אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ראש לשכת עורכי הדין: "למרות הכשלים אסור לפגוע בלגיטימציה של מערכת אכיפת החוק"

בכנס לזכרו של עו"ד יעקב וינרוט בקריה האקדמית אונו, אמר ראש לשכת עורכי הדין אבי חימי: "אל לנו לפגוע בלגיטימציה של מערכת אכיפת החוק. עלינו לשמור על מערכות אלה ועל בתי המשפט מכל משמר"

אבי חימי: "אסור לפגוע בלגיטימציה של המערכת"
  (צילום: באדיבות הקריה האקדמית אונו)

בקריה האקדמית אונו נערך אתמול (ג') כנס לזכרו של עו"ד יעקב וינרוט בהשתתפות נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות ובכירי עולם המשפט הישראלי.

עוד באותו נושא

נסיעה במונית עם יעקב וינרוט ז"ל/ הספד


3

חוץ  מאסתר חיות לקחו חלק ראש לשכת עורכי הדין עו"ד אבי חימי, שופט בית המשפט העליון פרופ' אלכס שטיין, ובני משפחתו של וינרוט, עורכי הדין פרופ' אבי וינרוט וד"ר יחיאל וינרוט.

אושר לשימוש ללא קרדיט

השופטת אסתר חיות, נשיאת בית המשפט העליון סיפרה ארוכות אודות אישיותו יוצאת הדופן של עו"ד יעקב וינרוט ז"ל ועל היותו דוגמה לאיש משפט וצדק ששילב בין העולמות המרכיבים את החברה הישראלית : "הכרתי את יעקב וינרוט ז"ל לראשונה כעורכת דין בשנות ה-80 וכבר אז בלטה לעיני אישיותו המיוחדת כאדם פורץ דרך ובונה גשר בין המגזר החרדי לחילוני.

עו"ד אבי חימי, ראש לשכת עורכי הדין: "בעידן שמקדש התלהמות שלמרבה הצער חילחלה גם לשיח המשפטי – עלינו לשאת עינינו לעורכי דין כוינרוט – שהראו כי ניתן לעשות ליטיגציה מופתית גם בדרך ארץ ובהקפדה על שיח מתורבת וגם כשסינגר במשפטים גדולים ומתוקשרים, הקפיד לא להתלהם ולא לתקוף את עצם קיומן של מערכות אכיפת החוק והמשפט ושם מבטחו בבית המשפט".

חימי התייחס גם למשבר האמון סביב הפרקליטות ומערכת המשפט בעקבות פרשת ניר חפץ: "מערכות אכיפת החוק אינן חפות מכשלים ובוודאי שאינן חפות מביקורת, אך אל לנו לפגוע בלגיטימציה של מערכת אכיפת החוק. עלינו לשמור על מערכות אלה ועל בתי המשפט מכל משמר".

חיבר בין העולם החרדי והחילוני

פרופ' יובל אלבשן, דיקן הפקולטה למשפטים, הקריה האקדמית אונו: "העובדה שיעקב ויינרוט ז"ל היה פורץ דרך כמי שבא מהאליטה החרדית – נתנה לגיטימציה גם לסטודנטים שלנו מהציבור החרדי לחצות שוב ושוב את המסלול בין שני העולמות – החרדי והחילוני. בזכותו, קו הגבול הזה כמעט והיטשטש לגמרי ונעשה למעבר שבשגרה – והקול שלהם הוא קול שדרוש לחברה שלנו – החברה הישראלית".

פרופ' אלכס שטיין, שופט בית המשפט העליון: "בדומה לספורטאי ששבר שיאים שהרחיבו את הגבולות של האנושות, יעקב וינרוט ז"ל העביר לנו שיעור חשוב מאוד על יופיו, רבגוניותו והאינסופיות של האינטלקט הישראלי. זה שיעור שיישאר תמיד בליבי".

ד"ר חיים זיכרמן, מרצה בכיר בפקולטה למשפטים, הקריה האקדמית אונו: "הכנס הזה הוא תחילתה של מסורת, כנס שנתי לזכרו של יעקב, שיעסוק בסוגיות ליגיטציה, ואנחנו ועושים את זה כך כי אנחנו סבורים שבעשור האחרון יעקב היה אחד הבולטים בתחום הליטיגציה המשפטית".

