אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מי כרגע שר המשפטים? המדריך לממשלת מעבר

בג"צ פסק כי: "עם התפטרות הממשלה לא נוצר חלל שלטוני ריק" אך תהליך הקמת הממשלה נמשך ונמשך ומה קורה עד אז? למי יש מקום בשולחן הממשלה ומי יכול להגיע לדיון בקבינט המדיני ביטחוני?

מי כרגע שר המשפטים? המדריך לממשלת מעבר
  ראשי הכנסת ה- 21 (קרדיט: דוברות הכנסת)

הכנסת החדשה כבר הושבעה, אבל הממשלה "הישנה" עוד מתקיימת. סיטואציה כזו מתקיימת במספר מקרים, הפעם היא מתרחשת בשל ההליכה לבחירות – אז נבחרו חברי כנסת אך לפני כינונה של ממשלה קבועה.

עד להרכבת הממשלה כלל השרים ממשיכים בתפקידם, הם כבר לא חברי כנסת אך מקומם שמור בשולחן הממשלה בכנסת ומי שחבר בקבינט המדיני בטחוני מורשה להגיע לכלל הישיבות ולו זכות הצבעה, כפי שהתקיים בסבב ההסלמה האחרון בעזה.

בין השרים שמעמדם נשמר, אך לא נבחרו לח"כים, נמצאים: נפתלי בנט, יצחק וקנין, ירון מזוז ואיילת שקד. גם אורי אריאל, חרף הפסדו כבר לפני חמישה חודשים במירוץ לראשות האיחוד הלאומי נשאר בתפקידו בראשות משרד החקלאות. כמו כן, להשבעת הכנסת ביום שלישי לפני שלושה שבועות הגיע השר איוב קרא שמקומו כאמור נשמר בשולחן, אך לא נבחר בפריימריז למקום גבוה מספיק שהכניס אותו לכנסת.

"עם התפטרות הממשלה לא נוצר חלל שלטוני ריק וממשיכה להתקיים ממשלה המשמשת כרשות המבצעת של המדינה. בכך מובטחת ההמשכיות והיציבות", הסביר בג"ץ בשנת 2001 את מהותה של 'ממשלת מעבר'.

החוק אינו מגביל את סמכויותיה של ממשלת מעבר. עם זאת, מצופה מהממשלה שלא תקיים מהפיכות או תעביר רפורמות גרנדיוזיות, כמו למשל איסור על קיום ישיבות הוועדה לבחירת שופטים חדשים, עד לכינון ממשלה חדשה. למרות שסמכויותיהם של ראש הממשלה והשרים לא ניתנות לצמצום, ממשלת מעבר תפעל "בסבירות ובמידתיות", קרא עוד בג"ץ.

יממה לפני ההשבעה. המליאה (צילום: סרוגים)

תנאי השכר של השרים נשמרים עד להרכבת הממשלה החדשה. כששכר היסוד, לפני תוספות עומד על 45,861 שקלים לחודש.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו