אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אליהו על "הפסק" של הרב שפרבר: "אוי לאוזניים שכך שומעות"

הרב שמואל אליהו דוחה את פסק ההלכה שפורסם בשמו של הרב דניאל שפרבר לפיו הותרה נגיעה בין איש לאישתו בתקופת שבעת הנקיים בתקופת משבר הקורונה: "אוי לאוזניים שכך שומעות"

הרב אליהו על "הפסק" של הרב שפרבר: "אוי לאוזניים שכך שומעות"
  (צילום: איגוד רבני קהילות)

קראתי את הדברים שנכתבו בשמו של הרב פרופ' דניאל שפרבר על כך שניתן להתיר חיבוק ונישוק בין בעל לאשתו לפני טבילה בתקופת הקורונה בלבד, והייתי מזועזע. בטוח אני שלא יצאו הדברים מתחת ידו של הרב שפרבר ח"ו אלא מתחת ידיה של תלמידה טועה. לצורך ההבהרה, אצרף לכם את הדברים שנתפרסמו בשמו, בכ"ג באדר תש"פ:

פסק ההלכה שפורסם והופץ בשמו של הרב שפרבר

דעת החיד"א (יעיר אזן מערכת א' אות ע"א) שדעת הרשב"א שהולך בשיטת הרמב"ן, שאיסורי קריבה הם רק מדרבנן, וכל שכן הוא בבגדו והיא בבגדה דקיל טפי. שיטה זו היא בעקבות דעתו של רב פדת בשבת יג ע"א, דסבר לא אסרה תורה אלא קריבה של גילוי עריות בלבד, שעל פיו הוא בבגדו והיא בבגדה מותר לגמרי. ובזה פליג על דעתו של רב יוסף המקיש אישה נידה לאשת רעהו, וכו'.

והראשונים (רשב"א, רמב"ן וכו) שהזכרתי, אף שהלכו בשיטת רב פדת, החמירו באמרם שעל כל פנים יש כאן איסור דרבנן. ודלא כאותם ראשונים (רמב"ם, ראב"ן, או זרוע וכו) שקבעו הלכה לחומרא כרב יוסף. ועל כן שמא בשעת הדחק ולאפרושי מאיסור חמור יותר דמדאורייתא יש להקל בקריבות. ואולי אף הוא בבגדו והיא בבגדה וכן שאר חומרות דקריבה.

עוד אוסיף את אשר שנינו במשנה עדות א', ה': ולמה מזכירין דברי היחיד בין המרובין הואיל ואין הלכה אלא כדברי המרובין? שאם יראה בית דין את דברי היחיד ויסמוך עליו…בתפארת ישראל (שם אות כח) …"לסמוך על היחיד לפעמים בשעת הדחק", כדאמרינן כדאי הוא כ"ש לסמוך עליו בשעת הדחק (גיטין יט). ואילו בנידון דידן אין זו "דעת יחיד" אלא דעת רובם של ראשונים וכו'. ואולם לא אוכל אני הקטן להכריע בעניין זה, אלא אם כן יסכימו איתי רבנים ופוסקים נוספים.

הדברים חמורים ומופרכים. בדברי החיד"א אין רמז לחילוק בין אסורי קריבה ל"הוא בבגדו והיא בבגדה – דקיל טפי", מנין יצא לחלק בניהם? ועוד שנכתב בשמו "שיטה זו היא בעקבות דעתו של רב פדת בשבת יג ע"א, דסבר לא אסרה תורה אלא קריבה של גילוי עריות בלבד, שעל פיו הוא בבגדו והיא בבגדה מותר לגמרי". אלה דברים מופרכים לגמרי, לדעת רב פדת קריבה היא איסור חמור מדרבנן ולא "מותר לגמרי".

עוד באותו נושא

שבעה נקיים, טבילה במקווה ויחסי אישות בצל הקורונה


18

כל מי שמכיר את הסוגיה מכיר את הסיפור הנורא שהגמרא מספרת בסוף הסוגיה על תלמיד חכם שסבר כי קריבה היא איסור דרבנן, והתיר לעצמו להתקרב לאשתו בשבעה נקיים:

תני דבי אליהו: מעשה בתלמיד אחד ששנה הרבה וקרא הרבה, ושימש תלמידי חכמים הרבה, ומת בחצי ימיו. והייתה אשתו נוטלת תפיליו ומחזרתם בבתי כנסיות ובבתי מדרשות, ואמרה להם: כתיב בתורה כי הוא חייך ואורך ימיך, בעלי ששנה הרבה וקרא הרבה, ושימש תלמידי חכמים הרבה – מפני מה מת בחצי ימיו? ולא היה אדם מחזירה דבר. פעם אחת נתארחתי אצלה והיתה מסיחה כל אותו מאורע. ואמרתי לה: בתי, בימי נדותך מה הוא אצלך? אמרה לי: חס ושלום, אפילו באצבע קטנה לא נגע בי. – בימי לבוניך (שבעה נקיים) מהו אצלך? – אכל עמי, ושתה עמי, וישן עמי בקירוב בשר ולא עלתה דעתו על דבר אחר (היינו ישנים במיטה אחת והיה חיבוק כשהוא בבגדו והיא בבגדה, ולא חשב על תשמיש בתקופה ההיא). ואמרתי לה: ברוך המקום שהרגו, שלא נשא פנים לתורה, שהרי אמרה תורה 'ואל אשה בנדת טומאתה לא תקרב'. (שבת יג.)

כל מי שלומד את הגמרא תמה; וכי כך מנחם אליהו הנביא אשה אלמנה שבעלה מת בחצי ימיו. ולמה הגמרא מביאה את הסיפור הזה? התשובה היא בנזק הגדול שהתלמיד חכם הזה עלול לעשות אם הוא יחיה חיים שלמים. בנוהג שבעולם בחצי הראשון של ימי אדם הוא לומד מרבותיו ובחצי השני הוא מלמד תורה לתלמידיו ולציבור. אם התלמיד חכם הזה יורה הוראה לפי שיטתו הוא יגרום אסון לדורי דורות. ולכן ברוך המקום שהרגו.

הסיפור בגמרא הוא על תלמיד חכם מספיק גדול שיודע להכריע לעצמו כדעת רבי פדת וכנגד המשנה וכנגד דעת בית שמאי ובית הלל, וכנגד דעת רב יוסף והחכמים שפסקו כי אסור קריבה בין איש לאשתו הוא איסור תורה, הוא פוסק כרבי פדת שקריבה היא איסור דרבנן, והוא גם מרגיש מספיק חזק לחלוק עליהם ולומר אני אעבור על דברי חכמים ולא אכשל.

עוד באותו נושא

מספר החולים בקורונה מזנק: ככה תוכלו לעזור

מה שהוא לא מבין שאם הוא לא נכשל, אין זה אומר שאחרים לא יכשלו, על פי ההיגיון של אותו תלמיד חכם יתירו לאדם לחבק את אשתו הנדה ואין לך בורות בחינוך יותר גדולה מזו. רובא דרובא דעלמא שיתקרבו לנשותיהן יכשלו ביחסי אישות איתן. "אש בנעורת ואינה מהבהבת". רובא דעלמא יבינו כי אם מותר חיבוק ונישוק עם אשתו נדה זה מותר גם עם רווקות וגם עם אשת איש, כי מאי שנא. על כן אמר אליהו הנביא לאשה האלמנה "ברוך המקום שהרגו". שאילו היה ממשיך לחיות היה גורם אסון לדורי דורות.

חשוב שיהיה ברור, הדברים שנתפרסמו בשם הרב שפרבר הם טעות גמורה בהלכה. לא יכול להיות שהם יצאו מתחת ידו. וכי מי התיר לרב לפסוק נגד דעת הרמב"ם והשו"ע שפסקו שקריבה היא איסור תורה. מי התיר לרב לפסוק שמותר לעבור על איסור דרבנן בשעת דחק. אין לך "נתת דבריך לשיעורין" גדול מזה.

תמיד שאדם מתאווה לאשה שאסורה לו זו שעת דחק? דברים מופרכים כאלה לא נכתבו בידי שום תלמיד חכם מיום שניתנה תורה עד היום הזה. מעולם לא עלה על דעת שום תלמיד חכם להתיר את האיסור הזה אפילו בשעות דחק הנוראות ביותר שהיו בהיסטוריה, בוודאי לא בשעת דחק זמנית של מגיפת הקורונה. על כן נראה לי שהדברים לא יצאו מפיו של הרב פרופסור דניאל שפרבר ולא נכתבו על ידו, רק תלמידה טועה כתבתם. ואוי לאוזניים שכך שומעות.

=======

הרב שמואל אליהו הוא רבה של העיר צפת, חבר מועצת הרבנות הראשית ונשיא ארגון 'רבני קהילות'

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
60 תגובות - 32 דיונים מיין לפי
1
לא קראתי אבל כולם מטורללים
א.ס | 22-03-2020 10:13
ראיתי כותרת בלבד
אתה מטורלל-אם לפני שקראת הגעת למסקנה
הגיונית | 30-03-2020 21:21
אתה רואה, אם היו אומרים לך לפני שבועיים שלא תול לצאת מהבית והמשק יעצר היית אומר מטורללים. החכמה והידע לא תמיד אצלנו מה שנראה הזוי לא אומר שלא קיים תלמד מהמציאות קצת ענווה וכבוד
הודו לה' שהרבנים שלנו לא הפילו בפח -אברכים
הכיפה ללא חורים | 23-03-2020 8:38
החורים בכיפת הר' שפרבר גדולים מאוד מאד.
הרב הגאון שמואל הוא מלך המשיח ומועמד לרב ראשי
מתלמידי הגאון שמואל | 22-03-2020 20:24
הכתבות היומיות עליו בעיתון סרוגים לא קשורות לחברות יחסי ציבור ותשלומים לסרוגים אלא להכרה בגאונותו העילאית. נראה שהוא מועמד ודאי לתפקיד הרב הראשי.
2
יישר כח.
מתיהו | 22-03-2020 10:43
יישר כח. ישועות ונחמות לכלל ישראל בקרוב ממש
3
ככה "פוסקים" הקונסרבטיבים
עצוב אך לא מפתיע | 22-03-2020 10:50
ככה פוסקים הקונסרבטיבים שהם מגלים פנים בתורה שלא כהלכה והם והרפורמים הם אלו שגרמו לקורונה דרך מה שהם עשו בכותל המערבי שריד בית מקדשנו כל ראש חודש שלעגו ולגלגו למנהגי ישראל ולשכינה הקדושה ולבית המקדש ולגאולה ושיחקו באש מול בית קודש הקודשים ועברו על לא תישא את שם ה' לשוא שלא ינקה ה' וכפי שכותב הכלי יקר בפרושו לפסוק זה, (שמות כ ז) ולכן עכשיו העולם כולו סובל בגלל מה שהם עשו.
אתה רו"ח של הקב"ה?
אתה טפש | 22-03-2020 14:11
מי אתה שיודע חשבונות בשמיים? שמת לב דווקא כתה דתיים חלו? אפילו החרדים לא יוצאים בהכרזות למה זה קורה?
תגובה
עצוב אך לא מפתיע | 22-03-2020 14:07
דברי הכלי יקר רלבנטים לכל מקום, לא רק לכותל אבל הכותל הוא מקום שהשכינה שורה בו - מקום שמהווה מקום תפילה ותחינה כבר מאות רבות של שנים ומליוני אנשים מגיעים ומתפללים בו לבורא עולם - והוא חולל בראשי חודשים. ומדובר על חילול ה' בפרהסיה גדולה ובחוצפה גדולה שראיתי במו עיני. והנה דברי הכלי יקר לעיונך (שמות כ ז) ואם כן בדין נזדעזע כל העולם בשעה שאמר לא תשא כי כולם נוגעים בדבר העונש, וטעמו של דבר מבואר בלשון לא תשא שהוא לשון הגבהה כי דבר זה דומה לנושא האילן ומגביהו שודאי כל הענפים מזדעזעים עם האילן... ואם כן דין הוא שכולם מזדעזעים ושיהיה הפורענות נוגע בכולם ולפיכך נאמר כאן כי לא ינקה ה. לשון כי הוא כמו נתינת טעם וכאילו הוא מילתא דפסיקא שאי אפשר לנקותו כי לא ניתן למחילה כלל, והוא הדבר אשר דיברנו בשם ה כי אין הקדוש ברוך הוא מוחל כי אם בדברים שבינו לבין הבריות אבל לא בדברים שבין אדם לחבירו, ולפיכך זה שנגע בגוף האילן הקדוש וגרם פורענות לכל הענפים דרי מעלה עם דרי מטה איך ימחול לו הקדוש ברוך הוא, והנמצאים שקיבלו הפורענות בעבורו איפה הם שיכול לפייסם וכי יוכל לילך מקצה השמים ועד קצהו ומתהום ארעא עד רום רקיע לפייס את כל הנמצאים שבעליונים ובתחתונים שהרי נגע בכולם, לכך נאמר כי לא ינקה ה אין הדבר ביד הקדוש ברוך הוא למחול עוון זה כי לא ניתן למחילה כלל. ואין להאריך יותר בחומר השבועה ובחומר המזכיר שם שמים לבטלה כי זה ידוע ומפורסם. ואורך גלות זה יוכיח כי יספיק עוון זה לבד לאורך גלות החל הזה מצד ההרגל המצוי על לשוננו כי שם שמים שגור בפה כל איש מישראל לא יזדעזע ולא יפחד בזכירתו, ועל כל עבירות שבין אדם לחבירו יש דין למטה ובעוון פלילי זה לית דין ולית דיין והרפורמיות הוזהרו על כך שהן משחקות באש ושהן גורמות היפך הברכה על שונאי ישראל, והן לעגו ולעגו ולא הפסיקו לחלל את המקום. בעוונותינו. ובא מבול ביולוגי לעולם רחמנא ליצלן.
איזה שטויות אתה כותב זה מביך
איזה שטויות | 22-03-2020 12:22
מי אתה שתקבע בגלל מה הגיע הקורונה?! אולי אתה לא מסכים איתו אבל כתבת פה חרטוט רציני... אתה בכלל יודע איזה קדושה יש לכותל? לפני שאתה כותב פה שטויות תלמד קצת הכותל זה שריד מההרחבה שהורדוס בנה אם היית מבין אז היית יודע שלכותל אין קדושה כמו שאתה חושב... כנראה שהתבלבלת עם הר הבית
4
האם דבריו מופרכים
חסוי | 22-03-2020 11:14
קודם כל האם אין מקום להתיר איסור דרבנן בשעת הדחק לצורך רבים? ולפני הסיפור הנורא עם התלמיד חכם מסופר על עולא שהיה מנשק את אחיותיו(אפילו יותר ממנשק..) אני לא בטוח חושב שצריך להתיר כי באמת המון פעמים זה לא ייגמר בנגיעה אבל לכתוב שדברים כאלה הם מופרכים וקשה לאוזניים לשמוע זה לפי דעתי מוגזם וזאת הבעיה של המון רבנים הם הפכו את כל הדרבנן לדאורייתא שבל יהרג...
מה??? איז שעת דחק וצורך רבים???
יצר רע זה לא שעת דחק | 04-04-2020 22:13
שעת דחק זה כשאין אפשרות אחרת. יש אפשרות אחרת! למצוא מקווה ללא חשש (נראה לי שרוב המקוואות ככה) להתמיד באסיור. מה הבעיה? יצר הרע? קשה? אם קשה, אז מתאמצים! לפום צערא אגרא!
שעת הדחק
מרדכי | 30-03-2020 19:19
איזו שעת הדחק יש כאן?
לא מוגזם, זה הדין.
ממש לא | 22-03-2020 11:32
דרש רבא, מאי דכתיב (קהלת יב, יב) ויותר מהמה בני הזהר עשות ספרים הרבה וגו', בני הזהר בדברי סופרים יותר מדברי תורה שדברי תורה יש בהן עשה ולא תעשה, ודברי סופרים כל העובר על דברי סופרים חייב מיתה (עירובין כא עב). ופירשי: שדברי תורה יש בהן עשה ולא תעשה, יש בהן שאין בהם חיוב מיתה, אבל דברי סופרים חייבין מיתה על כולן, כדכתיב (קהלת י, ח) 'ופורץ גדר ישכנו נחש'.
5
תגובה לדברי הסופרים מיותר מדברי תורה
חסוי | 22-03-2020 11:58
כן אני לא חושב שזה כפשוטו... כי אם כן לא היית מתיר לא היית מתיר לעבור על דברי חכמים במקרים מסוימים ואתה רואה שכן מתירים לפעמים(יש כללי פסיקה) ואם מה שאתה כותב היה נכון בחיים לא היו מתירים שהרי חייב מיתה ניתן לראות זאת הכי חזק בסוגיות של שבת
6
שמוליק שוב לא לקח הכדורים הורודים?
שמרית | 22-03-2020 13:10
האיש לא מתאים לפסוק על כשרות פיצוציה במדרחוב של צפת. מציעה לרברבן שיתמקד במה שהוא טוב בו. בשום דבר.
חמור
משה קטן | 01-04-2020 18:07
חמור גדול אתה.אם בכלל אתה אדם או תת אדם.חולירע במיטבו אתה
שמרית המתפיחה שוב מעלה נפיחה בלי שום ראיה
החמצת משהו היום? | 26-03-2020 12:42
העיקר חושבת שהיא מצחיקה. כנראה חיבוק לא קיבלה מבעלה אם היה בחצי ימיו נשמתו פרחה כי תבעתו שימרית הפרחה באומרה לו יום יום ושמע להיות איתה לחיי שעה ולאבד חיי עלמא/ה
שמרית התנשאי
שימי | 25-03-2020 19:40
לי?
ישר כח כבוד הרב שמואל
הראל | 22-03-2020 19:18
ישר כח כבוד הרב שמואל.
אמרה שמרית וקשקשה בזנבה
אביחי | 22-03-2020 18:30
את רוצה להגיב תגיבי עניינית תביאי מקורות נתווכח אבל את לא יותר תלמידת חכם מהרב שמואל אליהו אז אין לך זכות לבוא ולדבר רעה העליו או על פסקיו. תודה
איזו רשעות יש במי שכך מדבר נגד ת''ח גדול
אביחי | 22-03-2020 16:59
ה' יעזור לך ולילדייך שתזכי לעשות תשובה לפני שיד ה' תפגע בך. כשכך יוצאים נגד ת''ח גם אם לכאורה מסיבה טובה, מקובלנו שמשפחה זו תשתמד. הזהרי.
צודקת שימרית, שמוליק לא רב אלא רברבן.
חנה | 22-03-2020 16:36
האיש שונא נשים, שונא גרים, שונא ערבים, שונא הומואים. לעומת זאת הוא אוהב מאוד את עצמו ועסוק מבוקר ועד ליל בפרסום עצמו. בקיצור איש מלא שנאה שטוב יעשה אם ישאר בעירו הקטנה והקרה ולא ישמיע את קולו מול רבנים גדולים וטובים ממנו.
איזו אישה טיפשה שמרית
בני | 22-03-2020 16:13
אנו נמצאים בתקופה של מגפה ובמקום ללמוד מתלמידי רבי עקיבא שכולם היו תלמיגי חכמים ואעפכ נענשו על שלא כיבגו זאז, באה אחת חצופה שלא מתקרבת לציפורניהם של תלמידי החכמים ומביעה את דעתה הלא מעניינת ופוערת לועה על חכמי הדור. אני מוחה בכל תוקף!
תשובה ענינית
אפקי | 22-03-2020 14:45
הרב ענה תשובה ענינית, התייחס למקורות וניתח אותם בענייניות. למה התגובה המכוערת? כנראה שכשאין תשובה עניינית תוקפים אישית, ובצורה נמוכה מאד. מביך...
די כבר להתנהג כמו עטלפית
לשמרית - | 22-03-2020 14:08
שמרית, את לא רואה שאנחנו נמצאים במבול רוחני? את לא רואה שאנשים מתים בכל העולם? את באמת לא רואה את הסכנה? וזה הזמן שלך ללעוג לתלמידי חכמים? וכאילו שאת יש לך סרגל למדוד את גדולתם? פשוט תשתקי ותעשי תשובה מהר כי אין הרבה זמן!
7
תודה לרב אליהו
פויה | 22-03-2020 14:21
ושהקורונה תבער בעה את הרשעה הטומאה ההתחסדות הטמטום הצדקנות הפאתטיות הנאיביות הכפרנות והחלודה בראש של הכיפות הסרוגות והרפורמים מאמריקה
8
אז מדרבנן או דאאוריתא?
חם או יפת | 22-03-2020 15:07
אז יש איסור בתורה על מגע בבגדים בשבעת הימים האלה או האיסור של חכמינו זכרונם לברכה? אם מן התורה לא מצאתי את מראה המקום. אם מרבננו האיסור אז לא מן העניין לשפוך שמן רותח על ראשו של הרב ולאלבין את פניו ברבים כפי שעושה הרב אליהו.
מי הלבין? עדיף שאנשים ימותו?
רפי בר | 06-04-2020 2:14
א. הרב לא הלבין הוא אמר בפרוש שבוודאי תלמידה טועה כתבה זאת בשמו. ושמר על שמו הטוב של הרב השני ונתן לו לרדת מהעץ בכבוד. ב. הרב הביא מעשה על תלמיד חכם גדול שנהרג גלל דבר כזה, אז אתה מעדיף שהוא ישתוק ולא יאמר ויתחילו כל תלמידיו של הרב הנל ימותו כי ינהגו כך? הרב אומר את ההלכה שמי שרוצה לעשות כפי ההלכה ידע מה לעשות תחשוב שדוקטור לניתוחי מוח יחליט לא לגלות שהדוקטור השני נוהג בשיטה שיכולה להרוג את מטופליו זוהי רלנות רפואית חמורה, וגם אם הרב אליהו לא היה מפרסם את דעתו היה בכך רשלנות הלכתית חמורה.
חזק וברוך כבוד הרב שמואל אליהו
הלל | 22-03-2020 19:20
חזק וברוך כבוד הרב שמואל אליהו. תבורך
הרב אליהו לא מלבין
אביחי | 22-03-2020 18:31
להלבין פים זה אומר לבזות אותו, אבל פה יש דיון הלכתי ובדיון הלכתי כן מותר להגיד שדבריו של אותו רב הם לא הלכה
תשובה למגיב
תשובה | 22-03-2020 17:17