לקראת חתימת האירוע התבקש בנו של יעקב ז"ל, ד"ר יחיאל וינרוט המנהל את המשרד שהקים אביו, לשאת דברים. בתחילת דבריו התייחס ד"ר יחיאל וינרוט לשאלה שהופנתה כלפיו ביחס להבדלים שבין בתי הדין לבתי המשפט מבחינת סדרי הדין, וניתח את ההבדלים ואת הסיבות להם.בהמשך, ספד וינרוט לאביו. בתוך דבריו הזכיר את שפורסם בעבר ב"בחדרי חרדים", על מקרה שבו אביו שימש כבורר ולאחר מכן סבר שטעה. וינרוט שיגר מכתב לעורך הדין שייצג את הצד המפסיד, ובו כתב "פסק הדין שנתתי היה שגוי ומוטעה בדבר יסודי. על פי הדין, לא ניתן לשנות את הפסק. על פי דין מצפוני אני מעוניין לפצות את מרשך".

"למדתי מכך המון, על כמה מהמידות של אבא שבאו במכתב הזה לידי ביטוי; לא רק מידת "מודה על האמת", אלא גם מידת הענווה – שפלות במובן חיובי. הרי גם אם המצפון הציק לו, הוא היה יכול לכתוב באופן פחות בוטה, למשל, 'התגלתה לי זווית נוספת, ולפיכך על מנת להוציא מדי ספק מליבי' וכדומה… אבל לא, הוא כותב בצורה גלויה וברורה, 'פסק הדין היה שגוי'.ד"ר יחיאל וינרוט חתם את הדברים לזכר אביו כשהזכיר את הפסוק מפרשת השבוע "למען אשר יצוה את בניו ואת ביתו אחריו לעשות צדקה ומשפט". המילה 'אחריו' בפסוק הזה מיותרת לכאורה- מה הפירוש "יצווה אחריו"? התשובה המקובלת היא, שזו המשמעות של חינוך אמיתי: מתן דוגמא אישית, באופן שגורם לאחרים ללכת "אחריך", גם בלי אמירות מפורשות. אבל ניתן להסביר בדרך אחרת: חינוך אמיתי הוא כזה שנשאר גם "אחריו", כשהאדם כבר אינו נמצא, כשהוא הלך לעולמו.

לעניין סיום הפסוק, "לעשות צדקה ומשפט", אמר וינרוט- על אף הניגוד בדרך כלל בין משפט לצדקה, כלשון חז"ל בסנהדרין "כל מקום שיש משפט אין צדקה, וצדקה אין משפט", מי שעבד עם אבא ראה שהעולמות של צדקה ומשפט שזורים זה בזה, באופן שרק הוא ידע לשזור. כל אדם שבא בשערי המשרד זכה לכתף תומכת לצד מלחמת צדק".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
דיבורים שפויים
התמים | 06-11-2019 12:14
אינם מדברים אל המוני שטופי המוח שמדברים בלשון של : עמלק, המן, צוררים, אנטישמים, טומאה, ואידך זיל גמור.
2
עבלות מערכת המשפט
ניסים | 06-11-2019 12:44
מה שצריך לעקור את השחיטות המשפטית מהארץ השיבה שופטנו כבריאשונה ויועצנו כבתחילה ולא את המערכת המשפח הרקובה הזואת
ברור
התמים | 06-11-2019 13:05
עד שלא יתלו את כל השוטרים, הפרקליטים והשופטים בכיכר העיר - דעתך לא תנוח. בחיים לא קראת חוק. בחיים לא קראת פסק דין. בחיים לא ראית תיק חקירה . בחיים לא היית צריך להחליט אם להעמיד מישהו לדין. אבל, דיעות ורעיונות עיוועים יש לך בשפע. קודם תלמד את התחום. אחר כך תביע דיעה.
3
מה קשור עמית חדד לכתבה הוא משחית את המורשת של
מוישי לוין | 07-11-2019 15:47
הוא בגד ביעקב ונטש את משרדו בגלל אגו וכסף וכעת מנסה לעשות עליו סיבוב