אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הפוגע בראש ממשלתנו מסכן את מדינתנו/ הרב שלמה אבינר

לא מטריד אותי אם נתניהו אשם או לא. מה שמטריד אותי, זה פיקוח נפש של המדינה. לכן, אין זה הזמן לעסוק בזה. כל דבר בזמנו. שמא תאמרו אין זה מוסרי להתעלם. אשיב לכם: ולסכן את כל המדינה, זה כן מוסרי?

"לא מוסרי להגן על נתניהו?לא מוסרי לסכן את המדינה"
  (צילום: יונתן זינדל/ פלאש90)

שעת בחירות, שעת מפלגות. שעת שערוריות והשמצות. אך יש להישאר עם ראש צלול גם לעת הזאת.

הלוואי וזכינו לממשלת אחדות לאומית, כאיש אחד בלב אחד, כל שוחרי טובת העם וטובת המדינה. כל מפלגות היהודים, שהרי זה באמת מאוויים, כל שבטי ישראל. אבל לא זכינו. ואולי נזכה. אך גם אם לא נזכה, לא נבכה.

כי לא נשכח לראות את האור שהוא לאין ערוך מהחושך. כי זכינו לבניין הארץ, לשיבת ציון, להקמת המדינה, להקמת הצבא, להחזרת התורה וגם להחזרת האחווה. זכור באיזה מצב היינו במצרים, זכור את גירוש ספרד, זכור את השואה. סוף סוך הגיעו ימי מנוחה ונחלה.

ועתה הגיעו ימי הבחירות. אחריות גדולה היא זאת. אל תשב בבית, לך להצביע, כי הדבר נוגע לגורל האומה, לגורל המדינה. אל תשב בבית, אין זה מוסרי. ואל תצביע הצבעת מחאה בעד מפלגה שלא תעבור את אחוז החסימה. אמנם זה מוסרי. אך לדאוג לאומה כולה, הוא הרבה יותר מוסרי.  להעדיף מוסרי על מאוד מוסרי, אין זה מוסרי. זכור: הצבעה, זו רצינות, זו אחריות.

ועל פי מה נבחר? לא על פי הבטחות אלא על פי עובדות. הבטחות אינן בטוחות, עובדות הן מציאות. מה שמפלגה, או ראש מפלגה, או ראש ממשלה, עשה בעבר – יש לסמוך שיעשה בעתיד. מה שנקרא חזקה. אבל מי שלא היה ראש ממשלה, כיצד אוכל להיות בטוח שהוא יצליח במלאכה. אולי כן, אולי לא.  אולי יותר טוב, אולי פחות טוב. אולי. אך בעניינים כה חמורים, כה גורליים, כה קיומיים, לא לוקחים סיכון. לכן אנא עובדות, לא רגשות ולא פוסט-אמת.

וכיון שהגוף נגרר אחר הראש, ההחלטה הראשית צריכה להיות: מי בראש. למטרה זאת, גם נבחר במפלגות, אך קודם כל ראש. והנה הנסיון מראה שראש ממשלתנו, עשה עד כה עבודה מצויינת.

כי מהי העבודה? משולשת היא: בטחון, כלכלה, יחסים בינלאומיים.

בטחון – כי להיות או לא להיות, זו השאלה. כי לפני הכל, יש צורך בקיום. והנה ראש ממשלתנו מנהל מערכה זו בכשרון רב ובהצלחה רבה.  אל תיקח סיכון.

כלכלה – כי אמנם לא על הלחם לבדו יחיה האדם, אך גם על הלחם. אם הכלכלה תיפול, הכל יפול. ואל תחשוב שניהול כלכלה הוא נושא קל ודל.  לא כן. זו חכמה מאוד גדולה, מאוד מסובכת, מאוד אחראית, מאוד מורכבת, מאוד קשה. והנה, גם בזה, הצלחה.

יחסים בינלאומיים – בלי יחסים תקינים עם עמים רבים מאוד, לא נצליח לא במלאכת הבטחון ולא במלאכת הכלכלה. והנה, גם בזה, כל הכבוד לראש ממשלתנו.

בשלושת אלה, הוכיח את עצמו. אחרים, זה ספק, אחרים, זה סיכון. אסור לקחת סיכון.

אל תירדם בשמירה. לא בגלל שאנו חיים בשקט בלי מלחמה, מאז מלחמת יום הכיפורים, יותר מארבעים שנה, אל לנו לשכוח שיש לנו אויבים רבים ואכזריים מסביב.

איראן הכינה אלפי טילים ארוכי טווח של 2000 ק"מ. היא מכינה פצצה גרעינית. היא העבירה כוחות צבאיים רבים בסוריה. היא הציבה שם 250,000 טילים העלולים לזרוע חורבן ומות בעורף, היא אימנה 11 יחידות קומנדו של אלפים, לכבוש ישובי צפון ודרום. כל זה אינה סיבה לבהלה, אלא סיבה לדאגה, לרצינות, לאחריות.

שמא תאמר: הוא מואשם בכמה עבירות. איני יודע. איני עוסק בזה. איני יודע אם זה אמת או לא. אולי כן, אולי לא. אין זה מטריד אותי. מה שמטריד אותי, זה פיקוח נפש של המדינה. לכן, אין זה הזמן לעסוק בזה. כל דבר בזמנו. שמא תאמרו אין זה מוסרי להתעלם. אשיב לכם: ולסכן את כל המדינה, זה כן מוסרי? ולסכן העם היושב בציון, זה כן מוסרי? קצת פרופורציה.  קצת פרספקטיבה. להפקיר את המדינה לספק, זה הדבר הכי לא מוסרי שיכול להיות. זכור מה עשה דוד, מקים מלאכות ישראל, על אף שהיו טענות קשות על יואב בן צרויה ועל שמעי בן גרא, הוא בכל זאת השאיר אותם על כנם, כי הם היוו ערובה גדולה לבטחון ישראל נגד אויביו, וזה קודם לכל.

אל תיכנס לשאננות. יש לנו אויבים. לפני מלחמת העולם השנייה, הייתה שאננות באירופה, היו בטוחים שלא תפרוץ מלחמה, ושלמו על זה מחיר נורא.  אז חובר שיר: הכל בסדר, גברת המרקיזה.

לא ולא.  לא הכל בסדר. יש איום קיומי. מומחה אחד הרגיע אותנו: אם נדרג בין 1 ל-10, הוא רק 5.5. זו נחמה? זו הרגעה?

לכן, ידידי היקר אל תיפגע בראש הממשלה, אלא חזקהו, כבדהו, רוממהו, כי שלוותו היא שלוותנו, כי חוזקו הוא חוזקהו, כי הצלחתו היא הצלחתנו.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
35 תגובות - 23 דיונים מיין לפי
1
אמת לאמיתה. אכן, זוהי שעת חירום.
אביגדור | 26-01-2020 19:34
פלסטינים זאת המצאה של השמאל, על מנת לטשטש את זהותה היהודית של מדינת ישראל, כפי שייבאו מרוסיה 50 אחוז לא יהודים, ומסודן עוד 200,000 מהגרים בלתי חוקיים, כך גם היה, כשייבאו חיילים לרשות מטוניס. בעקבות רשעות השמאל החולני, והבוגדני, *שבגד בדרך אבותיו* קם האספסוף הפלסטיני והחליט לרכב על המצאת השמאל, כאומר: *אם היהודים אומרים, וגם נותנים, למה שלא ניקח*.... אז זהו, ברוך השם זה נגמר. רוב העם היהודי האמיתי, מאוחד ומלוכד, במה שמכונה, הבלוק, הנה הפירוט - ליכוד, שס, אגודה, עוצמה וימינה, שזה אומנם רק 55%, מהישראלים בארץ, אבל זה יותר מ 70 אחוז מהיהודים, בהתחשב, שלליברמן יש 5 מנדטים רוסים לא יהודים, ועוד 5 מנדטים כאלה, מפוזרים במרץ, מערך ולפיד. השמאל רקוב, הנאלח והמושחת, נלחם בחירוף נפש, כי הם יודעים טוב מאוד, שהעם היהודי, חשף את מזימתו, וגילה את מערומיו. לכן, נמשיך להיות מלוכדים עם הליכוד, כוחינו באחדותינו, ואולי נזכה להציל כמה נפשות יהודיות טועות, שנפלו בתמימות, בשבי השמאל הנחשי, הרצחני, והמסוכן.
כרגע הבחירה היא בין ראש ממשלת ימין לבין השמאל
לביבי גם יש חזקת חפו | 27-02-2020 8:42
ביבי תומך בסיפוח וריבונות ואילו השמאל בראשות כחול לבן לא רוצים לעשות כלום ולתת וטו לארופאים ולאבו מאזן. ביבי רוצה לייבש את אבו מאזן ואילו השמאל רוצה להקים אותו לתחייה. ביבי רוצה להלחם באיראן ואילו גנץ נתון בשבי של האירנים אחרי שפרצו לפלאפון שלו וצריך לרקוד לפי החליל שלהם. ביבי עומד בפרץ נגד הדיפ סטייט שרוצה לייצר לנו מועצת האייטולות משפטית שתנהל את המדינה ותבטל את רצון האזרחים ואת הדמוקרטיה בכלל. ואילו גנץ וכחול לבן רוצים עוד יותר להעמיק את הדיפ סטייט. ושנהיה משועבדים טוטאלית ולא תהיה לנו דמוקרטיה וללא תקומה. ביבי והליכוד רוצים מדינה עם ציביון יהודי ואילו גנץ והשמאל רוצים מדינת כל אזרחיה ולהכניס לפה מיליוני אפריקאים תחת מסווה של פליטים כביכול שיצביעו לשמאל ויבטיחו את שלטון השמאל לתמיד. מי הטיפש שיעז לחשוב שצריך להחליף את ביבי ולהרוס את המדינה? מה עוד שרוב העם הוא בעל הגיון בריא ואומר שהוא מעדיף את ביבי יותר מכל אדם אחר ובפער גדול!
כיפה סרוגה מטמאים את עם ישראל בשחיתות ושפלות
מתנחל אבל ישר. | 27-01-2020 10:59
מטמאים ומשחיתים את עם הקודש בשפלות בטומאה ובסחי של שוחד מרמה והפרת אמונים בחסות מתנחלים.
ממש לא
אביאל | 26-01-2020 21:09
כבוד הרב טועה בזה שהוא חושב שרמטכלים לשעבר- אנשים שהקדישו את חייהם לביטחון עם ישראל- לא יצליחו להגן על המדינה.
2
אשרינו שאלו רבותינו
אבי | 26-01-2020 19:41
דברי חכמה שראוי להשמיע לציבור. לא שהרב צריך אישור ממני כמובן..
3
אתה מבין מה אתה אומר?
ציוני | 26-01-2020 19:41
נראה לי שהדוסים ירדו מהפסים.
4
אבינר תתבייש לך !!!
שמעון לוי | 26-01-2020 19:50
איזה מין רב אתה ? אתה מתעלם ממעשיו הרעים של הנוכל הנאלח נתניהו . יש לך תואם זלמנוביץ במסגרת בתיה . שניכם ודומיכם תתביישו לך !!!
5
טועה ומטעה הרב...
דוד ב | 26-01-2020 19:56
אין הצלחה בביטחון אוייבנו צרים על גבולותינו וסכנת ההשמדה קרובה מאשר אי פעם הייתה לפני שהגיע המחריב, את המדינה מכר לטייקונים, אין העם מחזיק יותר במים, באנרגיה ובתשתיות ואת שוק המסחר חילק בין 100 מונופולים, רבע מהעם מוגדרים עניים במצבם וכבוד הרבה רואה הצלחה כלכלית? כן, לתשובה, עופר, אלוביץ' והחברים, רק יחסים בינלאומיים נותרו והוא לא רע בכך והרי אמר לו זאת הרבי מלובביץ', שב כאן באום עד ימות המשיח, זהו ייעודך...התווכח והנה אכן היה המושלם להיאנו לגוג ומגוג, וכמובן הכול ברצונו נעשה אז רק הצלחה לכולנו, לעיוורים ולפקוחי העיניים...:-)
6
אתה מבין במוסר? לך למדוד חצאיות לילדות בגן
דביל מושלם | 26-01-2020 20:15
סוטה מין נותן עיצות בעניני מוסר זה כמו שחזיר יתן עיצות בדיני כשרות
מסכן
שלמה | 27-01-2020 0:41
איך אתה מדבר ?! אתה יודע מה אתה אומר ? אתה מוכן להפסיד עולם הבא שלך ? לבייש תלמיד חכם גדול ברבים.... לא הייתי רוצה להיות במקומך ...מסכן!!!
חצוף
דוד | 26-01-2020 21:12
7
אז בעצם אף פעם לא נוכל להחליף את נתניהו?
שי | 26-01-2020 20:33
שהרי תמיד מדינת ישראל בסכנה. אנחנו במצב חירום תמידי. וכמה רחוק מוכן הרב לסלוח? אם מחר נתניהו ירצח מישהו, זה גם בסדר? אם רק ישדוד זקנה ברחוב? מה שברור זה שנתניהו יפסיק להיות חיוני ברגע שיגע בהתנחלויות ותקציבהם. קצת בעייתי לא? ונסגור באמירה הידועה בתי הקברות מלאים באנשים שלא היה להם תחליף
8
השוואה בין אבינר לנביאי ישראל
יאיר | 26-01-2020 21:23
ישעיהו: שרייך סוררים וחברי גנבים נתן: כבשת הרש אליהו: הרצחת וגם ירשת? ... אבינר: אין זה הזמן לעסוק בזה. כל דבר בזמנו. ועל זה נאמר - טול קורה מבין עינייך.
9
מעריצה את הרב אבינר הי"ו
SHIRA | 26-01-2020 21:24
אבל גם מתגלגל לי המשפט שהפטריוטיות היא מפלטו האחרון של הנבל, והרב חוח לא נבל אבל כתב דבא שקשה לקרוא
10
נתניהו מוכר אותנו בוואשינגטון
הסכם חברון | 26-01-2020 21:26
הוא לא היה ימין אף פעם מאז ומעולם
11
אבינר צריך ללמוד לשון ודקדוק. לא יודע לכתוב
בלשן | 26-01-2020 21:54
משפטים תקינים. מביך מאוד. אולי אין לו זמן לזה כי הלשון שלו תקועה בתחת של ביבי. קורה.
לא מאוהדיו
אריאל | 27-01-2020 13:09
אבל לא צריך להתבטא בגסות. בפרט המתיימר לבלשנות.
נשלח את הלשון עם ביבי למעשיהו.
אין בעיה | 27-01-2020 8:45
שיהנה
12
אבינר אשר על המרפסת של החבובות
אליהו | 26-01-2020 23:24
אבינר פוליטיקאי קטן וספק רב רציני. לתמוך בעבריין מדאורייתא זה בסדר, מוסר יהודי מפוקפק של מאמין קטן.
13
איזו מין עצת אחיטופל
אזרח | 26-01-2020 23:30
ידידי תשכול דברים . זו ממש פגיעה במבנה השלטון מה שאתה עושה... האם ראש ממשלה מורם מהחוק? . אם אינך מבין עד כמה מסוכן התקדים הזה..אינך כנראה חכם כפי שאתה חושב. אני קורא לכל מי שזכויות אדם ודמוקרטיה זו לא מילה גסה בעבורו להבין לאן אדם כזה מוביל את מאמיניו.זו המדינה שאתם רוצים? דמוקרטיה בשום מדינה היא לא מושלמת, אבל מה שהרב אבינר מציעה זה להידמות לעמי האיזור מבחינת המנהיגות!!!. זה מה שאתם רוצים?????הרי ברור שמהרגע שאדם מצליח לייצר לעצמו חסינות הוא הופך להיות כלי משחק ותלוי בכל כך הרבה גורמים בכדי לא להישפט. ככה בדיוק האזרח הקטן הופך להיות הגורם האחרון שמסתכלים עליו! ותחשבו על זה
בורות
אריאל | 27-01-2020 13:11
בנביא כתוב שעצת אחיתופל כדבר האלוקים. אילו שמע אבשלום לקולו היה מולך
14
מביך. זה רב?! אסור לעסוק בשחיתות של ראש ממשלה
איש יהודי | 27-01-2020 1:08
הטקסט הלא רציונלי ולא מוסרי הזה מביך ומבייש את עוצבו, שמספרים שהוא רב ותלמיד חכם (''איני יודע, לא בדקתי'').
15
לא חייבים להסכים אבל המבזה ת״ח אוי לו בעולם הזה ובבא
שמואל | 27-01-2020 3:51
הרב אבינר מבזה
התמים | 27-01-2020 7:03
את עצמו ואת מושג הרבנות. מה הראש הקטן הזה : אינני עוסק בזה... ? בזה בדיוק אתה צריך לעסוק. רבנים צריכים לעסוק במוסר ולא בפוליטיקה. הרב רוצה שנתייחס לעובדות ולא לדיבורים. יפה. הרי העובדות : הבור התקציבי עמוק מאי פעם, מחירי הדיור בשמיים, בתי החולים בקריסה, התחבורה הציבורית על הפנים, החינוך ירוד, בדרום החמאס עושה מה שבא לו, האיראנים על הגדרות בסוריה ולחיזבאללה מאות אלפי טילים כבדים ומדוייקים, רוסיה משחקת בנו כחתול בעכבר - והכל באשמת ובאחריות נתניהו. נתניהו אף פעם לא קיבל החלטות גורליות. מנהל קטן שלא רוצה לזעזע את הקיים. פוחד מהחלטות ושינויים. זה לא מנהיג. זה מנהל סיכונים קטן שמוליך אותנו למצב קשה. אז אלו העובדות. גם עובדה היא שנתניהו מושחת והדבר עלול לפגום בהחלטותיו. והרב אבינר ? הוא לא עוסק בזה. הוא מאחז עיניים.
16
אתם המזרוחנקים אף פעם לא ידעתם לכבד רבנים. תתבישו אוי לכם עלבונה של תורה
יוסף | 27-01-2020 3:54
17
בזבוז קולות ואחוז החסימה
אליהו | 27-01-2020 7:38
בזבוז קול ואחוז החסימה נשאלתי בערוץ הכנסת - למה הלב היהודי . השבתי שאנחנו לא יכולים להיות בני אדם ובו זמנית לחמש רבי מרצחים שמבצעים רצח עם. והכתבת משיבה לי - בשביל זה מקימים מפלגה . כאילו עניין של מה בכך. ואז היא שואלת , על אחוז החסימה שלא נעבור ואז קולות יתבזבזו. והנה תשובתי. נבהיר שיש שתי ברירות - להצביע - ללב היהודי ולכאורה לבזבז את הקול. או להצביע לכל מפלגה אחרת ולתת לה כח להפוך את כולנו לשותפים לסיוע צבאי לרצח עם ופשעים נגד האנושות. אנחנו מאמינים שיש הרבה אנשים שלא רוצים להיות שותפים בשום צורה לרצח חפים מפשע - כולל נשים וילדים. הם יכולים לבזבז קול על הלב היהודי ואז יכול להיות הפתעה - הקול לא יתבזבז . בזבוז קול ואחוז החסימה - נשאלתי בערוץ הכנסת - למה 'הלב היהודי'? השבתי שאנחנו לא יכולים להיות בני אדם ובו זמנית לחמש רבי מרצחים שמבצעים רצח עם. והכתבת השיבה לי - בשביל זה מקימים מפלגה?. כאילו עניין של מה בכך. ואז היא שאלה על אחוז החסימה, על שלא נעבור ואז קולות יתבזבזו. ואני השבתי: נבהיר שיש שתי ברירות - להצביע - ל'לב היהודי' ולכאורה לבזבז את הקול. או להצביע לכל מפלגה אחרת ולתת לה כח להפוך את כולנו לשותפים לסיוע צבאי לרצח עם ופשעים נגד האנושות. אנחנו מאמינים שיש הרבה אנשים שלא רוצים להיות שותפים בשום צורה לרצח חפים מפשע - כולל נשים וילדים. הם יכולים לבזבז קול על 'הלב היהודי' ואז יכולה להיות הפתעה - הקול לא יתבזבז הייתי כותב במקום המשפט האחרון משהו כמו: היחידים שלא יבזבזו את הקול שלהם הם אלו שילכו עם הלב, ואם עוד ועוד ילכו עם ליבם בעזרת השם תתחיל המהפכה של הלב היהודי
18
לאשר מכירת צוללות למצרים זה באמת פיקוח נפש
המושחת מבלפור | 27-01-2020 8:04
והדתיים השוטים ממשיכים בשלהם.
19
חושך נבערות שחיתות הסתה שיסוי
אבינר | 27-01-2020 8:43
ימי הביניים
למרות שהוא, כביכול, רב
התמים | 27-01-2020 9:57
לא מבין מדוע נותנים במה להגיגים אינפנטיליים כאלה - ולא בפעם הראשונה. האיש נותן נימוקים ופרשנויות ילדותיים ובמה שלא נוח לו - הוא לא עוסק בזה.....רב מטבע תפקידו ומהותו חייב לעסוק בערכים ובמוסר ולא בפוליטיקה. אלא שהרב אבינר - לא עוסק בזה....אשר לסיכון הנשקף למדינה - נתניהו הביאנו עד הלום. הוא זה שבהימנעותו מהכרעות קשות ( בין אם לשלום ובין אם למלחמה , בין אם לסיפוח ובין אם להיפרדות ) כדי לא לטלטל את הספינה, גרם למצבנו הקשה בכל תחום וחזית. מנגד, המדינה התנהלה והתקיימה לפני נתניהו ותמשיך בכך גם אחריו. האם הרב אבינר עד כדי כך קטן אמונה שהוא סבור שללא נתניהו המדינה תחרב ????? תמהני.
20
תתיחסו לתוכן במקום להגיב אוטומטית
אבי | 27-01-2020 11:11
לכל המגיבים האוטומטים (אולי חלקם בתשלום) שמבזים את דברי הרב - התייחסו לתוכן בבקשה (גם אם זה מקבלים על זה פחות כסף) אם היה לכם עסק פרטי ומנהל מוצלח הייתם מחליפים אותו בקלות? קל וחומר במדינה. האישומים כפי שפורסמו הינם דלים מאד ותקדימים מאד - אפשר לדבר על סיסמאות בשוחד אבל אין שום פגיעה באינטרס הציבורי במה שעשה ראש הממשלה (וגם זה בספק) כך שצריך לדבר לעצם המעשה ולא בכותרות של שוחד. על מי אתם סומכים שאתם מסכנים ככה את מדינתנו? על חבריה של רות דוד? אלו המתנגדים לביקורת על עצמם? (רק את שאר המדינה מותר לבקר כנראה...) טלו קורה וכבדו את דברי הרב החכם
לאיזה דברים בדיוק
התמים | 27-01-2020 12:23
להתייחס ? לזה שהרב חושב שענייני שחיתות אינם מעניינו ? האם לפי דין כלשהו מותר לשים איש מושחת, גנב ונוטל שוחד - להנהיג מדינה ? עשרת הדיברות נמחקו ? האיסור על שוחד ומירמה מת ? נתניהו אחראי למצבנו - על הטוב ועל הרע שבו. והרע הוא רע נרחב ורב. אז אל יבלבל לנו הרב במוח. איש מושחת שהאינטרס האישי שלו קודם לאינטרס המדינה, שקורע את המדינה מבפנים - לא יכול להיות ראש ממשלה. ואגב, כל מעשה שנגוע בשוחד - הוא על חשבון המדינה. כולל מתן הטבות במיליונים לאלוביץ. הכל על חשבוננו. וצוללות למצרים גם פוגעות בביטחוננו. בלי כחל וסרק. נקודה.
21
קראתי בעיון את דבריך. מדובר בגישה דיקטטורית
א | 27-01-2020 13:04
אתה מערבב, ביודעין ובמכוון, בין תעמולה פוליטית (הישגים כאלה ואחרים שאתה טוען שהממשלה השיגה) לבין גישה עקרונית הקובעת שאין להחליף ראש ממשלה. הגישה העקרונית שלך היא מסוכנת מאין כמוה ומובילה לדיקטטורה. המשמעות שלה היא שאין להחליף ראש ממשלה (אלא אם כן הואו כושל בצורה קיצונית ומובהקת), שהרי זה סיכון - לא ידוע כיצד ינהג מחליפו. זו גישה שמנוגדת לכל עקרונות היסוד של הדמוקרטיה, ואינה מוצדקת לא מבחינה עובדתית ולא מבחינה עקרונית. לגיטימי לטעון להישגים כאלה ואחרים של ראש הממשלה. לגיטימי גם לטעון שהישגים אלה גוברים על העובדה הקשה שהוא נאשם בפלילים בעבירות שחיתות חמורות, ולטעון שראש ממשלה יכול לכהן גם תחת כתב אישום, ושאפילו אין צורך לברר את העבירות (אם כי גישה זו סותרת את החוק הקיים). אבל *אין זה לגיטימי* לטעון שעובדת היותו של ראש הממשלה נאשם בפלילים כלל אינה רלוונטית לכהונתו, ו*אין זה לגיטימי* לטעון שאסור להחליף ראש ממשלה (אלא אם כן הוא כושל במידה קיצונית). זו גישה שמובילה, חד וחלק, לדיקטטורה ולמצב שבו ראש הממשלה נמצא מעל החוק. גישתך גם לוקה בצביעות. לפי גישתך, אסור היה להדיח את אהוד אולמרט (ודאי לא בשל הסתבכויותיו הפליליות, שלשיטתך אסור היה לברר כלל), או את אריאל שרון (שבסוף לא הודח בבחירות), או את יצחק רבין בכהונתו הראשונה (שהרי בכהונתו השנייה, בן עוולה בחר במקומנו ורצח אותו). אסור היה להדיח את מפלגת העבודה במהפך של 1977 - כי מי יודע מה יעשה הליכוד? ומי היה מעז לבחור בבנימין נתניהו ב-1996, כאשר נסיונו הפוליטי הסתכם בלהיות סגן שר (אפילו לא שר!)? ובכלל, אסור להחליף שלטון, כי מי יודע מה יעשה השלטון החדש. (גישה זו צבועה ואינך אוחז בה באמת; לא היית מהסס לקרוא להדחתו של ראש ממשלה מהשמאל, ובצדק מבחינתך.) גישה זו, כאמור, מובילה לדיקטטורה; אבל היא גם שגויה ברמה העובדתית. אין אדם שאין לו תחליף, ואין ממשלה שאי אפשר להחליפה. מדינת ישראל היא בת עשורים רבים, מוצלחים יותר ומוצלחים פחות; כיהנו בה 12 ראשי ממשלה, טובים יותר וטובים פחות. נערכו בה חילופי שלטון רבים. והמדינה לא רק שרדה, אלא שגשגה, וכמעט כל עשור עלה על קודמו - למרות כל הקשיים וכל הבעיות. בנימין נתניהו יכול להיות ראש ממשלה טוב, ובני גנץ יכול להיות ראש ממשלה טוב; על ההחלטות והעמדות של שניהם יש מחלוקות רבות, והציבור יכריע. לגיטימית, אם כן, העמדה הפוליטית לפיה נתניהו הוא ראש ממשלה טוב ואין להחליפו. לגיטימית גם העמדה המנוגדת, לפיה מדובר בראש ממשלה הרסני שפוגע קשות במדינת ישראל (כדי לאזן מעט את דבריך, אזכיר את שיח השנאה וההסתה שמוביל ראש הממשלה, ואת ניסיונו המובהק לפגוע באכיפת החוק ובטוהר המידות בניסיון להיחלץ מכתב אישום). לגיטימית גם העמדה שראש הממשלה נתניהו, גם אם היה טוב בעבר, אינו יכול להמשיך ולכהן לאחר שהוגש נגדו כתב אישום, ושהוא מתנהג בצורה שמכפיפה את האינטרס המדינתי לאינטרס האישי שלו (זו עמדה שנתניהו הביע בעבר). לגיטימית גם העמדה שנתניהו התחיל להתנהג בצורה בעייתית כל כך עוד קודם, בדגש על 2015, ושזה מה שסיבך אותו בפלילים מלכתחילה; ולגיטימית גם העמדה שראש ממשלה שכיהן זמן רב כל כך, מסתאב באופן בלתי נמנע ולכן יש להגביל את מספר הכהונות (גם זו עמדה שנתניהו הביע בעבר). מה שאינו לגיטימי הוא לשלול באופן קטגורי וגורף שיקולים מסוימים, כמו עצם הגשת כתב אישום, כאילו אין לכך שום השפעה על התנהלות ראש הממשלה. זה לא נכון - לא עובדתית ולא עקרונית. ואסיים בדבריו של פוליטיקאי חכם משנת 2008: ראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות, אין לו מנדט ציבורי ומוסרי לקבוע דברים כל-כך גורליים במדינת ישראל. קיים חשש, אני חייב להגיד אמיתי - לא בלתי מבוסס, שהוא יכריע הכרעות על בסיס האינטרס האישי של ההישרדות הפוליטית שלו ולא על-פי האינטרס הלאומי, משום שהוא נמצא במצוקה המיוחדת הזו - הכל-כך עמוקה.
22
אבל גם ביבי הימור לסכנה
עמיחי | 27-01-2020 14:33
מי יימר שהוא לא יעשה ממשלת אחדות עם גנץ כמו שרצה לעשות רק לפני חודש? הסיבה היחידה שזה לא קרה כי גנץ עקף אותו המנדטים ולא הרגיש מחוייב ליכנע לביבי. אם ליכוד באמת יעקפו את גנץ אבל אין לימין 61 בלי בוגדן חמילניצקי ומפלגת הקוזקים - תקום ממשלת אחדות.
23
התורה יותר חשובה מהכל. ובתורה שלנו לא נותנים.
רם | 29-01-2020 12:23
יד למושחת!
איפה זה כתוב בהלכה? ומי החליט שהוא מושחת?
ומה עם חזקת חפות? | 27-02-2020 8:02
ולמה יש להאמין לרדיפה של אלה שעושים בחוק קרדום לחפור בו? הרי הם תכלית הרשע שנמצאת בתוך המדינה! ראש הממשלה הוא קורבן של חוקים מומצאים על מנת לשנות באמצעים לא דמוקרטיים את רצון העם והאמון שיש לו בו.