אין פה שום הלבנת פנים. יש פה דיון הלכתי. ולדעת רב יוסף זה איסור תורה. וכך נפסק ברמבם ובשולחן ערוך. וכך פסקו כל הפוסקים. ולדעת רב פדת זה איסור דרבנן. כמו שמותר לרב שפרבר לומר את דעתו - כך מותר לחלוק עליו ולומר דעה אחרת.
9
תגובה לאתה טיפש
עצוב אך לא מפתיע | 22-03-2020 15:27
קודם כל אני אישה. אולי טפשה אבל לא טיפש. וחוץ מזה אם תקרא את מה שציטטתי את דברי הכלי יקר, תראה תשובה למה שכתבת. שהחטא שהרפורמים עשו בכותל גורם חלילה פגיעה בכולם כי הוא פוגע באילן כולו רל. והם עברו על לא תישא את שם השם לשוא שהם לקחו את התפילה וביזו אותה ושינו אותה באופן שהופך אותה לאוסף של ברכות לבטלה שאסורות משום לאו זה. וזה גם מה שהם עשו לפני השואה ואמנם גם השואה פגעה בכלל ישראל רחמנא ליצלן ועכשיו הם עשו אותו דבר בכותל. נקודה.
תגובה לחסוי
עצוב אך לא מפתיע | 22-03-2020 20:08
גם אתה צודק, ברור, אך באופן שוב לא מפתיע, אותה קבוצה כופרנית לעגנית ורפורמית שמחללת את הכותל כל ראש חודש, גם פועלת נגד שבת קודש, נגד קדושת עם ישראל, נגד ארץ ישראל... הכל ביחד. שיא הסיטרא אחרא ביחד. והנה ציטוט של יור הקבוצה: מתווה הכותל מדבר על כך שיש יותר מדרך אחת לספק שירותי דת בכותל. יישום המתווה יקדם את היום שבו תהיה יותר מדרך אחת להתחתן ולהתגרש בישראל, יותר מדרך אחת להיקבר, לשמור שבת, כשרות וכו. הכותל טומן בתוכו את היסוד העמוק של יחסי דת ומדינה, ויש אפשרות לקדם דרכו פלורליזם דתי עבור כל מדינת ישראל. ומה שהם קוראים פלורליזם, משמעותו הרס היהדות של המדינה הזו שהוקמה עם כל כך הרבה מסירות נפש בשביל העם היהודי - ועכשיו הרפורמים רצו להרוס אותה ואת היהדות שלה ולהפוך אותה למדינת ערב רב אחת גדולה כמו שהם חיים בארהב. והשם מרחם עלינו ועוצר את זה - אחרי שכל הנסיונות שלנו בני האדם לעצור את הטומאה של הרפורמים האלו לא צלחו, בא השם ובכלים שלו עוצר את זה כי אנחנו לא הצלחנו. ולכן עם כל הכאב יש נקודה של אור שאנחנו מבינים שהניתוח הזה עם כל הכאב שיש בו הוא לטובתנו ולהצלתנו. ושהם ירחם על כולנו.
תגובה לעצוב אבל לא מפתיע
חסוי | 22-03-2020 18:01
שמעי את מבינה שאת לא יכולה לקבוע בגלל מה הגיעה הקורונה. יש המון דברים שאני יכול להצביע עליהם שהם לא בסדר. הייתי יכול להגיד שהקורונה הגיעה בגלל תחבורה בשבת או בגלל אלף ואחד דברים את יכולה לשלוח דברים שרבנים כתבו אבל בסוף לאף אחד אין מושג למה הגיעה הקורונה...
10
לא לדחות טבילה - ללכת לים!
יואל בן-נון | 22-03-2020 15:58
לא לדחות טבילה ללכת לים! נשים שחוששות או נרתעות מטבילה במקווה טהרה מכל סיבה שהיא – ולא רק בימי מגפה – מוכן ומזומן להן 'מקוה המים' של בורא עולמים, שהוא ה'מקוה' הראשון בעולם (ואין חולק על כך) – לכו לטבול בים! לא דוחים טבילה!! אפשר כמובן לטבול גם במעיינות, אבל שם צריך למצוא מקום שבו הרגליים לא נשקעות בבוץ – אפשר למצוא קרש ולעמוד עליו. לבשו חלוק רחב בלי שום דבר מהודק לגוף – קחו אתכם חברה או שתים (ואולי גם מצילה) – תיכנסו למים רק בעמידת רגליים, מי מתנים, וחכו לגל שישטוף את כל הראש – קצת קר, לא נורא, תתנגבו ותתחממו בחוף, זהירות בנהיגה, וחזרו הביתה בשמחה.
11
הלוואי היינו עומדים על ההלכה בדיני
מנחם | 22-03-2020 18:23
לשון הרע. זה כל כך חשוב בימינו העניין הזה. הרב שמואל אליהו, אנא פרסם את חשיבות העניין ועד כמה אסור לספר לשון הרע ובפרט על תלמיד חכם!
אשריך כבוד הרב שמואל
יהל | 22-03-2020 19:21
אשריך כבוד הרב שמואל שאתה מחזק אותנו
12
רב רציני לא מתחזה לאחר וכותב :זכינו לרב ענק
חנוך | 22-03-2020 20:08
ברא כרע דאבוה - זו התגובה שבאה כמעט תמיד מהאלמוני אחרי כל פעם שיש עוד ידיעה יחצנית עליו. וככה : אשרי דורנו שזכה לגדול דור כמו הרב שמואל, איזה יופי, אין כמוהו ...
הרב שמואל אליהו שליט"א צדיק וקדוש
תגובה | 22-03-2020 21:08
ואוי ואבוי למי שיוצא נגדו אמנם זה מוסיף לרב שליטא זכויות אדירות (הנעלבים ואינם עולבים וכל זה) אבל אני לא מקנאה במי שעושה את זה בגלל הזהרו בגחלתן. ובבקשה לא לענות לי. פשוט לשמוע ולשתוק. זה לא זמן להוסיף חלילה קטרוגים על אף אחד. עכשיו זמן של סכנה. המשחית משתולל. ה ירחם. וכל אחד צריך להתגבר על יצרו ולהתחזק במה שהוא צריך להתחזק.
13
תיקון טעות
מתקן | 23-03-2020 11:10
צריך לכתוב: כדאי הוא רש ולא כדאי הוא כש. אמנם הטעות הזאת מופיעה כבר בפוסט עצמו, אבל בדף שבתמונה ודאי שכתוב רש.
14
רפי פרץ
נועם | 23-03-2020 14:11
רפי פרץ אסד
15
היתר קריבה
אמ | 23-03-2020 17:37
לפי מה שכתב הרב המתיר ניכר שאינו כל כך מצוי בעניני הלכה הוא צריך לדעת שהיתר כזה צריך לבוא מדברי הגמרא עם ראיות ואחר כך להיסמך על ראשונים וזה יכול להיות אפילו נגד השוע שכן ראינו שעשו עשרות פעמים פוסקים בכל מיני טענות על השוע אולם אי אפשר לבוא ולתפוס חידא בשם רמבן גם אם הוא אמר כן וכי כל פעם אתה יכול לתפוס איזה שיטה שיעלה על רוחך ולסמוך עליה זה ליצנות אלא אם כן תוכיח בראיות שהיא השיטה הנכונה וזה פשוט מכל גדולי הפוסקים ואם אתה רוצה להתיר יש היתר שאין עליו תשובה לגבי נידה בזמנינו אבל אין זה מתאים לפרסם זאת
16
כמו המהגרים באניות בדרך מאירופה לאמריקה זרקו
שפוי | 23-03-2020 18:01
דבר ראשון את הטלית והתפילין מהסיפון.
17
בושה שלא התנערנו מספיק מהרפורמי שפרבר
רופא | 23-03-2020 23:11
בושה שלא התנערנו מספיק מהרפורמי שפרבר
18
אא
איתן | 23-03-2020 23:17
באופן כללי אני לא מחובבי הרב אליהו. אבל כבר אמרו, קבל את האמת מפי שאמרה. הפעם, הוא צודק. ומי שלא מבין בהלכה על בוריה, שלא יביע את דעתו, כי זה לא מעניין אף אחד. אגב, יש לי מושג אחד או שניים על הלכות נדה. חיברתי ספר על זה וקיבלתי את הסכמתו של הרב עובדיה זצל. וכידוע, הוא הוא לא מהמחמירים. וברור כשמש, לכל מי שמבין בהלכה, שבמקרה זה הרב אליהו צודק, וזה פשוט.
19
טהרה
שרה | 24-03-2020 15:09
כתוב .בהרמב'ם ושו'ע ואל אשה בנדת טומאתה לא תקרב כתוב בשבת י'ג מי שנוגע באשה אפילו בשבעת הנקיים זה 7 ימים נקיים שהיא סופרת.כרת כרת
20
יהודי
יהודה | 25-03-2020 10:53
תדחפו את הדרבנן שלכם בורא עולם מגיע לשפוט את הארץ ונראה מה שווה כל הדרבנן שלכם. רק תורת ישראל בלבד בלי כל התוספות והחירטוטים אני מציע לחרדים לזנוח את בגדי הפולנים מימי הביניים ולהתכונן למלכות השם ולא מלכות הרבנים!!
תגובה ליהודי
אזרח | 26-03-2020 14:20
