אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מה סודי בנהר? הכתב עונה על כל השאלות

אורן אהרוני שחשף את הנהר בים המלח מגיב לביקורת שנשמעת על הגילוי: "החברה להגנת הטבע לא ידעו על המקום וכל הגורמים הרלוונטיים לא הכירו את התופעות. לכן אנחנו אומרים שהוא סודי"

מה סודי בנהר? הכתב עונה על כל השאלות
  צילום רחפן: רון ברק, מתוך 'כאן' 11 (צילומסך)

לאחר הביקורות שנשמעו על "הנהר הסודי", כתב דסק התחקירים של כאן, אורן אהרוני, שחשף את הסיפור, התיישב לענות על השאלות שהתעוררו סביב סדרת הכתבות שלו, על הנהר שהוסתר מעיני הציבור.

"התקשר אליי הגיאולוג שסיפר לי על נהר שזורם באמצע המדבר ואף אחד לא מכיר", מספר אהרוני. "כמו כל אחד ששמע את הסיפור, היו לי המון סימני שאלה, חשבתי שהוא לא נורמלי, בטח לא רציתי לספר סיפור שלא קיים, והיו לי המון תהיות איך להתקדם. אחרי יום אני שומע את כל רשויות הטבע בישראל נדהמים 'לא ידענו, זה לא יכול להיות'. אז הבנתי שיש משהו שחייב התייחסות".

"הנהר הוסתר מכל הוועדות" מוסיף אהרוני. "כששאלתי את החברה להגנת הטבע, הם לא ידעו על המקום וכל הגורמים הרלוונטיים לא הכירו את התופעות. לכן אנחנו אומרים שהוא סודי. נכון, יש גיאולוגים ומפעלים אבל הנהר סודי כי הוא הוסתר מהרשויות שהיו אמורות לפקח על השטח.

עוד באותו נושא

האמת מאחורי הנהר הסודי: היה או חלמנו חלום?


6

המטרה שעומדת מאחורי החשיפה היא לטובת הציבור, לטובת עם ישראל", ", מסביר אהרוני. "אמנם יש לנו מעט מאוד שטח שאפשר לטייל בו ולהנות ממנו (כמובן, צריך להזכיר לכולם- אל תגיעו למקום), אבל הנה יש פה מקום שהוא מוסתר מעיני הציבור והוא נמצא בתוך שטח הזיכיון של מפעלי ים המלח.

מבחינה גיאולוגית הוא בעל חשיבות עולמית. יש אינטרס ציבורי עליון להכיר את המקום ולדעת שהוא קיים וכמובן לשמור עליו. חשוב שהציבור, הגופים והמוסדות ידעו שהוא קיים. מטרה נוספת היא כמובן שהרשויות ינקו את השטח מהסכנות שנמצאות בו כדי שכולנו נוכל להנות מהפלא הנהדר הזה. זה משהו שבאמת כדאי לראות".

 

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
יש עוד הרבה שאלות פשוטות...
שוקי26 | 21-01-2020 19:08
ממתי הנהר הזה קיים? המים מתוקים ומלוחים? זורם כל השנה? ממש נהר או נחל איתן/אכזיב?