אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"חוט דק של צער" | אושרה תביעת משפחות ילדי תימן

בית המשפט העליון קיבל הבוקר את ערעורם של משפחות ילדי תימן ודחה את פסק בית הדין המחוזי שלא אפשר להם לתבוע את המדינה והסוכנות ביחד: "אף חלוף הזמן אין בו כדי להוות מרפא"

"חוט דק של צער" | אושרה תביעת משפחות ילדי תימן
  צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90

בית המשפט העליון קיבל היום (שלישי) את ערעורם של עולי תימן שעלו ארצה בשעות החמישים וצאצאיהם, על החלטת בית המשפט המחוזי למחוק על הסף תביעה שהגישו נגד מדינת ישראל והסוכנות היהודית.

בתביעה שהוגשה, דרשו העולים פיצויים בסכך של למעלה מ-2.5 מיליון שקלים על הנזקים הנפשיים הקשים שנגרמו להם בעקבות העלמותם של ילדיהם ואחיהם מבתי החולים ומבתי התינוקות במחנות העולים בהם שוכנו לאחר עלייתם לארץ, וזאת במסגרת "פרשת ילדי תימן, המזרח והבלקן". ועדת החקירה הממלכתית שכונתה "ועדת קדמי", קבעה בשנת 2001 לגבי כל אחד מילדיהם ואחיהם של העולים שתבעו את המדינה כי הם נותרו בגדר "עלומים" וכי אין כל ממצא היכול להצביע על גורלם.

עוד באותו נושא

פרשת ילדי תימן; אחרי 68 שנים הנפטר זכה למצבה

בהחלטת בית המשפט המחוזי בעניין, התקבלה עמדת המדינה לפיה העובדות לא זהות לגבי כל המקרים של העלמויות הילדים אלא מדובר במקרים שונים ונפרדים, ובשל כך אין עניין לערוך בירור עובדתי משותף לכלל המקרים בתביעה אחת בשל הסרבול שיגרם מכך.

בפסק הדין קבע שופט העליון, יוסף אלרון, כי האירועים בכתב התביעה נגד המדינה והסוכנות "מגוללים מסכת אחת של פרשה קשה וכואבת בתולדות מדינת ישראל: פרשת היעלמותם של ילדים מבין עולי תימן בראשית ימי המדינה, בתקופת עלייתם ארצה וקליטתם בה. מבלי להכריע בתביעה לגופה, הרי שמעשיהם ומחדליהם הנטענים של פקידי המדינה והסוכנות; המידע שעל פי הנטען נמסר להורי הילדים שנעלמו במפתיע; ובעיקר – היעלמותם המוחלטת של הילדים מבלי להותיר כל עקבות, מעוררים כולם לכאורה חשדות מטרידים באשר לדפוס פעולה אחד".

"לצער יש שם ופנים"

עוד הוסיף השופט: "חוט דק של צער נמתח בין כל המשפחות האומללות – אף שאומללות הן כל אחת על פי דרכה. כל אחת ממשפחות המערערים נושאת עמה משא כבד של צער וכאב על אבדן ילדהּ, ואף חלוף הזמן אין בו כדי להוות מרפא. לצער זה יש שֵם ופנים, והוא נחווה באופן ייחודי ואישי בכל אחת מהמשפחות".

לגופו של עניין, השופט החליט כי בית המשפט כן יצטרך לדון בעובדות משפטיות משותפות לכל המקרים כגון: נהלי העברת הילדים לבתי תינוקות ולבתי חולים על ידי המדינה והסוכנות היהודית, מעורבות פקידי המדינה והסוכנות היהודית ביצירת התנאים שהביאו להיעלמות הילדים וליצירת הנתק בינם לבין הוריהם, קבילותם של דו"חות ועדות החקירה בעניין כראיות בהליך המשפטי ועוד.

בנוסף, השופט אלרון הביע חשש כי פיצול התביעות יביא לסגירת שערי בית המשפט בפני ההורים וילדיהם מכיוון שהעלות של תביעות פרטניות יהיה גבוה מאוד ובין ההורים ישנם כאלה שעברו את גיל תשעים מה שככל הנראה יגרום לכך שבמידה והתביעה המשותפת לא תאושר, הם לא יפתחו בהליך נפרד.

בשל כך, קבע השופט, שבעים שנה מהתרחשות האירועים יש הצדקה לדון בכל הסיפורים בתביעה אחת.

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו