אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב מלמד: אם רוצים חרדים בצבא צריך להפסיק לגייס בנות

בטורו השבועי בעיתון 'בשבע' כותב הרב אליעזר מלמד כי "עירוב הבנים והבנות בצבא הוא המכשלה העיקרית, והוא הצידוק העיקרי של מנהיגי הציבור החרדי לאי גיוסם." בנוסף ממליץ הרב שלא לכפות את הגיוס אלא לעודד אותו באמצעות תמריצים כלכליים.

הרב מלמד: אם רוצים חרדים בצבא צריך להפסיק לגייס בנות
  פלאש90

הרב אליעזר מלמד מתייחס לשוויון בנטל.

בטורו השבועי 'רביבים' בעיתון 'בשבע' כותב רב הישוב וראש הישיבה בהר ברכה את השקפתו בדבר סוגיית גיוס החרדים והערבים.

לדבריו מדינת ישראל צריכה לקצר את משך השירות לשנה וחצי, שיוקדש ברובו לאימונים, ויכשיר צבא גדול ואיכותי המבוסס על כוחות מילואים.

מחוץ לצבא מזהיר הרב מפני שילוב ערבים בשירות האזרחי: השיא שבאיוולת החוק הזה יהיה בשליחת אלפי צעירים ערבים אל עמותות צדקה וחסד הפועלות בחסות המסגדים והאחים המוסלמים, לשם העמקת השפעתם על החברה הערבית. בעקבות הגדלת השפעת האסלאם יהיה צורך אח"כ להגדיל את מספר המתגייסים לצבא, למשטרה ולמכבי האש, ולהוסיף תקציבי פיצויים לנפגעי הטרור".

לגייס חרדים בלי בנות

"הדרך הטובה היא מתונה והדרגתית, אבל ביכולתה להביא לתיקון שלם ואמיתי. לשם כך יש להכין את צה"ל לקראת קליטת אלפי חיילים שומרי מצוות בקפדנות, ולהסיר כל מכשלה שעומדת כיום בפני הציבור הדתי והחרדי."

"כלומר, הצבא צריך להתנהל על פי עקרונות המסורת, ובכלל זה לאפשר לכל חייל יהודי לשמור על אורח החיים ההלכתי. דבר זה צריך להיקבע בחוק, שעל מפקדי צה"ל מוטלת החובה להבטיח את קיומן של הדרישות הדתיות של החיילים כמקובל על פוסקי ההלכה המוכרים."

"לשם כך גם צריכים לבטל את חובת הבנות לשרת בצבא, שכן עירוב הבנים והבנות בצבא הוא המכשלה העיקרית, והוא הצידוק העיקרי של מנהיגי הציבור החרדי לאי גיוסם."

את הדרך הנכונה לדבריו לגיוס החרדים רואה הרב בתמריצים כלכליים למשרתים בצבא ולא באמצעות גיוס בכפייה: "יש לקבוע בחוק כי יינתנו למשרתים הטבות כלכליות במלגות ללימודי מקצוע, משכנתאות מוגדלות, קצבאות ילדים מוגדלות והטבות בחינוך הילדים. בכך גם יימצא פתרון צודק לאי התגייסותם של הערבים. הרוצים להתגייס לצבא ולהגן על ישראל מפני אויביה – יקבלו את כל ההטבות, ומי שאינם רוצים להתגייס – לא יקבלו את ההטבות"

הציבור הדתי צריך לסייע

"הציבור הדתי-לאומי צריך להיות הראשון להוביל לשינוי האווירה החברתית והמוסרית בצבא" מסיים הרב מלמד את דבריו.

"יחד עם קיום המצווה הגדולה לשרת בצבא, הציבור הדתי משלם מחיר כבד על נשיאתו בנטל הביטחוני והלאומי. הרי לא סוד שיותר מעשרים אחוז מקרב בני הציבור הדתי לאומי עוזבים את דרך התורה והמצוות. חלק לא מבוטל עושה זאת במשך השירות הצבאי ובגללו".

