הישג בחינוך: עלייה בשיעור הזכאים לבגרות בישראל

נתוני משרד החינוך מגלים כי בשנת הלימודים תשע"ח עלה מספר הזכאים לתעודת בגרות ל-69.9% לעומת 68.2% בשנה הקודמת. במקביל, משרד החינוך סימן יעדים לשנה הבאה: "עלינו להעלות את המעורבות החברתית והסקרנות בלמידה"

הישג בחינוך: עלייה בשיעור הזכאים לבגרות בישראל
  (צילום: יונתן זינדל\פלאש 90)

משרד החינוך הציג היום (ה') את נתוני "התמונה החינוכית" של החטיבה העליונה לשנת הלימודים תשע"ח, מהם עולה כי נמשכת העלייה במספר הזכאים לבגרות.

התמונה החינוכית שמה זרקור על 117,100 תלמידי יב הלומדים במוסדות המגישים לבגרות. על פי הנתונים, בשנה האחרונה נרשמה עלייה של 1.7% בשיעור הזכאות לבגרות מבין הלומדים בכיתה יב'- מ-68.2% ל-69.9%. בשיעור הזכאים לתעודת בגרות מצטיינת מבין הלומדים בכיתה י"ב נרשמה עליה מזערית של 0.3% (7.9% בתשע"ז לעומת 8.2% בתשע"ח), וכן נרשמה עליה של 1.3% בתעודות הבגרות שכוללות 5 יחידות ועליה של 2% בשיעור תעודות הבגרות הכוללות 5 יחידות לימוד באנגלית. 

ניתוח נתוני התמונה החינוכית לשנה זו גם מעלה כי במרבית מדדי ההישגים הלימודיים נרשמה עליה, כך גם במדדי הערכים והאקלים הבית ספרי ובמדדי הצוות החינוכי. מגמה זו מצטרפת להמשך העליות שנרשמו גם בשנת הלימודים הקודמת, ובכך מסכמות התקדמות בשורה של תחומים. עם זאת, בדו"ח מוצג גם מגמת העלייה במספר מחברות הבחינה הפסולות נמשכת, כאשר בשנת 2015 רק 0.6% ממחברות הבחינה נפסלו, לעומת 1.1% ב-2018.

במדדי האקלים, המשקפים את תחושותיהם של המורים והתלמידים בסביבת בית הספר, נשמרת יציבות בכל הנוגע לרמת העניין והסקרנו- אך רק מחצית מהתלמידים דיווחו על עניין בלמידה. "הסקרנות בלמידה דורשת התייחסות מעמיקה יותר. רק 53% מהתלמידים דיווחו על מסוגלות, סקרנות ועניין בלמידה" אמר שר החינוך, הרב רפי פרץ. "התפקיד שלנו, של המנהלים והמורים, לגרום להם עניין ורצון עז ללמוד. שיאמינו בעצמם שהם מסוגלים. תלמידים צריכים לבוא לבית ספר עם ברק בעיניים ועם התלהבות, והאחריות מוטלת עלינו. בכוונתי להוביל שינוי בנושאים החשובים הללו".

"הנתונים גם מראים כי רק 57% מהתלמידים דיווחו כי בית הספר מעודד למעורבות חברתית ואזרחית" הוסיף. "אנחנו מסמנים את זה כיעד לשנה הבאה, לא לעלות באחוז אחד אלא ב10%. החברה הישראלית זקוקה לאזרחים בעלי מודעות ואכפתיות כלפי הסביבה שלהם. זה חשוב, לא פחות ממתמטיקה ומאנגלית". 

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, אמר כי "אני מברך על התוצאות המרשימות שעולות מן התמונה החינוכית. הן מצביעות על המשך מגמת העלייה בה נתונה המערכת לצד צמצום הפערים שהיא רושמת. אנחנו רואים את השיפור במרבית המדדים. גם בהישגים הלימודיים וגם בהיבטים הערכיים. יותר זכאים לתעודת בגרות ויותר ניגשים ל- 5 יחידות לימוד במתמטיקה ובאנגלית".

"בד בבד, גם  שיפור ביחסי הקרבה והאכפתיות בין המורים לתלמידים ובצמצום הפער שבין העשירונים הנמוכים לגבוהים" הוסיף. "מערכת החינוך משקיעה משאבים רבים לאורך כל השנה כדי לצמצם את הפער ולהמשיך ולזנק קדימה. אבל, מחוללי השינוי המשמעותיים הם המנהלים והמורים שעובדים ללא לאות כדי להבטיח את הצלחת הבוגרים והצלחת המערכת. הם ראויים לכל הערכה והוקרה".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
מה שבנט עשה בקדנציה כל המפדל לא עשו שנים
יאיר אדלר | 11-07-2019 11:58
ועדיין לרבנים החרדלים קשה להשלים עם העובדות המוכחות האלו
2
מהי בגרות ?
אליהו | 11-07-2019 13:12
מהי בגרות ? להזכר עובדות , לדקלם כדי לשכוח. הגיע זמן להודות - הבגרות שלנו - זה זלזול בנשמה שלנו , ביכולת שלנו , בצלם האלוקים שבנו. חמש יחידות בהיסטוריה , ואחר כך מקימים חברות נשק שמחמשים רוצחים. בגרות - זה היכולת לשאול את השאלה המרכזית מדי יום - מי אני ?. לא , מי אתה ? אלה , מי אני ? ורק אדם הנכון לשאול את עצמו - מה זה אומר לגבי ? ואז האדם מבין דבר מתוך דבר - לא כפלפול איטילקטואלי כי אם כערך עם מחוייבות רגשית. ואנחנו חיים באשליה , שניתן לחנך לבגרות בלי לחנך למעורבות רגשית פעילה. הבגרות העתידית תשים את הדגש על מעורבות רגשית משפחתית וקהילתית. תלמיד ילמד להכיר ולתרום למשפחתו הגרעינית , למשפחתו - הכיתה , למשפחתו - הקהילה .לפחות 12 שעות שבועיות יושקעו בכל הכיתות לפתח אומנות הלב המרגיש והפועל. התוצאה יהיה איזון. איזון בין שכל ורגש. היום יש אשלייה של בגרות. לא כך - מחר. ובינתיים , יש לרחם על ילדי ישראל שפוליטיקאים צרי עין אחראיים על הבגרות המדומה . אך יש להתנחם - כל זה הולך להשתנות.
3
מורידים את הרמה לאפס ועוד מתגאים ...
מאחזי עינים | 11-07-2019 14:05
מוליכי שולל
4
לא סופרים את החרדים בכלל.
שטויות | 14-07-2019 17:35
וגם לא את הערבים ממזרח ירושליים שבזכות ביבי וברקת הם אזרחים ישראלים עם תעודת זהות כחולה
5
נוצרים
נועם | 14-08-2019 12:41
לנוצרים יש את לבנון