אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

המדינה: למחוק את העתירה לשילוב נשים בחיל השריון

המדינה הגישה את תגובתה לבג"צ בנוגע לעתירות לשילוב נשים בחיל השריון והודיעה כי לפי עמדתה יש למחוק את העתירות מכיוון שהחלטת הרמטכ"ל היא ראויה ואין להתערב בה

המדינה: למחוק את העתירה לשילוב נשים בחיל השריון
  אילוסטרציה. צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90

המדינה הגישה היום (שני) את תגובתה לבג"צ בנוגע עתירות הנוגעות בשילוב נשים בתפקידי לחימה בשריון בצה"ל ובקבלת החלטת צה"ל בעניין זה. עמדת המדינה היא שדינן של העתירות להימחק, בין היתר משום שהחלטת הרמטכ"ל בדבר המשך בחינה מדורגת של שילוב נשים כלוחמות טנקים, התקבלה בתום הליך בחינה ארוך ומעמיק שנערך באחריות ובקפידה, תוך שקילת כלל השיקולים הצריכים לעניין, ולכן היא החלטה ראויה שאין כל עילה להתערב בה.

בפתח התגובה,  נאמר כי צה"ל רואה חשיבות רבה במתן הזדמנות שווה לכלל המתגייסות והמתגייסים לשורותיו למצות את כישוריהם ויכולותיהם ולשרת שירות משמעותי ותורם. בד בבד, מייחס צה"ל חשיבות רבה גם למיצוי ההון האנושי הטמון במתגייסות לשורותיו. בהתאם, במהלך השנים פעל צה"ל להרחבת שילוב הנשים בשורותיו. עד לשנת 1995 השתלבו נשים במרבית התפקידים, והחל מסוף שנות ה-90, בהמשך לפסק הדין בעניין אליס מילר, החל צה"ל לשלב נשים באופן הדרגתי גם בתפקידי לחימה, חלקם לאחר מתכונת של ניסוי – "פיילוט"; וכיום משרתות בצה"ל אלפי לוחמות.

עוד באותו נושא

יוגב תקף את שירות הנשים בשריון, הח"כיות זעמו


7

בנוגע לשילוב נשים כלוחמות בטנקים, צה"ל ערך בשנים 2018-2017 פיילוט לשילוב נשים כלוחמות טנקים במשימת הגנת גבולות בעוצבת "אדום". בהמשך לפיילוט ובהתאם להחלטת הרמטכ"ל, נערכה עבודת מטה מקיפה בצה"ל בנושא, שבסיומה התקיימו לאחרונה דיונים מעמיקים בראשות הרמטכ"ל ובהשתתפות קצינים בכירים נוספים, במסגרתם נדונו מכלול השיקולים הרלוונטיים, לרבות ממצאי הפיילוט והתובנות שגובשו בעקבותיו.

בתום הדיונים עלה כי הפיילוט שנערך הצביע על פוטנציאל לשילוב נשים בטנקים במשימת הגנת הגבולות, אך גם הצביע על פערים בעמידה בכשירויות הנדרשות למשימה זו. כמו כן, עלה כי יש קושי של ממש להסתמך על הפיילוט בלבד, לשם קבלת החלטה מושכלת ואחראית בעניין המשך שילוב נשים בטנקים, ממספר טעמים.

בתום בחינה מעמיקה של התובנות שהצטברו, החליט הרמטכ"ל  להתקדם לשלב הבא בבחינת שילוב נשים בטנקים במשימת הגנת הגבולות, במסגרת מסלול מקיף שייפתח במהלך השנה הנוכחית לכמה עשרות מתגייסות שיעמדו בקריטריונים שייקבעו, ויכלול בין היתר פרק הכשרה ופרק משמעותי של התנסות מבצעית. עם תום שלב ההכשרה והפעילות המבצעית במסלול האמור, תבוצע הערכת מצב ויתקבלו החלטות להמשך, על בסיס הניסיון שיצטבר.

בתגובת המדינה נאמר, כי החלטה זו של הרמטכ"ל התקבלה באופן ענייני ומקצועי, תוך שקילת מכלול השיקולים הרלוונטיים, ובהם ההיבטים הביטחוניים – כשירות צה"ל לעמוד במשימותיו המבצעיות להגנת המדינה ואזרחיה, היבטי השוויון וכן ההיבטים הפיזיולוגיים והרפואיים הצריכים לעניין.

מעבר לכך, המדינה טוענת כי העתירות הוגשו בעיצומה של עבודת המטה, בטרם התקבלה החלטת הרמטכ"ל, וממילא לא נסובו על ההחלטה שהתקבלה. לפיכך, המדינה טוענת כי העתירות, המתייחסות לתשתית עובדתית בלתי עדכנית, אינן אקטואליות עוד ודינן להימחק אף מטעם זה.

מארגון תורת לחימה נמסר: "אחרי חרושת השמועות והמסרים הסותרים של דובר צה"ל יחד עם קמפיין ענק של שדולות פמיניזם קיצוני, בתשובת המדינה לבג"ץ הוכח רשמית כי הצבא השקיע מליונים בפיילוט של כשירות נמוכה, וגם הניסוי הזה כשל. כך גם הפיילוטים הקודמים שניסו לעשות הבניה מגדרית בניגוד למדע והטבע האנושי. מצער מאד שרמטכ"ל הקודם איזנקוט שיקר כשהגדיר את הפיילוט בתקשורת כ"מוצלח". מסמך זה מצדיק את דרישתנו המונחת על שולחנו של הרמטכ"ל אביב כוכבי לחשוף את כל ממצאי הפיילוט לציבור הרחב."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
טעות לשלב נשים בלוחמה חזיתית... חס וחלילה אפשר לדמיין חיילות שבויות... מצב ששבויות עוברות אונס... מה המדינה תעשה בכזה מקרה..??!!? תראו מה קורה באזרחי במקרה שלנעמה יששכר כל הציבור לא יודע נפשו, ומדובר במדינה מתוקנת יחסית... חיילות שבויות בידי ערבים..??!! מה נפלם על הראש.??!?
נועם | 21-01-2020 0:56
יש דברים שלא קשורים לשיוויון... פשוט לא עושים דברים כאלו
"לוחמות באויר בים וביבשה" חחחחחחחחחחחחחח
לגב' "בנציון" ההזויה | 22-01-2020 19:29
אין ולא יהיו שום לוחמות בצהל , זה שהשתמשו בנשים, בתפקידים מאד מוגבלים אגב ולא בדיוק לחימה אמיתית, בזמן הקמת המדינה, זה היה חוסר ברירה וזה לא אומר שזה היה מוצלח. כל בדיקות כשרות מכל סוג שהוא אי פעם הראו שאתן לא כשירות לא פיזית ולא נפשית לביצוע תפקידים כאלו. וזה ששמאלניות לסביות מתחזות כמוך לבןציון או מה שלא יהיה או מכחישות את המציאות וקוראות לאחרים שקרנים, לא ישנה את המציאות.
הבורא (אם קיים) שונא יותר צבועים ושקרנים
בנציון נ. | 22-01-2020 12:09
מי שבטחון ישראל יקר לליבו טוב יעשה אם יילחם קודם לגיוס החרדים, השוואת השירות לבני הישיבות וגיוס כל הבנות הדתיות לצהל. יש לנו לוחמות מעולות באוויר, בים וביבשה, כמו להרבה צבאות בעולם עוד מימי מלהע 2 וכמו במוסד, בשבכ, בהגנה, בפלמח וביתר המחתרות. אלא שאז אף אחד לא עשה מזה עניין.
הי הי כוכבי. הבורא שונא מעבידי נשים
עידו 2 | 21-01-2020 7:08
אתה כוכבי כורה לעצמך בור כדברי חז''ל. כל כבודה בת מלך פנימה, אמר החכם באדם. לכן אתה לא מצליח לעצור את הבלונים מעזה כי אתה בלון נפוח. ובגללך נפגעים יהודים.
בזכות הלהט"ב גם גברים יעברו אונס, מה זה משנה?
גשרון | 21-01-2020 6:34
.
2
אין בצה"ל שום "לוחמות", ובשריון זו בכלל בדיחה
מצטער להודיע | 21-01-2020 2:18
.
טייסת היא לא לוחמת , קרק"לית זו בדיחה
מצטער להודיע | 22-01-2020 19:23
גם בחובלים הן לא משתתפות בלחימה. ואגב הן בקושי נווטיות ובתובלה, לא טייסות קרב ובכל מקרה זה לא לוחמה פיזית. הייתי חירניק בניגוד אליך, טייסת את בחלומות אולי, יה בדיחה, צווחנית פמינאצית . אם היית משרתת בצבא בכלל או במקום שהוא לא השלישות, היית יודעת שהעא שום לוחמות בצהל, אפילו אחת לא.
טייסת או חובלת או קרקלית אינה "לוחמת" לשיטתך?
טייסת | 22-01-2020 12:10
בטח היית משגיח כשרות בקריה, אם בכלל שירתת.
3
למה לשקר? הפיילוט נכשל והן לא עמדו באף פרמטר
למה לשקר אבל | 21-01-2020 2:21
על הרמטכל מופעל לחץ מטורף מלובי הפמיניסטיות הפסיכוטיות שמגובות בבגץ.