אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

זזים לימין: אלפי מתנדבים יכריעו את הבחירות?

גיוס מתנדבים, ישיבות 4 פעמים בשבוע, טלפונים, תכנונים, וכל זה לקראת 5 שעות בודדות וגורליות ביום הבחירות. אלפי מתנדבים מוכנים ליום פקודה לצאת ולשכנע כדי שגוש הימין יעמוד על 61 מנדטים. מאחורי הקלעים של מטה זזים לימין

אלפי מתנדבי "זזים לימין" מוכנים ביום הבחירות לפקודה לצאת לאזורים בהם יש אחוזי הצבעה נמוכים, וניסיון להפיכת התוצאות תוך גידול בהצבעות למפלגות הימין.

האם הם רק משכנעים להצביע ליכוד וימינה? מה עמדת המטה על ש"ס, ליברמן ועוצמה יהודית? ולמה זה כזה חשוב למתנדבים שבחלקם הגדול מגיעים גם מהציבור הסרוג?  בראיון לסרוגים חושפים שני פעילים בכירים איך מטה המתנדבים "זזים לימין" מוכן ליום פקודה לא לתת לשלטון הימין ליפול בגופם ממש.

מטה זזים לימין. צילום: אברהם בניטה

"אנחנו פה להגיד שאתם צריכים לצאת מהשאננות"

ניסן בניטה, 37, עו"ד סרוג במשרד פעיל, מפנה את השעות שלו עד לבחירות לתפקיד הרכז של כל רכזי הערים בשטח, כאשר כל הישיבות, התכנונים, גיוס המתנדבים – הכל לקראת 5 שעות קריטיות ביום הבחירות עצמו משעה 16:00 עד 21:00.

"מגיל מאוד צעיר חונכתי וגדלתי שיום הבחירות יש לו ערך חשוב לעתיד המדינה", אומר בניטה לסרוגים, "כמי שחווה לפני כמה שנים בגיל צעיר את ההתנתקות זה דבר שהוא מאוד טראומתי לדור שלי. אנחנו רוצים בסופו של להבטיח שהמדינה תהיה בידיים מנוסות. היום יש למדינה אתגרים, ביטחוניים ומדיניים, וצריך אחריות. אנשים אומרים: 'בוא נשנה עם יאיר לפיד ובני גנץ – שהם ימציאו איזה פיתרון' – אבל אין לנו את הפריבילגיה בעת הזאת לתת את המושכות בידיים שהם בלתי מנוסות".

עו"ד בניטה משמאל, במטה זזים לימין. צילום: אברהם בניטה

אתם משכנעים להצביע לכל מפלגות הימין? "כל מה שאנחנו עושים ועובדים זה כדי להגדיל את הגוש. אין שום מפלגה ספציפית. מבחינתו כל מפלגות הימין כמו הליכוד וימינה. ליברמן היום לא תחת ההגדרה של גוש הימין, כי הוא בעצמו בכל מיני ראיונות מספר ומתאר ששום דבר לא בטוח והוא לא בהכרח ימליץ על נתניהו".

ועוצמה יהודית? "אם הם יהיו ריאליים, וככל והדבר יהיה ריאלי אז מבחינתנו זה בסדר. אנחנו מכוונים למפלגות ריאליות כדי שלא יקרה מה שהיה במערכת הבחירות הקודמת. בסופו של דבר אנחנו רוצים לחזק את גוש הימין, וגם ש"ס מבחינתו יכולה להיות בפנים. אנחנו מכוונים למי שבאופן וודאי יחזק את מממשלות הימין ולא יחזק ממשלות אלטרנטיבה של השמאל"

מטה המתנדבים של "זזים לימין" מונה כבר כמה אלפים, וגיוס המתנדבים עדיין בעיצומו. ההכנות לקראת אותן 5 שעות גורליות ביום הבחירות הן לא פשוטות, ונעשות ישיבות אפילו 3-4 פעמים בשבוע במטה.

המתנדבים ייצאו לאזורים בהם יש פוטנציאל למימוש הצבעות ימין אבל עם אחוז הצבעה נמוך.

מצטרפים אליכם בני נוער רבים, למה שיתנדבו דווקא פוליטית? "אין סתירה עם התנדבות אחרת", אומר בניטה, "בכלל מומלץ לא רק לבני נוער אלא לכלל האוכלוסייה להיות מעורבים ביום הבחירות. אלו שבזמן הבחירות טסים לחו"ל או הולכים לים ולא ממשים את זכות ההצבעה יורים לעצמם ברגל. בכך שבני נוער מעורבים וחלק מהעניין הזה יש בזה אפקט חינוכי ורוחבי, ויש בזה דבר שהוא גדול בעיניי שנוער מתנדב, שהוא מבין את החשיבות שיש לבחירות, חשיבות שיש לקבלת החלטות אסטרטגיות ארוכות טווח".

ישנם הרבה מתנדבים מהציבור הדתי: "אני חושב שבציבור הדתי זה יותר בוער אחרי שב-10-15 שנים האחרונות ההיסטוריה לימדה אותנו שהשאננות יכולה לגרום לאירועים יותר קשים עבור החברה כולה ברמה הלאומית".

אתם תצליחו? "יהיה קשה, לא אגיד לך שלא. מערכת בחירות שהיא בתקופה מאוד קצרה ואנשים יותר שאננים ופחות אכפת להם מהבחירות. צריך להגביר את הדבר הזה – אנחנו פה להגיד שאתם צריכים לצאת מהשאננות".

ישיבות לקראת 5 שעות בבחירות. צילום: אברהם בניטה

אנחנו לא אומרים ליכוד או ימינה – אומרים מפלגות הימין

דוגמא לצעיר מעורב הוא אשר בן שטרית, תלמיד ישיבת שבי חברון שיעור א', בן 18 בלבד וכבר אחראי על אזור ירושלים.

"המטרה שלשמה הוקם המטה, שלשמה התגייסתי היא להבטיח את שלטון הימין", אומר לסרוגים אשר בן שטרית מתנדב ב-"זזים לימין",

איך הגעת לזזים לימין? "עבדתי בבחירות המקומיות בירושלים עם אלקין והתגלגלתי לזה ושמעתי על זה מכל מני אנשים טובים שאני מכיר".

אתם מטעם הליכוד או לא? בקמפיין הקודם הסתירו את זה: "הרבה בכירים ורבנים מהמגזר פחדו מהקמפיין, וגם בפעם הקודמת גייסתי מאות מתנדבים אבל לקח הרבה זמן לשכנע כי הייתה הסתייגות ראשונית כי חשבו שהליכוד עושה סביבו כדי שיצביעו לביבי. אבל היום גם במפלגת 'ימינה' מבינים שזה חשוב שגוש הימין יהיה 61. פשוט לא כולם יכולים להשקיע כסף במיזם הזה לכן הליכוד לקח את זה. כך למשל גם פעם קודמת אלי בן דהן תמך בנו והיה איתנו".

בן שטרית מאחורי ח"כ קלנר. צילום: אברהם בניטה

"אנחנו לא אומרים למי להצביע", מדגיש בן שטרית, "במקומות שיש אחוזי הצבעה נמוכים אנחנו שולחים לשם מתנדבים, חלקם בשכר, במטרה לשכנע לצאת להצביע. אנחנו לא אומרים ליכוד או ימינה – אומרים מפלגות הימין. זה גם כתוב באתר הקמפיין. הכוונה היא לא להצביע דווקא ליכוד, פשוט הליכוד משלם ומפעיל את זה".

הרבה בני נוער מתנדבים – דווקא פוליטית? "אני לא חושב שזה סותר להתנדב. זה לא כמו שהיה בעבר שהיו יוצאים להפגנות ומתנדבים. אנשים חושבים שהימין בשלטון ובטוח ביבי ראש הממשלה ואין מה להתנדב. לכן יש בזה משהו שאנשים מתנדבים היום".

איך זה עובד? מה התפקיד שלך? "ביום הבחירות אנחנו נפעל באיזורי הצבעה נמוכים. כך, למשל, אם סגרתי קבוצה בתיכון באשקלון של 20 חבר'ה – אני מוציא להם הסעה מהתיכון לאשדוד שם הם נפגשים עם הרכז בעיר בנקודת כינוס, מתחלקים לזוגות וכל אחד מהם מקבל ערכה, חולה וכובע ורבע שעה הדרכה על הפעילוץ כך הם מתחלקים לזוגות והולכים לאיפה שהם צריכים לעבוד. אנחנו מתעדים לקלוט 2000 זוגות".

הצלחתם? "פעם קודמת העלינו את אחוזי ההצבעה ב-10% אז זה בטוח משפיע".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו