אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אידיאולוג או אופורטוניסט? הרב לאו משיב לעמית סגל

הפרק השני בסדרה 'ימי בנימין' של עמית סגל עסק בשאלה האם נתניהו הוא אידיאולוג או אופורטוניסט? הרב בני לאו מנסה לענות לעמית סגל דרך ניתוח דמותו של אחאב

אידיאולוג או אופורטוניסט? הרב לאו משיב לעמית סגל
  הרב דר' בני לאו (צילום: אביגיל פיפרנו)

מחווה תנ"כית לעמית סגל, מהשותפים האקטיביים שלי למסע של 929, ששואל אותנו אם נתניהו אידיאולוג או אופורטוניסט.

קווים לדמותו של אחאב מלך ישראל.

המשנה קובעת בצורה נחרצת ש"אין לו חלק לעולם הבא". התלמוד מערער על הקביעה הזו וקובע שהמסירות שלו לעם ישראל ועמידתו האיתנה לזקיפת קומתה של האומה מכניסים אותו להיכל התהילה של בזיכרון ההיסטורי של העם.

אז מי היה אחאב? מגדולי המדינאים שקמו לממלכת ישראל (באמצע המאה התשיעית לפנה"ס). הקים מערכת בטחון שגם בעיני האויבים שלנו מצפון מזרח הייתה הגדולה והעוצמתית שבצבאות. יצר קשרי מסחר וכלכלה עולמיים, עם מדינות האזור. החזיק בידיו כמעט את כל הסמכויות, למעט ענייני תרבות ודת. את אלה מסר בידי אשתו איזבל שהביאה לארץ את אמונת בית אביה הצידוני, שהאמין בבעל ובאשרה.

אחאב לא היה "אנטי" מסורת ישראל אלא די אדיש לה. הוא ראה את אליהו כ"עוכר ישראל" כי בגלל קללתו נעצרו השמים והכלכלה התרסקה למשך שלש שנים. כשאליהו התגלה אליו ודרש לכנוס את כהני איזבל בנוכחות העם בהר הכרמל הוא עשה זאת בלי היסוס. גם כששחט אליהו את כל כוהני איזבל הוא לא עצר בעדו. המטרה שלו הייתה לייצר חברה מבוססת וחזקה בלי שום רלוונטיות לסוג הדת שתשלוט בה.

בסוגיה הביטחונית הייתה לו משנה סדורה. הוא ראה את האיום הרחוק, זה שמגיע מצפון מזרח (אשור) וכדי לבצר את החזית הגדולה והמאיימת הזו ניהל אחאב את המערכה מול האויב הקרוב (ארם/סוריה) בלי להכניע אותו. היו שטענו שהוא אופורטוניסט.

עוד באותו נושא

'ימי בנימין': הפרק השני בסדרה של עמית סגל. צפו


7

הברית שכרת אחאב עם האויב המר מסוריה, בן הדד, עורר כנגדו חלק מ"בני הנביאים" (אנשי התקשורת של אותם ימים). הם מחו והפגינו נגדו על כך שבמקום להשמיד את האויב במכה קטלנית העדיף לחבק אותם כדי להתמקד במערכה הגדולה יותר והחשובה יותר בעיניו, המערכה האשורית.

היחס שלו לתקשורת היה מסובך. היו לו "נביאים" שאמרו וכתבו את מה שנכון וראוי בעיניו. הוא ידע שיש גם דעות אחרות אבל העדיף להתעלם מהם "כי לא יתנבא עלי טוב כי אם רע". השלטון שמחזיק בערוצי תקשורת ושמדכא את הקולות המתנגדים היה חלק מתפיסה כוללת שטובתי היא טובת המדינה.

ובסוף הוא גם אהב את החיים הטובים. החמדנות דירדרה אותו מבחינה מוסרית. הוא חשק את גינת הירקות של השכן בשומרון אך נבות היזרעאלי סירב למכור אותה כי לא מוכרים נחלת אבות. בלית ברירה איזבל נכנסה לתמונה, מוטטה את מערכת המשפט ובביום תיאטרלי מושלם הוציאה את נבות להורג באשמת בגידה במלך.  והמלך- הוא לא ידע. זה פשוט התרחש מתחת לאפו. וכך, על פי דין המלכות, ירש אחאב את הגינה.

עבירת "לא תחמוד" טיפסה במעלה העבירות של עשרת הדיברות והביאה אותו לעבירת "לא תרצח". ההידרדרות המוסרית היא זו שהביאה את ה' לצוות את אליהו ללכת ולומר לאחאב- עד כאן: "הרצחת וגם ירשת?"

עוד באותו נושא

הרב בני לאו על יובל דיין: "ההסתלקות שלו עצובה"


22

תמונת השיא של אחאב היא רגע פציעתו ומותו בקרב שברמות הגלעד. שותת דם עמד המלך על מרכבתו עד שקיעת השמש כדי שלב הלוחמים לא יימס. מותו ההירואי מגביה את קומתו כאיש שחי ומת למען עמו. בזכות המוות ההירואי הזה זכה אחאב, על פי "דורשי רשומות" (בבלי סנהדרין קד') לחנינה ולכניסה להיכל התהילה, כפי שנאמר בספר תהלים מזמור ס: "לי גלעד".

זהו אחאב שמסר נפשו על ישראל בהר הגלעד. אז מה זוכרים בסוף? ומתי מאתרגים? ומתי אומרים "עד כאן"?חומר למחשבה.

=======

הרב בני לאו הוא ראש מיזם 929 – תנ"ך ביחד ועמית מחקר במכון הישראלי לדמוקרטיה. כיהן במשך 18 שנים כרב בית כנסת הרמב"ן בשכונת קטמון בירושלים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
כל כך רדוד, אבל מה - אופנתי
טרונצ׳ו | 17-12-2019 8:41
מזיע מרוב מאמץ להיות אופנתי
הלאו הלז חושב שהתנ''ך זה רומן הונגרי? ?????
ג'יימס לאוגורנישט | 17-12-2019 9:09
הלאו הלז משחק בנביאי ישראל, כאילו היו שחקני ''הבימה''. הוא כבר הצליח להשניא את נביאי ישראל הקדושים על חלק עצום של הציבור. עפ''ל
2
ממי אנחנו מקבלים הטפת מוסר
מאייר | 17-12-2019 8:47
אנחנו מקבלים מובר מאחרון המומרים מאיש שמאל רדיקאלי שמנסה לחקות את יוסיפוס לא אתה לא יוסיפוס ולא יוסיפון אתה ושכמוך גורמים לזילות של תורתנו הקדושה רד מאיתנו דרכת לא דרכנו אתה מהצוהר רבני הצוהר הצלב והכומר . בשביל זה יש לך פינה ברדיו עם הרבנית ליאת רגב ועם הרבנית אסתי פרז
זילות תורתנו הקדושה ?
ללא | 18-12-2019 12:05
אתה אמרת שהרב לאו גורם לזילות תורתנו הקדושה אך אני חושב שהפילוג שלך ככה בתוך הדת - הוא זה שגורם לזילות תורתך הקדושה כן - אני חילוני ואני לא מזלזל לשנייה בתורתו של הרב לאו אך בתורה שלך אני כל כך מזלזל עד שאני בטוח שאף אתה לא מאמין בה
אנחנו לא רוצים מוסר מהתורה
רון | 17-12-2019 10:21
התורה אמרה לא תנאף, לא תחמוד, ושוחד לא תקחו אבל המלך האהוב שלנו אוהב שוחד, חמדן ונואף אם צריך לבחור בין התורה לביבי אנחנו עם ביבי
3
לא הגון
מנחם | 17-12-2019 8:49
אתה יכול לכתוב טקסט זהה לחלוטין על דוד או שלמה הבחירה באחאב כהשוואה לנתניהו מלמדת על דעה מוקדמת ולא על רצון ללמוד
4
נביאים אינם "אנשי תקשורת"
שכח מזה | 17-12-2019 9:17
הכל טוב ויפה, כל אחד יכול לכתוב מה שהוא רוצה, אבל אוי לנו אם נעז להשוות את הנביאים של פעם לאנשי התקשורת של היום. הרי איננו מבינים בנבואה כלום! אז קצת ענווה לא תזיק.
5
כל מילה בסלע
אבי כחול לבן | 17-12-2019 9:20
איזה דיוק מדהים. מורי ורבי אתה.
6
ממתי חשוב לנו מה אומרים הכופרים?
מרדכי | 17-12-2019 10:10
הכופר הזה שהיה לו החוצפה להגדיר את עוצמה יהודית כנאצים שישתוק
אני בטוח שגם ממה שכתוב בתנך לא אכפת לך
רון | 17-12-2019 10:22
אנשי עוצמה יהודית ימכרו את אמא שלהם בשביל בורקס חם
7
הכותב שקרן?
יהודי פשוט | 17-12-2019 11:08
הכותב, במחילה, או שהוא שקרן או שהוא עם הארץ. פשוט בושה. 'אחאב לא היתה אנטי מסורת ישראל'? (מבלי לעסוק בלשון הלקויה) והרי חזל אומרים שאחאב כתב על שערי שומרון, עיר המלוכה שבנה אביו: 'אחאב כפר בא-לקי ישראל, לפיכך לא יהיה לו חלק בא-לקי ישראל'. אז אתה חולק עליהם? תגיד לאן נפלת עם ה929 שלך? העיקר ללכלך את הסביבה ולהוביל את האג'נדה הפוסטמודרנית המתפרקת שלך. צא לפנסיה ושחרר אותנו מליהוגיך, ובדרך תתבייש מאיך שאתה מציג חלק מחזל כבעלי תפיסה מצומצמת וחלק כבעלי תפיסה נאורה('המשנה קובעת...התלמוד מערער...'), עפר לפיך. אין לך מושג מי זה אחאב, ואין לך מושג מי זה ביבי, פשוט גיבוב של שקרים ושטויות
8
ההסתכלות על נביאי האמת כאנשי תקשורת וכפוליטקא
תמיהה | 17-12-2019 11:24
לא מוסיפה כבוד לרב בני לאו שליטא. נביאי האמת תפקידם לומר את דבר ה'. זה לא תחזיות פולטיות שהם בדו מליבם. חוץ מזה, אם לפי הרב לאו נגיד לנביאים יש הערכה פוליטית אחת שבדו מליבם ולאחאב יש הערכה אחרת, אז מה פשעו וחטאתו של אחאב שהלך נגד דעותיהם הפולטיות של הנביאים, הרי אלו הערכות אנושיות ואלו הערכות אנושיות אז מה חרון האף של ה' נגדו בזה ששילח את מלך ארם?
9
בני הנביאים=התקשורת?
גוליבר | 17-12-2019 12:47
?
10
bez urážky
Ivan Kochman | 17-12-2019 13:04
akže keď peknými slovami odobríte Achaba tak aj peknými slovami odobríte takto Netanjahua? Keď už spomínate sieň slávy do ktorej vstúpil Achab, vstúpili do nej aj jeho potomkovia? A ako dopadla jeho žena? Takže to isté prajete aj pre Netanjahua? Lebo ak pôjde skutkami Achabovými tak aj dopadne. To sa neudialo len tak pre nič za nič a je to na varovanie aby sme takisto nedopadli aj v tomto čase. Počiatok Achabovho a Jezábelinho vyčíňania je od hriechu Dávida na Uriášovi Hetejskom. Nože si poriadne preštudujte slová Hospodina cez proroka Nátana Dávidovi. Takže čo chcete odobriť, vari príklad ako sa rúhať Bohu a ešte si hovoriť- nič sami nestane? Nie, nie takto to nefunguje nech už spletiete slová akokoľvek. Ak by Netanjahu verejne priznával ako konkrétne hrešil voči Bohu a svojím príkladom takto navádzal aj iných aby hrešili, skôr by došiel odpustenia lebo aký je učiteľ taký je aj žiak. A to platí aj pre tých čo idú v Achabovom duchu a nie je žiak väčší ako jeho učiteľ.
11
אחד המאמרים הרדודים ביותר שפגשתי
דוד | 22-12-2019 0:05
הניתוח התנכי לא משהו אבל הדימוי הכל כך רדוד הזה לנתניהו פשוט לא ייאמן קראתי בעבר מאמרים של בני לאו ומאמר זה שינה לי את המבט על האיש וגורם לי לא להתייחס ברצינות למה שהוא כותב
אתה רציני?
עזרא | 24-12-2019 15:01
היית צריך את המאמר הזה כדי להבין מיהו בני לאו (low בלעז)? המאמרים הקודמים שלו לא הספיקו?