אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ריבונות או חסינות? והמשימה של ימינה | סיכום פוליטי

המפגש בין יו"ר ישראל ביתנו לאנשי התקשורת הדתית לאומית הותיר רבים מעמיתיי נבוכים מול הבורות; איך המעבר מהתנתקות לריבונות נקלע לוויכוח על חסינות לנתניהו? והמשימה של ימינה

ריבונות או חסינות? והמשימה של ימינה | סיכום פוליטי
  (צילום: Matty Stern,U.S. Embassy Jerusalem / פלאש 90)

המפגש בין יו"ר 'ישראל ביתנו', ח"כ אביגדור ליברמן לאנשי התקשורת הדתית לאומית, הותיר אותי ורבים מעמיתיי נבוכים מול הבורות שהפגין באשר לזרמים המרכיבים את הציונות הדתית, מובילי הדעה שבה וההשפעות היחסיות של הרבנים, כמו גם נגד הטענות משוללות היסוד נגד המגזר החרדי.

רות המואבייה לא הייתה עוברת גיור

יום שני בצהריים, הגענו כ- 15 עיתונאים מכלי תקשורת מגזריים אל אזור התעשייה מודיעין, כנושא ראשון העלה ליברמן את נושא הגיור, וטען כי "אם הרבנים הראשיים היו רוצים לפתור את בעיות הגיור – אז היו בנקל פותרים את זה". ליברמן הלך כמה אלפי שנים אחורה ואמר כי "הרבנות הראשית ידעה גם לפני אלפי שנה לפתור בעיות כאלו כשאחרי גלות בבל הגיע ערב רב, פשוט אז היו עזרא ונחמיה במקום דרעי וליצמן ופתרו דברים בקלי קלות. היום רות המואבייה בחיים לא הייתה עוברת גיור כמו שהיא עברה, היום מי היה מעביר אותה גיור"? הוא תמהה בקול על גיבורת מגילת רות וסבתו של דוד המלך.

על כל נושאי דת ומדינה ככלל אמר כי "הכל פוליטיקה שום דבר לא קשור ליהדות". הוא ציטט פתגם ברוסית: "כמה שמתקרבים לכנסייה ככה מתרחקים מא-לוהים', אצלנו אפשר גם לעשות אנלוגיה מבחינה זאת", הוא המשיל משם את דבריו. אבל האנלוגיה הפוכה, כמה שיורדים על המוסד דתי, כך מתרחקים מהמצביעים. "מה קרה לרבנות הראשית?" שאל בהמשך וענה: "השתלטות עויינת של מפלגות חרדיות". לפי חוק הרבנות הראשית של ליברמן, ישתנה לגמרי הרכב מועצת הרבנות וחלוקת הייצוג. "מעולם לא שמעתי מחאה, 'יו"ש לא מיוצג ברבנות הראשית', דווקא ישראל ביתנו כל הזמן מוחה על זה, לא שמעתי אף אחד מ'ימינה' יוצא נגד זה, זה לא מפריע להם, לי זה כן מפריע", הוא טען.

ליברמן VS אורית סטרוק

בהמשך ביקש ליברמן להוכיח את ימניותו לאחר שביקרו אותו העיתונאים בכך שפרש מגוש הימין ועלול להביא בעקבות כך לעליית ממשלת שמאל. "הקמת עמיחי למפוני עמונה במקרה זה היה בכהונה שלי, מאחז מגרון כמה זמן זה היה? לגמרי במקרה זה היה במשרה שלי. תב"ע (אישור הסדרה לשימוש בקרקע) ליישובים נגוהות, רחלים וברוש הבקעה פשוט תסתכלו בתאריכים, גם ההסדרה של היישוב כרם רעים כחלק מטלמון, אחרי הריסת בתי דריינוף דחפתי להקמת 300 בתים בבית אל, קיר ביטחוןן בג'ילזון- זה הכל בתקופה שלי", הוא אמר להגנתו. "יש כאלו שמדברים, אני מציע שתשאלו את מספר 10 בימינה אורית סטרוק לגבי מה שעשיתי כולל הסמל המוניצפלי שנתתי לחברון". אז נעניתי למשימה ושאלתי את סטרוק שלא התבלבלה: "ליברמן כשר בטחון באמת עשה הרבה דברים טובים להתיישבות ויש לנו הכרת הטוב עליהם. אבל אני ממש לא מצליחה להבין מה נפל עליו ומתפללת שיחזור לעצמו", היא השיבה על איש ההתיישבות הדגול ששינה את עורו.

בהמשך הוא הבהיר עוד על ימניותו: "נכון שאין פה קואליציה פשוטה ולא תהיה, אבל מה שבטוח שלא תהיה שום נסיגה, זה לא משנה. אנחנו אולי לא נחיל ריבונות על איתמר ולא על כל הר חברון בתקופתי כשאני אהיה בממשלה, אבל לא תהיה הרעה", זאת נזכיר שהפער גדל בזמן שראש הממשלה נתניהו מכריז רק ביום שלישי האחרון כי "נחיל את החוק הישראלי על כל ההתיישבות כולה, הכל כלול, בלי יוצא מן הכלל".

הוא תקף גם את החיבור בין המפלגות החרדיות למפלגות הערביות: "ראיתי את החיבוקים בין גפני לאחמד טיבי, איזה שיר הלל שרו אחד לשני, ואחר כך ש"ס ויהדות התורה רבים מי יותר חבר של הרשימה המשותפת והכל בדיונים פתוחים. אז לקרוא לש"ס ויהדות התורה ימין? גפני הוא בטח לא ימין, גם הרב ש"ך לא היה ימין בבסיס שלו. אחמד טיבי מכתיר את גפני כיו"ר הנצחי של ועדת הכספים, הם מסתדרים מצויין". שורת ח"כים בש"ס ויהדות התורה ששאלתי, לא רצו להגיב לדבריו וביקשו להתעלם בהפגנתיות בכדי לא ללבה את המהלומות.

מרבית המפגש עסק בתזה של ליברמן, לפיה "חרד"לים הפכו להיות יותר קיצוניים מהחרדים". עם זאת, הציונות הדתית שהלכה והתרחבה ב- 20 שנה האחרונות מורכבת מזרם שמרני אך גם מזרם ליברלי מובהק ואקטיבי לא פחות. ליברמן לקח שורת רבנים מהזרם החרד"לי בציונות הדתית וירד על כל אחד בנפרד, תוך כדי השלכה כוללנית מהם על הציונות הדתית, חרף היותה רבה ומגוונת, כשאת הארגונים הדתיים-ליברלים כמו צוהר, עיתים, נאמני תורה ועבודה כינה "גורמים שפויים", ואילו על נשיא ישיבת הר המור, הרב צבי טאו אמר ליברמן: "כשאני מסתכל על הספר האחרון של הרב טאו  איש רב זכויות ורב גדול, שאומר ש'מקומה של האישה צריך להיות במטבח' זה דבר הזוי." גם על הרב אליעזר מלמד מהר ברכה: "ההתבטאויות, גישות ופסיקות של הרב מלמד – קשה לי לקבל את זה". על הרב שמואל אליהו הסתפק בביקורת מתונה: "הרב אליהו ואבא שלו זה שני עולמות שונים". הוא סיפר על הרב יגאל לוינשטיין מהמכינה בעלי כי "הרמטכ"ל גדי אייזנקוט אמר לי 'עזוב אני זוכר אותו בליין הכי גדול באילת היה מאצ'ו כזה'. אחר כך גם כשהיה מג"ד בטנקים היו סביבו הרבה סיפורים. הבן אדם זז מכיוון לכיוון ולא עצר, לא שמו שם סטופר כמו בדלת והוא המשיך. אתה מזהיר פעם ראשונה, פעם שנייה, ובפעם השלישית אין לך כבר מה עשות. הוא הפסיד הרבה, הוא היה איש נערץ אני לא יודע איך הוא זז ככה לגמרי". כמי שגדלה בערוגות הציונות הדתית הדברים של ליברמן מגיעים מתוך חוסר הבנה, זלזול ואי ידיעה ששאלת השפעתם על הזרמים בתוך המגזר מוטלת בספק שכן הרבנים מובילי דרך במידה, כובד משקלם מכתיב חלק מסויים וספציפי שלא נוגע למרבית מהדתיים הלאומיים על הרצף.

ריבונות או חסינות? היינו כחולמים

אנחנו חיים בדור שהוויכוח הוא, האם לאשר את סיפוח בקעת הירדן או לא, כשרק לפני למעלה מעשור הוויכוח היה האם לאשר "הסכם שלום" כזה או אחר, אז איך המעבר של השיח בישראל תוך 15 שנה מהתכנסות והתנתקות לשיח של ריבונות נקלע לוויכוח על חסינות כן או לא לנתניהו? על ידי פעולות הסחה, "טקטיקה צבאית שנועדה להשפיע על תפיסת המציאות של האויב ולהטעותו". אז איך יצאו בליכוד לפעולה? ביום שני שעבר, בזמן שהתווכחו בניהם הח"כים אבי ניסנקורן ושלמה קרעי בין "איבוד הממלכתיות" ל"תעמולת בחירות" בוועדה המסדרת שדנה על הקמת ועדת הכנסת תכננו קומץ חברי הליכוד בשולי השולחן כבר את המהלך הבא, בהיעדר מקומות כותבת השורות נקלעה לסיטואציה בה פנתה ח"כ שרן השכל בהצעה למיקי זוהר לדחוף את חוק הריבונות בבקעת הירדן ביום שלישי הבא בשעה ששערי המליאה נפתחים ובכך להביך את כחול לבן שחרף הצהרתם על סיפוח האזור לא יקדמו זאת, זוהר הנהנן והלך עם ההצעה לדרגים הגבוהים.

