אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב ליאור: אישה במזכירות יישוב? לא כל כך מתאים

הרב דב ליאור רבה של קריית ארבע ומחשובי הפסוקים בציונות הדתית מחזק את דעתו של הרב אלייקים לבנון שסבר כי עדיף שאישה לא תכהן במזכירות יישוב. הרב ליאור טוען שבאופן עקרוני מותר לאישה לכהן בתפקידים ציבוריים אך אין זה לכתחילה ולא השקפתה של תורה.

הרב ליאור: אישה במזכירות יישוב? לא כל כך מתאים
  פלאש 90

חיזוק לרב אלייקים לבנון: הרב דב ליאור רבה של קריית ארבע ומחשובי הפוסקים בציונות הדתית, אומר כי אין זה ראוי שאישה תכהן במשרה ציבורית. הרב ליאור כתב את הדברים במאמר שמתפרסם בשבת הקרובה בעלון השבת "גילוי דעת".

אמנם, טוען הרב ליאור, שאין איסור בזה שאישה תכהן במשרה ציבורית. דבורה הנביאה היא דוגמא לאישה שהנהיגה את עם ישראל, אך זה היה בזכות העובדה שעם ישראל קיבל על עצמו את מנהיגותה. הרב ליאור מסביר שיש מחלוקת בראשונים אם אישה יכולה לכהן במשרות ציבוריות, או שמא האיסור שאישה תנהיג את עם ישראל (שום תשים עליך מלך – מלך ולא מלכה) עניינו רק בענייני מלכות או שמא גם בתפקידים ציבוריים אחרים.

באופן עקרוני, הרב ליאור לא מעודד נשים לצאת לעבוד בחוץ. "כשאנשים שואלים אותי אם אני מעודד נשים לצאת לעבודה, אני אומר שעדיף שלא, לא חלילה משום זלזול אלא משום הכרה בחשיבות התפקיד של האישה בבית".

הרב ליאור גורס כי עקרת בית זו עבודה של 24 שעות ביממה, והעובדה שיש כל כך הרבה מקרי אלימות כיום היא משום "שהאמא עובדת וקשה לה להתמסר לביתה".

עם זאת כשיש צורכי פרנסה אישה יכולה לסמוך על הראשונים שהתירו, טוען הרב ליאור, אך אין זה לכתחילה. "להגיד שזה ראוי ולכתחילה, או שאני מעודד יציאת נשים לעבודה? לדעתי זו לא השקפתה של תורה, מספיק יש לה עבודות בבניין הבית".

ומה לגבי כהונת אישה במזכירות יישוב? – נושא שהעסיק את התקשורת בימים האחרונים – לפי הרב ליאור אין זה מתאים לאישה. "אמנם מזכירות יישוב זה לא ממש מינוי אלא יותר עניין מקצועי. מבלי חלילה לפגוע או לזלזל ביכולתה או בכבודה של האישה בכל זאת זה לא כל כך מתאים לנשים הדברים הללו".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
אשרינו שזכינו לרב כזה
משה | 26-05-2010 12:06
ימים על ימי מלך תוסיף
2
אין גבול לפנאטיות
יעל | 26-05-2010 13:05
מה אתם פוחדים מהנשים? כי אנו שוות יותר????
3
יעל. תתבישי לך!!!
אזולי | 26-05-2010 14:09
נשים כמוך רק הרסו את העולם הייתי מוותר עליכן בכייף
4
אז הוא אמר את דעתו נו...
רועי | 26-05-2010 14:35
אני לא מצליח להבין על מה כולם מתרגשים. הרב דב ליאור אומר הרבה דברים אז... האם כל מה שהוא אומר מקובל עלינו ? "לא" !!!! ובכל מקרה, בענייני המדינה, מוסדותיה וכן כללי הלמי מותר להבחר למוסדותיה אינם נושאים הלכתיים, ואין מסורת פסיקה בנוגע ליהם. ואם מישהו חושב שדיני מלוכה דומים, אז לדעתי הוא טועה ומטעה, כי אין שום קשר בין מדינה דמוקרטית סטטוטורית, לדיני מלוכה. והנסיון העלוב לבצע העתקה מול חוקי המדינה איננו כי אם נסיון עקר. ובכל מקרה לנשים אתן עיצה, והיות ואני מניח שאתן משתייכות לזרם הדתי לאומי, הרי שממילה זכותכן החוקתית היא לבחור ולהבחר לכל מוסד. כאשר לרבני הערים והישובים ישנו איסור חוקי, לנסות ולהשפיע את מהלך הבחירה, כולל בשימוש באיומים דתיים אלו ואחרים. וללא קשר, הבעיה של דב ליאור ודומיו היא ההתרפסות שלהם בפני הפסיקה החרדית, בכל נושא ונושא.
5
מזל שדניאלה וייס לא שאלה את התקועים
ינוח | 26-05-2010 14:40
6
לא מאמינה שמהמחנה שלי יוצאים דברים כאלו.
משהו לא טוב קורה כאן | 26-05-2010 15:55
תודה באמת שהרב מאשר לנו ש"מספיק יש לה עבודות בבניין הבית". אנחנו נעבוד, גם בבית וגם בחוץ, אבל כשנרצה להבחר למשהו - ישלחו אותנו שוב למטבח. פשוט להתפוצץ.
7
מתבישת..
רננה | 30-05-2010 21:36
אני מתבישת להיות חלק מהמגזר שמצד אחד מצהיר"עקרת בית זו עבודה של 24 שעות"ומצד שני, כשזה נח-שולח נשים לעבוד שעות נוספות כדי לפרנס את בעליהן הלומדים.זאת צביעות שלמדנו לחיות איתה ,אך נראה לי שהיום,לא ניתן לרבנים להחליט עבורנו,והנשים-לא תוותרנה על מעמדן,כבודן ויכולת הבחירה שלהן
8
מיזרוחניקים אין לכם יראת כבוד לתלמידי חכמים
| 30-05-2010 21:43