נראה לי בס״ד .מה שקורא עכשיו קרה בעבר בעבר העם האמין בבורא עולם .אחר כך האמין בשם ובמשה עבדו .בהמשך עשו להם עגל מסכה ואמרו אלה אלוהיך ישראל .היום זה לא שונה בהרבה .אנפלציה של הלכות .כל אחד פוסק ושולל את חברו .ואף אחד לא נכנס לעובי הקורה כדי לבדוק מה התורה אומרת..אמת לא משתנה .הלכות של רבנים .משתנות חדשות לבקרים .יש הרבה מה לומר ואם אומר זה יעזור .זה לא יעזור יהדות זה לא תורה. משה ביאר את התורה .רבנים מפרשים את התורה זה כל ההבדל בגדול באר זה להכנס לבאר ולהוציא ממנו מים חיים .לפרש זה משהוא אחר לא נעים רמז ושרף את הפרה על עורה על פירשה .והמבין יבין
21
הגעתי במקרה
שימי | 25-03-2020 19:39
באיזה שטויות אתם מתעסקים שתהיו בריאים
22
מיצוות
חקל תפוחין | 29-03-2020 21:15
הוכחה תורה מאלקים מישמים פרה שוחתים פרה שאן בה מום בדיקת ראות לא דבוקות מוציאים ומנפחים אים יש חור טרך לא אוכלים יש וירוסים בכל מערכת הדם וזיהום אותו דבר כיאיים שתענז דיבור חול בשבת אותו דברבשר וחלב דגים קסקסים ווסנפיר תורת השם תמימה משיבת נפש מונע מחלות ומגפות אשרכם ישראל
23
נגיע כך נהגו אבה וסבה
חקל תפוחין | 29-03-2020 21:26
יושבים בשולחן מי שמגיש אוכל לסועדים נשים מבוגרות ילדות עד גיל 10 הכנת אוכל מי נקיה או גבר
24
שמואל- הגיע הזמן לבדוק שלא נשאר חמץ בזקן
דוגו | 29-03-2020 23:11
הגיעה השעה לעמוד מול המראה עם נר ולחפש פרורים מהטוסט ושאריות ספגטי. תזהר שלא להדליק את הזקן כפי שהגמרא הקדושה מלמדת אותנו על אותו רב קשקשן, גזען שהיה בצפת וטחן לנו את המוח עם המכתב שלו. לא יודע לגביך, אבל אני לא השתכנעתי שהוא מת בגלל האישה המטונפת שלו. גם אליהו הממזר הזה שואל אותה שאלות, בטח רצה לנחם אותה. כמה נמוך.
25
הרב הפרופסור.
מרדכי | 30-03-2020 19:16
כאשר הרב הוא גם פרופסור,הוא קודם כל פרופסור,שנאמר בהפטרת כי תשא: אם הבעל הוא האלהים,לכו אחריו. ומכאן הטעויות החמורות.
26
קירבה
זיו | 31-03-2020 11:02
מה יש במקוה המזוהם יותר מאשר במקלחת של מים חמים וזורמים. אין שם טהרה ולא בטיח. פרימיטיבים שממלאים את בתי החולים בקורונה בארץ ובניו יורק.
27
זו מחלת נפש של המונים נבערים.
יחזקאל בן בוזי | 01-04-2020 14:28
מצטער לבשר לכם : זה לא נכון. אדם לא ימות באמצע חייו אם יחבק את אשתו כל הלילה כל ימות החודש כולל בימי נידתה (קונספט מזעזע) ברור שמבחינה אסתטית והיגיינית ומסיבות הורמונליות ורגשיות אין מה לקיים יחסי מין מלאים בימי מחזור, או להכנס לכל מצבי הרוח שעוברים על אשה במחזור, אבל ודאי שאפשר וצריך לחבק, להכיל, לאהוב, ולא חייבים לבודד אותה, והאיום זה שהגבר ימות בטרם עת? זה בערות לשמה. כן מספרים לכם סיפורים. חבל על הזלזול הזה...
28
שכל אחד יטפל בתחתונים שלו
רבנים חצופים | 02-04-2020 20:16
הלל ושמאי לא היו רבנים. רבנים ורבנות מיותרים.
29
בעית הטבילה במקווה
יעקב משולם | 03-04-2020 12:50
הים ,הינו פיתרון זמין ופשוט וכעת מזג האויר נוח,תיקח לה חברה שתאשר שראתה כי כוסתה כולה במים ובכך נטהרה .
30
"אלא אם כן יסכימו איתי רבנים ופוסקים נוספים."
נו, ואיפה הנוספים? | 04-04-2020 22:12
אז אפילו לפי המתיר, ההיתר לא תקף
31
"הרב פוסק כך להלכה ולא למעשה"
ציטוט מהדף עם הפסק | 04-04-2020 22:16
קיצר, אז זה לא למעשה (עד שיצטרפו אחרים, שכמובן לא הצטרפו)
32
אמא שלכם טמאה, עובדי אלילים חולי נפש..!
רבובדיה | 05-04-2020 11:39
שתתפגרו מקורונה..!