אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

למי מצביעים המסורתיים?

השיח סביב בציבור המסורתי שגובר רק סביב תהיות על מיקומו של אלי אוחנה למשל ברשימות, מעלה את הבעיה במלוא עוצמתה: המסורתיים נספרים על ידינו בקלפי, אך לא בשגרת החיים - במערכות החינוך הדתיות

למי מצביעים המסורתיים?
  Photo by Mendy Hechtman / Flash90

כל מערכת בחירות מביאה איתה שיח מבורך על חלקם של יוצאי ספרד בקרב הציונות הדתית. ואולם, בשלל הניתוחים הפוליטיים אנו זונחים את העיסוק בשאלת חלקם במערכת החינוך הדתית.

השיח סביב בציבור המסורתי שגובר רק סביב תהיות על מיקומו של אלי אוחנה למשל ברשימות, מעלה את הבעיה במלוא עוצמתה: המסורתיים נספרים על ידינו בקלפי, אך לא בשגרת החיים – במערכות החינוך הדתיות.

עוד באותו נושא

בן גביר מגיב לעמית סגל: "אין גבול לציניות"


44

בהערכה גסה אני עד בכל שנה ל 4-3 בתי ספר דתיים שהבריחו מעליהם באופן גס את הציבור המסורתי מבלי לדאוג לו לחלופה בחינוך הדתי. כרגע למשל אני מביט בדאגה על מקום שבו המערכת שוברת את כל הכללים על מנת להכיל 15 ילדים חרדיים לאומיים, שהוריהם מתעקשים על ייחודיותם גם ביחס לתלמודי תורה ציוניים אחרים שכבר קיימים באזור.

הם לא מוכנים להיכלל באף תלמוד תורה ציוני קיים ולכן הכניסו אותם כמוסד מתבדל בתוך ממ"ד רגיל שבו יש תלמידים מסורתיים רבים. פיצולי הפיצולים לא רק יוצרים מוסדות קטנים, אלא גם מביאים לסגרגציה חברתית שבה יש אליטה ויש סוג ב', ואף אחד לא רוצה להיחשב סרח עודף.

מניסיון והכרות עם מקרים דומים, הכניסה של תלמוד תורה חרדי לאומי לאותו ממ"ד רגיל, תביא להברחה משוערת של כ-50 הורים מסורתיים אשר יעזבו את בית הספר שעומד לשנות את עורו ולהפוך למוסד חרדי לאומי. בשקט, בשקט עשרות משפחות מסורתיות יבינו היטב שאין להן מקום בחינוך הדתי ויעברו לחינוך הכללי. לא ארחיב כיצד זה יקרה, אך התהליך ברור והסטטיסטיקה מוכיחה זאת. לעתים רבות מידי, גרעין של משפחות בא על מנת ל"הציל" את המקום (או את עצמו) אך הוא דוחק את רגלי מי שמאמינים בשיטת חינוך אחרת שאינה מוגדרת כ"תורנית".

בשבוע שעבר שיתפתי את המקרה הנ"ל עם אחד ממייסדי נאמני תורה ועבודה, איש חינוך שהיה ראש מכללה דתית לחינוך. "זה לא חדש" הוא נאנח. "סיפורים דומים קרו לפני 40 שנה, עם הקמת מוסדות רשת נעם ומהפכת הישיבות התיכוניות".

לטענתו הם היו טריגר מרכזי (אם כי לא היחיד) להקמת מוסדות החינוך של ש"ס שבאותם ימים קלטו את אלו שהרגישו סוג ב' במוסדות הציונות הדתית. היום מרבית מוסדות החינוך של ש"ס אינם אלא מוסדות חרדיים רגילים, ואולם, לפני כ-30 שנה, רבים מהם היו מוסדות שקלטו את הציבור המסורתי שלא רצה להיחשב סרח עודף ע"י מי שהובילו את ה"מהפכה התורנית" של החינוך הדתי.

עשרות שנים עברו וה"מהפכה" ממשיכה ודוחקת החוצה את הציבור המסורתי. "מהפכת הגרעינים התורניים", שהתווספה בינתיים, הביאה זאת גם למקומות בהם לא דרכה עדין רגלו של בן הציונות הדתית. וכמו תמיד אחדד שאין גרעין אחד דומה למשנהו איני בא כאן להכליל על כלל הגרעינים התורניים שחלקם מאוד מודעים לבעייתיות הנ"ל ופועלים ברגישות הנחוצה. אך די לנו בכמה גרעינים בודדים על מנת לשנות 3-4 בתי ספר בכל שנה ולדחוק משם את הציבור המסורתי.

לכל התהליכים הללו קשה לשים לב משום שהם סוציולוגיים ולא ביולוגיים. לעיתים רבות ההדרה מובלת בידי רבנים ספרדים בעצמם, או בידי גרעין תורני שכל כולו מילים של אהבת ישראל ואחדות.

כל עוד הציונות הדתית תמשיך לממן ולגבות גרעינים תורניים באופן אוטומטי, מבלי למדוד כל אחד לגופו ומבלי להביט על התהליכים החברתיים שכל אחד מהם יצר בעירו, הבעיה רק תחמיר ואנו נמצא עצמנו רק עם הזהים לנו ולא עם מי שרוצים קרבה חלקית לתורה.

לאחרונה התקיים מסע התרמה לגרעין תורני שכזה. הגרעין בחר להעלות על נס את אלו שהם קרבו לתורה. לו הייתי יכול, הייתי מעלה על נס את כל אותם ההורים שסיפרו לי כיצד אותו גרעין הרחיק אותם מהתורה ואת ילדיהם ממוסדות הממ"ד. עבורם, גם אם אלי אוחנה יעמוד בראש האיחוד המאוחד של כלל מאוחדי הציונות הדתית – זה לא יחזיר את תחושת ההשפלה אותה חוו עת הודרו מהממ"ד המקומי.

היום הם לומדים בחינוך הכללי. נראה לכם שהם ירגישו חלק מהציונות הדתית?

=======

שמואל שטח, הוא מנכ"ל תנועת נאמני תורה ועבודה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
13 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
כולם מצביעים לפי העדות, במיוחד המארוקאקים
מימונה שדה | 13-02-2020 17:22
נקווה שמפלגת חרמינה תגדיל את פרסומי המרקשיות שלה ותנגוס במפלגות הברברים הגויים ממרוקו - הליקוק וש''ס (שקרנים סכינאים)
מרוקאים זה חרא
יהדות לובלין | 15-02-2020 9:41
הכלא מלא בערבים ובמרוקאים
מצביעים לסיר קובה
חמוטל בן זרג | 14-02-2020 13:07
והתימנים עושים את צרכיהם בסלון על הרצפה
2
תזכיר לי היכן אתה גר אדוןשטח?
דוד | 13-02-2020 21:47
בטירת צבי? המקום ההטרוגני ביותר! אצלכם יש גם מלא ספרדים וגם מלא חרדלים לא?
אתה לא יודע היכן שטח גר. עדיף שתהיה בשקט
חבר נאמני תו"ע | 13-02-2020 22:56
הוא גר בלוד
3
להיתחדש עיברייה נוסעת בזמן
כאילו הכל מוצה | 13-02-2020 21:56
תודה שאתם מיתייחסים להמון המסורתי אני מצביעה למנהיג הנבואה אלוהי צבאות ישראל. רוצה שכולם ילכו וניתחדש נשדרג וניתן כבוד ויקר לאדמה עיברייה זו שלנו ציון המיוחדת במינה. אני נוסעת בזמן ברוח הנבואה ואף אחד מהם לא משקיע באידיאל הזהותי הזה שלנו משרתים כולם זרים והם בעצמם זרים. כואב על העם שלנו המיסכן המבולבל כל כך. אנחנו ראויים ליותר טובים מהם כי כשנעלה נגיע לשמים. כשנידרדר אין עלינו ככה לפי התנך .אם נישאר איתם זה עוד יותר גרוע. מקווה שאלוהים יעשה משהו ונהיה הכי למעלה בעולם. זוהרים כמו הכוכבים נוצצים כמו גיבורי וגיבורות התנך וזה בראי הנבואה. הנבואה מסדרת הכי נכון. היא גם סולם ומדרגות לנשמות באופן אישי פרטי נחמה לנשמה העלובה כל כך. שבת שלום.
4
לא רוצה שירגישו חלק
רפי | 13-02-2020 23:04
הדבר היחיד שהם מרגישים קשר אליו זה גזענות ושנאה. ביום שירצו באמת להתקרב לתורה, ולא רק לשטויות של מחזירים בתשובה, נוכל לדבר.
5
בטח לא לציונות הדתית הליברלית אשכנזית
מרא דאתרא | 13-02-2020 23:51
הציבור היקר והקדוש הזה מצביעים בדרך כלל לשס ולליכוד. הם לא מרגישים מחוברים למפאיניקים עם כיפה בין אם הם בנטים ובין אם הם סמוטריצ'ים.
6
הדתיים ממשיכים לחשוב שהם מעניינים את המסורתים
אני | 14-02-2020 10:23
ואם הם יעיפו את החרדלים, זה ימשוך אותם. אז זהו, שלא רק החרדלים לא מעניינים אותם, גם כל חובש כיפה באשר הוא. יש פער תרבותי ענק בין שניהם. בתור מסורתי לשעבר, מסורתי הוא בעצם חילוני לכל דבר עם טיפ טיפה מסורת - בהשוואה לדתי, אפילו ללייט. הממדים לא באמת מעניינים אותם. הם מכבדים כי הם טובים בלכבד, אבל ממש לא מעבר. רואים את זה במנדטים של המפלגות, קחו מסורתיים ותשאלו אותם אם הם מצביעים לימינה. אין אפילו הווא אמינא לעשות את זה
7
מצביעים ל-עידית סילמן קורונה?
שחר | 14-02-2020 10:37
בלאד
8
מסורתיים הם לא מויסריים
שטות רודפת שטות | 14-02-2020 10:49
האליטה האשכנזית הליברלית הדתית קרי נאמני תורה ועבודה מחפשים כביכול את הזר והשונה התורן כדי שירגישו אליו חמלה בדיוק כמו שהשמאל מתייחס לערבים. שורה תחתונה המוסדות הליברלים כגון פלך ועוד הם הכי אליטיסטיים. וכן אני יודע שמר שטח הוא מזרחי אבל כמו כל מזרחי שטופח על ידי אשכנזי הוא הפך ליותר אשכנזי ממנו ראה ערך פרץ.... מסורתיים אמיתיים לא מרגישים מאוימים ממי שרוצה ללמוד יותר תורה אלא ממי שרוצה להפוך בינוניות ושנאה למצוינות לאידיאליה
9
כול תורה ועבודה מצביעים יש עתיד
אלכס | 16-02-2020 11:52
מנכלית לשעבר חברה ביש עתיד . השם תורה ועבודה בשביל לצוד נשמות דתיים .הם קבלים כסף מהקרן החדשה ? כולל אירגון קולך ?.
10
איך ההורים ה"רגילים" לא מתארגנים לשמור
ירחמיאל | 16-02-2020 15:38
על הממד הרגיל שלהם מלהפוך לתלמוד תורה? זה באמת ככ קשה? ממה הם מפחדים?