלניים שמקדמים אג'נדה שלהם בלבד. מעולם לא נבחרו עי הציבור כולם מושחתים שמכניסים לאירגון הפשע דלהם רק את המקרובים להם מושחתים בכל רמח אבריהם ושסה גידהם..ואותה תנועה שהגישה את הבגצ הם נוכלים בשרות החמס והמדי נות שנגד מדינת ישראל וחוקיה והם מקבלים שכר מהאוייבים של מדינת ישראל..בקיצור מגישי העתירה ובגצ- אירגון הפדע צריכים לשבת בכלא ולא בעליון אלא ראשי הפשע העליון במדינה..והצדיק בסדום ללא שום חטא או פדע שמעלילים עליו 20 שנה אותו אירגון פשע עלילות שלא היו ולא נבראו מנסים עכשיו לקבוע לנו..אנחנו העם שיודעים את האמת !! ורק אנחנו נקבע מי יהיה ראש הממשלה שלנו ולא הפושעים המסוכנים שיושבים בבגצ צריך לפטר אותם לאלתר !!
4
לחקור
דדי | 24-04-2020 15:47
יש לבקש לחקור את הגי'נגי' הנוכל מהיכן הוא מתפרנס לא ניראה שהוא מחתים בלישכה . הוא וחבריו יש להם מנוי בברגצ.כל צעד שהימין עושה כבר יש עתירה מוכנה.אני מאחל שרגא שתיתייסר מהיום עד שתצא הרוח מהגופה שלך. לחלאות כמוך אין נשמה, חזיר אדומי