==

הטור המלא יתפרסם מחר בעיתון בשבע.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
סתירה מניה וביה, אלוף "נחת".
shlomi052 כיכר השבת. | 11-07-2012 20:48
"לא סוד שיותר מעשרים אחוז מקרב בני הציבור הדתי לאומי עוזבים את דרך התורה והמצוות. חלק לא מבוטל עושה זאת במשך השירות הצבאי ובגללו".ו..בגללו...ובגללו.... אז זה מצוה,כבוד הרב,להתגייס לצבא,או עבירה? "גדול המחטיאו יותר מן ההורגו". על ספק פיקוח נפש מחללין שבת.על פיקוח נפש רוחני,לא על אחת כמה וכמה?
2
ממתי שומעים לרב מלמד בעניין צבא והלכות ציבור?מיהו בכלל?
רפאל | 11-07-2012 23:23
3
אף אחד לא חייב לכם שום דבר
חילוני | 12-07-2012 8:28
הצבא לא צריך להות צבא מסורתי או בלי בנות, אתם לא הרוב בצבא ואין סיבה שנתחיל להשתגע כל פעם שלרב מסויים מדגדג הפופיק על איזו חומרה. אנחנו נמשיך לגייס בנות. לא רוצים - אל תשרתו
4
בטח שהצבא חייב
דתי שלא אוהב חילונים | 12-07-2012 9:30
חילוני תעשה טובה תשתוק אם אתה לא מבין את ההלכה ולא קולט עוד שזה ארץ ליהודים ולא לחילונים אז שתוק אין לך מושג איזה מצווה חשובה זאת... המצוות הם מה שמציל את ישראל לא החיילים
5
הרב מלמד נכשל בלימודו
המוכיח | 12-07-2012 9:54
כל אזרחי המדינה שווים בזכויות וחובות. אל תשתמטו מחובתכם למדינה. אלא אם כן תוותרו על כל הזכויות ותחיו על חשבונכם. בשעה גורלית צריך להחליט: אנחנו עם אחד, תורה אחת וחוק אחד - או עדות, חצרות, באבות, מקובלים, משיחיים ופגאניים. ללא צבא לוחם שיגן על העם ועל הארץ מפני תוקף וכובש קיימת סכנת השמדה וחורבן. בכל תולדות המלחמות של עם ישראל לא היה זכר ל"לוחמי תורתם אומנותם". בשדה הקרב נלחמו יהודים שקיימו צו התורה מִבֶּן עֶשְׂרִים שָׁנָה וָמַעְלָה כָּל-יֹצֵא צָבָא בְּיִשְׂרָאֵל תִּפְקְדוּ אֹתָם לְצִבְאֹתָם אַתָּה וְאַהֲרֹן: וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה לִבְנֵי גָד וְלִבְנֵי רְאוּבֵן הַאַ חֵיכֶם יָבֹאוּ לַמִּלְחָמָה וְאַתֶּם תֵּשְׁבוּ פֹה: ולפי צו הגיוס של מדינת ישראל מבן 18. מספיק עם ההתפתלויות של פוליטיקאים שמתעלמים מפצצות טעונות בחומר נפץ חרדי. מספיק עם ועדות המריחה וזרנוקי הכיבוי של "מנהיגי" המפלגות כדי לבלבל ולשרוד. החרדים חייבים לשרת בצבא בגיל 18 על פי חוק המדינה או על פי חוק התורה מבן 20 שנה. מעמדם בצבא בנושא כשרות ודת הסמכות היחידה הרבנות הצבאית כדין כל החיילים. המתגייס ''החרדי'' אין לו זכות בחירה לשרת או לא, לקבוע זמן השירות והיכן לשרת, מה לאכול, מה לראות ומה לשמוע (קרקס צבאי). התנאים הנלעגים של החרדים כדי לשרת בצבא, אין להם שורש ביהדות. כללי הכשרות שלהם הם המצאה של אדמו"רים ורבנים שאהבת הכסף והשררה העבירו אותם על דת משה וישראל. וקול באישה ערווה – הוא המצאה זדונית של פרשנים שיצרם גדול מחכמתם, גם אם הם נקראים מרן או רבנן. הרב מלמד כותב: "הצבא צריך להתנהל על פי עקרונות המסורת, ובכלל זה לאפשר לכל חייל יהודי (המוכיח – "חרדי") לשמור על אורח החיים ההלכתי". אפשר גם לפרט יותר: ליטאים ומנהגם, חרדים אשכנזים ומנהגם, דתיים אשכנזים ומנהגם, חרדלים ומנהגם, חרדים ספרדים ומנהגם, דתיים ספרדים ומנהגם, חב"ד ומנהגם, ברסלב ומנהגם, העדה החרדית ומנהגה, הסיקריקים ומנהגם ועוד פלגים רבים. מבוכת הכשרויות: נוסף על הכשרות של הרבנות הראשית לישראל, יש כ-20 כשרויות פרטיות להרבות מבוכות, מחלוקות ושלמונים. כדי שהצבא יגייס חרדים הוא צריך להכין עשרות בתי כנסת לפי המנהגים ועשרות מטבחים לפי הכשרויות. אם הגיוס לא יהיה כחוק או כתורה: עדיף למדינת ישראל לשחרר אותם משירות צבאי ולאומי שעולה ממון רב למדינה והדרת חיילות. ולאפשר להם למות באוהלה של תורה בלי תקציב לישיבות ולכוללים, לרשת החינוך של ש''ס ושל יהדות ''התורה'', בלי שותפות בקואליציה ממשלתית ומקומית. התקציבים שהיו מושקעים לריק בחרדים, יושקעו בהגדלת שכרם של המתגייסים והמשרתים במילואים וברכישת דיור.
6
במלחמת הגנה יוצאת כלה מחופתה - כאן מפורש שמצוה לנשים
נחום | 12-07-2012 10:22
להיות בצבא!
7
הדברים נכונים
טל | 12-07-2012 10:56
באמירה שחלק מהציבור הדתי לאומי נופל רוחנית בצבא- הרב מלמד צודק. אבל הוא מתכוון לאלו שלא הולכים לישיבות לפני זה. הרי ידוע שכל דתי לאומי לכתחילה צריך ללכת לישיבה גבוהה/הסדר .. קודם כל יגדל בתורה ורק אח"כ יבוא לצבא. ובמקום להיות מושפע יהיה משפיע! הרב מלמד גם לא מצדיק את החרדים שבגלל הבנות הם לא מתגייסים. הוא פשוט אומר שזה דבר שמונע מהציבור החרדי ( בנוסף על כל סיבותיהם הלא מובנות) להתגייס , והמצב רק ישתפר בשביל כולם אם גיוס בנות יהפוך לרשות ולא לחובה.
8
לאחר הבגידה על ארץ ישראל בשכונת האולפנה-מה הוא ממשיך
לכתוב מאמרים ? | 15-07-2012 0:23