התוניסאי הציוני: יום הזכרון לרב משה כלפון הכהן זצ"ל

הרב משה כלפון הכהן זצ"ל רבה הראשי של ג'רבה, היה ציוני נלהב, שאמר הלל על החלטת ועדת סן רמו בשנת 1917. על הרצל הוא אמר: "איש רם המעלה זך השכל וחד הרעיון". וגם היה לו מה להגיד על האו"ם.

התוניסאי הציוני: יום הזכרון לרב משה כלפון הכהן זצ"ל
  ר' משה כלפון הכהן זצ"ל

היום, י"ח בטבת מצויין יום השנה ה-63 לפטירתו של הרב כלפון משה הכהן זצ"ל, ראש רבני ג'רבה (תוניסיה) בדור הקודם.

הרב נולד בשנת תרל"ד (1874), באי ג'רבה והתמנה לבית הדין של הקהילה היהודית הגדולה, בגיל 43. במהלך חייו כתב הרב עשרות ספרים תורניים, ביניהם שו"ת "שואל ונשאל" בתשעה כרכים.

הרב ביסס את מנהגי ג'רבה, תיקן תקנות ופעל לשיפור החינוך גם בקרב בני העניים. הרב לא רצה ליהנות מקופת הציבור חי חיי דלות ונהנה מיגיע כפיו.

הציוני הגדול

ביום בו החליט האו"ם למסור את ארץ ישראל לידי מנדט בריטי, (ועידת סן רמו) ראה בכך הרב כלפון, את תחילת הגאולה. הוא כינס את כל אנשי העיר ג'רבה לבית הכנסת, לאמירת הלל ולתקיעת שופר. את הדרשה שנשא באותו מעמד פרסם כ"הדרוש החמישי לאתחלתא דגאולה" בספרו "מטה משה" וכך כתב: "מעתה אין ספק כי זהו ראשית והתחלת הגאולה, וראוי לכל איש ישראלי לתת אלפי תודות לו ברוך הוא על הגאולה ועל התשועה, כי פקד ה' את עמו והוציאנו משעבוד לגאולה".

תגובה זו מעניינת בייחוד בימינו, שיש כאלו שאינם אומרים הלל גם אחרי הקמת המדינה.

לאחר הקמת המדינה התקין לחגוג באי ג'רבה את יום העצמאות של ישראל במשך שלושה ימים רצופים (ד'-ו' באייר).

בחיבוריו שקדמו להקמת המדינה מופיעים גם רעיונות מדיניים מפורטים – לא רק למען הרעיון הציוני אלא גם למען רעיונות קוסמופוליטיים מובהקים. הוא הציע לתקן חוקה לאומות המאוחדות, כשבית הדין הבינלאומי שישפוט בין הלאומים, יישב בירושלים.

עוד בהיותו בג'רבה – רכש חלקת אדמה בארץ ישראל, ובערוב ימיו – לאחר שהתרופפה בריאותו – החליט לעלות לארץ. בנו שושן יצא לתוניס להסדיר את אישורי העלייה, אך בעקבות התערערות מצב בריאותו, בוטלה העלייה לארץ ישראל.

לאחר פטירתו נקבר בג'רבה, ובשנת תשס"ו, (2006) הועברו עצמותיו להר המנוחות בירושלים.

יחסו לרב קוק ולהרצל

הרב כלפון הכהן, לא הכיר אישית את הרב קוק, אלא רק מקריאת כתביו ומכתבים שנשלחו ביניהם מדי פעם. כשפעם ראה פרסום בעיתון התורני החרדי באירופה "בית ועד לחכמים" המבזה את הרב קוק, שלח הרב כלפון מכתב למערכת כשהוא מכנה אותם "בית כסא שאינו של כבוד".

לגבי הרצל כתב: "בימינו אלה הופיע בקרבנו איש רם המעלה זך השכל וחד הרעיון, בנימין זאב הרצל שמו… המציא רעיון נכבד להיות כל איש הבא להסתופף בצל החברה הציונית ובשם ציוני יקרא… ודפק על פתחי מלכים ורוזנים לקחת מהם משפט גלוי להיות ארץ ישראל לנו כמלפנים".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
20 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
הרב כלפון כתב חוקה לארץ ישראל לפני 90 שנה. אקטואלי מאד
אורי עמר | 31-12-2012 14:27
רבם הנערץ של האי ג'רבה.. לא רק רב. גם סבל מהנאצים שבאו לג'רבה בשנת 1943 או 44 חיבר חיבורים איש עניו מאד משכמו ומעלה כל משפחתם רבנים בני רבנים שהדרו את תורת ישראל בג'רבה וגם כאן בארץ ישראל. יהי זכרו ברוך צדיק ונערץ. אני חושב שנקבר כאן במושב ליד קרית גת.
2
הוא כתב עשרות ספרים אנא לימדו בם לא רק שטויות אלה
תלמיד רבנו זיע''א | 31-12-2012 15:23
עוד פעם אני פונה אליכם אחי ורעי הפסיקו להיות עם הארץ היו עם הספר אם רבנו היה חי היום בינינו היה מצביע שס מרן שליט''א ביביע אומר מרבה לצטט מדבריו ופסקיו
3
בגיע הזמן שבשס יפסיקו להתחזות
דוד | 31-12-2012 19:27
לציונים ואוהבי המדינה..מרן הרב עובדיה יוסף הרבה יותר ציוני מתלמידיו שהם ליטאים גמורים ואנטי ציונים..היום יש רבנים ספרדיים ציונים המחזיקים בדעותיו של הרב כלפון הכהן ולא הוא ממש לא היה מצביע לשס..רוב רבני צפון אפריקה התנגדו לפסיקת הרב עובדיה כמו הרב משאש והרב טולידאנו אז תפסיקו כבר לעבוד על אנשים
א
אברהם | 16-01-2017 11:06
בסד אמת לאמיתה
4
יישר כח
יעקב מ. | 31-12-2012 19:39
אני מאד שמח שענק רוח זה אשר לא זכה להגשים את חלומו לעלות לארץ, ויש לו גם משנה מסודרת ובנה תוכנית לחוקה כן חוקה למדינת ישראל. בה רואה בעיני רוחו את הקמת הצבא היהודי, והפעלות מערכות שונות בשבת כגון בית החולים והמשטרה. ויש לו גם תשובות בנושא העליה לארץ, ונושא הגיורים. וכן בנושא יחסי דתיים וחילוניים. היה טוב וכדאי ללמוד מתורתו גם בבתי ספר, ולאמץ במקצת את דרכו.
5
הי 3 תלמידיו בישיבת כסא רחמים ועוד מצביעים שס אז בבקשה
הבנת? | 31-12-2012 20:03
6
איזה כיף לקרוא על הגאון העניו הזה
אמיר | 31-12-2012 20:07
מגידוליה המפוארים של יהדות ספרד המעטירה. איש אשכולות מורם מעם. תלמיד חכם ענק אך עם זאת נטה שכמו לסבול את משא העם הפשוט. חסר חסר חסר רבנים שכאלו. הרב עובדיה היה בהתחלה כמו הרב כלפון ציוני ומתון אך בגלל שס הוא הקצין והציבור הדתי לאומי הספרדי הפסיד אותו. סתכלו באתר כיפה יש שם מישהו שטוען שמי שבאמת אוהב את הרב עובדיה שלא יבחר בשס כי היא גרמה לו נזק יותר מאשר תועלת. בכל מקרה תודה לאתר סרוגים ונשמח לעוד כתבות כאלו
7
ספר "עמוד ההוראה"
בנימן | 31-12-2012 20:38
ספר תולדות "עמוד ההוראה" על רבי כַלְפוֹן משה ב"ר שלום הכהן, ראב"ד ג'רבה שבתוניס. נתחבר ע"י ר' עובדיה חן שליט"א, בהסכמת הגר"מ מאזוז שליט"א.
8
הציונות זה "אמת" בדיוק כמו הרפורמה
יהודי | 31-12-2012 21:12
אם טיפה תחשבו למה צריך לכנות מצוות יישוב הארץ בשם "ציונות" מה רע בלומר "יישוב הארץ כפי שהתורה מחייבת" ?
המילה ציונות
י.כ. | 26-01-2017 23:33
אני לא מבין: מה הבעיה במילה ציונות שמביעה את דרישת ציון? למה צריך תמיד להיתפס לכינויים ולשמות שמגדירים דברים? ודאי שכשאומרים שהרב היה ציוני הכוונה שתמך בישוב הארץ כפי שהתורה מחייבת.
9
לא מזכירים חטאיו של אדם לאחר פטירתו!
| 31-12-2012 23:13
של נעליך מעל רגליך
ארנון | 09-05-2019 23:19
לפני שתעז לדבר על הרב קודש קודשים ולמתוח ביקורת של נעליך מעל רגליך, גם אם תחיה 1,000 שנה לא תעשה 1% מפועלו ותורתו וחסדיו של הרב זצוק״ל זיע״א .
10
9 החצוף
אבי | 01-01-2013 9:37
רובם הגדול של רבני אלגיר ותוניסיה ומרוקו היו ציונים... תתבייש לך מלפתוח את הפה שלך על הרבנים הקדושים האלו..הרב כלפון הכהן זצל והרב יוסף משאש תמכו בגלוי באמירת הלל בברכה ואנו נוהגים כפיהם..מי אתה בדיוק כנגד הרב אשכנזי זצל מאלגיר או כנגד הרב יצחק אבוחצירא..רבים תמכו בגלוי במדינה ואהבו אותה..זה שהפכת אתה לעבד לאדוניך הליטאים לא אומר שכולנו כאלה
ברכה על הלל
י.כ. | 28-10-2017 22:11
הגאון ר' כלפון הכהן זצל אמר לומר הלל ללא ברכה. כך העיד נכדו הגאון ר' נסים הכהן זצל, אבל ודאי שהוא ורוב הרבנים הספרדים היו ציונים וראו במדינה אתחלתא דגאולה, ומי שקורא לזה חטא כנראה לא מבין איך צריך להתייחס לחכמי ישראל ודבריהם.
11
רבי משה כלפון הכהן
שלום | 01-01-2013 19:49
12
רבינו משה כלפון הכהן
שלום | 01-01-2013 19:51
אם הרב היה יודע מה היא באמת עינינו של הרצל ושות' ולא רק פיסות מידע קטנות.. ודאי שלא היה אומר ככה.. וחוץ מזה לאחר 60 שנה רואים אנו בעינינו את ניכורה של המדינה ליהדות אמיתית.. ותורה ומצוות.. אז אל תעבדו עלינו....
א
רהרב משה כלפון | 16-01-2017 11:04
מה כתב? שהרצל רצה מדינה ליהודים. וכתב עליו שהוא תינוק שנשבה לבין הגויים. ומה קשור לימינו. טענו חיטים הודה לו בשעורים. ובנוסף כל הקטנים שאומרים לרבנים מה לחשוב מה לכתוב ומה לומר כאלו הרב הוא טיפש זה חוצפה וביזוי תח שהגמרא בסנהדרין אומרת הרי הוא אפיקורס. מיאתה מול רבי משה כלפון הכהן החולק עליו כחולק על השכינה.
13
ל 12-לפי הכתוב ברור שידע בדיוק מה עשה הרצל ואילו אתה
יהודה | 02-01-2013 5:48
לא יודע כלל וניזון מקלטת של אמנון יצחק המלאה בשקרים ועיוותים .איך קבעת שלא ידע? ואם לא ידע - אז איך שיבחו כל כך- וכי כך נוהג ת"ח? אתה מבזה אותו כאילו שטחי היה. ברור שידע ובטוח יותר ממך שבטוח לא קראת מעולם על הרצל ולא קראת את יומניו! כדאי שתקרא ותראה מה פעל למען העם ואיך התייחס ליהדות.הוא פעל ללא לאות ומסר נפשו וכל הונו מתוך דאגה ליהודים ואמר "אין אומתינו אומה אלא באמונתה"- שמעת?! הוא כתב שהתרגש מעלייתו לתורה בבאזל יותר מהקונגרס הציוני.הא? הוא סירב ללחוץ את ידו של האפיפיור.הוא דאג ליהודים וכתב שהוא חושש שייהרגו ובייחוד בגרמניה.שמעת?
14
לא הרב כלפון אמר "בית כסא שאינו של כבוד"
א.ד. | 01-08-2013 18:29
אלא הרב יוסף משאש המכתב מופיע בשלימותו בספר שנכתב עליו-'זה היו"ם'
15
מקום קבורתו
י. כ. | 25-04-2016 19:48
תיקון טעות: הרב נקבר בהר המנוחות ולא ליד קרית גת. הערה נוספת: אני לא יודע מה הרב היה מצביע אך אני חושב שאף אחד לא יכול לומר בוודאות "אם רבנו היה חי היום בינינו היה מצביע שס". במיוחד לאחר שמפלגת שס כבר השתנתה ולא הולכת ממש לפי דרכו של הרב עובדיה.