הרב שוגרמן: לא לפסול את התמודדותה של איילת שקד

נשיא ישיבת הגולן, הרב אמנון שוגרמן אומר כי הטענות נגד מועמדים חילוניים בבית היהודי אינם מבשרים טובות. על איילת שקד אומר הרב: "אינני מכירה אישית, אבל מן המעט שראיתי בשמה היא עונה להגדרה של מרן הרב זצ"ל "כבוד הדת"."

הרב שוגרמן: לא לפסול את התמודדותה של איילת שקד
  מכבדת את הדת. שקד (יח"צ)

הטיעונים הנשמעים במחננו על סגירת השורות בפני מי שאינם מדקדקים בקלה כבחמורה, אינם מבשרים טובות.

השינוי הקוטבי שבו חשה הציונות הדתית, התורמת בכל תחום החברתי ציוני במדינת ישראל, בצבא, בהתיישבות, בכלכלה, במחקר, ברפואה ובמשפט לעומת הייצוג הפוליטי הפוחת והולך במרוצת שני העשורים האחרונים, מחייבים חשיבה חדשה ומורים לנו לפתוח את השערים לפני כל מי שמזדהה עם שאיפותיה של הציונות הדתית.

קשה להבין כיצד ניתן לדבר על אחדות ישראל ואהבת ישראל, אבל כאשר מדובר במישור הפוליטי ששם המקום הטבעי לאיחוד כוחות ועשיית בריתות המבוססות על הבנה עמוקה של זהות השאיפות והמטרות, של צבורים רבים דווקא שם אנחנו "עם לבדד ישכון".

אנשי הפוליטיקה היו צריכים להיות הראשונים שישקיעו מאמץ בהרחבת השורות ולשכנע את ציבור הרבנים עד כמה הנושא חשוב. פתאום דווקא בתחום הפוליטי פתאום אנו שומעים על "חומרות רוחניות" המונעת מאתנו לחבור לאנשי האמונה שאינם שומרי מצוות במוצהר.

אני מתפלא על חברים בתוכנו, שבגלל הטענה המופרכת הזו, מעדיפים שנישאר במספרים הקטנים שלנו בייצוג הפוליטי, במקום להבין שקרה לנו נס שהבחירות נדחו ברגע האחרון, כיוון שאילו התקיימו במועד שקבע ראש הממשלה היינו נמחקים לחלוטין.

לא נוכל להמשיך באופן מצומצם ללא תגבורת של אחים ואחיות לדעה.

מרן הרב קוק זצ"ל דיבר על התהליך של "כבוד הדת" ואחר כך "חיבת הדת". אינני מכיר אישית את איילת שקד, אבל מן המעט שראיתי בשמה היא עונה להגדרה של מרן זצ"ל "כבוד הדת".

אני מציע גם למתנגדים בתוכנו, שטעמם ונימוקם עמם לתת הזדמנות לתגבור כוחות ולחבור עם דמויות אשר שאיפותיהן הפוליטיות והחברתיות דומות ביותר לשלנו.

הגיע הזמן שנפתח לרווחה את השטיבל הקטן והחמים שלנו ונהפוך אותו לבית כנת גדול, רחב ממדים אשר ישמיע בקול רם וצלול את דרכנו, זו אינה רק שותפות גורל, אלא שותפות יעוד שתלך ותגבר .

מספיק לנו עם השביל הצר שהפך להיות מסלול חיינו. הבה נפתח דרך רחבה בה יוכלו רבים למצוא את מקומם עמנו, בל נדחה אותם. התועלת ברורה ביותר אך נזק ההסתגרות יכול להמיט עלינו אסון גדול, בל נחמיץ השעה.

==

הרב אמנון שוגרמן הוא נשיא ישיבת הגולן בחספין.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
15 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
לפי אורלב רק קומונר או ראש ישיבה יכול להיות במפדל...
רונן | 19-08-2012 12:27
אני מאוד מקווה שבימים האחרונים של הפריימריז ישמרו מקורביו של אורלב שלא יהרוס את הציונות הדתית במלחמה על עתידו הפוליטי.
2
במקום לקרוא לעוד חילונים להתמודד אנחנו יוצאים נגדם???
שמוליק | 19-08-2012 12:53
מה קרה לנו???? הקיצונים משתלטים
3
כמעט כל הרבנים בעד, זה ויכוח פוליטי נטו!!!
שניר | 19-08-2012 12:56
הרב שוגרמן, הרב דרוקמן והרב צפניה דרורי כבר הביעו דעתם בעד, אפילו הרב אבינר לא מתנגד וחושב שיש בזה היגיון. אל תעשו את זה ויכוח הלכתי, זה אינטרס של אורלב נטו!
4
למה אתם עושים לה את זה???
שרון | 19-08-2012 13:11
הגברת רוצה להצטרף, מגייסת כספים ותמכה בדעות שלכם לאורך כל הדרך, ואתם מעדיפים להישאר 3 מנדטים. לא בררררור
5
כשהמפדל לא עירבה רבנים היא הגיעה ל12 מנדטים.
חננאל | 19-08-2012 13:32
החיקוי של אגודה ושס להמלך ברבנים לא הטיבה עם המנהיגות הציונית דתית. אין גרוע מהכרזת רב שאינו מכירה וממעט שראה בשמה... נו באמת כבוד הרב כך פוסקים? מי לחש לך? פולטיקה מקצוע. לפולטיקה נדרשים נסיון ושיקול דעת . לפסיקה לפולטיקאים דרושה הכרות והרבה נתונים.
6
מה קרה לכם? בואו נשמור על המפד"ל הקטנה שלנו
טמבליקו | 19-08-2012 17:48
תפסיקו את הדיבורים על 10 מנדטים. עדיף סיעה קטנה ואינטימית שתישלט כמו שצריך על ידי העסקנים. קדימה נעיף את אורבך ואת הרשקוביץ. הם חדשניים מדי. בטח שלאיילת שקד ולבנט אין מקום. בואו נשאיר את אורלב עם סלומיאנסקי. אל תדאגו לא תצטרכו עוד מועמד להשלמת שלישיה במקרה זה - גם השניים הללו יישארו בחוץ.
7
מהרסייך ומחריבייך ממך יצאו
מוטי | 19-08-2012 22:06
זה דתיים זה? תתבישו לכם. הסרוגים יותר גרועים מהחילונים. מקלים בלי סוף אין להם שולחן ערוך אין להם לא דין ולא דיין בגלל זה הם בסוף מורידים את הכיפה, ומחצאיות עוברות למכנסיים ולבסוף מקבלים מתמודדת חילונייה. זה דתיים חרטה ברטה.
8
אורלב כמה שילמת לרב אמנון שיגיד את זה?
אוהב ישראל | 19-08-2012 23:32
9
אני נגד כניסתה של שקד
| 19-08-2012 23:35
זה תחילת התפוררות הדת .. אם היא תיכנס אצביע אולי למפלחגה חרדית..דתיים תתעוררו זה חציית כל הקוים האדומים ! בושה
10
הזוי
חגי | 19-08-2012 23:40
כב' הרב,נראה לי ליקוי מאורות .הגב' שקד היא הדוגמא האישית לאורה נלך? אין רבניות ונשים משכילות בציונות הדתית שצריך להביא מחללת שבת בפרהסיה והרב יברך על צירופה? התאכזבתי עמוקות.רבנים יקרים אתם לא אמורים להתערב ,אתם רק מקלקלים.אין שיקול דעת רק רדיפה אחרי פרסום.
11
מה ההבדל בינם לבין הרפורמים?
חוזר | 20-08-2012 9:17
מרוב דיבורים על השקפה נשארתם בלי תורה. ככה זה כשבן אדם מאמין בשתי רשויות וקורא לעצמו דתי-לאומי. אפיקורסים גמורים. זה מראה לי שעל תורה ומצוות לא מתפשרים.
12
אני בעד מה שהרב אמר
אני | 21-08-2012 8:40
ואני מעריך שהיא לא תהיה כמו ח"כ אחרים שכן היו שותפים לגירוש גוש קטיף..היא באה בזכותנו על הארץ בשם התנ"ך וכנראה זוהי השקפתה הפנימית רק מה לפעמים קשה להוציא את זה מיד אל הפועל בצורה החיצונית לעומת אחרים שאף על פי שהתנ"ך הוא נר לרגליהם ולמרות הכל היו שותפים לגירוש יהודים מגוש קטיף!
13
תלמדו משס חילונים ומסורתיים תומכים , בהנהגה רק חרדים
שמואל אסולין | 21-08-2012 22:02
ורק גברים וזה הולך להם. כשאתה צודק ומוביל בלי גימגום ילכו אחריך. הציונות הדתית מגמגמת בתוכה ומתוכה. הקרעים בפנים ומבפנים. עד שלא יצא במקהלה הקול ציונות דתית לכתחילה בהידור ולא בדיעבד בגימגום תמשך מכירת החיסול. גיוס חילונים כי המצב על סף אחוז החסימה. צריך רוח חדשה שתפעם ברוח משנת הרב קוק ותשטוף את העם לחזרה בתשובה לציונות הדתית כדרך יהודית נבחרת. בזה טמון סוד השינוי. לא רוח החרדל המתנצלת לחרדיות אלא רוח השלמה לדרכנו.
14
איילת שקד מועמדת ראויה דבר זה יחזק מאוד את המחנה הלאומי
נדב | 22-08-2012 8:30
הרבה אנשים לא מודעים לכך שחלק גדול ממצביעי הבית היהודי והאיחוד הלאומי הינם חילונים.
15
7 אתה צודק לגמרי
תמר | 23-08-2012 20:48
מה שנכון נכון