אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אין מספיק נשים בהנהגת הבית היהודי? אולי הן אשמות

אין בהנהגת בבית היהודי הדרה של נשים. הנשים הן אלו שהדירו את עצמן מההנהגה. אף גבר לא מנע מהן להתמודד ואף על פי כן רק שלוש נשים מתמודדות על מקום ברשימה לעומת יותר מחמישה עשר גברים. הנשים הדתיות לא יכולות לבכות על חוסר ייצוג, כשהן עצמן לא עושות כלום למענו.

אין מספיק נשים בהנהגת הבית היהודי? אולי הן אשמות
  איפה הנשים? בבית (רועי עדות)

הספינים של הפריימריז בבית היהודי נמשכים.

אחרי שבסוף השבוע עלה הנושא העדתי, כשאחד המועמדים הזכיר את מוצאו הספרדי כסיבה טובה ואולי עיקרית כדי להבחר למקום ברשימת הבית היהודי, אתמול היה זה תורן של הנשים.

הטריגר הפעם, היה הצילום הקבוצתי מועמדי הבית היהודי יחד עם חברי תקומה בטקס האחדות של שתי המפלגות שנערך בירושלים. במאמר באתר 'כיפה' קבלה הכותבת על כך שבתמונה אין ייצוג לנשים.

כמה שעות לאחר מכן, הוברר כי למאמר אין שום בסיס מאחר שבתמונה נוספת שהופצה על ידי מארגני הכנס, נראית המועמדת שולי מועלם. מועמדת אחרת, גילה פינקלשטיין אפילו נשאה דברים בטקס. המועמדת השלישית איילת שקד, לא הגיעה לטקס, כנראה בשל התחייבויות קודמות.

אלא שיריית הפתיחה לספינים נורתה. במשך היום כבר התחילו להתקבל התגובות וההצעות של המועמדים לתקן את הבעיה. שולי מועלם הודיעה כי תתנגד לאיחוד בין המפלגות אם לא יהיה בו ייצוג של אשה בחמישיה הראשונה. זבולון אורלב הודיע כי ידרוש ייצוג לשתי נשים בעשירייה.

מי מנע בעדכן?

את הדרישות האלה, מגבים הדורשים בנתונים סטטיסטיים: קרוב ל-44% מתוך מתפקדי הבית היהודי הן נשים, ועל כן ראוי לתת להן מקום ראוי גם בהנהגה.

אלא שבצד הנתון המרשים על שיעור ההתפקדות הנשי למפלגה, צריך לציין נתון נוסף אותן הן מסתירות. בפריימריז לבית היהודי מתמודדות רק שלוש נשים לרשימה ואף לא אחת לתפקיד היו"ר.

מכיוון שמדובר בפריימריז ש"מתחילים מאפס", כשכל אחד יכול לפקוד אנשים ולהציע את מועמדתו, העובדה שרק שלוש נשים ראו את עצמן מסוגלות להתמודד אינה צריכה להיות מופנית למפלגה אלא לנשים הדתיות.

אין בהנהגת בבית היהודי הדרה של נשים. הנשים הן אלו שהדירו את עצמן מההנהגה. אף גבר לא מנע מהן להתמודד ואף על פי כן הן לא הרימו את הכפפה. יש לציין כי המקום הרביעי כבר משוריין לנשים, והסיכוי של כל מועמדת להבחר אליו הוא לפחות שליש. אצל הגברים יש יותר מחמישה עשר מועמדים על שני מקומות בחמישיה הראשונה (ועוד מקום לצעיר), ככה שהסיכויים פוחתים.

הנשים הדתיות לא יכולות לבכות על חוסר ייצוג, כשהן עצמן לא עושות כלום למענו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
נמאס מאפלייות מתקנות!
שליש אשכנזיה | 22-10-2012 10:37
אנחנו צריכים אנשים בתפקידים לפי יכולות ולא לפי מוצא/גזע/מין! אני רוצה שיטפל בי רופא כי הוא כשרוני, לא כי הוא ערבי, אני רוצה מנהיג שיודע להנהיג ולא בגלל שהוא ספרדי, ואני רוצה חייל שמסוגל לעמוד במאמץ הגופני הדרוש לשמור עלי ולא כי היא אישה. כל עוד נמשכות האפליות המתקנות, לא יפסקו האפליות כלל! אם אישה היא מנהיגה טובה, נבחר בה בבחירות, מה הבעיה? המאמר הזה צודק לחלוטין!! ולגבי העדה, בגלל האפליה המתקנת אנחנו כל הזמן עדיין עסוקים בלברר מי ספרדי ומי אשכנזי, יש כאלה שהרבה לא יודעים לגביהם עד שבודקים ומספרים לנו. מה הקטע??
2
שולי מקטרת
יעל | 22-10-2012 11:13
די להתבכיין
3
פמיניסטיות הביתה ולא לבית היהודי
| 22-10-2012 11:49
כל הזמן פקה פקה. חלאס כבר מכל המשועממות שיודעות רק להתבכיין
4
פני הדור כפני הכלב
אכן | 22-10-2012 13:56
אותי לימדו שפני הדור כפני הכלב, פירושו שכמו שכלב נובח ונושך את המקל שהרביץ לו ולא את האדם שמחזיק במקל, כך גם הדור ההוא (של עקבתא דמשיחא)- יתייחס לתסמין החיצוני ולא לבעייה הפנימית. ה"הדרה" או "אפליה" איננה במפלגה זו או אחרת, היא הרבה יותר שורשית, היא בתפיסה העקרונית של הציבור שלנו- זה מתבטא בקהילה, בבית הכנסת, בהנהגה הרבנית ואפילו בהלכה- וודאי שכפועל יוצא- גם במפלגה. כמו תמיד הפיתרון נעוץ בחינוך מחדש- אם לא של דורנו אז לפחות של ילדינו...
5
אכן מפני הכלב, חינוך מחדש?
| 22-10-2012 15:57
קודם כל שיחנכו, אחרי זה נראה מה צריך לעשות מחדש
6
מאמר מטופש - שילוב נשים הוא אינטרס של המפלגה
דוסלה | 23-10-2012 10:56
אתה רוצה למשוך מצביעים, לא?
7
בשביל זה יש פריימריז!
צודק ההחלט. | 23-10-2012 14:18
כל אחד ואחת יכל להציע עצמו! כל אחד ואחת יכל להתפקד ולבחור! למה לשריין בכלל?? מי שראוי וטוב - יבחר והיה חבר כנסת! די לשריונים.
8
הנשים במצוקה שלא יתרגלו לבלוע כדורים חלילה.............
נתי | 23-10-2012 22:46