מה קרה למעשה? כחול לבן נגררו אחרי הספין של הליכוד שבעצמם לא קידמו את ההצעה בשנה האחרונה בטענות משונות, אבל חשפו סכסוך פנימי מובנה בתוך כחול לבן שהתגלה בצורה בולטת סביב המחלוקת על החלת ריבונות. בעוד חברי סיעה רבים, כגון עפר שלח ויעל גרמן, סבורים כי אין להניע מהלכים חד-צדדיים בהיעדר הסכמה מהעולם, הרצון של המפלגה לקרב אליה קולות של בוחרים דתיים וימניים מתונים הביא עוד הפעם להצפה פומבית של המאבקים הפנימיים.  לנתניהו נשאר רק להרים להם להנחתה: "למה לחכות לאחרי הבחירות אם אפשר להחיל ריבונות על בקעת הירדן כבר עכשיו בהסכמה רחבה בכנסת?".

אבל צריך להגיד, גם בליכוד וגם בכחול לבן עושים סיבוב על חשבון ריבונות מדינת ישראל, ותושבי הבקעה בשרבוב שמו של נשיא ארה"ב. המופע מפעים את התקשורת והפוליטיקאים, אבל לאזרחים שגרים ביהודה ושמרון ובאו לשם מלכתחילה לא הייתה שאלה על חוקיותם גם מלפני 52 שנה.

המשימה של ימינה

ועוד מילה על המשימה של ימינה, אחרי חודשים ארוכים של תככים והמזימות, יש להם כ- 40 יום להראות פרחים, לבבות ופרפרים להתאחד כאילו לא היו דברים מעולם. זה יהיה מאד קשה כי החיבור הזה רק קוסמטי לצערי, אבל אם הם יצליחו אז הם גם ירוויחו במנדטים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
מפלגת הנוכלים של ימינה כבר לא תרויח כלום
אוריאל לוי | 24-01-2020 10:06
בגדו בחרדים כשהלכו עם לפיד. סחטו מנתמניהו את שר הביטחון באיום שיבגדו בימין ויילכו עם כחול לבן. בגדו בעצמה יהודית. בגדו בדתיים כשחלקם תמכו בכותל רפורמי וגיור רפורמי ובלהטבים. ואחרי כל התככים ווהמריבות ושנאת החינם והסכינים בגב וההיתר לגנוב ולשקר ולבגוד ולהפר ברית ברגע האחרון - אחרי כל זה, כבר אף אחד לא סומך עליהם. הבוגדנות והשקר והפרת ההבטחות זה הד.אן.אי. שלהם.
בגדו בחרדים.למה לא ?
זאב | 24-01-2020 12:31
לא חייבים להם כלום.אפשר לחשוב מתי החרדים היו מחויבים להם. לא ספרו אותם בכלל.פשוט חלא ייאמן כמה אנשים מסוגלים להיות לא ישרים
כיפה סרוגה מטמאים את עם ישראל בשחיתות ושפלות
מתנחל אבל ישר. | 24-01-2020 11:25
מטמאים ומשחיתים את עם הקודש בשפלות בטומאה ובסחי של שוחד מרמה והפרת אמונים בחסות מתנחלים.
2
פינו ישובים תמורת חסינות וחנינה
עוד חוזר הניגון | 24-01-2020 10:09
ביבי ינהג כשרון. על מנת למלט את עצמו מהכלא, יסכים גם למדינה פלסטנאית ולפינוי חלק מהישובים.
3
מר ליברמןן מספר עובדות
אסף | 24-01-2020 10:47
1) ערב רב יצאו עם עם ישראל ביציאת מצרים וסופם שהוכחדו 2) בעלית עזרא לא עלה ערב רב (ראה תגובה ראשונה) ופתרונו היה גירוש הנשים הנוכחיות וצאצאיהם אכן תודעה לאומית יש לך
שאלה לליברמן
נחמן | 24-01-2020 12:56
כשיבנה בית המקדש רוב הרבנים יהיו מובטלים .שכן אלה שלא מגזע הכוהנים יצטרכו להיות מנוטרלים ומובטלים .ואולי צריך להחיש את הגאולה כבר עכשיו .ולפרק את הרבנות .זו עולה כסף ולא שווה הרבה
4
נתניהו מרסק את הימין. אנחנו נפסיד את הבחירות
רחל | 24-01-2020 11:31
אסור לשים את כל הביצים בסל אחד! הציונות הדתית הולכת שבי אחרי נתניהו למרות שהוא נאשם בפליליים ולא מפסיק לשקר להעליב ולסכסך. אנחנו נשלם על זה מחיר כבד! נשלם מחיר על הבגידה בערכים הכי בסיסיים שלנו!
5
לא יעבוד לשקרנים העלובים האלה.רק עוצמה יהודית
יוסף | 24-01-2020 12:05
מי שמצביע ימינה הוא הזוי חסר ערכים. רק עוצמה יהודית!!!
עוצמה או עצם
הנביא | 24-01-2020 12:58
כרגע עוצמה בעתיד נשאר עצם